sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vostočnyj snad začne nabírat dech

Má se stát klíčovou součástí budoucích ruských kosmických plánů, podstoupil sérii údržbářských prací a je připraven na svůj druhý start – kosmodrom Vostočnyj. Zatím z něj mohou startovat pouze rakety Sojuz, ale v budoucnu s ním mají Rusové větší plány, které zahrnují rakety Angara, nebo zatím blíže nespecifikované supertěžké nosiče. Od premiérového startu sice už uplynul více než rok, ale nyní se zdá, že by se na tomto kosmodromu na ruském Dálném východě mohlo konečně začít něco dít. Kosmodrom navíc nyní prošel revizí a zdá se, že je připraven na svůj druhý start.

Premiérový start z kosmodromu Vostočnyj.
Premiérový start z kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Vostočnyj vznikl na místě bývalé raketové základny Svobodnyj, což byla za Studené války nejvýchodnější sovětská raketová základna. Byly zde umístěny nosiče UR-100K a v devadesátých letech začala ztrácet díky politickým změnám a postupnému odzbrojování význam. Svobodnyj přestal být armádní základnou a mezi roky 1997 a 2006 z něj startovaly rakety Start-1 odvozené z vojenských střel Topol. V roce 2007 došlo rozkazem Vladimira Putina k uzavření této lokality, jejíž udržování bylo příliš drahé – stávající zázemí se využívalo jen zřídka a navíc nenabízelo nic, co by nemohly nabídnout i jiné lokality.

Postupem času se ale objevila myšlenka využít lokalitu pro stavbu nového kosmodromu, který by měl být modernější. Tak se zrodil Vostočnyj. Jeho nevýhodou je, že se nachází o něco severněji než Bajkonur, v současnosti hlavní základna ruské kosmonautiky. Ten má nejlepší podmínky pro lety na dráhy s nízkým sklonem vůči rovníku. Startují odsud tedy prakticky všechny ruské mise mířící na geostacionární dráhu i na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Sojuz 2.1a na rampě 1S.
Sojuz 2.1a na rampě 1S.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Řečí čísel – Vostočnyj leží na 51,8. rovnoběžce, zatímco Bajkonur bychom našli na 45,9. stupni. Starty mířící na dráhy s nízkým sklonem by tak při startu z Vostočného musely použít více paliva. Přesto odsud mohou startovat i rakety s nákladem mířícím na geostacionární dráhu. Pro Rusko má ale Vostočnyj význam v tom, že by měl tuto zemi zbavit závislosti na Bajkonuru, který zůstal po rozpadu Sovětského svazu na území Kazachstánu, od kterého si jej musí Rusové pronajímat.

Plány proto hovoří o tom, že by se do roku 2020 mělo na Vostočnyj přesunout celých 45% provozu ruských kosmických startů. Podíl Bajkonuru má naopak klesat z 65% na pouhých 11%! Jinými slovy 9 z 10 ruských raket by mělo v budoucnu startovat odjinud, než z Bajkonuru. Limitujícím faktorem je ale to, že Vostočnyj zatím nabízí jedinou rampu pro rakety Sojuz, která vznikla v minulých letech. Právě odsud startoval vloni 28. dubna Sojuz 2-1A s horním stupněm Volga, který vynesl výzkumnou družici Michailo Lomonosov a dva malé sekundární náklady.

Rampa 1S na kosmodromu Vostočnyj
Rampa 1S na kosmodromu Vostočnyj
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Dlouhá pauza se ale možná již pomalu chýlí ke konci – na 28. listopadu je plánován start Sojuzu 2-1B s horním stupněm Fregat. Nákladem mají být meteorologická družice Meteor-M N2-1, Ionosfera 1, 2 pro výzkum ionosféry, technologický demonstrátor Baumanec 2 a několik cubesatů. V roce 2018 pak má startovní tempo z Vostočného narůstat.

Co se týče raket Angara, tak u nich je prakticky jisté, že z tohoto kosmodromu neodstartují před rokem 2021. Rusové v minulých letech počítali s tím, že by z tohoto kosmodromu mohla startovat raketa Rus-M od konstrukční kanceláře Progress, pro kterou měly vzniknout hned dvě rampy. V roce 2011 však byl její vývoj ukončen.

Rampa pro Sojuzy na Vostočném se označuje 1S a jde již o osmou rampu pro tyto rakety – dva komplexy najdeme na Bajkonuru, čtyři na Plesecku a po jednom v Kourou a na Vostočném. Pozemní vybavení s označením 371SK14 připomíná to, které se nachází v Kourou. Rampa také disponuje pohyblivou servisní věží, která nahrazuje známá sklopná ramena, která na starších rampách na Bajkonuru a Plesecku obklopují tuto raketu.

Systémy na Vostočném mají za sebou údržbu technologického vybavení, startovních a technických komplexů a jejich zařízení. Došlo například k výměně oleje v hydraulických systémech na mobilní servisní věži, překontrolovaly se systémy zajišťující tlakování plynů a všechny systémy se dočkaly komplexní revize. Hodně práce bylo i na zařízení zajišťujícím tankování, kde se připravovala technika pro plnění horních stupňů Fregat, které by se měly použít na několika dalších startech.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Soyuz-2.1a_from_Vostochny_2016-04-28_012.jpg
https://upload.wikimedia.org/…at_the_launch_pad_at_Vostochny_Launch_Centre.jpg
https://upload.wikimedia.org/…at_the_launch_pad_at_Vostochny_Launch_Centre_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před

Informace o 11% podílu Bajkonuru do roku 2020 zřejmě pochází z Roskosmosu. Dva pilotované Sojuzy, tři nákladní Progressy plus nějaký Proton (např. Exomars) mi ale indikují vyšší procento.

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Já to čtu tak, že do roku 2020 bude podíl Bajkonuru postupně klesat, takže od tohoto roku dál bude podíl 11%

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

Já to čtu taky tak.
V roce 2016 bylo celkem 17 ruských kosmických startů včetně jednoho neúspěšného. Z toho z Bajkonuru bylo 11 (65%), z Plesecku 5 (29%), z Vostočného 1 (6%).
Na rok 2017 je plánováno celkem cca 25 startů. Z toho z Bajkonuru 15 (60%), z Plesecku 8 (32%), z Vostočného 2 (8%).
Ale od roku 2020 mi podíl Bajkonuru vychází minimálně na 20% (5 startů ročně pro zásobování ISS, k tomu do roku 2024 ještě Proton, od roku 2022 Sojuz 5).

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Z Vostočného by mohl startovat ještě Progress.

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

OK, díky za detaily. Že by uvažovali o redukci startů na ISS? To mi nedává smysl. Jenže na tom zbývajícím by se k 11% nedostali. Zřejmě to bude latina Roskosmosu, jak píšete.

vh
vh
7 let před

https://www.roscosmos.ru/23707/ 27.6.17 zasedala Rada hlavních konstruktérů:
– potvrdila 2 starty v 2017:
raketa pro listopadový start bude odeslána na Vostočnyj koncem 8/17 pro Kanopus-V 3-4; pro prosincový koncem 9/17 pro Meteor-M 1-2.

https://www.roscosmos.ru/23727/ 3.7.17 Rogozin:
– současný startový komplex se bude používat pro Sojuz 2;
– startový komplex pro Angaru A5M se začne stavět v 2018, musí být hotov do konce 2021 (1.start)
a subdodavatel už nebude Specstroj, ale budou to vojenské stavby vybrané ministerstvem obrany;
– na Vostočném se nedělá infrastruktura pro pilotované lety
(Sojuz 5 s Federací bude létat po 2022 z Bajkonuru – bezpilotní, po 2024 pilotovaný);
– po roce 2025 bude na Vostočném připraven startový komplex pro supertěžkou raketu;

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  vh

Pořadí vynesení družic Kanopus-V 3-4 a Meteor-M 1-2 bylo v červenci prohozeno
https://ria.ru/science/20170719/1498769109.html

Současný plán startů z Vostočného:
28.11.2017 Sojuz 2-1B (Meteor-M č.2-1, Ionosfera 1, Ionosfera 2, Baumanec 2, sedm cubesatů)
22.12.2017 Sojuz 2-1A (Kanopus-V č.3, Kanopus-V č.4)

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Aktuální stav:

Sojuz-2.1b/Fregat (Meteor-M 2-1) – nosič bude odeslán na kosmodrom Vostočnyj po dokončení zkoušek. Start je plánován na listopad.

Sojuz-2.1a/Fregat (Kanopus-V 3, Kanopus-V 4) – nosič byl v noci z 1. na 2. září odeslán po železnici na kosmodrom Vostočnyj, kam má dorazit 10.-11. září. Start je předběžně stanoven na prosinec.

https://www.roscosmos.ru/24001/

BlackSheepOI2
BlackSheepOI2
7 let před

V poslednej dobe roscosmos vydava vyhlasenie za vyhlasenim, ale bral by som to s rezervou. Fandim ruskej technike ale chce to peniaze a kontrolu nad nimi.

Tou supertazkou raketou ma byt?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  BlackSheepOI2

Zatím nebyla přesně stanovena. Plánů je bohužel hodně. Zde jeden z posledních – https://kosmonautix.cz/2017/01/ruska-superraketa-opet-ve-hre/

BlackSheepOI2
BlackSheepOI2
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Vzhľadom na možný prvý štart Sunkar-u, kde sa uvádza realizácia najskôr v roku 2024… Kde ak uvažujeme, že ide len o náhradu už existujúceho Zenitu, tak so super raketou môžme rátať až ku koncu 30-tych rokov. V optimistickom prípade.

A výkonnostne sa dostaneme tam kde boli koncom 90tych rokov s Energiou. Plus je nutné podotknúť, že nerátame súčasné trendy oneskorenia pri výstavbe na kozmodróme Vostočnyj.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  BlackSheepOI2

Výhled to opravdu není radostný.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  BlackSheepOI2

Sunkar = Sojuz 5 s plánovaným prvním startem z Bajkonuru v roce 2022.

Ohledně superrakety žádná optimistická vyhlášení nejsou. Ani v dnešním článku.
V grafu na poslední straně souboru
https://www.roscosmos.ru/media/files/docs/2017/doklad_strategia.pdf
je začátek letových zkoušek uveden na rok 2035.

Goodman
Goodman
7 let před
Odpověď  BlackSheepOI2

Kolik že je muskův koeficient? 2,5 ? A to remcáme, jak mu to dlouho trvá. Ruský koeficient v současnosti je tak 10-15. Je smutné, jak rusové provařili technický náskok. A nejen to. Ztratili i znalost. Pokud starší pracovníci nepředají v dostatečném předstihu vědomosti a praktické znalosti (nejlépe na realizovaných projektech), tak vzniká mezera, která se pak už velmi těžko dohání.

David
David
7 let před

Nevím, nepřijde mi moc ekonomické stavět něco takového severně od Bajkonuru. Rusové mají u hranic s Gruzii nebo Severní Koreou jižnější lokality. Nicméně kudy teče beton, tudy tečou prachy..

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  David

Vámi uvedené lokality nesplňují podmínku střeleckého sektoru nad územím Ruské federace.

Vejr
Vejr
7 let před

A uz se vi o nejakych planech Kazachstanu, co dal s Bajkonurem? Protoze na nejakou prestavbu to zatim nevypada a vypadek prijmu ze startu ruskych raket nemusi stacit ani na udrzbu celeho kosmodromu…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Vejr

Zatím jsem na nic bližšího nenarazil. Ale ono je potřeba počítat s tím, že k tomu hned tak nedojde.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Vejr

Rusko má s Kazachstánem uzavřenu nájemní smlouvu na pronájem Bajkonuru do roku 2050 za fixní cenu 115 milionů dolarů ročně plus 50 milionů dolarů ročně za údržbu zařízení.
Mimo to má Kazachstán investovat finanční prostředky do modernizace infrastruktury současného komplexu pro starty rakety Zenit včetně startovní rampy, odkud by měla od roku 2022 startovat nová ruská nosná raketa Sojuz-5. Vzhledem k tomu, že Kazachstán má poskytnout infrastrukturu a Rusko raketu, mají být v tomto projektu plnohodnotnými partnery.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.