Dvanáct nových astronautů

Být astronautem – tohle dětské přání u drtivé většiny lidí nevydrží do dospělosti. Za pozlátkem letů do vesmíru se ukrývá mnoho těžké práce, složité pozemní přípravy a hlavně nesmírné množství znalostí. Většina z nás tak po zbytek života jen obdivně vzhlíží k výškám, kam se odvážní muži a ženy vydávají, aby rozšířili naše obzory a posunuli znalosti celého lidstva vpřed. Ve středu večer našeho času se do elitního výběru amerických astronautů zařadilo dvanáct nových jmen – pět žen a sedm mužů vzešlo z rekordního počtu více než 18 300 přihlášek. I počet vybraných astronautů stojí za pozornost – jde o největší množství lidí přijatých od roku 2000.

Kandidáti na americké kosmonauty - výběr z roku 2017. Zleva: Zena Cardman, Jasmin Moghbeli, Jonny Kim, Francisco “Frank” Rubio, Matthew Dominick, Warren “Woody” Hoburg, Robb Kulin, Kayla Barron, Bob Hines, Raja Chari, Loral O’Hara a Jessica Watkins.

Kandidáti na americké kosmonauty – výběr z roku 2017. Zleva: Zena Cardman, Jasmin Moghbeli, Jonny Kim, Francisco “Frank” Rubio, Matthew Dominick, Warren “Woody” Hoburg, Robb Kulin, Kayla Barron, Bob Hines, Raja Chari, Loral O’Hara a Jessica Watkins.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Ročník 2017 započne v srpnu dva roky dlouhý základní výcvik, při kterém si osvojí základní principy letů do vesmíru a po jeho absolvování se z kandidátů na kosmonauty stanou čekatelé na letovou nominaci. Těšit se mohou na to, že usednou nejen do soukromých lodí Crew DragonStarliner, ale i do nově vyvíjeného Orionu, který je třeba jednou dopraví i k Marsu. Pojďme si nyní představit celou dvanáctku úspěšných.

Loral O'Hara

Loral O’Hara
Zdroj: https://www.nasa.gov

Loral O’Hara (34 let)

Rodačka z Texasu dosáhla na bakalářský titul v letecko/kosmickém strojírenství na University of Kansas. V podobném oboru (astronautika a letectví) si na Purdue University rozšířila vzdělání o titul inženýrský. Jako studentka se podílela na programu výzkumu ve snížené gravitaci.

Momentálně pracuje jako výzkumná inženýrka  v ústavu Woods Hole Oceanographic Institution v Massachusetts. Nedávno třeba řídila dálkově ovládané plavidlo Jason. Podílela se i na vývoji několika podvodních systémů. Mezi roky 2009 a 2013 se intenzivně věnovala vylepšením na výzkumné ponorce Alvin, kde měla na starosti mechanické vlastnosti konstrukce a certifikaci od námořnictva. Mezi roky 2006 a 2007 pracovala jako projektantka pro společnost Rocketplane Limited v Oklahomě.

Ve volném čase ráda pracuje v garáži, cestuje, surfuje, potápí se, létá, plachtí, lyžuje, orientačně běhá, čte a maluje.

Frank Rubio

Frank Rubio
Zdroj: https://www.nasa.gov

Frank Rubio (41 let)

Je to sice rodák z Kalifornie, ale za svůj rodný stát považuje Floridu. Vystudoval mezinárodní vztahy na U.S. Military Academy West Point v New Yorku a pak zamířil do armády, kde sloužil jako pilot vrtulníku UH-60 Blackhawk. Má na nich nalétáno více než 1100 hodin z toho více než 600 v ostrém bojovém nasazení při misích v Bosně, Afghánistánu a Iráku.

Sloužil jako velitel čety, roty A, 2. útočného praporu, 82. leteckého pluku (REDHAWKS) a velitel roty A, 2. praporu 3. leteckého pluku (STORM).  Poté jeho cesta vedla na Uniformed Services University of the Health Sciences v Marylandu, kde získal lékařský doktorát. Může tedy pracovat jako rodinný lékař, nebo letový chirurg. V době výběru pracoval jako chirurg u 3. praporu 10. skupiny speciálních vzdušných sil. V rodinném životě je ženatý a má čtyři děti. Může se pochlubit třeba tím, že je držitelem Bronzové hvězdy, která se uděluje za záslužný výkon v bojové zóně.

Jonny Kim

Jonny Kim
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Jonny Kim (33 let)

Rodák z Kalifornie sloužil u známé speciální námořní jednotky SEALs. Byl přiřazen jako operátor jednotky SEAL Team Three v San Diegu. Plnil úkoly bojového medika, odstřelovače, navigátora a pátrače. Absolvoval více než sto bojových operací při dvou misích na Blízkém východě, kde si vysloužil Stříbrnou hvězdu (třetí nejvyšší individuální ocenění) za statečnost před nepřítelem a Bronzovou hvězdu za záslužnou činnost v bojové zóně.

Poté se vydal na University of San Diego, kde vystudoval matematiku. Jde zřejmě o člověka s širokým záběrem, protože následně začal studovat medicínu  na Harvard Medical School, kde získal doktorát. Pak pracoval i v několika nemocnicích – kromě univerzitní nemocnice i v Bostonu, nebo v Massachusetts. V době výběru sloužil jako rezidentní lékař pro urgentní medicínu v Massachusetts General Hospital. Rád tráví volný čas s rodinou, je členem dobrovolnické neziskové organizace pro veterány a rád se učí novým věcem.

Raja Chari

Raja Chari
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Raja Chari (39 let)

Narodil se ve státě Wisconsin, ale vyrostl v Iowě. Tady nejprve absolvoval Columbus High School ve městě Waterloo a pak jeho kroky vedly na akademickou půdu. Vystudoval U.S. Air Force Academy, kde získal bakalářský titul se zaměřením na kosmické strojírenství a vědecké strojírenství. Své vzdělání v oboru leteckých a kosmických systémů si rozšířil na Massachusetts Institute of Technology, kde získal inženýrský titul a studoval také na U.S. Naval Test Pilot School v Patuxent River, stát Maryland.

V době výběru do oddílu astronautů působil jako plukovník u letectva, konkrétně byl velitelem 461. testovací letky a ředitelem integrovaného testovacího týmu pro letouny F-35. Má nalétáno více než 2 000 hodin ve strojích F-35, F-15, F-16 a F-18 včetně bojového nasazení na F-15E v operaci Irácká svoboda. Sloužil i na základně v Koreji. Je ženatý a má tři děti.

Warren Hoburg

Warren Hoburg
Zdroj: https://www.nasa.gov

Warren Hoburg (31)

Rodák z Pennsylvánie nejprve získal bakalářský titul v letectví a kosmonautice na Massachusetts Institute of Technology, aby později mohl studovat elektroinženýrství a výpočetní techniku na University of California v Berkeley.

V době výběru působil jako asistující profesor letectví a kosmonautiky na MIT, kde vyučoval dynamiku a inženýrskou stavbu letounů. Kromě toho byl vedoucím výzkumné skupiny na Massachusetts Institute of Technology. Jeho skupina vyvíjela open-source software zvaný GPKit, který zajišťuje geometrické programování. Předtím, než se usadil v MIT, pracoval třeba pro firmu Boeing v divizi produktového vývoje komerčních letadel. Tady měl na starost vývoj softwaru pro výrobní procesy kompozitních materiálů.

Má licenci soukromého pilota a disponuje zkušenostmi z pobytu v divočině a záchrannými operacemi. Mezi roky 2010 a 2013 byl sezónním členem záchranářů v Yosemitském národním parku a byl také velitelem zásahů v rámci Bay Area Mountain Rescue Unit. Rád leze po horách a létá v letadle. Jeho partnerka také pracuje na fakultě v MIT.

Jasmin Moghbeli

Jasmin Moghbeli
Zdroj: https://www.nasa.gov

Jasmin Moghbeli (33 let)

Narodila se v německém městečku Bad Nauheim, ale vyrostla v Baldwinu, stát New York. Tady vychodila Baldwin Senior High School a pustila se do velkého studia. Jejím oborem se stalo letecké inženýrství a informační technologie, což jí na Massachusetts Institute of Technology vyneslo bakalářský titul.

S tím se ale nespokojila a na Naval Postgraduate School získala inženýrský titul v oboru leteckého inženýrství. Kromě toho má za sebou studium na U.S. Naval Test Pilot School a v armádě odlétala více než 1600 hodin na více než 150 bojových akcích.

V době, kdy byla přijata do oddílu astronautů, působila ve zkušebním oddílu, který testoval vylepšené vrtulníky UH-1 a AH-1,  a navíc sloužila jako kontrolorka kvality a letecká důstojnice u 1. námořního testovacího pluku americké námořní pěchoty ve městě Yuma, stát Arizona.

Robb Kulin

Robb Kulin
Zdroj: https://www.nasa.gov

Robb Kulin (33 let)

Narodil se na Aljašce a jeho studia strojírenství na University of Denver mu vynesla bakalářský titul. Ten si za pár let rozšířil na doktorát v rámci University of California, kde navíc přidal i inženýrský titul v materiálovém inženýrství. Zajímavé je, že při studiu v Kalifornii věnoval značnou část studia poměrně specifickému oboru a sice dynamice zlomenin kostí.

Jeho profesní kariéra je bohatá – v západní Antarktidě vrtal do ledu, nebo pracoval jako komerční rybář na své rodné Aljašce. Ze všech vybraných kandidátů ale vzbudil při oznámení největší pozornost, protože v době nominace pracoval ve SpaceX na pozici manažera zodpovědného za spolehlivost letů. Ve známé firmě je od roku 2011 a vedl zde i skupinu označovanou jako Launch Chief Engineering group, která měla zodpovědnost za start. Bude jistě zajímavé sledovat, zda poletí do vesmíru v lodi Crew Dragon, kterou vyvíjí právě SpaceX.

Bob Hines

Bob Hines
Zdroj: https://www.nasa.gov

Bob Hines (42 let)

Narodil se v Severní Karolíně, ale vyrostl v Pennsylvánii. Na Boston University získal bakalářský titul v oblasti leteckého strojírenství. Následně se vydal na U.S. Air Force Test Pilot School, kde studoval strojírenství testovacích letů. Zdejší inženýrský titul dále doplnil o další inženýrský titul – tentokrát z oboru leteckého strojírenství z University of Alabama.

Celých 18 let sloužil v americkém letectvu a v jeho záloze. V posledních pěti letech pracoval jako testovací pilot v Johnsonově středisku NASA. Má nalétáno více než 3500 hodin na 41 různých letounech. Sloužil jako instruktor na T-37, jako experimentální zkušební pilot zalétával F-15C/D/E a zažil i službu ve Velké Británii, na Blízkém Východě i v Evropě. Byl dokonce přiřazen k jednotce speciálních operací. Zúčastnil se 76 bojových misí po celém světě. S manželkou má tři děti. Jeho věk 42 let jej pasuje do role nejstaršího člena nového výběru astronautů.

Matthew Dominick

Matthew Dominick
Zdroj: https://www.nasa.gov

Matthew Dominick (35 let)

Narodil se v Coloradu a na University of San Diego získal bakalářský titul v elektroinženýrství. Aby neměl studia málo, přihlásil se na U.S. Naval Test Pilot School a v dalších letech nalétal více než 1600 hodin na 28 typech letadel, absolvoval na 400 přistání na letadlových lodích a zúčastnil se 61 bojových misí.

Sloužil u 106. stíhací letky ve Virginii, kde osedlal F/A‑18E Super Hornet, aby následně přestoupil do 143. stíhací letky. Byl dvakrát nasazen v severní části Arabského moře, odkud létal na úkoly blízké letecké podpory v rámci operace Trvalá svoboda. Následně nastoupil na Naval Postgraduate School, odkud si odnesl inženýrský titul v systémovém inženýrství.

Může se pochlubit třeba tím, že byl v roce 2015 oceněn titulem Testovací pilot roku Atlantického křídla. V době výběru do oddílu astronautů působil na letadlové lodi USS Ronald Reagan jako nadporučík námořnictva a velel 115. stíhací letce. Je ženatý a má dvě dcery.

Kayla Barron

Kayla Barron
Zdroj: https://www.nasa.gov

Kayla Barron (29 let)

Narodila se ve státě Idaho, ale vyrůstala ve státě Washington, nejprve vystudovala U.S. Naval Academy, kde získala bakalářský titul v oboru systémového inženýrství a její další kroky vedly na vyhlášenou University of Cambridge. Jejím oborem bylo velmi složité jaderné inženýrství, kde získala titul inženýra. Její práce se točila kolem modelování palivového cyklu konceptu jaderného reaktoru nové generace, který by jako palivo používal prvek thorium.

Stala se členkou prvního ženského oddílu, který byl určen pro práci na ponorkách a sloužila jako důstojnice obsluhující sonar. Sloužila ve státech Maine i Washington a v době výběru do oddílu amerických astronautů pracovala jako asistentka velitele americké námořní akademie. Má manžela a ráda absolvuje turistické pochody, běhá, nebo čte. S věkem 29 let se společně s dalšími dvěma kolegyněmi dělí o titul nejmladší členky aktuálního výběru.

Zena Cardman

Zena Cardman
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zena Cardman (29 let)

Narodila se ve Virginii a na University of North Carolina začala studovat biologii (bakalářský titul) a výzkum oceánů (inženýrský titul). Její výzkum se soustředil především na mikroorganismy žijící pod hladinou – od těch, které obývají podvodní jeskyně až po ty, které žijí v hlubokomořských sedimentech.

Studovala ekologii mikrobiálních systémů v hydrotermálních vývěrech, ale i vliv ropných havárií na život v zasažených oblastech Mexického zálivu. V rámci výzkumu absolvovala výpravy do Antarktidy, plavila se na výzkumných lodích a zúčastnila se i analogových studií NASA v Britské Kolumbii, Idahu a na Havaji.

V době nominace do oddílu astronautů pracovala na Pennsylvania State University. Rekreačně se věnuje kanoistice, průzkumu jeskyní a létání na kluzáku. Uvedla i netradiční zálibu – prý má ráda chování kuřat u svého domu. S věkem 29 let se společně s dalšími dvěma kolegyněmi dělí o titul nejmladší členky aktuálního výběru.

Jessica Watkins

Jessica Watkins
Zdroj: https://www.nasa.gov

Jessica Watkins (29 let)

Rodačka ze státu Maryland vyrůstala v Coloradu a nejprve na Stanford University získala bakalářský titul v oboru geologie a environmentálních věd. Geologii se dále věnovala na University of California, kde získala doktorát – její pracovní kariéra ji zavedla i do NASA – pracovala pro Amesovo středisko v Kalifornii. Největší pozornost si ale zaslouží její práce v Jet Propulsion Laboratory, kde se v době výběru do oddílu astronautů podílela na misi marsovského vozítka Curiosity. Byla členkou týmu, který plánoval činnost vozítka na další dny. Bude zajímavé sledovat, zda se jednou sama vydá k Marsu.

V rámci svého doktorandského výzkumu se zaměřila na přesuny materiálu ve velkých sesuvech hornin na Marsu. Podílela se i na výzkumu dat ze sondy Phoenix a testovala prototyp nové vrtačky. V JPL také analyzovala informace o asteroidech z mise NEOWISE a podílela se na testování designového návrhu nástupce Curiosity – vozítka Mars rover 2020. Byla členkou týmu, který plánuje misi návratu vzorků z rudé planety na Zemi a podílela se i na kosmickém testování v pozemských podmínkách v rámci projektu Desert RATS. Během studií hrála ragby , působila jako asistentka trenéra ženského basketbalového týmu. Má ráda fotbal, lezení po skalách, lyžování a tvůrčí psaní. S věkem 29 let se společně s dalšími dvěma kolegyněmi dělí o titul nejmladší členky aktuálního výběru.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2017_astro_class_selfie.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/jsc2017e067125_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ohara.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rubio.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/kim.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/chari.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hoburg.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/moghbeli.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/kulin.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hines.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dominick.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/barron.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cardman.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/watkins.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

28 komentářů ke článku “Dvanáct nových astronautů”

 1. ventYl napsal:

  Mno, maju tam materialoveho inziniera, systemovych inzinierov, strojarov, leteckych inzinierov, geologa, morsku biologicku, lekarov, ajtikov a matematika. Silna 12tka.

 2. Jiří Došlík napsal:

  No tak z tech CV je jasne, ze se NASA orientuje smerem k planetam. Snad to tak i zustane.

 3. Jana napsal:

  Výběr sympatický. Úplně to rozsekal třetí odshora – Jonny Kim:
  „Plnil úkoly bojového medika, odstřelovače, navigátora a pátrače.“
  Vyšlo mi z toho, že dokáže vyčenichat „nepřítele,“ odstřelit ho, když se to nepovede, též jej ošetřit a ukázat mu směr k nejbližšímu bezpečí. A vzhledem k tomu, že si přibral ještě matiku, tak si i umí vypočítat, v jak velkém průseru se ocitl on, či ten případný „nepřítel.“ A jako třešeň na dortu poslední věta v CV „Rád se učí novým věcem.“
  Toho aby nikde nenechávali osamotě 🙂 .

 4. Rudolf Šíma napsal:

  Jsem se svým životem docela spokojen, ale jako rozený lenoch bych ten „zápřah“ nechtěl absolvovat znovu. Když ale vidím tuhle skvadru, nevím, nevím. Nebylo by možná špatné být mladý, chytrý a zdravý Američan s tisíci tryskohodinami na kontě. 🙂

 5. tyčka napsal:

  „nevydrží do dospělost“
  Anebo to za ně sami vyřeší zdravotní problémy již od jejich narození. Ne každý může prostě dělat to, co by chtěl. Týká se to i třeba služby v armádě tak i u policie a dalších bezpečnostních složkách stejně tak i u hasičů – obecně všechna povolání ve služebním poměru.

 6. Fantasta napsal:

  Tato profese je pro ženy neskutečně náročná. Většina mužů má rodinu a 2-4 děti, ženy při svojí hvězdné kariéře nemají rodinu a děti ani jedna / jestli jsem četl dobře/. Dokázali profesně úžasné věci, ale všechno zvládnout asi nejde. Bude to hrozná řehole, při vší úctě.

  • Malky napsal:

   Když chce chlap mít dítě, tak tomu musí věnovat pět až deset minut. Pro ženskou je to v naprostém minimu devět měsíců, a to je naprostá věčnost, pokud chtějí mít v takto nízkém věku takováto CV. A v praxi je ten potřebný čas samozřejmě mnohem, mnohem delší…

   • pbpitko napsal:

    Ženy sa rýchlejšie prispôsobujú bezváhovemu stavu a hlavne o hodne lepšie znášajú návrat z dlhodobého bezváhového pobytu späť na zem. Lepšie znášajú aj dlhodobý pobyt v bezváhovom stave.
    pb

   • maro napsal:

    To jsou celkem blbosti. Důležitější jsou dlouhodobé následky. Jak to mají třeba s kostma? Odcházejí jim míň nebo víc?

  • bet napsal:

   Však jsou ještě mladé A za druhé ne každá žena si dítě přeje Ale jinak souhlasím

 7. Kamil napsal:

  Off topic: tvoří si svůj kosmický tým i Space X? Nebo budou s Dragony létat jen kosmonauti NASA?

 8. Kamil napsal:

  Skvělí kandidáti na Mars, myslím, že se jim bude hodit i ta záliba v chovu kuřat. A když se objeví nechutní emzáci, ti chlápci od námořníků si s nimi jistě poradí.

 9. pbpitko napsal:

  Som presvedčený že výber je naprosto skvelý. Žiadne padavky, v skvelej fyzickej aj duševnej kondícii, cieľavedomí… neviem čo ešte dodať. Navyše všetci sympaťáci. Najradšej by som bol keby sa všetci po dvoch rokoch dostali do výberu. Viem že sa to podarí len niekoľkým. Vedia to aj oni a určite budú drieť fyzicky a obetujú aj všetko sadlo svojich šedých mozgových buniek. Všetky palce nahor.
  pb 🙂

 10. Jaro Pudelka napsal:

  Pevne verím, že v tejto skupine sú už nasledovníci mesačných mužov a prví osadníci ICSS – International Cislunar Space Station. Držím im palce a ticho závidím. A je jedno, či to budú astronauti, kozmonauti, taikonauti alebo iní xxxnauti.

  • Malky napsal:

   xxxnauti

   Tak na ten film bych se podíval 😀

   Ale trochu vážněji – máte naprostou pravdu, to dělení podle národnosti je pekná pitomost. Taky nemáme dvě stě různých slov pro piloty nebo řidiče, podle toho kde přesně na Zemi se dotyčný narodil – tak proč pro kosmické letce?

   • Rudolf Šíma napsal:

    Navrhujete jednotné označení Maschienenfuehrer? 🙂 Není to jedno?

 11. evzenj napsal:

  tak to jsou dobra CV-cka, zadna orezavatka. Myslim, ze to jsou dustojni nasledovnici chlapcu a zen z Apolla a Shuttlu

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.