sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

BulgariaSat-1 připojen k raketě

Aerodynamický kryt s družicí BulgariaSat-1 byl připojen k raketě Falcon 9. Zítra odpoledne místního času se raketa vydá na rampu.
18. června 11:44

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Bělehrad
Jan Bělehrad
7 let před

Jenomže se start kvůli počasí opozdí

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jan Bělehrad

To je pravda, informovali jsme o tom v další zprávě.

Jan Bělehrad
Jan Bělehrad
7 let před
Odpovědět  Jan Bělehrad

Hledám,hledám ale žádnou další zprávu o zpoždění se mi nedaří najít

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jan Bělehrad

Zprávu jsme vydali cca. před 25 hodinami – https://kosmonautix.cz/2017/06/start-bulgariasat-1-odlozen/

Jan Bělehrad
Jan Bělehrad
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Aha děkuji, mimochodem nevíte jestli má spacex v plánu používat 1.stupňe i vícekrát než pouze 2x?Někde jsem četl že by to motory už nevydržely kvůli prasklinám na lopatkách turbo čerpadla.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jan Bělehrad

Ono je to celé trochu jinak. Praskliny se na lopatkách opravdu objevily, ale šlo pouze o estetický problém, který neovlivňoval kvalitu daných dílů. SpaceX ale již vypracovala řešení, které si vynutila především NASA. Ta chtěla praskliny vyřešit dříve, než začne SpaceX vynášet posádku. Očekává se, že nové lopatky se nasadí na poslední generaci Falconu 9, která se označuje jako Block 5 a bude obnášet více změn – detailněji zde (https://kosmonautix.cz/2017/04/block-5-nejlepsi-falcon-9-v-historii/).
Co se opakované použitelnosti týče, tak určitě se časem dočkáme více než dvou použití. SpaceX ale zatím vyšlapává novou cestu, učí se všechny procesy a postupy. Současné Falcony jsou podle obecných odhadů schopné zhruba pěti použití. Verze Block 5 by již měla obsahovat konstrukční změny pro jednodušší znovupoužitelnost, což sice bude trochu dražší, ale jelikož už je systém přistávání relativně bezpečný (ťuk ťuk ťuk), vyplatí se tyto změny zavést do provozu a těžit z jejich přínosů. Tato verze by již měla být schopna více než deseti znovupoužití jen se základní kontrolou a s lehkou údržbou / výměnou dílů se můžeme dostat i na násobky tohoto čísla.

https://kosmonautix.cz/2017/06/18/bulgariasat-1-pripojen-k-rakete/