Dlouho odkládaná mise pro Falcon

Snad ani nemá smysl vyjmenovávat všechny změny a odklady, kterých se tchajwanská snímkovací družice Formosat-5 během své sedmileté „předstartovní“ kampaně dočkala. Podobně jako první start Falconu Heavy byla totiž i ona v některých chvílích takřka za dveřmi, jen aby se pak po nějaké nepředvídatelné události dočkala akorát dalšího zdržení a odsunutí na neurčito. Až ironií osudu by se například dal nazvat termín říjen 2016 – pouhý měsíc před tímto datem došlo k „anomálii“ na rampě SLC-40, která zničila izraelský telekomunikační satelit AMOS-6.

Nicméně SpaceX tento rok konzistentně dokazuje, že to s plněním svých smluvních závazků myslí vážně, a start Formosatu-5, který je nyní už bezpečně tou nejbližší misí Falconu 9, by měl tuto snahu nadobro stvrdit.

Falcon 1 startuje z atolu Kwajalein

Falcon 1 startuje z atolu Kwajalein
Zdroj: https://i.pinimg.com

Datum a místo? Prosinec 2013, atol Kwajalein

SpaceX a tchajwanská kosmická agentura NSPO (National Space Organization) podepsaly smlouvu o vynesení Formosatu-5 v červnu 2010. Tchaj-wan, jak se později ukázalo, tehdy za tuto službu zaplatil 23 milionů dolarů. „Přístup SpaceX k poskytování dopravy na oběžnou dráhu je velmi dobře sladěný s našimi cíli a úmysly pro tento program – jsme velmi rádi, že budou naším partnerem pro tento start,“ komentoval Dr. H. P. Chang, programový manažer Formosatu-5.

Byť se SpaceX v oficiální tiskové zprávě vyvarovalo určit raketu, která družici na oběžnou dráhu dopraví, prohlásilo, že by ke startu mohlo dojít “už v prosinci 2013 z naší rampy na ostrově Omelek”. To hrálo do karet slibovanému Falconu 1e.

Ale nestalo se tak. Falcon 1e nebyl nikdy uveden do provozu, a v roce 2012 SpaceX prohlásilo, že náklady dříve určené pro jejich “jedničkové” rakety poletí jako sekundární náklady při misích výkonnějšího Falconu 9.

Prstenec SHERPA pro sekundární náklady

Prstenec SHERPA pro sekundární náklady
Zdroj: https://media.wired.com

Spolujezdec a stále vzdálenější termíny

Sdílet raketu Falcon 9 měl s lehoučkým Formosatem-5 prstenec SHERPA společnosti Spaceflight Industries, naložený několika desítkami cubesatů a s přibližnou hmotností půldruhé tuny; mise tedy zůstala v rámci možností “nízkoenergetická”, protože v principu nesla dva sekundární náklady. I přesto start sklouzával seznamem nákladů níž a níž, a krátce po anomálii při letu CRS-7 se stal nejbližším optimistickým datem prosinec 2015. Z prosince 2015 se stalo jaro 2016, a záhy se začalo šeptat o údržbě na západním střeleckém prostoru, která by znemožnila start až do srpna, když přitom už v květnu ChinaTimes informovaly, že Formosat-5 úspěšně prošel řadou zatěžkávacích testů. A to se ještě před dvojicí nákladů v řadě nacházela první mise IridiumNEXT.

AMOS-6 a odstup SHERPY
Exploze Falconu 9 na rampě v září 2016 byla pro již nadějně vyhlížející start Formosatu-5 následující měsíc značným otřesem. Misi, která patrně už tak měla u SpaceX nízkou prioritu, předběhly ty, které se nakupily během nucené přestávky nosiče, a datum startu se opět začalo propadat, a to i přesto, že bylo SpaceX od té doby smluvně účtováno penále 300 000 dolarů měsíčně. Až nakonec v březnu letošního roku došly společnosti Spaceflight Industries nervy, a satelity z prstence SHERPA přerezervovala na různé jiné rakety s dřívějšími starty; SHERPA samotná, připravená k letu, byla uskladněna pro misi SSO-A.

Ironicky právě tehdy začaly termíny pro Formosat-5 vypadat pevněji. Aktuální datum startu, známé od začátku července, potvrdilo odeslání družice 19. července z centrály NSPO v Hsinchu na Tchajwanu na Vandenbergovu leteckou základnu ve Spojených státech.

3D model družice Formosat-5

3D model družice Formosat-5
Zdroj: http://space.skyrocket.de

O Formosatu-5

Družice Formosat-5 je pokračovatelem řady tří družic, vypuštěných mezi lety 1999 a 2006. Název je složeninou slova “Formosa”, odvozeného z dříve užívaného názvu pro Tchajwan, “Ilha Formosa”, nebo-li nádherný ostrov, a slova satelit. Co se týče kuriózního číslování, Formosat-4 nikdy neexistoval z důvodu čínské pověrčivosti – “čtyři” zní čínsky podobně jako “smrt”.

Formosat-5 je prvním satelitem, který byl kompletně navržen a vyroben na Tchajwanu, včetně vědeckých přístrojů, a v tom tkví jeho hlavní přínos pro tchajwanské kosmické snahy – dokázal, že Tchajwan je země schopná vyrobit vesmírnou družici svépomocí. Operovat bude ve výšce 720 km na dráze synchronní se Sluncem o sklonu 98,28°.
Podobně jako Formosat-2, jeho designově přímý předchůdce, kterého nahradí, ponese Formosat-5 především optický přístroj RSI, schopný snímat panchromatické snímky o rozlišení dva metry, a multispektrální snímky o rozlišení čtyři metry. Sekundárním vědeckým přístrojem bude pokročilá ionosférická sonda, vyvinutá Národní centrální univerzitou.

Čtyři pozemní stanice nutné pro provoz Formosatu-5 se nachází na Tchajwanu: jedna v centrále NSPO v Hsinchu, další dvě v Taipei při Národní centrální univerzitě, a jedna na jihu ostrova v Kaohsiungu při Národní univerzitě Chenga Kunga.

B1038, první stupeň mise Formosat-5, 18. července 2017 na testovacím stavu na základně McGregor

B1038, první stupeň mise Formosat-5, 18. července 2017 na testovacím stavu na základně McGregor
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Poslední Falcon 9 v1.2 Block 3

Z blíže nespecifikovaných důvodů ponese Formosat-5 na jeho zamýšlenou oběžnou dráhu první stupeň se sériovým číslem B1038, který prošel testováním na základně McGregor asi před měsícem. Těm pozornějším zajisté neuniklo, že první srpnovou misi CRS-12 podpořil první stupeň se sériovým číslem B1039, byť byl odeslán na kosmodrom až jako druhý z této dvojice, a že to byla premiéra prvních stupňů revize Falconu 9 v1.2 zvané Block 4. A tedy v důsledku tohoto “žonglování” s prvními stupni bude Formosat-5 derniérou Blocku 3. Aby toho ale nebylo málo, druhý stupeň bude již standardní Block 4.

Přistávací oblast na Vandenbergově letecké základně v listopadu 2016

Přistávací oblast na Vandenbergově letecké základně v listopadu 2016
Zdroj: https://i.redd.it/

Množily se spekulace, že Formosat-5 bude mise, při které SpaceX pokřtí ohněm svou přistávací zónu, kdysi rampu SLC-4W Vandenbergovy letecké základny – náklad je dostatečně lehký na pohodlný návrat zpět na kosmodrom, a přistávací zóna fyzicky existuje. Bohužel podle licencí poskytnutých FAA (Federálnímu úřadu pro letectví) se i tentokrát první stupeň Falconu 9 pokusí o “klasické” přistání na plošině Just Read the Instructions, na které jsme zvyklí z misí pro Iridium. Mezi možnými důvody vyčnívá ten, že v době odevzdávání žádostí o licenci, 28. června, nebyla ještě přistávací oblast zcela připravena přijmout vracející se první stupeň.

Statický zážeh na rampě SLC-4E pro misi Formosat-5

Statický zážeh na rampě SLC-4E pro misi Formosat-5
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Statickým zážehem na kosmodromu prošla raketa bez aerodynamického krytu s nákladem 19. srpna. Perličkou je, že jako ne neobvykle krátké hoření devíti motorů Merlin 1D způsobilo menší požár kousek od rampy. I přes tuto menší obtíž SpaceX formou obvyklého tweetu potvrdilo úspěšný test, jehož další vyhodnocení vyústí v obvyklý Launch Readiness Review dva dny před startem. Raketa byla odrolována zpět do hangáru na rampě SLC-4E, kde bude spojena s nákladem, a pokud vše proběhne podle plánu, dlouho odkládaná mise pro Falconu 9 odstartuje ve čtvrtek 24. srpna 2017 mezi 20:50 a 21:34 CEST, tedy kolem poledne místního času.

Zdroje informací:
http://www.nspo.narl.org.tw/
https://spaceflightnow.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/
https://www.nasaspaceflight.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.narlabs.org.tw/upload/offical/en/news/25/565/photo/349.jpg
https://i.pinimg.com/…/4b0cfddaffd230c05da45eec90ccaf9e–spacex-launch-space-travel.jpg
https://media.wired.com/photos/5932f9a2d80dd005b42b0b4d/191:100/pass/SHERPA.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/formosat-5__1.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/…/08/Screen-Shot-2017-08-18-at-14.25.41-350×232.png
https://i.redd.it/6uuv58akp72y.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DHneUQ_XYAACLOM?format=jpg&name=large

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Dlouho odkládaná mise pro Falcon”

  1. Roman L. napsal:

    Možná by bylo dobré napsat, že se jedná o poslední NOVÝ první stupeň Block 3, protože ještě aspoň tři už použité stupně Block 3 ještě poletí na misích SES-11 a FH Demo, pokud je tedy nepřestavěli na Block 4 v rámci modifikací na FH. Jinak skvělé předstartovní shrnutí, jako vždy 🙂

  2. Vlada napsal:

    Sice si pockali pomerne dlouho, ale na druhou stranu je to moc stat nebude :)).

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.