Unikátní pohled do výroby Falconů

Elon Musk před pár hodinami potěšil všechny fanoušky SpaceX, když na svém profilu na Instagramu zveřejnil video natočené v hlavním výrobním závodě v Hawthorne. Diváci tak mají možnost ve 40 sekund dlouhém klipu nahlédnout do haly, kde vznikají rakety Falcon 9 a jsou to skutečně velmi působivé záběry. Ostatně podívejte se sami, litovat jistě nebudete. Video obsahuje záběry, které doposud nebyly nikde k vidění. Průlety nad prvními stupni, z nichž jeden je viditelně zachráněný, nebo pohled do útrob nádrží se jednoduše nedá popsat slovy, to člověk musí vidět.

https://www.instagram.com/p/BVarZZSgfIP

Zdroje informací:
https://www.instagram.com/

Zdroje obrázků:
https://www.instagram.com/p/BVarZZSgfIP

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

14 komentářů ke článku “Unikátní pohled do výroby Falconů”

 1. Rudolf Šíma napsal:

  Podle rozpracovanosti stupňů to vypadá v dohledné době na pěknou kosmickou kanonádu. Elonovy varhany? 🙂

 2. RiMr napsal:

  Paradni. Jakympak dronem to asi ogari tocili? Hlavne to klesani uvnitr nadruze – pusobive.

 3. bresok napsal:

  Nejsem si úplně jistý, ale vypadá to, že letěný stupeň má demontovány všechny motory. Ten záběr byl jen kratičký.

  • Dušan Majer napsal:

   Možné to je – SpaceX je mohla poslat na kontrolu.

   • bresok napsal:

    Ono kompletní demontáž devíti motorů není žádná legrace. Znamená to odpojení velkého množství kabelů, hadic, čidel (stovky?). Mechanicky to také nebude jen těch pár šroubů co drží samotné motory. V současnosti SpaceX přesvědčilo, že je fenomenální v znovupoužitelnosti prvních stupňů.
    Nicméně mnozí jedinci si v euforii představují, že se letěný stupeň obejde s baterkou, jestli není někde něco ohnutého a šup s tím zpět na orbitu. Zatím to asi nebude nic jednoduchého a levného. Těším se, až SpaceX někdy uveřejní rozsah repase a výměny dílů stupně před znovupoužitím. V žádném případě mi nejde o nějaké zpochybňování úspěchů firmy. Tím čím si stupeň projde při startu a přistání není žádná legrace, takže stoprocentní znovupoužitelnost asi nikdo nikdy mít nebude.

    • Dušan Majer napsal:

     Ono jde o to, že celý postup se zatím teprve rozjíždí a sama firma se učí, jak některé věci řešit a co se má jak dělat. Postupem času se bude doba mezi přistáním a opakovaným použitím zkracovat. U stupně, který vynášel SES-10 víme, že byly původní nádrže, potrubí a motory. Nové byly některé elektronické díly, nohy, nebo roštová kormidla.

 4. Mickkey napsal:

  SpaceX roste! Roste a vyvíjí se.. Ale právě jsem četl, že tahle firma podala stížnost k Federálnímu soudu za to, že pokračuje import ruských motorů RD-180 pro raketu Atlas V i přes oficiální sankce proti Rusku. Tohle mi jaksi kalí pohled na SpaceX, protože si myslím, že zrovna tohle nemají zapotřebí. Bůh ví jaké jsou za tím zájmy, ale proč až tak tlačej na to, aby se tyhle nesmyslné sankce proti Rusku dodržovaly? Jsou tak chamtiví, že si chtěj za každou cenu urvat všechno jen pro sebe? Je tady něco co, funguje… Perfektní motor na perfektní raketě a oni to chtěj zničit… Leckdo si zaťuká na čelo..

  • Dušan Majer napsal:

   Ono je to celé mnohem komplexnější. Představte si, že jste na místě SpaceX Vy. Vaše konkurence, které je za desítky let provozu velmi úzce propojena na armádu, využívá ke svému podnikání motory, které jí zajišťují politici. SpaceX proto chce pouze tyto podmínky narovnat. Protože za současných podmínek ta soutěž není férová. O sankce jako takové v tomhle případě ani tolik nejde. Pes je zakopaný v tom, že ULA podniká s výraznou pomocí pánů z Kongresu.

   • skeptik napsal:

    Musk vlozil do rozvoja firmy okolo 100 milionov dolarov vlastnych prostriedkov, ale kolko dostal dotacii? 2-3 miliardy… Namyslim si, ze ho politici znevyhodnuju.

    • Dušan Majer napsal:

     Nezaměňujte dvě věci. SpaceX dostává zaplaceno za to, co dělá. Chceš vynést družici zaplať. Chceš, abychom zásobovali ISS, zaplať. Je to úplně stejné jako když jdete do obchodu a koupíte si produkt nebo službu. Ale pokud politici pro jednu firmu zajišťují její klíčový prvek a jiným to nedělají, pak je něco v nepořádku a není to férové prostředí.

     • B.boruvka napsal:

      Siuhlasim! Navic k ten dotacim na vyvoj ( neznam presna cisla) spaceX dostala o dost meme Nez ULA nebo Boeing a vyvoj stene veci- lodi pro posadku. A dale me stale zarazi proc ULA konecne nevivynuli sovoje kysliko vodikove motory s temi ukrutnymi davkami od statu

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.