Havárie při testech motoru BE-4

Ještě před pár týdny se zdálo, že firma Blue Origin je na nejlepší cestě k nasazení svých motorů na chystané raketě Vulcan. Stačilo jen, aby úspěšně proběhl statický zážeh a mohla být ruka v rukávě. Ale technika metanového motoru není jednoduchá, což se ukázalo na konci minulého týdne. Při pozemních zkouškách totiž došlo k blíže nespecifikované závadě/havárii, která zničila část hardwaru – několik tzv. powerpacků, tedy základních srdcí motorů (viz úvodní fotka článku). Přímým důsledkem bude zpoždění celého testování, jehož délka se zatím nedá odhadnout.

Testy probíhají v Texasu na ranči blízko města Van Horn a k dispozici jsou zde dvě testovací stanoviště, na kterých se mohou zkoušet jak samotné powerpacky, tak i kompletní motory BE-4. Výrazem powerpack se označuje srdce motoru tvořené turbočerpadlem, ventily a dalšími potřebnými systémy. Samotné turbočerpadlo generuje výkon až 70 000 koňských sil a otáčí se rychlostí 19 000 otáček za minutu. Tyto vysoké hodnoty jsou nezbytné pro čerpání kryogenního paliva na tlak až 34,4 MPa.

Firma ale už oznámila, že se již brzy vrátí k testování. Havárie, nehody a selhání patří k úvodní fázi vývoje nových, složitých technologií. V tomto směru tedy není Blue Origin ničím výjimečná a havárie by se neměla přeceňovat. Je potřeba vychytat mouchy předtím, než se tyto motorové jednotky začnou nasazovat do operačního provozu.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/uploads/2017/05/15200213/be4_powerpack.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

17 komentářů ke článku “Havárie při testech motoru BE-4”

 1. BlackSheepOI2 napsal:

  Sú nejaké nové informácie ohľadom havárie a ďalších krokoch testovania?

 2. pbpitko napsal:

  Som síce fanúšik SpaceX, ale aj tak ma mrzí tá nehoda Blue Origin. Mám skôr za to, že SpaceX by si zaslúžila viac-menej rovnocennú konkurenciu. Bolo by to dobré pre kozmonautiku ako takú, tak aj pre samotnú SpaceX. Ak by jej niekto trochu šľapol na pätu bolo by to len dobré aj zaujímavejšie pre všetkých. Nazdával som sa že Blue Origin síce ešte nešliape, ale zanedlho možno na to bude mať. Po tej nehode však to zase asi až tak skoro nebude ako som dúfal.
  pb
  P.S. v každom prípade však dík za hodnotný článok !

 3. Kamil napsal:

  Blue Origin si zařadim po bok Space X, až něco vyšlou na oběžnou dráhu.

 4. Cheatr01 napsal:

  Pokud to hodnotí jako vážnou nehodu, tak bych si tipnul, že se jim rozletětla turbína.

 5. ventyl napsal:

  No to zapada do kontextu toho, ako Musk okomentoval staticky test Raptora slovami, ze sa divi, ze to cele nevybuchlo.

 6. Viktor napsal:

  Virgin bude pro lidi asi prijatelnejsi..je to setrnejsi zpusob jak dostat lidi na hranici vesmiru..apropo skoda ze to BO nevymysleli aspon tak ze by se pristavalo spolecne s raketou kdyz je tam ten unikovy system..nebezpecne by to snad nebylo,ale rozhodne vic sexy nez na padacich..

 7. Vlada napsal:

  Zatim musim rict, ze Blue Origin mi narozdil od SpaceX pripada jako klasicka soukroma firma. Spis ji radim k Virgin Galactic nez SpaceX. Plany maji ambiciozni, ale „zatim“ jen malou raketu ktera umi pristavat. Neni to malo ale realizovat ostatni plany bude asi tezsi.

 8. RiMr napsal:

  Tak držme palce, aby nešlo o nějakou zásadnější chybu v návrhu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.