sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Korekční manévr OSIRIS-REx úspěšný

Sonda OSIRIS-REx provedla 23. srpna svůj třetí korekční manévr. Nyní je již na dráze pro gravitační manévr u Země, který přijde 22. září. Šlo již sice o třetí korekci dráhy, ale přesto byla v něčem nová. Sonda poprvé použila své korekční trysky v sekvenci, která by se dala přeložit jako „otoč se – pal – otoč se“. V tomto režimu sonda využije svých silových setrvačníků, aby se otočila v prostoru do požadované pozice a poté se zapálí trysky systému ACS (Attitude Control System). Po zážehu vrátí sondu do původní orientace opět její silové setrvačníky.

O to, aby sonda nepřekročila požadovanou změnu rychlosti, se stará palubní akcelerometr, který ukončí zážeh ve chvíli, kdy sonda dosáhne potřebného urychlení. Pro sondu OSIRIS-REx bude při její misi schopnost provádět přesné změny rychlosti a směru bez přehánění klíčová. Cílový asteroid Bennu je příliš malý a má jen slabé gravitační pole. Proto i malá změna rychlosti může výrazně změnit dráhu sondy.

Poslední zážeh začal 23. srpna v 19:00 našeho času a trval přibližně 77 sekund. Dosavadní analýza dat ukazuje, že korekce byla úspěšná a změnila rychlost sondy o 47,9 cm/s, přičemž se použilo 460 gramů paliva. Sonda se momentálně nachází méně než 15 milionů kilometrů od Země, ke které se přiblíží 22. září. K dispozici je ještě krátký zážeh 12. září, ale k němu vůbec nemusí dojít. Týmy budou v dalších dnech analyzovat telemetrická data ze sondy a na jejich základě se rozhodnou, zda sonda potřebuje drobnou korekci.

Zdroje informací:
http://www.asteroidmission.org/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…c0a18c033d0efaf7abb034bcd59e86&oe=5A22812E

 

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MichaelM
MichaelM
7 let před

Malinkaté upřesnění:

Tato sonda, stejně jako Hubble, New Horizons, Cassini nebo JWST (neboli vše co nemá zas tak moc velkou hmotnost) nepoužívá k otáčení gyroskopy ale něco co by se mohlo česky nazvat „setrvačníkové disky“ anglicky „reaction wheels“ nebo zřídka „momentum wheels“. Změna rychlosti disku, malinkatý elektrický motorek, přenese točivý moment na sondu a otočí jí okolo těžistě nebo tak nějak. Tyto NASA sondy jich mají obvykle 4 v xyz osách a jeden náhradní asi odkloněný o 45°.

https://en.wikipedia.org/wiki/Reaction_wheel

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  MichaelM

Hledal jsem český ekvivalent a gyroskop mi přišel technicky nejblíže, zároveň je to slovo, které lidé znají a je krátké. Ale setrvačníkové disky nezní špatně. Opravím to, díky.

Pospíšil
Pospíšil
7 let před
Odpověď  MichaelM

Správný český překlad reaction wheel je silový setrvačník.
Silové setrvačníky nepoužívaji pouze „lehčí“ sondy, ale taky ISS, která je nejtěžším umělým objektem v kosmu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Pospíšil

Díky, opravím to ještě jednou 🙂

MichaelM
MichaelM
7 let před
Odpověď  Pospíšil

A jejda to jsem to tady zase zaslouženě schytal. Nu tož, čeština není mým hlavním jazykem. Použivám ji pouze pro (pozor: ironie) R&R.

Lehkou sondou jsem myslel něco co se otáčí setrvačníkem, který se vejde do krabice od bot. ISS se snad otáčí a udržuje něčím větším a komplikovanějším:

https://en.wikipedia.org/wiki/Control_moment_gyroscope#International_Space_Station

Jak se řekne česky „control moment gzroscope“?

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  MichaelM

Není třeba se stydět, silový setrvačník je odborný termín. Pro běžného člověka stačí setrvačník.
Technický rozdíl mezi setrvačníkem a gyroskopem je v tom, že setrvačník má pevnou osu a může akorát měnit otáčky. Gyroskop může měnit i náklon osy, což je pro řízení efektivnější, ale je to z mechanického hlediska hodně komplikované zařízení zvlášť, pokud umožňuje náklon ve více osách.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.