sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Starlink – satelitní internet od SpaceX

Jak informoval web ElonX.cz, SpaceX si zaregistrovalo název Starlink. Zřejmě jde o systém internetu šířeného masivní letkou tisíců družic.
18. září 13:02

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Hodně lidí nadává, že postavením tisíců družic se zaneřádí oběžná dráha. Ale co teprve, když to postaví třeba 3 společnosti??? Myslíte že do toho Musk půjde, ikdyž vziká ONEWEB?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Tím, že vznikne více projektů, bude konkurence, která sníží ceny a zákazník na tom celkově vydělá.

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

To ano, šlo o téma zaneřádění oběžné dráhy. To jestli má musk konkurenci je věc druhá, škoda peněz o které přijde ztrátou monopolu, protože ostatní firmy je umí stěží tak využít jako on, ale to je věc jiná, která je mnou velmi zaujatá…

ventyl
ventyl
7 let před
Odpověď  Štěpán

Pokial viem, tieto projekty cielia na nizsie obezne drahy, nez standardne telekomunikacne druzice (kvoli znizeniu round-trip time) kde sice bude hustejsie, ale druzice sa aj lahsie budu z obeznej drahy stahovat do atmosfery.

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Štěpán

To je pravda. Trošku by mě ale zajímalo, a teď to nemyslím kriticky, jestli to nějak ohrozí starty raket. Jestli se v budoucnu budou muset manévrovat mezi satelity, aby bezpečně vynesly satelit…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Domnívám se, že by nemělo. Ano, těch družic by mělo být opravdu hodně, ale naše Země je velká a prostoru je tam dost.

marian
7 let před
Odpověď  Štěpán

Bez ohľadu na to, na aké dráhy to ciely, tisíce nových satelitov na bezpečnosti kozmického priestoru rozhodne nepridajú, ale naopak – to je štatistická istota. Toľko objektov bude výrazne ťažšie ustrážiť, riziko kolízii sa výrazne zvýši a áno, skomplikuje to aj plánovanie iných misii, o tom niet pochýb. A stojí nám to vôbec pri stále sa rozširujúcej dostupnosti pozemných mobilných sietí (aj v odľahlých končinách sveta) vôbec za to? Je mi ľúto, ale nech sa na to snažím pozerať akokoľvek optimisticky, aj tak nie som fanda týchto projektov, či už od OneWeb alebo SpaceX.

Goodman
Goodman
7 let před
Odpověď  Štěpán

to Marian: několik tisíc satelitů není moc velké číslo. Nutné je si umět představit tu obrovskou plochu. I kdyby těch satelitů bylo milion, tak stále je šance kolize velmi malá. Zákeřnost kosmického smetí je v náročné sledovatelnosti a hlavně nemožnosti odklonit jejich trajektorie.
to everybody: má někdo představu jak by měl Starlink fungovat? Chápu to dobře, že bych už nemusel platit internetovému providerovi (a začal platit bakšiš Muskovi) a rovnou nasměroval parabolu na satelit?

marian
7 let před

to Goodman: Niekolko tisíc satelitov vypustených v priebehu pár rokov JE veľké číslo. Samozrejme netreba mať naivné predstavy o tom, že teraz sa na LEO nebude dať ani pohnúť ale to som ani netvrdil. Len opakujem jednoznačný fakt, že s takýmto rapídnym nárastom objektov sa dohľad nad LEO skomplikuje a riziko kolízii sa zvýši, či sa to niekomu páči alebo nie. A žiadnu parabolu smerovať nebudeš (s LEO satelitmy by si to mal aj dosť ťažké, že? ;)), tieto systémy budú využívať špeciálne fázovo smerované antény.

Václav Trličík
Václav Trličík
6 let před

Ve vesmíru je v současné době přibližně 1459 funkčních satelitů a 2600 nefunkčních. K tomu přidáme 4425 satelitů Starlinku a odhadneme průměrnou výšku ve které se pohybují na 600 km nad povrchem. Z toho vychází, že na každý jeden satelit (funkční či nefunkční) zbývá stále 72 122 km^2 prostoru. To je přibližně velikost celé České Republiky. Tudíž i kdyby se s podobnou konstelací zapojil do hry Starlink i Facebook nebude to mít na množství vesmírného smetí v reálu moc velký vliv. Navíc tuším, že životnost těchto satelitů je 10 let a poté sestoupí do atmosféry a shoří, takže se nebudou do budoucna hromadit…

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před

Velmi správná dedukce.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.