Do startu americké sondy Parker Solar Probe sice chybí ještě skoro rok, ale to neznamená, že se na celou událost nepřipravuje technika. Zdaleka přitom nejde jen o samotnou sondu, ale i o nosnou raketu, která v létě 2018 vynese tohoto průzkumníka do vesmíru. A máme se opravdu na co těšit, protože na těžko dosažitelnou dráhu v blízkosti Slunce sondu dopraví americká raketa Delta IV Heavy, která se zatím ještě pořád pyšní titulem nejsilnějšího amerického nosiče současnosti. Při startu se zapalují hned tři stupně – kolem toho centrálního jsou připojené ještě další dva, které fungují jako urychlovací bloky.
Dva ze tří „prvních stupňů“ již na Floridu dovezla speciální přepravní loď. V přístavu Port Canaveral byl náklad vyložen a převezen do Horizontal Processing Facility na mysu Canaveral u startovního komplexu 37. V dalších měsících se můžeme těšit na fotky ze sestavování téhle rakety, která sice startuje pouze občas, ale vždy se jedná o mimořádnou podívanou.
Sonda Parker Solar Probe (dříve nazývaná Solar Probe +) provede doposud nejbližší pozorování naší životodárné hvězdy. Proletí totiž skrz sluneční atmosféru, které se říká koróna. Díky jejím měřením budeme moci výrazným způsobem vylepšit naše chápání koróny samotné i vlivu Slunce na Zemi.
Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/246/2017/08/KSC-20170801-PH_KLS01_0120.jpg
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/246/2017/08/KSC-20170801-PH_KLS01_0142.jpg
SpaceX dělá vždy statické zážehy. Dělá se to i u jiných raket? Nebo se testují motory někde bokem před montáží? Nebo létají čisté jak lilie?
Statické zážihy celého nosiča na ranpe alebo WDR (Wet dress rehearsal) robí jedine SpaceX. RS-68A pre Deltu IV je testovaný vždy osve po zmontovaní ale bez abaltivnej trisky. https://youtu.be/5b32LvDY6sU
Zvyšné neviem ale pravdepodobne nie.
Prečo to robí len Spacex, majú na to nejaký špecialny dôvod alebo si len chcu uplne istí?
Možná by to rádi dělali i ostatní, ale jejich hlavní motory nejsou stavěné na několik zážehů. Na bezpečnost to evidentně moc velký vliv nemá. Už dlouho nedošlo ke ztrátě rakety v důsledku selhání hlavního motoru.
Tak preklep WDR ako taký robí aj ULA na Atlasoch a Deltach ale motory nezapaľujú.
Přesně tak, WDR a statický zážeh jsou dvě oddělené věci, které spolu nemusí souviset. SpaceX je jediná, která provádí WDR a po něm hned statický zážeh. Kromě toho se ještě motory i celé stupně testují na McGregoru, kde probíhají statické zážehy.
Tak a nedá mi to a musím se zeptat. To se opravdu raketa Delta IV Heavy připravuje běžně s tak velkým předstihem? Kdyby to mělo letět za 3-4 měsíce, chapel bych to, ale za rok? Ptám se I proto, že to bude můj první start této rakety coby čtenář kosmonautix.cz, jinak bych tu otázku pravděpodobně nepokládal. Díky za případnou odpověd.
Třeba pro misi EFT-1 byly díly DIVH převezeny na kosmodrom na přelomu února a března, přičemž se startovalo na začátku prosince.
To video je parádní. Hlavně pro ten neskutečně emocionální výraz: „touch the Sun“. Úplně mi to nahodilo úžasnou filmovou pecku „Sunshine“ s neuvěřitelnou hudbou .
Ozaj dobré video. A ten moment vo videu, ktorý spomínate mal na mňa podobný účinok…