sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dva Američané a jeden Rus dorazili na ISS

Startu kosmické lodi Sojuz MS-06 jsme se věnovali v úterý pozdě večer v rámci živě a česky komentovaného přenosu. Sojuz následně využil rychlé přeletové dráhy a spojil se s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Přes průlez v modulu Poisk pak tři muži (Alexandr Misurkin, Mark Vande Hei a Joseph Acaba) vstoupili do útrob stanice, kde už na ně čekal zárodek 53. dlouhodobé expedice (Sergej Rjazanskij, Randolph Bresnik a Paolo Nespoli). V dnešním článku se podíváme na životopisy všech tří nových obyvatel ISS. Bude řeč o jednom kosmickém nováčkovi a dvou mužích, kteří již zkušenost s dlouhodobým pobytem ve vesmíru mají.

Alexandr Misurkin
Alexandr Misurkin
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Alexandr Alexandrovič Misurkin – velitel lodi – 39 let
Sociální sítě: 

Narodil se v městě Jeršiči ve Smolenské oblasti Sovětského svazu na Západě dnešního Ruska. Vystudoval střední školu a pak zamířil na Kačinskou vojenskou vysokou leteckou školu. Tu však během studií v roce 1998 zrušili a tak přestoupil na Armavirský vojenský letecký institut. Zdejší studia dokončil v roce 1999 a získal specializaci letec-inženýr. Po studiích přešel do Tichorecku ke gardovému učebnímu leteckému pluku Krasnodarského vojenského leteckého institutu.

Kromě letadel ale zatoužil po strojích, které míří ještě výš. Podal si přihlášku do oddílu kosmonautů, která byla úspěšná. Už v říjnu roku 2006 jej státní meziresortní komise doporučila k zařazení mezi kosmonauty. Po dvouleté základní přípravě se z něj v červnu 2009 stal zkušební kosmonaut. Letová nominace pak přišla hodně rychle – už v prosinci 2010 se na veřejnost dostala informace o jeho nominaci do záložní posádky 33 a 34 dlouhodobé expedice na ISS a do letové posádky 35. a 36. dlouhodobé expedice.

Fjodor Jurčichin (skafandr s červeným pruhem) a Alexandr Misurkin (skafandr s modrým pruhem) během výstupu do otevřeného kosmu.
Fjodor Jurčichin (skafandr s červeným pruhem) a Alexandr Misurkin (skafandr s modrým pruhem) během výstupu do otevřeného kosmu.
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Středisko přípravy kosmonautů v dalších letech začalo přecházet od vojenského letectva k agentuře Roskosmos. Důsledkem toho byli kosmonauti-vojáci uvolňováni z armády. Alexandr to řešil tím, že s hodností podplukovníka odešel v létě 2012 do záloh. Jeho zatím jediná kosmická cesta začala v březnu 2013 na palubě Sojuzu TMA-08M, kde mu společnost dělali Pavel Vinogradov a Chris Cassidy. Sojuz se po šesti hodinách připojil k ISS a trojice mužů přešla do 35. dlouhodobé expedice. O několik měsíců později se stali zárodkem 36. dlouhodobé expedice a v září 2013 se ve svém Sojuzu vrátili domů.

Alexandr Misurkin má na svém kontě 166 dní, 6 hodin a 15 minut ve vesmíru, přičemž 20 hodin a 2 minuty strávil na třech výstupech do volného prostoru. Všechny tři vesmírné vycházky absolvoval s Fjodorem Jurčichinem. 24. června 2013 vyměnili regulátor toku kapalin na modulu Zarja, otestovali dokovací systém Kurs, nainstalovali protimeteorický štít nebo odebrali vzorky z povrchu stanice – tento výstup trval 6 hodin a 34 minut. Druhý výstup přišel 16. srpna a kosmonauti měli za úkol natáhnout na vnější části modulu Zarja dvojici kabelů pro budoucí modul Nauka, nebo instalovali materiálové experimenty na modul Poisk – s délkou 7 hodin a 29 minut šlo o nejdelší ruský výstup do té doby (dnes už byl překonán). Poslední výstup následoval 22. srpna a spočíval v odstranění laserového komunikačního zařízení, nainstalovali platformu pro instalaci kamer a kromě toho provedli inspekci krytů antén na modulu Zvezda – výstup trval 5 hodin a 58 minut. V soukromém životě je ženatý a má dvě děti.

Mark Vande Hei
Mark Vande Hei
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Mark Thomas Vande Hei – palubní inženýr 1 – 50 let
Sociální sítě:  

Rodák z města Falls Church ve Virginii studoval do roku 1985 střední školu v Minnesotě. O čtyři roky později už měl v kapse titul bakaláře ze Saint John’s University v Minnesotě. Po studiu zamířil k armádě, kde získal post bojového inženýra. To mu ale nestačilo a tak zamířil na Stanfordovu univerzitu, na které v roce 1999 úspěšně zakončil magisterské studium zaměřené na aplikovanou fyziku. Vyšší akademický titul mu zajistil i povýšení v armádě – stal se asistentem v United States Military Academy ve West Pointu. Zúčastnil se třeba operace Irácká svoboda.

V roce 2006 se začala psát další kapitola jeho života, protože zahájil spolupráci s agenturou NASA. Zastával funkci označovanou jako capcom – byl člověkem, který komunikuje s astronauty na ISS a předává jim informace od pozemního personálu. Po nějaké době zatoužil po pocitu beztíže a podal si přihlášku mezi astronauty. V roce 2009 byl vybrán a o dva roky později dokončil základní výcvik. Podle informací z roku 2015 měl letět na Expedice 51 a 52, ale následně byl přeložen do expedic 53 a 54. Na Zemi bude na jeho návrat čekat především jeho manželka a dvě děti.

Joseph Acaba
Joseph Acaba
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Joseph Michael „Joe“ Acaba – palubní inženýr 2 – 50 let
Sociální sítě:  

Narodil se v kalifornském městě Ingelwood, ale rodina se krátce poté přestěhovala do Anaheimu. Rodiče mu v dětství pouštěli mnoho vzdělávacích filmů a právě záznam Armstorngova dobrodružství jej nadchl pro vesmír. V roce 1990 dokončil studium na University of California v Santa Barbaře, kde se věnoval geologii. Tomuto oboru zůstal věrný i na University of Arizona, kde o dva roky později dokončil studium.

Celých šest let pak sloužil v záloze námořní pěchoty, jako hydrogeolog pracoval v Los Angeles, dva roky strávil v Dominikánské republice, kde školil místní učitele moderní vyučovací metody. Pracoval na výzkumných stanicích v Karibiku a na Floridě. Ve výčtu jeho pracovních aktivit najdeme i místo učitele – od roku 2004 pracoval na Dunnellon Middle School a v témže roce si podal přihlášku do oddílu astronautů. O dva roky později se dočkal zařazení do oddílu NASA – stal se vůbec prvním americkým astronautem s portorickým původem (jeho rodiče přišli z Portorika do Kalifornie v šedesátých letech) a zakrátko přišla i letová nominace.

Acaba s portorickou vlajkou na misi STS-119
Acaba s portorickou vlajkou na misi STS-119
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Joseph měl letět jako specialista na misi STS-119, v rámci které dopravil raketoplán Discovery na ISS poslední díl solárních panelů. Tato mise trvala 12 dní a 19 hodin, ale již brzy měla přijít mnohem delší zkušenost. Ještě předtím začal studovat na Ph.D. v rámci dálkového studia na Texas Tech University.

V listopadu 2009 se objevily informace o tom, že by se měl zúčastnit 31. a 32. dlouhodobé expedice, což v dalším roce NASA oficiálně potvrdila. Na palubě Sojuzu TMA-04M vzlétl vstříc obloze v květnu 2012. Společnost mu dělali ruští kolegové Gennadij Padalka a Sergej Revin. Loď se dva dny po startu připojila k ISS a začal jejich čtyřměsíční pobyt na stanici. V září 2012 se návratová kabina po 124 dnech, 23 hodinách a 52 minutách bezpečně vrátila na Zemi.

Aktuální trojice bude na ISS pobývat zhruba pět a půl měsíce. Nejprve v rámci 53. dlouhodobé expedice, ale až se od stanice oddělí Sojuz MS-05, který poveze domů Rjazanského, Nespoliho a Bresnika, stane se z aktuální trojice zárodek 54. dlouhodobé expedice, které bude velet Alexandr Misurkin. Na kompletní šestičlenný počet se osazenstvo stanice vrátí ve druhé polovině prosince, až k ISS přiletí Sojuz MS-07 (Anton Škaplerov, Norišige Kanaj a Scott Tingle). Sojuz MS-06 se na Zemi vrátí na konci února příštího roku – současná mise je plánována na 167 dní.

Posádka Sojuzu MS-06 - zleva Joseph Acaba - Alexandr Misurkin - Mark Vande Hei
Posádka Sojuzu MS-06 – zleva Joseph Acaba – Alexandr Misurkin – Mark Vande Hei
Zdroj: http://spaceflight101.com

Zdroje informací:
https://upload.wikimedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/1280px-Soyuz-MS-06-Mission-Patch.png
http://upload.wikimedia.org/…Alexander_Misurkin_and_Fyodor_Yurchikhin.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Aleksandr_Misurkin.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Vande_Hei_Official_Photo.jpg
https://cs.wikipedia.org/wiki/Joseph_Acab%C3%A1#/media/File:Joseph_Acaba.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Acaba_with_PR_Flag.jpg
http://spaceflight101.com…/2017/09/36997802492_7776703f44_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

V anketě mi chybí možnost start SLS, nebo to už je 2019? A taky tam může spadnout FH, bohužel…

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Štěpán

Předběžný termín startu SLS je nyní ve 2. polovině roku 2019.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před

J. Webb v anketě na třetím místě. Skandální. Asi mu dám samostatný hlas z jiné adresy. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Má 21 hlasů, což je skvělé. Pro mě je skandálnější, že 33 hlasujících a Chang’e 4 má zatím pouze 2 hlasy (z toho jeden můj). Historicky první přistání na odvrácené straně Měsíce – to jen kdyby panstvo nevědělo 🙂

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Tak výzkum Odvrácené strany bude mít nepochybně velký význam (hlavně v případě, že se najde jiné složení meteoritů), ale na Měsíci už jsme byli (nuda). 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

To mi připomíná obhajobu kandidátů při volbě Největšího Čecha 🙂

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

🙂 Nic lepšího v rukávu nebylo. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Když k tomu připočteme nutnost instalovat do L2 Země-Měsíc retranslační satelit, tak máme další body pro. Ale jinak JWST je úžasný projekt, ovšem z úúúplně jiného soudku 🙂

Matouš Klugar
Matouš Klugar
7 let před

No teda Acaba, nato že mu je padesát, tak teda frajer chlap. Bych mu řekl tak pětatřicet

von Schmeks
von Schmeks
7 let před

Nenašiel som tu video samotného príletu, preto pridávam link na video príletu a dokovania:
https://www.youtube.com/watch?v=vbFpagSZsGU
A otváranie poklopu:
https://www.youtube.com/watch?v=eJJzpUjNlNU

von Schmeks
von Schmeks
7 let před
Odpověď  von Schmeks

Zle som hľadal, tu sú originálne videá od NASA:
https://youtu.be/GT_s3amuO8o
https://youtu.be/w7F1GIyAru4

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.