OneWeb – s takovým množstvím satelitů by jej regulátoři neměli povolit

Tak i tento názor byl k zaslechnutí na 21. ročníku celosvětové konference World Satellite Business Week v Paříži. Pokud jste o této satelitní akci nikdy dříve neslyšeli, tak vězte, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších každoročních událostí, na kterou se sejdou stovky lidí z vesmírného businessu. Jsou to až na drobné výjimky výhradně výkonní ředitelé, techničtí ředitelé, šéfové marketingu a občas i finančníci. Novináři tam tvoří značnou menšinu. Shodou okolností jsem se některých akcí z programu mohl zúčastnit.

Prezentace některých firem mezi přestávkami

Prezentace některých firem mezi přestávkami
Foto: Pavel Mašek

Vstupné pro partnery není zcela lidové, pohybuje se prakticky od 3000 EUR výše, ale vzhledem k zacílení to pro ně jistě nebude nepřekonatelná částka. Setkávají se zde, diskutují, přemýšlejí nad budoucností a domlouvají nové obchody. A také se navzájem poznávají, obvykle je to všechno dohromady.

Ale začněme od začátku. Od pondělí 11.9. do pátku 15.9. se koná v Paříži každoroční událost, kde se potkávají zástupci prakticky všech firem z oblasti vesmírného businessu – od ostřílených veteránů po nováčky. Jmenovat je nemá příliš smysl, zastoupeni jsou prakticky všichni. Od poskytovatelů vynášející satelity až po výrobce terminálů. Od gigantů typu Boeing, Orbital, Thales, Airbus, Arianespace, SpaceX až po letos oceněného nováčka s prvním satelitem, firmu Bulgaria Sat. Panelových diskuzí s vybranými účastníky proběhla celá řada a někteří si nebrali servítky a vyjadřovali se otevřeně o nových projektech, třeba i o projektu OneWeb.

Hlavní konferenční sál

Hlavní konferenční sál
Foto: Pavel Mašek

Thos Choi, výkonný ředitel a spoluzakladatel firmy ABS se svými názory na OneWeb a podobné sítě nijak netajil

Thos Choi, výkonný ředitel a spoluzakladatel firmy ABS se svými názory na OneWeb a podobné
sítě nijak netajil
Foto: Pavel Mašek

Svůj názor ohledně možného „zaneřádění“ vesmíru velkým množstvím malých satelitů vyjádřil jasně i výkonný ředitel firmy ABS, Thomas Choi. Dle jeho názoru by nemělo být vůbec dovoleno budovat takové konstelace. Zmiňoval jak riziko vytvoření velkého množství budoucího vesmírného odpadu, následně pokračoval přes obavy o zarušení frekvenčních pásem a závěrem vyjádřil názor, že je to navíc ekonomický a tím pádem i technický nesmysl. Satelitní sítě nebudou podle něj schopny konkurovat nastupujícím pozemním sítím 5. generace rychlostí konektivity, ani cenou.

Těžko říci do jaké míry je názor ovlivněn možným strachem z nové konkurence, ale nutno dodat, že projekt OneWeb a jeho plánované množství satelitů (aktuálně do 2 000 ks) budí rozpaky třeba i u ředitele divize Space firmy Orbital ATK, Franka Culbertsona. Ten se velmi diplomaticky vyjádřil ve smyslu, že jako bývalý astronaut NASA má problém nemyslet na projekt z pohledu vytváření dalšího vesmírného smetí, což je vyjádření na této pozici svým způsobem překvapivé.

V závěru „bonusové“ části akce v podobě čtvrtku a pátku se několik odborníků pokusí predikovat budoucnost satelitních služeb a jejich poskytovatelů. Tak uvidíme, jak to všechno dopadne.

Prezentace firem

Prezentace firem
Foto: Pavel Mašek

Zdroje obrázků:
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2016/07/OneWeb-constellation-in-orbit.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

37 komentářů ke článku “OneWeb – s takovým množstvím satelitů by jej regulátoři neměli povolit”

 1. MartinH napsal:

  Já vám budu oponovat, pokrytí mobilním internetem není pořádné ani v naší republice. V sobotu jsem pomáhal tetě s měřením hranic pozemků v okolí hranice středočeského a jihočeského kraje. Signál na GPS a Glonas družice perfektní (signál z celkem 17 satelitů), ale nejsou k dispozici korekce z referenční stanice, protože operátor nemá signál. Takže místo přesnosti 1 cm máte přesnost 4 metry což je k ničemu a to nepotřebuji žádnou rychlou linku stačí GPRS, která ale nesmí vypadávat. V lokalitě samozřejmě signál je, ale od jiného operátora a nebo na vyvýšeném místě (jenže měřený pozemek je v údolí). Změnou operátora si nepomůžete, nebude vám to měřit zase někde jinde.
  Dostupný satelitní internet je v tomto ohledu vynikající řešení a myslím, že podobných případů z různých profesí se najde více.

  Pokud satelitní modem bude mít přibližně stejnou velikost jako ten pro pozemní sítě, může být výhodnější vyrábět telefony duální a operátoři stavět vysílače jen v sídlech a odlehlejší části s nízkým zalidněním nechat na satelitech (když si domluví roaming).

 2. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Máme na Zemi obrovskou plochu moří, pouští, stepí a jiných nehostinných oblastí, které nelze pokrýt pozemní infrastrukturou. Družic na GEO není tolik, aby to dokázaly pokrýt, navíc je u nich nepříjemně dlouhá doba odezvy. Uživatelské přístroje jsou sice i mobilní, ale je to další zavazadlo, jehož cena odradí mnoho potenciálních uživatelů.

  Tohle vše by mohla vyřešit nová síť internetových satelitů. Řešíme, zda bude více pozitiv nebo negativ. Určitě ji uvítají například digitální nomádi, ale jistě najde využití např. při řízení záchranných operací na moři či koordinaci pobřežních hlídek.

  Mezičlánkem je fungující a aktuálně obnovovaná satelitní síť Iridium. Její kapacita však nebude stačit pro masivní využití a zůstane jen drahou službou pro majetnější.

  • tyčka napsal:

   Internet přes nízko letící satelity má taky svoje nevýhody – především je trvalé připojení zaručeno jen tam, kde je dobrý výhled na oblohu. Tam, kde je to například v údolí zastíněno kopci – tak další přilétající satelit může být zastíněn tím kopcem a spojení se přeruší – než se objeví ve výhledu nějaký další. Na to částečně doplatila i síť Iridium.
   Přes GEO družice pokud se spojení povede – není zastíněno – tak je již stabilní – družice je stále na stejném místě.
   A jako každý jiný internet přes družice nebude fungovat v budovách. GSM má mnohem menší vzdálenost – maximálně 30 km k nejbližší BTS – ve městě je to mnohem méně.

  • Pavel Mašek Redakce napsal:

   K té části s Iridiem – Iridium NEXT opravdu není zaměřené na broadbandové internetové služby. Ostatně i očekávaná max. rychlost 1,5 Mbit/s pro koncové zařízení (Iridium CERTUS) toho je důkazem. Iridium se vydalo cestou dostupného internetu pro základní použití s použitím miniaturních modulů a nízkých energetických nároků pro část trhu – M2M, IoT, pozice letadel, atd. A bude zajímavé sledovat za pár let, pokud se megakonstelace zrealizují, jak to celé dopadne…

 3. Kamil napsal:

  Sítě 5.generace určitě nenahradí spojení s letadly a loděmi. Nemyslím si, že satelitní síť bude připojovat ruční telefony, spíš bude propojením pro vysílače na poslední míli a bude tak obcházet současnou VB komunikační infrastrukturu. Nad městy budou třeba kroužit solární dřiny, které budou ve spojení s telefony dole a sevsvětovou sítí přes satelity.

  • tyčka napsal:

   Ruční telefony těžkou budou moci – tedy pokud by byli pouze přes družice – v budově (v autě je velká otázka) to fungovat nebude a to se určitě nebude většině jejich uživatelů líbit.
   Pouze pokud by šlo o telefony pro speciální použití – tedy venku s nutným dobrým výhledem na oblohu.

 4. vonSchmeks napsal:

  Neviem,mne to pripada ako nezmysel. Ako sa moze viac oplatit vystrelit na LEO tisice satelitov, ako vyrobit tu na zemi komplexnu pozemnu opticku siet? Je naozaj take dolezite mat ten blby internet na kazdom mieste na zemi? Je to az take dolezite ze si takto postupne zatvarame oblohu nad hlavou? Kessler ma pravdu, toto co robime nedopadne dobre.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nebyl bych tak negativní. Rozšíření internetu může otevřít nové možnosti.

   • vonSchmeks napsal:

    Nechcem byt negativny. Len mne nejde do hlavy ake nove moznosti to ma priniest. Internet uz davno funguje, jeho dostupnost je taka velka, aka je jeho potreba…

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Berete to z hlediska středoevropana, který má ten internet opravdu všude. Ale mluvil jsem již s několika lidmi, kteří např. v rámci práce museli navštívit nějakou rozvojovou zemi a všichni mi potvrdili, že internet je tam žalostný. Takže rozvoj internetu je potřebný především v oblastech, kde zatím není. Je krátkozraké říkat, že to nic nepřinese. Internet má obrovskou sílu.

   • tyčka napsal:

    Internet přes GEO družice funguje v těch zemích i dnes. A pokud je tam náhodou zakázaný – tak stejně bude zakázaný i jakýkoliv jiný přes družice.

 5. maro napsal:

  Tohle je jen přirozený vývoj, kdy postupující technologie neustále ubírají „svobod zdarma“ tím, že lidem „lezou do jejich prostoru“ a současně jim tím dávají větší svobodu pohybu a komunikace.
  A tak lidé trpí znečištěným vzduchem a hlukem výměnou za svobodu ježdění auty a létání letadly. Trpí zastíněním výhledu na slunce výměnou za větší a vyšší domy. Trpí vpádem masové turistiky, čtyřkolek, horských kol do tichých lesních oáz výměnou za možnost se levně takovou lesní oázou sám na horském kole pohybovat. Trpí hluk letadel, létajících na nebi jen kvůli zábavě amatérských pilotů a parašutistů. Budou trpět hluk a narušení soukromí drony a dostanou za to rychlou dopravu balíků až domů.
  Takže i to „čisté“ noční nebe klidně vymění za rychlý a levný Internet.
  Nic nového. Děje se to už stovky let.

 6. Aplikací laserových sítí mezi satelity na orbitě by pomohlo snížit jejich počet.

 7. 3,14ranha napsal:

  Množství satelitů na orbitě by astronomům a nám milovníkům oblohy nemuselo vadit pod jednou podmínkou – budou na dostatečně nízké dráze, aby třeba 2 hodiny po soumraku (na povrchu) se také ony dostaly do zemského stínu (na orbitě).

 8. Jiný Honza napsal:

  No jo, jen co se někdo naučí přistávat s prvním stupněm, všichni (včetně Elona) hned začnou plánovat tisíce družic.

  Pokud si časem bude moci každý hejhula za pár fufníků vystřelit svůj satelit, tím smetištěm na orbitě to chtě nechtě stejně skončí.

 9. jregent napsal:

  Při takovém množství satelitů bude schopnost deorbitu satelitu jistě povinná. Mám dojem že i v souvislosti s plány SpaceX se o tom někdo zmiňoval. A asi i servisní lety budou možné, jsem optimista a takové projekty se mi líbi 🙂

 10. Android napsal:

  Ještě jeden aspekt bych rád zmínil.
  Rád bych, aby si všichni co se jim vysílání tisíců satelitů do vesmíru rozhodli jestli se jim líbí myšlenka zlevňování letů do vesmíru, znovupoužitelnosti a obecně snadněji dostupného vesmírného prostoru. Protože pokud se jim nelíbí, tak automaticky musí na všechny ty co tento rozvoj umožňují pohlížet s negativním pohledem. Budoucnost zlevňování letů do vesmíru znamená blízký vesmír plný statisíců objektů. Lidstvo stojí na podobném předělu jako byl ten v počítačích při objevu a použití integrovaných obvodů.

 11. Mallard napsal:

  Zdravím. O tomto projekte počujem prvý raz. Môj osobný názor je, že som trochu v šoku, že máme byť ďalšou planétou, ktorá ma „prstence“:-) A to si nevieme poradiť ani so smetím, ktoré nám lieta na orbite (to už nehovorím o tom dole:-). Ale – tiež by som si prosil nejaký obšírnejší článok, alebo link, aby som sa dozvedel viac
  Btw. okrem spomínaných riaditeľov (pre ktorých nie je nejaká ta tisícka za „vstupenku“ problém) boli tam aj nejaký zástupcovia vedeckej obce? Lebo si spomínam na prípad, kedy manažérsky klobúk vymenil inžiniersky a všetci vieme ako následne dopadla misia STS-51L…

  Krásny večer.

  M.

 12. Android napsal:

  Domnívám se, že komunikační sítě nové generace s tisíci satelity na nízké oběžné dráze jsou naopak obrovskou konkurencí pro současné 4G i budoucí 5G sítě. Proč? Protože:
  1. dokáží pokrýt oblasti kam signál 4/5G nedosáhne z prostého důvodů prudce se snižující vzdálenosti od BTS u 4/5G sítí. U starého GPRS/GSM to bylo max cca 36km. To znamená, že na rychlosti do cca 80kbits jste na staré 2G síti mohli teoreticky komunikovat na max těch 36km. Pak už by to nešlo i kdyby jste měli dostatečný signál. Bylo to nějaké omezení, aby si BTS dokázala udržet časové komunikační rámce pro různé přijímací klienty (kvůli max. rychlosti el.mag záření) Tím jak se přecházelo na vyšší frekvence 1800-2100MHz pro 3G sítě se tato vzdálenost zkrátila hlavně kvůli omezení šíření těchto vysokých frekvencí v prostoru (velké útlumy). U 4G sítí se to dost zlepšilo hlavně díky používání nového pásma kolem 800MHz ale i tak se jako maximální vzdálenost od BTS uvádí hodnota 9km. (nevím jestli je to omezení dané komunikačním protokolem). U 5G se tato hodnota určitě zkrátí pod 3km. Tedy satelitní internet bude umět dokrývat oblasti s horší infrastrukturou. A že to je většina plochy naší planety je jistota.

  2. Satelitní internet pro retail segment je obrovská konkurence pro lokální oligopoly. Pokud si budu moci v ČR koupit koncové zařízení pro příjem dat/internetu pod 10000kč a budu si moci zakoupit 1GB satelitního internetu pod 1USD nebo si budu moci za 10USD měsíčně budu moci zakoupit např 9kbits/9kbits internet s neomezeným neprioritním přenosem. Tak současné oligopoly mají obrovský probelém na který nebudou mít jinou páku než jít s cenou do rozumných mezí.

  Ano z pohledu „vesmírného smetí“ to může být skutečný problém. Zde předpokládám by správné řešení byla vynucená přítomnost nezávislého a zálohovaného systému pro nucený návrat celého zařízení do atmosféry.

  Jako zásadní věc se kterou se asi nebudu moci smířit je konec nerušeného „statického“ pohledu na vesmír ze země. Obloha bude plná pohybujících se teček. Ze bych asi apeloval na konstruktéry aby družice pokrývali materiálem který neodráží tolik světlo i za cenu že pod něj budou muset počítat s dotatečnou izolací. (asi utopie)

  • peter napsal:

   čo sa týka smetia, tak na stránke OneWeb píšu, že na konci života sa satelit automaticky „deorbituje“.
   čo sa týka pohľadu na oblohu, myslím si, že tie satelity budú dosť malé (na fóre som našiel zmienku o hmotnosti 140kg, wiki spomína max 200 kg) na to, aby ich bolo nejako významne vidieť (teda aspoň voľným okom)
   čo do počtu, spx che takmer 12 000 kusov malých/menších satelitov, tak..neviem, čo na to zase povedať 😀

   • Martin Gembec Administrátor napsal:

    Technika může selhat kdykoli a dokážu si představit, co se může stát, když v hejnu satelitů bude nejmíň jeden nekoordinovaný, nebo dokonce vybuchlý na kousíčky. Už teď mě jímá hrůza z podobných projektů a to čistě kvůli znečištění. Viditelnost oblohy to neovlivní a zarušení rádiových pásem nedokážu posoudit. Každopádně mě podobné projekty dost vadí.

   • Android napsal:

    Mne se to líbí. Samozřejmě obavy mám také. Myslím že tyhle projekty posunou lidstvo o dost dále. Minimálně konečně budu moci jet na dovolenou mimo mobilní signál. 😉

   • Jirka Hadac Redakce napsal:

    To bych podepsal, vadi mi i ty plany spacex na tu silenou konstalaci satelitu. Ano, jasne, lita tam galieo, gps i glonas, ale tisice? Snad se ukaze, ze penize nejsou vse.

   • Jirka Hadac Redakce napsal:

    Neuvedomil, ze muj nekomentar nepoputuje pod prispevek Martina Gembece, takze souhlasil sem s nim.

   • Pavel Mašek Redakce napsal:

    Spousta odborníků se bojí i řádově nižší spolehlivosti satelitů z těchto chystaných megakonstelací. Majitelé je budou vyrábět co nejlevněji a co v největším množství. Současné „kusové satelity“ jsou považovány za mnohonásobně redundantní a předimenzované po mnoha stránkách => více spolehlivější. Takže nejenom z hlediska počtů satelitů hrozí logicky i více nefunkčních satelitů, ale i díky jinému přístupu při návrhu a výrobě.

   • gg napsal:

    Anebo se naopak výrobci s takovým množstvím sériových kusů konečně v pozdejších sériích naučí jednotlivé komponenty vyrábět pořádně?

  • tyčka napsal:

   Co se tyče konkurence – tam kde bude vláda podporovat svoje domácí operátory – tak nikdy nedostane licenci k provozu na území daného státu. A jakékoliv použití bude nelegální a trestáno pokutou – případně i rovnou vězením.

 13. jregent napsal:

  Díky za zajímavé info.
  Jak moc může takový tlak omezit plány Elona Muska?

  • Pavel Mašek Redakce napsal:

   Dobrá otázka, ale neznám odpověď. Co se týká konstelace OneWeb, velká část lidí z vesmírného businessu bere OneWeb tak, že prostě bude. Ostatně za pár let budeme znát odpověď my všichni. Na druhou stranu nesmíme zapomenout na nerealizovaný projekt Teledesic původně z 90. let, který byl těmto konstelacím dost podobný.

 14. Štěpán napsal:

  Nemohl byste prosím napsat nějaký dlouhý článek o přednášce? Teď pokud to není nějak id nich zakázané. Myslím že by hodně lidi zajímalo co se na tokových konferencích řeší, i třeba koho jste tam konkrétně potkal a tak…. Děkuji Štěpán

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.