New Horizons míří vstříc dalšímu cíli

Americká sonda New Horizons, která se v roce 2015 dokázala dostat i do mainstreamových médií, kdy poprvé pořídila blízké fotografie trpasličí planety Pluto, se pomalu, ale jistě připravuje na svůj další úkol. To, že tento cestovatel proletí na samotném začátku roku 2019 kolem transneptunického objektu označeného jako 2014 MU69, už se ví několik měsíců. Nyní ale operátoři konečně naplánovali, v jaké vzdálenosti k průletu dojde a máme se na co těšit! Vzájemná vzdálenost totiž bude třikrát menší, než během průletu kolem Pluta.

Nepůjde v žádném případě o nevýznamnou událost. Bude se jednat o blízký průlet kolem zatím nejvzdálenějšího tělesa, jaké kdy navštívila lidmi vyrobená sonda. Objekt 2014 MU69 totiž leží zhruba 1,5 miliardy kilometrů za oběžnou drahou Pluta a více než 6,5 miliardy kilometrů od Země. Odborníci nyní naplánovali, že New Horizons proletí kolem tohoto transneptunického tělesa ve vzdálenosti pouze 3 500 kilometrů. Kamery budou během maximálního přiblížení hledět na severní pól 2014 MU69.

O samotném objektu 2014 MU69 víme jen velmi málo. Možná jde o binární těleso. Pokud ne, pak by se jeho průměr mohl pohybovat mezi 18 a 20 kilometry.

O samotném objektu 2014 MU69 víme jen velmi málo. Možná jde o binární těleso. Pokud ne, pak by se jeho průměr mohl pohybovat mezi 18 a 20 kilometry.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Existuje ale i záložní plán, který se aktivuje pouze při nepředvídatelných událostech. V takovém případě by New Horizons prolétla od sledovaného objektu ve vzdálenosti 10 000 kilometrů. I to by ale bylo stále blíže než v případě Pluta – tam byla minimální vzdálenost 12 500 kilometrů. „Nemohu být více natěšený na tento přídavek od New Horizons,“ prozradil ředitel divize planetární vědy Jim Green z ředitelství NASA ve Washingtonu a dodal: „Tato mise stále posouvá limity možného. Těším se na fotky a data z tohoto nejvzdálenějšího objektu, který kdy jaká sonda prozkoumala.“

Pokud půjde všechno podle plánu a sonda poletí po dráze umožňující maximální přiblížení, měla by být teleskopická kamera LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) schopna rozlišit na povrchu objektu útvary o velikosti 70 metrů – v případě Pluta to bylo 183 metrů. „Kolem 2014 MU69 chceme proletět ve větší blízkosti, abychom získali snímky s vyšším rozlišením,“ vysvětluje Alan Stern, hlavní vědec zapojený do programu New Horizons a dodává: „Vědecká data budou určitě fantastická.“

Snímky objektu 2014 MU69 pořízený 24 června 2014 pořizované v desetiminutových intervalech pomocí Hubblova dalekohledu

Snímky objektu 2014 MU69 pořízený 24 června 2014 pořizované v desetiminutových intervalech pomocí Hubblova dalekohledu Zdroj: https://pbs.twimg.com

Jeho tým musel porovnávat mnoho faktorů, které rozhodovaly o tom, po jaké dráze sonda poletí a jak moc se přiblíží. „Při rozhodování jsme brali v úvahu i to málo, co víme o velikosti a tvaru 2014 MU69. Stejně tak jsme brali v úvahu i pravděpodobnost nebezpečných situací v blízkosti tohoto útvaru. Snažili jsme se naplánovat průlet tak, abychom mohli získat co nejostřejší a dobře naexponované snímky při využití všech možností, které sonda nabízí,“ popsal John Spencer, vedoucí skupiny, která plánovala let New Horizons.

Sonda během průletu aktivuje všech sedm vědeckých přístrojů, s jejichž pomocí získá komplexní data o geologii, geofyzice, složení a mnoha dalších údajích, které se váží k 2014 MU69. Vědci už nyní slibují, že se budou snažit pátrat i po náznacích atmosféry, nebo po měsících, které by kroužily kolem hlavního tělesa. „Přílet k 2014 MU69 bude znamenat spatření skutečně úplně nového světa a půjde o další úspěch v historii výzkumu,“ těší se Helene Winters, projektová manažerka mise New Horizons z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory ve městě Laurel, stát Maryland a dodává: „Míříme někam, kde ještě nikdy nikdo nebyl. Celý náš tým se nemůže dočkat výzev a příležitostí z putování k této vzdálené výspě.“

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nh-inspace2-10-17.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/artistflyby2.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C_8WMWNUwAAowxG.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “New Horizons míří vstříc dalšímu cíli”

 1. Spytihněv napsal:

  Jak je to s hibernací New Horizons? Pokud mi něco neuniklo, tak byla hibernována 7. dubna a probuzení bylo naplánováno na včerejšek, tj. 11. září.

 2. Alois napsal:

  Jedná se ale o maličké těleso, či tělesa srovnatelná s nejmenším měsícem Pluta. Škoda, že se sonda při průletu kolem Pluta více nepřiblížila k jeho malým měsícům, bylo by to zajímavé srovnání.

 3. Petr Scheirich napsal:

  Zajímavostí na 2014 MU69 je také to, že zatímco Pluto patří k rezonantním objektům, které vznikly blíže ke Slunci a Neptun je vytlačil během své migrace na jejich současné dráhy, tak 2014 MU69 vznikl s největší pravděpodobností na dráze, na níž ho dnes pozorujeme. Patří k populaci těles s nízkými sklony drah a výstřednostmi; v dané oblasti orbitálních elementů podobných 2014 MU69 pozorují dnešní přehlídky nahuštění těles – nejspíš zbytek původního hustého protoplanetárního disku. Zatímco většina Kuiperova pásu byla během planetární migrace různě zpřeházena a rozptýlena, tahle malá oblast byla zachována.
  Neméně zajímavé je zjištění, že se nejspíš jedná o binární těleso. Odhaduje se, že celá 1/3 těles Kuiperova pásu jsou bináry, navíc se předpokládá, že až na výjimky jde o bináry tzv. primordiální – tj. že jako binární tělesa již vznikla (na rozdíl od většiny ostatních binárů např. v hlavním pásu planetek, které vznikly až následně buď srážkami nebo rotačním rozpadem). Pozorování sondy by tohle mohly potvrdit, nebo vyvrátit.

 4. Petr Blaschke napsal:

  Doporučuji vynikající video do Scotta Manleyho o tom, jak se určoval tvar planetky 2016 MU69 sledováním jeho tranzitů přes vzdálené hvězdy využitím jen slabých, polo amatérských dalekohledů.

 5. Kamil napsal:

  Není už čas dát té planetce nějaké normální jméno? Nebo čekají až na průlet a na to, co zjistí? Takže když by byla chlupatá, mohla by se jmenovat Yetti?

 6. Jiří Hošek napsal:

  Porovnání rozlišení přístrojů z hlavní i záložní trajektorie v porovnání s průletem kolem Pluta:
  https://twitter.com/jeff_foust/status/905540699118075904

 7. Aurelius napsal:

  pre mňa udalosť roku 2019, opäť nový „svet“, len tak ďalej Horizons 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.