sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pokračují zkoušky nafukovacího štítu

O technologii nafukovacího tepelného štítu, který by mohl umožnit přistávání těžkých nákladů na povrchu Marsu, nebylo delší dobu slyšet, ale vývoj zřejmě pokračuje dál. Projekt HIAD (Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator), který si klade za cíl vyvinout technologii nafukovacího tepelného štítu a vyrábět ji ve velkém. Jeho hlavní výhodou je, že svými rozměry a hmotnostní je výhodnější, než běžně používané tuhé tepelné štíty. Projekt sází na měkké materiály, které je možné složit, takže zabírají menší prostor a které se před vstupem do atmosféry nafouknou, čímž výrazně zvětší objem.

Flexible Thermal Protection System při zkouškách v tunelu Large Core Arc Tunnel.
Flexible Thermal Protection System při zkouškách v tunelu Large Core Arc Tunnel.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Největším oříškem je hledání materiálu, který by byl ohebný a přitom by odolával vysokým teplotám. Se zkouškami pomohl větrný tunel Large Core Arc Tunnel, který patří firmě Boeing a který bychom našli v St. Louis. Během srpnových zkoušek zde byly testovány výřezy materiálu F-TPS (Flexible Thermal Protection System) o průměru 6,3 cm a tloušťce mezi 1,25 a 3 centimetry.

Tyto díly byly umístěny do větrného tunelu a vědci je vystavili působení plasmatu o teplotě 1500°C a rychlosti více než Mach 4. Na zadní části testovaných vzorků byly termočlánky, které měřily jak zkoušený materiál odolává extrémním podmínkám. Větrný tunel byl zkalibrován tak, aby tlak a teplota odpovídaly podmínkám, které by zažíval systém HIAD při vstupu do atmosféry Marsu nebo Země. Nasbíraná data poslouží především k ověření matematických modelů, které se používají k návrhu technologie. Cesta k reálnému použití v ostrém provozu je tedy zatím ještě poměrně daleko.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lrc-2017-h1_p_hiad-072609.jpg
https://www.nasa.gov/…/run_2930_-_top_overall_view_-_arm_5_-_specimen_13-2_03.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
7 let před

Mezi „těžké“ náklady zřejmě patří i Musk s Dragonem.

B.Boruvka
B.Boruvka
7 let před

Mel jsem za to ze to s temito stity zabalily-mozna po zruseni Red Dragona to pokracuje-a mozna to nikdy naskoncilo Vi nekdo neco vice?
Diky

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  B.Boruvka

Spíš bych řekl, že se v tom snaží pokračovat pro případ zálohy.

Vlastislav Výprachtický

Pro tepelný štít k nafouknutí lze použít dusík. Tenkou povrchovou úpravu jako dodatečnou, je možné aplikovat molybdén sulfid s obsahem magnesium oxidu.

Richard
Richard
7 let před

Hlavně jim to napište do NASA… 😉

gg
gg
7 let před
Odpověď  Richard

Již nějakou dobu přemítám, jestli se za těmito příspěvky neskrývá nějaký nedokonalý prototyp umělé inteligence.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Zkoušky nafukovacího štítu sice pokračují, ale pokud vstupujeme do stejné řeky, tak pod trochu odlišným názvem. Teď je to HIAD (Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator). Dříve býval „pouze“ SIAD (Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator). Je tam nějaký rozdíl?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.