křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (OneWeb F20)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Kepler Communications

Evropská kosmická agentura udělila skupině vedené Kepler Communications, menší kanadský družicový operátor, kontrakt v hodnotě 36 milionů eur na vývoj optické přenosové sítě na nízké oběžné dráze Země (LEO).

Další mise Crew Dragonu

NASA uvedla, že použije Crew Dragon pro misi Crew-10 k ISS, která je plánována na únor 2025, tak pro misi Crew-11 naplánovanou na červenec. Důvodem je vyhodnocení zda bude nutné provést další zkušební let kosmické lodi Starliner.

Axiom Extravehicular Mobility Unit

Na Mezinárodním astronautickém kongresu dne 16. října společnosti Axiom Space a Prada odhalily podrobnosti o obleku Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), který Axiom vyvíjí pro lunární mise v rámci programu Artemis.

Gaofen-12

Raketa Dlouhý pochod 4c vynesla z kosmodromu Jiuquan družici Gaofen-12. Družice je součástí civilního čínského systému pro pozorování Země s vysokým rozlišením.

Airbus defense and space division

Divize obrany a vesmíru společnosti Airbus oznámila plány na snížení až o 2 500 pozic do poloviny roku 2026. Tento krok následuje po téměř dvou letech těžkých ztrát, což Airbus přimělo přizpůsobit se vyvíjejícím se tržním podmínkám.

Qianfan

Čína v úterý úspěšně vypustila druhou skupinu 18 družic Qianfan pro plánovanou megakonstelaci Thousand Sails, která má mít 14 000 družic. Družice vynesla raketa Dlouhý pochod 6A odstartovala z Taiyuan Satellite Launch Center.

Venturi Astrolab

Venturi Astrolab, společnost vyvíjející velká lunární vozítka, oznámila plány na vybudování FLEX Lunar Innovation Platform, neboli FLIP, roveru, který bude uveden na trh již na konci roku 2025.

Inversion

Inversion Space, startup vyvíjející systémy pro návrat nákladu z vesmíru na Zemi, získal licenci od úřadu FAA na svou první misi, která odstartuje při sdílené misi Transporter-12 společnosti SpaceX.

OroraTech

Společnost OroraTech získala 25 milionů eur na vybudování další fáze družicové konstelace určené k monitorování lesních požárů. Financování série B bylo vedené Korysem, Evropským cirkulárním bioekonomickým fondem (ECBF) a stávajícím investorem Bayern Kapital.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Polární záře na Saturnu

Ozdobou noční oblohy bývá jev, který z našich zeměpisných šířek spatříme jen výjimečně. Stačí ale vycestovat k severu, navštívit třeba Skandinávii a máte velkou šanci, že na vlastní oči uvidíte barevné představení zvané polární záře. Hlavní roli v něm hrají nabité částice ze Slunce, které reagují s materiálem v horních vrstvách atmosféry. Molekuly plynů se pak doslova rozsvítí a na obloze umí vyčarovat působivé obrazce. Ale mohli bychom polární záře vidět i na jiných planetách? Na Saturnu určitě ano.

Statický, zvětšený snímek polární záře na Saturnu pořízený v červenci 2017.
Statický, zvětšený snímek polární záře na Saturnu pořízený v červenci 2017.
Zdroj: https://www.jpl.nasa.gov

Sonda Cassini dokázala při průletu kolem Saturnova jižní pólu nafotit jemnou oponu tančícího světla, která vypadala doslova nehmotně. Šlo o saturnovskou polární záři, která má úplně stejný původ, jako ty pozemské. Na přiloženém obrázku vidíme v horní části tmavou oblast – jedná se o noční stranu obří planety. Polární záře se otáčí kolem Saturnu zleva doprava podle toho, jak se planeta stihla během sedmdesáti minut otočit.

Cassini navíc celou scénu zachytila i v sérii snímků, které od sebe dělilo pět sekund. Pozemní týmy tak mohly celých 70 minut zredukovat do povedeného časosběru, který má jen pět sekund. Povšimněte si třeba toho, jak se kolem planety míhají hvězdy – jejich dráhy nejsou přímé, protože sonda se kolem planety pohybovala. Snímky jsou vycentrovány tak, aby polární záře i okraj planety zůstávaly na stejném místě.

A pozorné oko si jistě všimne i toho, že některé hvězdy předtím, než se ztratí uhnou doleva. Jde o obyčejnou refrakci, kterou známe i z pozemských podmínek  – atmosféra planety totiž dokáže ohnout světlo z hvězdy.

Polární záře na Saturnu vyfocená v roce 2009.
Polární záře na Saturnu vyfocená v roce 2009.
Zdroj: https://photojournal.jpl.nasa.gov

Pokud by Vás zajímalo, co jsou zač náhodné skvrny a pruhy, které se objevují na některých snímcích, pak vězte, že se jedná o pozůstatky nabitých částic a kosmických paprsků, které zasáhly detektor kamery. Aktuální pozorování polární záře ale rozhodně není první, které Cassini dokázala. Složený snímek vytvořený roku 2008 jsme použili jako náhledový obrázek a druhou fotku z roku 2009 najdete u tohoto odstavce.

Aktuální pozorování je tedy zajímavé především díky tomu, že Cassini zachytila pohyb a vývoj polární záře v čase. Vědci mohou díky pozorování polárních září vysledovat změny v jasnosti těchto útvarů, které mohou souviset se sezónními změnami v atmosféře Saturnu. V ideálním případě se pak tyto údaje mohou porovnat se simultánními měřeními z infračerveného a ultrafialového spektrometru, které má Cassini na palubě.

Časosběrné video 70 minut vývoje polární záře na Saturnu.
Časosběrné video 70 minut vývoje polární záře na Saturnu.
Zdroj: photojournal.jpl.nasa.gov

Animace, kterou zde vidíte, byla složena ze snímků, jejichž původní rozlišení bylo 256 × 256 obrazových bodů. Pozemní týmy je ale dodatečně zvětšily na 500 × 500 pixelů, aby byly lépe vidět detaily. Cassini fotila pouze na malé rozlišení kvůli tomu, že tohle nastavení umožňuje mnohem kratší expozici a tím i rychlejší pořizování dalších snímků, než kdyby se použilo standardní rozlišení 1024 × 1024 bodů. Cassini díky tomu mohla v krátkém čase zachytit dostatek fotonů z polární záře.

Snímky byly pořízeny 20. července letošního roku ve viditelné části spektra pomocí kamery s úzkým zorným polem. Sonda Cassini v té době byla vzdálená 1 milion kilometrů od Saturnu a pohled zachycuje oblast kolem 74. stupně jižní šířky, přičemž jeden obrazový bod odpovídá zhruba 1,4 kilometru na Saturnu.

Zdroje informací:
https://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA13402.jpg
https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/images/largesize/PIA21623_hires.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA11681.jpg
https://photojournal.jpl.nasa.gov/figures/PIA21623_200.gif

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Taky jí toho už moc nezbývá, co si pamatuju, poslední dva měsíce. Moc hezké záběry. Mě pořád nepřestává fascinovat ten hexagon.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Jo, to se člověku nechce věřit, že to vzniklo „jen tak samo od sebe“. 🙂

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před

„navštívit třeba Skandinávii a máte velkou šanci, že na vlastní oči uvidíte barevné představení zvané polární záře.“ Tak schválně …. Právě jsem dobalil většinu věcí na cestu za severní polární kruh, dám vědět, pokud jste měl pravdu. K Saturnu už mi to letos nevyjde, tak to takhle ošulím. 🙂

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Viděl jsem ji z letadla, když jsem letěl na Montreal. Fantazie.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Alois

Věřím, ale prověřím. Riskuji kvůli tomu ztrátu rodinného pokladu, stařičkého Ducata v cestovatelské verzi. Cena odtahu třeba z Narviku by značně převýšila zbytkovou cenu vozu. 🙂

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Polární záře tam asi nebude stále.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Jasně, tak půjdu na ryby. A nepište, že možná nebudou „brát“. Mám s sebou kartu, koupím mražené. 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Ty se tak nemrskaj na háčku a máš stopro šanci, že něco přivezeš na přilepšenou 🙂

jregent
jregent
7 let před

ta Cassini, to je ale pracant 🙂

B.E.A.M
B.E.A.M
7 let před

OT: videl niekto z vas Mayak? Ja som pozeral dva dni po sebe a vobec som ho nevidel, prelet bol okolo 1 rano popri suhvedzi Cassiopea.. Data som cerpal z heavens above…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  B.E.A.M

S tím pozorováním je to těžké – viz vlákno na našem fóru – http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewtopic.php?f=85&t=2286

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.