sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cassini, děkujeme!

Okamžik, o kterém jsme věděli již několik let dopředu, je tu. Stále nám připadalo, že je někde daleko, ale teď se stává realitou. Dnes se uzavře kapitola jedné z nejúžasnějších kosmických misí celé historie – americká sonda Cassini (s evropským podílem) dnes shoří v atmosféře planety Saturn, kolem které kroužila od roku 2004. Za ty roky dokázala nasbírat neskutečné množství údajů, díky kterým jsme mnoho věcí pochopili a také jsme dostali náměty nové otázky. Díky Cassini máme o Saturnu a jeho měsících nesrovnatelně lepší přehled než před startem této sondy. Dnes ve 13:54 našeho času sonda zanikne 1528 km nad vrcholky mraků.

Dlouho jsme přemýšleli, jak nejlépe informovat o konci této famózní mise, která se zapsala zlatým písmem do historie letů do vesmíru. Jak nejlépe na jednom místě vyzdvihnout enormní množství úsilí a objevů? A pak nás to napadlo – použijeme formu statistik. Pro někoho je možná loučení se formou statistik odosobněné a chladné. Na druhou stranu právě čísla mají tu úžasnou schopnost ukázat velikost a význam této mise v čisté a nezkreslené podobě. Právě tak může vyniknout přínos, který nám Cassini poskytla v plné kráse.

Mise

  • Počet vykonaných příkazů: 2,5 milionu
  • Nasbíraných vědeckých dat: 635 GB
  • Objevených pojmenovaných měsíců: 6
  • Cílených průletů kolem saturnových měsíců: 162
  • Cílených průletů kolem Titanu: 127
  • Cílených průletů kolem Enceladu: 23
  • Objevených oceánů: 2 (Titan, Enceladus)
  • Objevených moří a jezer na Titanu: 3 moře a stovky malých jezer
  • Primární mise: 4 roky
  • Dvě prodloužené mise: Equinox (2008-2010) a Solstice (2010-2017)
  • Počet států, které se podílely na misi: 27
  • Procestovaná vzdálenost: 7,8 miliardy km na konci mise vůči Slunci – z toho 3,4 miliardy km připadá na meziplanetární přelet. 1,9 milionu km vůči Saturnu od příletu do konce mise
  • Průměrná vzdálenost Saturnu od Země: 1,43 miliardy km
  • Délka jednosměrné cesty rychlostí světla od Saturnu k Zemi: kolísá mezi 67 a 85 minutami
  • Délka jednosměrné cesty rychlostí světla od Saturnu k Zemi při konci mise: 83 minut
  • Rychlost sondy při ztrátě signálu: 111 637 km/h vůči Saturnu
  • Vydaných vědeckých prací: 3948
  • Dokončených oběhů: 293
  • Pořízených fotek: 453 048
  • Zážehů hlavního motoru: 183

Milníky:

  • Start: 15. října 1997 z Mysu Canaveral (Florida)
  • Nosná raketa: Titan IVB/Centaur
  • Oblet Venuše: 26.4.1998 – vzdálenost 234 km, 24.6 1999 – vzdálenost 600 km
  • Oblet Země: 18.8.1999 – vzdálenost 1171 km
  • Oblet Jupiteru: 30.12.2000 – 10 milionů km
  • Přílet k Saturnu: 1.6. 2004
  • Pouzdro Huygens: Oddělení 24.12.2004, přistání na Titanu 14.1.2005

Sonda Cassini:

  • Rozměry: 6,7 m na výšku a 4 metry na šířku
  • Hmotnost při startu (s pouzdrem Huygens, palivem, adaptérem atd.): 5 712 kg
  • Hmotnost na konci mise: 2 125 kg
  • Hmotnost použitého paliva: 2 950 kg z celkových 2978 kg
  • Energie: 885 W (633W na konci mise) z radioizotopového zdroje
  • Vědecké přístroje: 12 – infračervený spektrometr CIRS, snímkovací systém ISS, ultrafialový snímkovací spektrograf UVIS, mapovací spektrometr ve viditelné a blízké infračervené oblasti VIMS, snímkovací radar, radiový experiment RSS, plasmový spektrometr CAPS, analyzátor kosmického prachu CDA, hmotnostní spektrometr iontů i neutrálních částic INMS, magnetometr MAG, přístroj snímající magnetosféru MIMI, výzkum radiových a plasmatických vln RPWS.

Program:

  • Partneři: NASA (USA), ESA (Evropa), ASI (Itálie)
  • Počet lidí, kteří se na projektu podíleli: Více než 5000
  • Cena mise: 3,9 miliardy USD – z toho 2,5 miliardy USD na předstartovní přípravy (včetně nákladů na raketu a podílů Evropské a Italské kosmické agentury), dalších 1,4 miliardy USD stály náklady na provoz po startu – včetně řízení, sledování a komunikace po dobu 20 let

Mise sondy Cassini se dnes uzavře, ale její odkaz bude žít dál. Nasbíraná data mají pro vědce cenu zlata a můžete se klidně vsadit, že ještě několik let z nich budou výzkumníci čerpat a objeví v nich mnoho zajímavých informací. Sonda, která tu s námi byla tolik let dnes skončí. Nezbývá než si přát, aby Saturn na dlouho neosiřel. Věřme, že se Pán prstenců již brzy dočká nějaké další návštěvy, která odpovídajícím způsobem naváže na odkaz, který tu Cassini zanechala.

NASA TV se bude této mimořádné události ve svém vysílání podrobně věnovat. Doporučujeme Vám tedy sledovat níže přiložený přehrávač.

Zdroje informací:
https://saturn.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://saturn.jpl.nasa.gov/system/feature_items/images/32_CGF_STILL_00025_320.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
59 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
iss84 - Miro
iss84 - Miro
7 let před

…skvelý článok, súhrn príbehu Cassini-Huygens, na BBC:

http://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/cassini_huygens_saturn

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  iss84 - Miro

Díky za pochvalu i za odkaz.

ptpc
ptpc
7 let před

Pripájam sa, skvelý článok! Hodný tejto sondy.
No k samotnej sondy Cassini. Je to jedna z najúžasnejších sond aká kedy bola realizovaná. Je len škoda že dnes už jej púť skončí. Ale požičiam si jednu vetu – „Cassini je len začiatok…“ 🙂

P.S.: „Pán prstencov“ – to sa ti naozaj podarilo.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  ptpc

Díky, byla to opravdu mimořádná sonda.

vitězslav toman
7 let před

Naše maličká republika kdysi byla středobodem vzdělanosti.Postupem času už jen vzpomínáme na dobu „karlovu“a zoufale se snažíme na tuto dobu nějak navázat.Asi tohle nemá s Cassini nic společného,jenže to jen zdánlivě.Průměrný český občan nemá ani ponětí,co to byla Cassini…Propagátoři vědy jsou utlačováni různými „sluníčkáři“,kteří neskutečně odčerpávají spoustu finančních prostředků,které by se daly využít do vědy a její propagace.Tohle mé zamyšlení vychází z nutného zamyšlení nad skutečností a výsledky,které Cassini dosáhla.Stala se velikým milníkem v poznání vesmíru.Stala se ispirací pro lidstvo.Kudy je nutno nasměrovat výzkum.Pro nezasvěcené i samotný konec Cassini,který shoří,aby náhodou nějakým způsobem nekontaminoval nám tak vzdálený svět….

kitka
kitka
7 let před
Odpovědět  vitězslav toman

pekne napísané, akoby som čítala o našej malej republike. Vďaka.

Malky
Malky
7 let před
Odpovědět  vitězslav toman

Docela by mne zajímalo co za lidi máte na mysli pod pojmem „sluníčkáři“ 🙂

Pepa
Pepa
7 let před
Odpovědět  Malky

Napadají mě solární baroni, případně ti řepkoví. 😀
Ale abych nebyl úplně mimo. Děkuji Cassini, že jsi toho pomohla tolik odhalit o druhé nejhezčí planetě Sluneční soustavy. 🙂

ldx
ldx
7 let před
Odpovědět  vitězslav toman

K „sluníčkářům“ … na této planetě je tak 1 miliarda vzdělaných lidí (západní civilizace), kteří můžou za skoro veškerý výzkum a jmenovitě i tuhle sondu. Pak je tady tak 6 miliard lidí z rozvojového světa (případně „rozvíjejícího se“ tj. Indie a Čina), kteří o těch věcech nemají ani zbla ponětí a jejich život je převážně naplněn řešením toho, co zítra, jemně řečeno, do úst. A ti vaši Sluníčkáři jsou taková daň za tyhle planetární extrémy – někdo kdo dělá takový hloupý most mezi těmito dvěma velkými a nesouměřitelnými skupinami. To o co se snaží je pošetilá snaha o kvadraturu kruhu a o vyřešení existenčních problémů mávnutím kouzelného proutku (tu komunismus, tu ekologismus), ale nedá se jim upřít aspoň snaha,i když bIbě, to řešit, no.

Jindra
Jindra
7 let před

A psaný online přenos nebude? Jinak super články.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jindra

Něco zkoušíme. 😉

Alois
Alois
7 let před

Překvapil mne počet zážehů hlavního motoru. Zajímalo by mne, zda se něco během mise porouchalo a zda všechny vědecké přístroje byly trvale funkční.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Alois

Nejsem si ničeho vědom, respektive si na nic nevzpomínám.

Michal Václavík
7 let před
Odpovědět  Alois

Některé přístroje již nefungují, nebo fungují jenom částečně. Technických problémů s Cassini bylo mnoho, většinu z nich se podařilo opravit nebo obejít tak, aby neměly zásadní vliv na provoz. Největším problémem byla porucha druhého přijímače dat z Huygens, tím pádem se přišlo o polovinu dat (zejména fotografie). A konstrukce Cassini byla unikátní i v tom, že měla dva hlavní motory, aby bylo zajištěno, že alespoň jeden bude fungovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Díky za informaci. O tom jsem vůbec nevěděl.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

První umělá družice Saturna. Kdy se dočkáme další? Nebo alespoň průletu kolem třeba s landerem na Enceladus? Když budu optimista, tak za 15 let (návrh, schválení, plány, vývoj, výroba, cesta – všechno dlouhé a dlouhé roky). Ale spíše až později. Proto je potřeba si vážit toho, co nám Cassini přinesla. Teď se stane součástí Saturna.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Nezbývá než věřit, že to bude brzy.

Michal Václavík
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

V první řadě je potřeba vyhodnotit data z Cassini. Pak formulovat nové otázky a tím pádem i požadavky na novou misi.

ldx
ldx
7 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Přesně !!!

kitka
kitka
7 let před

Vďaka za článok aj za to, že ste sa venovali všetkému, čo sonda Casiny po celú dobu dokazovala. Zhrnutie celej misie v jednom, nostalgia a zároveň očakávanie, čo títo šikovní ľudia ešte vymyslia.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  kitka

Byla to skutečně mimořádná mise.

Václav Čermák
Václav Čermák
7 let před

Už dlouho mi vrtá hlavou jedna věc, jak se v beztížném stavu zařídí, aby palivo z nádrže doteklo kam má a neudělalo třeba kouli někde veprostřed? Tady ho třeba zbylo 28 kg ze skoro 3000, to je kapka ve velkém prostoru prázdné nádrže…

Václav Čermák
Václav Čermák
7 let před
Odpovědět  Václav Čermák

Dovedu si představit třeba nádrž rozdělenou nějakou membránou a tlakovanou z její druhé strany, ale týká se to třeba i restartovatelných druhých stupňů raket a tam nic takového není.

Dan
Dan
7 let před
Odpovědět  Václav Čermák

Je to téměř stejné jako pivní tank – uvnitř nádrže elastický obal, který obsahuje jen a pouze palivo a mezi ten obal a stěny nádrže se vhání například stlačený plyn. Případně je ten obal jako tahací harmonika a stlačuje se lineárně.

Dan
Dan
7 let před
Odpovědět  Dan

ad druhé stupně – Saturn V, pokud si pamatuju, měl na druhém/třetím? stupni malé motory, které udělily sestavě impuls dostatečný k tomu, aby palivo doteklo k čerpadlu. Sojuz zapaluje druhý stupeň ještě před vypnutím a odhozením centrálního.

VaclavC
VaclavC
7 let před
Odpovědět  Dan

Děkuji. Horní stupeň Falconu to asi tedy bude mít nějak podobně (jako Saturn).

Bill
Bill
7 let před
Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před
Odpovědět  Bill

Díky za dobrý odkaz. Mimo jiné mne zaujaly ty demonstrace vypatlanců před 20 roky proti startu Cassini …

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Jiří Kos

Na ty retardy se celkem pamatuji. Myslím, že šlo o gravitační manévr u Země necelé dva roky po startu. Riziko netrefení se nebo co a rozprášení plutonia v atmosféře. Ale kdo to tehdy vyprovokoval, to už netuším.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

No pokud se takhle vyjadřují zastánci Cassini i v USA, tak se ani nedivím, že má NASA problémy s financováním a že podobná sonda jen tak nebude.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

re: Jiný Honza

co máte proti odborně lékařským (i když zastaralým) pojmům jako je „retardovaný“ ? Může snad průměrně inteligentní člověk projevovat strach z toho, že by se, v případě totální havárie sondy, Zemi (pravděpodobně jistě nad neobydlenou pustinou) vrátilo trochu radiaktivního materiálů který by se okamžitě rozptýlil v PŘIROZENÉ úrovni radioaktivity na neměřitelnou úroveň ?

Na to prostě musíte být retardovaný… nebo podplacený.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Já proti používání vypatlanců a retardů vůbec nic nemám, aspoň se tak rychle projeví kdo je kdo…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Já bych byl hlavně rád, pokud by se tyto výrazy obecně nepoužívaly na našem webu. 😉

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Jiný Honza: Nějak mi uniká, proč by používání inkriminovaných výrazů směrem ke skupině dejme tomu pomýlených a neinformovaných občanů protestujících proti Cassini mělo ohrožovat financování další sondy k Saturnu.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Protože peníze pro NASA schvaluje volený kongres. A velká část voličů jsou, přiznejme si, Ti pomýlení nebo neinformovaní. Většina si asi uvědomuje, že nejsou žádní raketoví inženýři, ale urážení asi jejich názor nezmění.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

re: Jiný Honza

tihle „profesionální“ aktivisté za „lepší svět“ jsou ovšem marginální skupina. Mediální pozornost neodpovídá případné voličské základně, a proto je nutné nazvat věci jak jsou – je to banda ukřičených, nevzdělaných a v podstatě nedemokratických exotů.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Bill

Rádo se stalo. 😉

Mallard
Mallard
7 let před

Nádherný a podarený článok pán Majer, ďakujeme.

Zvolili ste výbornú formu na to, ako krásne „v skratke“ popísať fenomén Cassini.
Je motivujúce, čo sa sondám, ktorá pôvodne ani nemali byť, podarilo zistiť.
Jediné, čo ma mrzí je strata údajov z Huygensa – na druhej strane aj tak máme byť za čo vďační.

Na tomto projekte ma teší a povzbudzuje ešte jedna vec – medzinárodná spolupráca. Osobne si myslím, že takto by mal výskum Vesmíru vyzerať. Ako vyššie uvádzate – 27 zapojených štátov hovorí za všetko.

A veľká vďaka ľuďom, ktorí sa o ňu za tie roky starali – od otcov myšlienky, až po tých „nešťastníkov“, ktorá musia sedieť pri zániku (hoc vedecky plodnom).

Tak hor sa užiť si ďalšiu vedeckú lahôdku – aj keď má pekne horko-sladkú príchuť:-)

Tak ešte raz ďakujem a prajem príjemný deň.

PS: A vlastne až teraz som si uvedomil, že tohto super prieskumníka ku Titanu (a Saturnu samozrejme) Titan aj vyniesol:-)

M.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Mallard

Nemáte zač děkovat, jsem rád, že se Vám článek líbil.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Pokud jde o státy, které se tak či onak podílely na misi, krásně to ilustruje tento obrázek. 28 vlajek včetně české.

http://mek.kosmo.cz/sondy/usa/cassini/ccover.jpg

Mallard
Mallard
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Hezkyyyy:-) Vdaka.

Hned ide na stenu vedla ISS:-)

Inak – co tam symbolizuju tie vtacie pierka pod vlajkami?

A na oplatku: https://www.youtube.com/watch?v=aeL524LO6Yc

Uz len cakam kym sa spusti:-)

M

KarelK
KarelK
7 let před

Skvělé, dojemné a důstojné rozloučení.
Díky.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  KarelK

Těší mne, že se Vám článek líbí.

Keba
Keba
7 let před

Skvělé! Když člověk domyslí co ta čísla opravdu znamenají je to ohromující!
Díky!

peter
peter
7 let před

885 W (633W na konci), pri predstave, že malá rýchlovarná kanvica má tak 900W, tak ma napadajú rôzne myšlienky 😀

Malky
Malky
7 let před
Odpovědět  peter

Rachlovarka na oběžné dráze kolem Saturnu? 🙂

Honza
Honza
7 let před
Odpovědět  Malky

Proč ne, když už krouží čajová konvice? https://cs.wikipedia.org/wiki/Russellova_%C4%8Dajov%C3%A1_konvice

tyčka
tyčka
7 let před
Odpovědět  peter

600W mě zas tak málo nepřipadá – pracuje totiž non-stop a tak podle mne může dobíjet i akumulátory(nejsem si ale jist, zdali je opravdu skutečně má) – v době nečinnosti – pro použití v době špičky – kdy jede více přístrojů. MSL to dělá přesně takto.

Honza
Honza
7 let před

Já bych jen připomněl tuhle vizualizaci:
http://www.lizard-tail.com/isana/orb/misc/cassini_spacecraft/
Jsem zvědavý, jak to bude vypadat před druhou hodinou…

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před

Nezbývá než doufat, že netrefíme Saturňanům nic důležitého.
A kdyby náhodou jo, tak že nemají prostředky nám to oplatit.
🙂

VaclavC
VaclavC
7 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Jo, objeví se Hydrogové a všechny nás sežehnou svými blesky 😉

Smisek
Smisek
7 let před

Hodně pěkný článek, ale je škoda, že už Cassini definitivně končí. Z misí které sleduji od dětství už mi tím pádem zbyla jen Opportunity. Nezbývá než se slzou v oku říct: „Děkuji za krásné fotky a nové úžasné objevy.“

Kaili
Kaili
7 let před

Konec…

ventYl
ventYl
7 let před

635GB dat posielanych rychlostou, ktorou boli posielane data pocas vstupu do atmosfery znamena 12 hodin nepretrziteho vysielania.

Mallard
Mallard
7 let před

Super články ku dnešnému vedecky orientovanému zániku Cassini. Akurát sa chcem opýtať – v štatistikách je uvedený štart 10.10.1997. Nebol štart 15.10.1997?

Krásny dník, všetko len to naj a nech Váš skvelý kosmonautix vydrží minimálne toľko ako Cassini:-) Od dneška počínaje:-)

M

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Mallard

Máte pravdu, překlep opravený a budeme se snažit vydržet stejně dlouho. 😉

MilanV
MilanV
7 let před

Pěkné shrnutí. Mohl bych poprosit o pár dalších čísel?

* rok odsouhlasení plánu prací, tedy začátek práce na skutečné sondě (jak letové části tak vědeckých přístrojích)
* velikost „core teamu“, který tu myšlenku na začátku prosazoval
* kolik lidí z tohoto týmu ještě dnes žije a kolik jim je let
* kolik vědců navrhujících a sestavujících ty experimenty pro Cassini bylo a kolik z nich žije ještě dnes – příp. kolik z nich ještě pracuje a kolik jim je dnes let

Myslím, že z těchto čísel, kdybychom je alespoň přibližně dokázali získat/odhadnout, by vyplynula ta obrovská úcta, kterou si tento projekt zaslouží, a lidi na něm od začátku pracující. Spousta z nich věděla, že se nedočká všech výsledků, pokud se vůbec dočká v činné službě alespoň startu. Oni netušili ani jestli vůbec dokáží, a za jak dlouho, ten projekt vůbec prosadit – přes všechny instituce, politiky, změny režimů… Každý z nich věděl, že bude jen malý střípek skládačky a že není v jeho moci, aby se skládačka někdy podařila dostavět. A šli do toho a dosáhli takových výsledků. A ještě s čím ho dosáhli:

Na závěr pak jedno nečíslo: fotografii (snímek z filmu) z běžné domácnosti a ulice té doby, kdy se projekt tvořil – to abychom si uvědomili tehdejší stav běžné techniky.

Z toho plyne pak poslední číslo (v přeneseném slova významu): hloubka poklony, kterou si všichni zúčastnění zaslouží.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  MilanV

Pravdou je, že Cassini vzešla z projektu Titan Probe Radar Mapper, který začal někdy v polovině 80. let. Ale taková čísla by se dohledávala jen velmi obtížně, možná by se ani nedala sehnat.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpovědět  MilanV

Ten obrázek z domácnosti průměrného konstruktéra kosmické sondy v devadesátých letech by mě fakt zajímal. Možná jako v tom vtipu, auto bez střechy, stará vína a plesnivý sýr. 🙂

https://kosmonautix.cz/2017/09/15/cassini-dekujeme/