Atlas V ve své nejsilnější konfiguraci vynese v roce 2019 přímo na geostacionární dráhu hlídače jaderných explozí. V dalších dnech vydáme článek.
30. června 19:30
Dlouhý pochod 10
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
To se opravdu dělává? Přímo na GEO a ne jen na GTO? Jasně že to v principu jde, a ušetří to sondě palivo. A sem tak okukoval mapu a tipuju, že to bude tak někam na plus minus 90 stupeň východní délky, bude vidět pěkně na střední východ i Koreu 🙂 Jako upřímně, pokud někde čekat testy, tak buď tam nebo tam.
Ano, na GEO se také létá, ale velmi málo. Většinou toho využívají armádní družice. Cituji z připravovaného článku: ULA už má zkušenosti s dopravou nákladu přímo na geostacionární dráhu. Během dosavadních 119 startů (Atlasy i Delty) na tuto dráhu vypustila již sedm nákladů – všechny pro Národní průzkumný úřad (NRO) a americké letectvo. Ještě předtím, než ULA vznikla, zvládly horní stupně Centaur podobných misí ještě mnohem více.