sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmická noc v Praze aneb Space Night VI: EO 4 Innovation

Během Space Night jsme slyšeli dvě hlavní přednášky – „Nový přístup k pozorování Země“ od Ondřeje Švába z ministerstva dopravy a „Program Copernicus a jeho potenciál v oblasti zemědělství“ od Martina Havlíčka z ministerstva zemědělství a tři doplňkové přednášky od Jany Šmotkové – „Eovation in Agriculture“, Daniela Štefla a Michaely Kuchařové ze  Space Systems, kteří prezentovali datovou analytickou platforma postavenou na GEOServeru 2.8.3. Ondřej Šváb nás ve své přednášce seznámil s tím, jak a čím snímáme nejen povrch Země, že s pomocí kombinace různých vlnových délek dokážeme získat komplexnější data a také s oblastmi, ve kterých najde snímkování Země využití. Pokusil se nám také ukázat možnosti a zapojení se především do využití a zpracování dat programu Sentinel, který nám také ve zkratce představil. Zmínil též obtíže spočívající ve zpracování dat, neboť jejich objem je masivní. A nakonec zaznělo, že každý pixel je pro někoho významný, ale jen přesným zacílením produktů a aplikací na „1 kliknutí“ lze získat zákazníka.

Zleva Michaela Kuchařová, Ondřej Šváb, Daniel Štefl
Zleva Michaela Kuchařová, Ondřej Šváb, Daniel Štefl
Foto: Autor
Zaplněná přednášková místnost
Zaplněná přednášková místnost
Foto: Autor

Martin Havlíček navázal na předchozí přednášku a zdůraznil, že uživatel si nepřeje zpracovávat data, ale chce získat informaci, co je třeba na základě dat podniknout. Ukázal nám, že snímkování Země má velmi široké pole uplatnění, ale bez porovnání výstupních snímků se skutečností nelze dojít k výsledku, což ukázal na konkrétních zemědělských problémech a jejich řešení. Uvedl, že při správné kombinaci datových zdrojů lze získat až nečekaně přesné předpovědi na nečekané otázky a přínosy mohou být snadno a rychle viditelné. A na závěr opět zmínil, že jen porovnání skutečných a vypočtených dat, zpětné vazby od zákazníka a přesného zacílení na jeho problémy může vést k úspěchu.

Jana Šmotková uprostřed
Jana Šmotková uprostřed
Foto: Autor

Jana Šmotková nás lákala na možnosti zapojení se na hackathon a zapojení se do projektů a Space Systems zase ukázala možnosti a práci s datovou analytickou platformou postavenou na GEOServeru 2.8.3.

Po skončení přednášek nastala volná diskuze, která přinesla mnoho zajímavého a pomohla pochopit hlubší myšlenky nejen daných témat.

Závěrem bych rád poděkoval všem přednášejícím a hlavně organizátorům za velmi kvalitní a celkově vyvážené přednášky, kde Ondřej Šváb zpracoval obecnější problematiku, Martin Havlíček ukázal konkrétní projekty a jejich řešení, Jana Šmotková se nás pokusila zapojit do vývoje a přednášející ze Space Systems ukázali konkrétní výstup z propojení dlouhodobého snímání Země s dalšími databázemi.

Data jsou dnes dostupná opravdu pro každého a je jen na nás, zda a jak je využijeme.

Odkazy:
prezentace ke stažení
hlavní strana, kde by se časem měl objevit záznam přednášky
Data z družic Sentinel v ČR (test. verze)
http://www.czechspaceportal.cz

Zdroje obrázků:
Foto: Autor

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Děkuji autorovi za odkazy, je to mi zajímavé (ale zatím tomu moc nerozumím 😀 )

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.