sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další krok k americké superraketě je hotový

Ačkoliv jsme Vás včera informovali o problémech, které provází stavbu prvních dílů rakety SLS, neznamená to, že se nepokračuje na dalších frontách. Připravit veškerou pozemní infrastrukturu na provoz nové americké supertěžké rakety není jen tak. 9. května byl dokončen jeden z těchto systémů. Až bude raketa SLS startovat z floridské rampy 39B, poženou se krátce po zážehu motorů horké spaliny přes příkop nazývaný Flame trench, jehož úkolem je dostat je bezpečně pryč od rakety. Právě na tomto stanovišti mohou dělníci zahlásit: „Máme hotovo.“

Vylepšený kanál je navržen tak, aby co nejlépe odolával podmínkám, které vytvoří SLS při svém startu. Úpravy tohoto kanálu obnášely třeba instalaci 96 000 žáruvzdorných cihel, které zvládnou odolat teplotám až 1 100°C. Devátého května mohli dělníci na správné místo uložit poslední kusy těchto cihel. A protože na stavbě strávili hodně času, vytvořili si k ní osobitý vztah. Dělníci si tak mohli poslední cihly před jejich uložením podepsat.

Podepisování žáruvzdorných cihel ve spalinovém příkopu rampy 39B
Podepisování žáruvzdorných cihel ve spalinovém příkopu rampy 39B
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Poslední žárovzdorné cihly pro flame trench na 39B
Poslední žárovzdorné cihly pro flame trench na 39B
Zdroj: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net
Flame trench v létě 2013 - těžká technika zahajuje rozsáhlou rekonstrukci - na snímku dochází k rozebrání tzv. deflektorů, které odklání spaliny pryč.
Flame trench v létě 2013 – těžká technika zahajuje rozsáhlou rekonstrukci – na snímku dochází k rozebrání tzv. deflektorů, které odklání spaliny pryč.
Zdroj: https://www.nasa.gov/
Rampa 39B prošla rozsáhlou modernizací - na snímku z léta 2013 vidíme rozebírání panelů, po kterých jezdil pásový dopravník.
Rampa 39B prošla rozsáhlou modernizací – na snímku z léta 2013 vidíme rozebírání panelů, po kterých jezdil pásový dopravník.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…458ca7026b444fbeefeb79fde26afb2f&oe=59C17F54
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…99cdd315e654565c4005b175049bca5a&oe=5979CF1E
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/…a8963024b9762a3d81d86f7db33f6329&oe=59786496
https://www.nasa.gov/sites/default/files/flame_trench_upgrades-full_1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/launch_pad_modifications-full_0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Řeknu toto. Když jsem se na ty foto díval, tak mě opět napadlo, jak má člověk zkreslené představy o velikosti raket a infrastruktury. Pokud na snímku není člověk, jsou představy o velikosti všeho strašně zavádějící. Vybavuju si přednášku Dušana Majera o SpaceX a jeho rozzářená fotka pod prvním stupněm prvního vrátivšího se Falconu 9. To co vidím tady na fotkách je fakt obří stavba.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

Ta měřítka jsou opravdu šílená. A to je ještě první stupeň Falconu oproti SLS opravdový drobeček.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Souhlas, jenže ono už to nejde moc si představit. Přípomíná mi to vlastní zážitek z WTC v září roku 2000. Stál sem nahoře a sám sebe se ptal, proč tam jsou tak male baráčky,že to nezbourají. Pak jsem se dole baráčkům omlouval, jejich 100 metrů bylo dostatečných a ospravedlňovalo jejich existence víc než dostatečně.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jirka Hadač

To je pravda.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2017/05/14/dalsi-krok-k-americke-superrakete-je-hotovy/