APRÍL – Trump šokuje: NASA dostane rozpočet armády

Tak tohle nečekal asi nikdo. Americký prezident Donald Trump stihl během svého působení v úřadu udělat mnoho nečekaných kroků, ale tenhle předčí všechny. Jen pár dní po schválení rozpočtu pro NASA totiž své rozhodnutí přehodnotil. Speciálním výnosem totiž rozhodl o tom, že kosmická agentura bude během jeho volebního období hospodařit s rozpočtem, který je doslova astronomický. NASA totiž dostane peníze, které brala v minulých letech americká armáda. Vojáky tento výnos příliš nepotěší, protože budou muset hospodařit s financemi, které měla dříve NASA.

Trump si podle všeho uvědomil, že pokud chce opravdu udělat Ameriku znovu velkou, nejlepší cesta vede přes vesmír. Kdo ví, možná v tomto rozhodnutí sehrál roli i včerejší historický úspěch SpaceX, která se opakovaným použitím prvního stupně zapsala do historie. Kosmické agentuře se tak otevírají netušené možnosti. Vždyť kupříkladu v roce 2015 mělo americké ministerstvo obrany k dispozici rozpočet 500 miliard dolarů, zatímco NASA ve stejném roce hospodařila s osmnácti miliardami.

Graf z roku 2011 porovnává finance pro americkou vědu (zelený sloupec - NASA je jeho součástí) a armády (červený sloupec). Modrý pruh ukazuje, kolik peněz NASA během své dosavadní existence dostala dohromady.

Graf z roku 2011 porovnává finance pro americkou vědu (zelený sloupec – NASA je jeho součástí) a armády (červený sloupec). Modrý pruh ukazuje, kolik peněz NASA během své dosavadní existence dostala dohromady.
Zdroj: https://upworthy-production.s3.amazonaws.com

NASA nyní bude moci neskutečným způsobem expandovat, urychlí se vývoj a šanci dostanou i projekty, které nemohly být realizovány pro nedostatek financí. Vždyť do rozpočtu na jeden rok se vejde třeba padesát dalekohledů Jamese Webba, nebo rovnou 200 vozítek Curiosity. Že je vývoj raket SLS drahý? To už teď nikoho nemusí pálit. Nový rozpočet NASA utáhne desítky startů tohoto těžkotonážního nosiče. Zatím můžeme jen spekulovat o tom, jaký vliv bude mít enormní zvýšení rozpočtu na vědu.

Téměř jistě se Trumpovi podařilo zajistit ohromné množství pracovních míst – vždyť ta kvanta raket, družic a sond musí někdo navrhovat a vyrábět. Univerzity budou moci široce zapojit své studenty, pro které už nebude problém levně vypustit svou družici do vesmíru. Ve výsledku tak americké školství získá prostředek, jak přitáhnout mladé lidi k přírodním vědám. Můžeme se tak dočkat expanze kosmonautiky ve všech směrech, čemuž bude odpovídat i vědecký rozvoj a pochopení záhad vesmíru.

Naopak armáda bude muset výrazně utahovat opasky. Vždyť v minulých letech při misích v Iráku a Afghánistánu stálo klimatizování armádních stanů ročně 20 miliard dolarů (zdroj), což je více, než kolik měla k dispozici NASA na vědecký pokrok. Nyní se ale karta obrací. Nechme se překvapit, jaké úžasné mise nám nová éra přinese.

Jak lze využít 20 miliard amerických dolarů?

Jak lze využít 20 miliard amerických dolarů?
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
www.awesomeNASAbudget.com

Zdroje obrázků:
http://images.nationalgeographic.com/…/future-spaceflight_968_600x450.jpg
https://pbs.twimg.com/media/B6pDT0PCYAAwP9N.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

66 komentářů ke článku “APRÍL – Trump šokuje: NASA dostane rozpočet armády”

 1. Rudolf Šíma napsal:

  Já to podporuji: „Make Amerika Great Britain again.“ A nebo ještě něco horšího? Jsou i jiné velmoci, které by se rády rozšířily. A smlsly by Ameriku i s jejím ambiciózním kosmickým programem. Ale už je třetího, tak se vraťme na zem. 🙂

 2. Pedro napsal:

  Ach jo,

  proč mi to přišlo tak moc neuvěřitelné, že jsem to mu neuvěřil 🙁 a to jsem to četl 1.4. Přišlo mi to tak úžasné, že jsem to prokoukl hned.

  Ale chlapci z Kosmonautix.cz skvělá práce, jako vždy!!!!!

 3. Bill napsal:

  Třeba na nás zkusil pan Kuliš apríl na druhou, kdo ví… 🙂

 4. Kuliš napsal:

  Ty útoky na USA, že dávají snad málo na vesmír nebo někde něco snížili, jsou ubohé. Dávaly by smysl, pokud by autor (autoři) měli americké občanství. Předpokládám, že jsou to Češi, tak by se měli starat o české aktivity. Třeba otázkou, jak hospodaří a co dělá Česká kosmonautická kancelář. To tady určitě nikdy nebylo a nikdy ani nebude. Přece nebudeme kopat do vlastních, co? Kolik dáváme do ESA a jaký je rozpočet ESA.

  Útoky na armádní rozpočty jsou také ubohé. Pokud autor miluje Rusko, tak ať tam táhne. Já budu naopak rád, až nám naše prdele přijdou zachránit spojenci z NATO, kteří si na rozdíl od českých politiků a debilů do kosmonautiky uvědomují, že svět není krásné místo, kde všichni hltají starty raket a mají se rádi. Tím samozřejmě neříkám, že souhlasím s konflikty, do kterých se USA v posledních letech zapojily apod.

  • Dušan Majer napsal:

   Váš komentář vypadá, že jste nepochopil účel tohoto článku a že berete věci zbytečně vážně. Ale korunu jste svému komentáři nasadil větou „Pokud autor miluje Rusko, tak ať tam táhne.“. Tomu se opravdu musím smát. Vůbec netuším, jak jste k takovému názoru došel, ale soudím, že asi nebudete naším pravidelným čtenářem. Pokud byste nás četl pravidelně, věděl byste, že měříme všem stejně. To, co jste tu předvedl svědčí pouze o tom, že jste neměl dostatek informací a místo toho jste se nechal unést emocemi. Takže se uklidněte a neberte všechno tak vážně. 😉
   A k tomu začátku – jsme fanoušci kosmonautiky a tak nám leží na srdci rozvoj kosmonautiky kosmonautiky v celém světě – evropské, ruské, indické i americké. Proto nás mrzí, že se investice do vědy snižují. V tom nehraje roli, zda jsme Češi, nebo Američané.

 5. Mireko napsal:

  Myslím, že skvělý článek by byl na téma, kolik peněz stálo Elona dostat se do současného stavu. Tedy kolik peněz reálně potřeboval na to, aby s Falconem 9 přistál a dostal ho nahoru znovu.. Odhaduji, že ta částka bude na zlomku rozpočtu NASA. Pokud by tedy NASA byla schopna stejně efektivně (jako Elon) vydávat řekněme 10% sv=ho rozpočtu po 10 minulých let, tak by měla mít znevupoužitelný nosič (nebo cokoliv jiného s podobnou složitostí/náročností vývoje) taky. Ale to je utopie.

 6. Mireko napsal:

  Neskutečný. Při prvním přečtení jsem nějak nepobral tu částku a protože zvýšení rozpočtu pro NASA do Trumpova „Make America great again…“ dokonale zapadá, tak jsem tomu opravdu na chvíli na 100% uvěřil (i přesto, že to je absolutní otočka). Ale když jsem se vrátil abych zjistil detaily (tedy o kolik opravdu to chce zvednout), tak mi to teprve docvaklo… Ale napsaný je to skvěle!

  Ještě poznámka obecně. Žádná státem řízená agentura není schopna využít jakékoliv peníze s efektivitou, která by se jen výdáleně přiblížila soukromým společnostem… takže je asi vlastně dobře, že ten její rozpočet je zásadně menší. Aspoň bude třeba méně peněz přerozdělit a víc jich zůstane společnostem jako je SpaceX a lidem jako je Elon Musk… A v důsledku toho se na Mars (a kamkoliv jinam) dostaneme dříve než kdyby ty peníze měla NASA.

  Takže těch několik smutných komentářů vlastně není úplně pravdivých.

  V každém případě díky za neskutečnou práci na fungování webu a celé komunity kolem. Díky!

 7. Hanz napsal:

  5 sekund radosti než jsem se chytil 🙂
  H.

 8. Roman napsal:

  Moc pěkný ale smutný žertík. No když jste u toho financování, mě by jen zajímalo kde Elon Musk a jeho SpaceX berou tolik peněz aby ufinancovali své projekty, přece to musí stát hrozné prachy. Jak může nějaký podnikatel předbíhat giganta jako je NASA, to nechápu.

  • Dušan Majer napsal:

   Máte pravdu, že v podstatě je to trochu smutný článek.
   Je potřeba si uvědomit, že Musk měl pro start firmy určitý finanční obnos z dřívějšího podnikání – především PayPal. Z těchto peněz hradil investice v první fázi existence SpaceX. Po prvních úspěších začaly přicházet objednávky od klientů na vynesení nákladu. A to je hlavní zdroj příjmů – telekomunikační společnosti si nechávají vynášet komunikační družice, NASA si platí zásobování ISS loděmi Dragon.

   • Roman napsal:

    Děkuji za vysvětlení, tak se mi zdá, že NASA na tom musí být asi opravdu mizerně, když sama využívá SpaceX k zásobování ISS a k dopravě svých lidí jsou odkázání na Ruské Sojuzy. Řekl bych že NASA na tom snad hůře nikdy nebyla. To maji opravdu tak malý rozpočet? A jak je na tom s rozpočtem třeba Roskosmos?

    • Dušan Majer napsal:

     NASA má ze všech kosmických agentur největší rozpočet.
     S tím špatným stavem to není úplně přesné. NASA nemohla kvůli malému rozpočtu vyvíjet novou techniku současně s provozem raketoplánů. S vývojem SLS a Orionu se tak začalo až poté, co raketoplány dolétaly a peníze bylo možné dislokovat na novou činnost. Zároveň se změnila logika NASA. Místo toho, aby se starala o zásobování ISS, tak bude lepší tuto parketu přenechat soukromým firmám, u kterých si agentura koupí službu. NASA to vyjde levněji, než kdyby to zajišťovala sama a ušetřené peníze bude moci investovat do toho, kvůli čemu vznikla – do posouvání hranic. Už v příštím roce by měly k ISS začít létat soukromé lodě Crew Dragon a Starliner pro posádku. Tím skončí závislost na Sojuzech.

 9. tonda napsal:

  Tak jste mě taky dostali,přiznávám se!!Až ke konci článku mě bylo divné,kdeže jsou nějaká přesná čísla,ne jen asi…!To na Kosmonautixu neznám,bez konkrétních čísel!Ani jsem nedal hvězdičku a jel jsem dolů na diskusi,kde jsem se chtěl zeptat,kolik teda skutečně dostanou!A první příspěvek mě to osvítil!!Takže opět bodujete kluci!!a hvězdičku dávám dodatečně,5,jak jinak!!

 10. maro napsal:

  Takovým vrahounem kosmického rozvoje jako byl Obama snad Trump nebude.

 11. Samo napsal:

  Ja som tomu skoro uveril paráda to sa vam fakt podarilo 😀

 12. JardaP napsal:

  Měla by být jedna světová armáda, která by se jmenovala Ozbrojené síly Země a pak by se našlo o hodně víc peněz na výzkum kosmu.

 13. Karel napsal:

  To by bylo krásné. Málem jsem na to i skočil, jak jsem se nechal unést.
  🙂

 14. Martin Gembec napsal:

  Nápadů bylo více, ale tento se nám zdál na Apríla nejlepší. Koneckonců je opravdu smutné zároveň, jak drahá armáda je. Lidi jsem však nepoučitelní. Vojáci budou oponovat, že udržením míru v důležitých oblastech se můžem věnovat vědě.

 15. Josif napsal:

  Kdyby tohle byla pravda, tak by to pro mě byly druhé Vánoce 😀 Takhle mě jen mrzí, že se toho nikdy nedočkáme…

 16. mol napsal:

  Výborný článek, trvalo mi, než mi docvaklo kolikátého je. 6 hvězdiček z 5

 17. onpa napsal:

  Nechme se překvapit 😀 třeba to není april, ale true story 😀

 18. Havi napsal:

  Škoda že je dnes prvého apríla. Ale mohli dať spacex zo 20 miliard z podmienkou že do dvadsať rokov postaví ITS a dostane ľudí na Mars inak to bude musieť vrátiť…

 19. David napsal:

  Došlo mi to u padesáti dalekohledu Jamese Webba :). Jinak ten nepoměr je opravdu šílený.

 20. Spytihněv napsal:

  Je to pravda. A tady to zdůvodňuje:

  „Věřím, že tento národ si může
  vytyčit za cíl přistání člověka na
  Plutu a jeho bezpečný návrat na
  Zemi, a to do konce tohoto
  desetiletí. Žádný jiný vesmírný
  projekt dneška nebude působivější
  pro lidstvo a důležitější pro
  dlouhodobý výzkum vesmíru.
  Uskutečnění žádného nebude tak
  obtížné a nákladné.“

  Donald Trump 1.4.2017

 21. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Skvělý apríl! Docvaklo mi to až při čtení posledního odstavce.

 22. Svihak Lazensky napsal:

  Jsem na cestach, takze mam rozhozeny cas a tak se mi podarilo to cist jeste v breznu (mentalne), takze dokonala trefa 😀

 23. Bill napsal:

  K o s m o n a u t i x i !!!

  Celý perex jsem četl bez dechu, než mi to docvaklo…
  1:0 pro Tebe 🙂

 24. Karel napsal:

  Pěkná myšlenka. Tento článek je vlastně docela smutný.

 25. Spytihněv napsal:

  Super. Koneckonců je to asi jediná možnost, jak držet krok se SpaceX a spol. To, co zvládne Musk za 50 miliard, to stojí NASA těch zmíněných armádních 500.

 26. maro napsal:

  A vojáci utíkají rozbít rampy na Cape Canaveral, že jim berou práci. A Trump se neustále skrývá v bunkru, protože mu neustále hrozí atentát od zbrojařských jestřábů.

 27. Andrej Vrbenský napsal:

  Aj Vám prajeme veselého 1. Apríla.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.