Thomasův fotokoutek (20)

Thomas Pesquet

Vítáme naše čtenáře v dalším pracovním týdnu a především u kulatého dvacátého dílu seriálu, který je tvořen výhradně fotografiemi francouzského astronauta Thomase Pesqueta a jeho vlastními komentáři, které pro Vás překládáme do českého jazyka. Jak sám Thomas Pesquet podotkl, před svou misí na ISS se focení nikdy nevěnoval. Na oběžné dráze je to ale pro něj velká zábava a je to vidět nejen na velkém množství fotografií, kterými nás zásobuje, ale také na jejich vzrůstající kvalitě. Zastavme se tedy na pár minut a pokochejme se snímky ISS, vesmírných lodí a naší planety z výšky čtyř stovek kilometrů.

Občas není při výhledu z okna nejlepší pohled na Zemi ale na samotnou Mezinárodní vesmírnou stanici. Robotická paže vrhá stín na solární panely, zatímco zbytek našeho domova ve vesmíru je skryt v temnotě.

Občas není při výhledu z okna nejlepší pohled na Zemi ale na samotnou Mezinárodní vesmírnou stanici. Robotická paže vrhá stín na solární panely, zatímco zbytek našeho domova ve vesmíru je skryt v temnotě.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512172444/

Kvízová otázka: poznáváte toto pobřeží? Je zde známý záliv, velké jezero, a vulkán... Tichomořské pobřeží Mexika.

Kvízová otázka: poznáváte toto pobřeží? Je zde známý záliv, velké jezero, a vulkán… Tichomořské pobřeží Mexika.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32718528133/

Toto je pro mé přátele a kolegy z Air France: Roissy CDG na severu a Orly na jihu, brány do světa! Všem šťastný let!

Toto je pro mé přátele a kolegy z Air France: Roissy CDG na severu a Orly na jihu, brány do světa! Všem šťastný let!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33329969750/

Stavějte více mostů, méně zdí! Most Rion-Antirion v Řecku.

Stavějte více mostů, méně zdí! Most Rion-Antirion v Řecku.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33536458855/

Návrat do Marseille, moje první fotka byla lepší, ale myslím, že tahle taky stojí za sdílení. Je snadné zahlédnout stadion Vélodrome.

Návrat do Marseille, moje první fotka byla lepší, ale myslím, že tahle taky stojí za sdílení. Je snadné zahlédnout stadion Vélodrome.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32694405144/

Mezinárodní letiště v Caracasu (CCS/SVMI), malé letiště mezi horami a oceánem.

Mezinárodní letiště v Caracasu (CCS/SVMI), malé letiště mezi horami a oceánem.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32689493894/

Havajský ostrov a jeho vulkány Mauna Kea, Mauna Loa a nedávno aktivní Kilauea.

Havajský ostrov a jeho vulkány Mauna Kea, Mauna Loa a nedávno aktivní Kilauea.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33376183082/

Toto je cyklón Debbie, který minulý týden udeřil v Austrálii. Strašidelný pohled. Mé myšlenky patří těm, kteří byli cyklónem postiženi.

Toto je cyklón Debbie, který minulý týden udeřil v Austrálii. Strašidelný pohled. Mé myšlenky patří těm, kteří byli cyklónem postiženi.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33654052722/

Nějaký ten příběh z keňské Mombasy. Pestrobarevné pobřežní město s nádhernými plážemi, kterému hrozí, že již nikdy nebude rájem.

Nějaký ten příběh z keňské Mombasy. Pestrobarevné pobřežní město s nádhernými plážemi, kterému hrozí, že již nikdy nebude rájem.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32027514712/

Neuvěřitelné barevné efekty ve vodě delty Saloum, místo světového dědictví UNESCO v Senegalu. Hladiny moří se zvyšují kvůli klimatickým změnám!

Neuvěřitelné barevné efekty ve vodě delty Saloum, místo světového dědictví UNESCO v Senegalu. Hladiny moří se zvyšují kvůli klimatickým změnám!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32813061556/

Dlouhoexpoziční fotka zásobovací lodi Dragon od SpaceX. Dragon je jednou ze dvou lodí, které se vracejí na Zemi a tak je pro vědce příležitostí získat vzorky z vesmíru. Přílet každé lodi je pro posádku hektickým obdobím, jelikož je nutné náklad vyložit, roztřídit a zorganizovat nové vybavení. A pro Dragon to platí dvojnásob: musíme připravit vzorky k návratu na Zemi a některé z nich musí být vyloženy tak rychle, jak je to jen možné, jelikož jejich skladovací čas je omezený (například zmražené vzorky nebo živé buňky). Stejně jako při focení, klíčem je načasování!

Dlouhoexpoziční fotka zásobovací lodi Dragon od SpaceX. Dragon je jednou ze dvou lodí, které se vracejí na Zemi a tak je pro vědce příležitostí získat vzorky z vesmíru. Přílet každé lodi je pro posádku hektickým obdobím, jelikož je nutné náklad vyložit, roztřídit a zorganizovat nové vybavení. A pro Dragon to platí dvojnásob: musíme připravit vzorky k návratu na Zemi a některé z nich musí být vyloženy tak rychle, jak je to jen možné, jelikož jejich skladovací čas je omezený (například zmražené vzorky nebo živé buňky). Stejně jako při focení, klíčem je načasování!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33685821541/

Část světa, která září... ale počkat, kde to jsme? Typický tvar vodní plochy ve středu snímku a hezké pobřeží by vám měli pomoct se zorientovat! Poslední nápověda: ostrovy...

Část světa, která září… ale počkat, kde to jsme? Typický tvar vodní plochy ve středu snímku a hezké pobřeží by vám měli pomoct se zorientovat! Poslední nápověda: ostrovy…
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33579203201/

A znovu Bordeaux, řeka Garonna vypadá, jako by se chtěla proměnit v červené víno.

A znovu Bordeaux, řeka Garonna vypadá, jako by se chtěla proměnit v červené víno.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32389361204/

Nezvyklý pohled! Změna je vždy dobrá. Tato fotka byla pořízena z ruského segmentu v zadní části ISS (neboli záď, jak říkáme tady nahoře). Dává vám to představu o tom, jak Cupola shlíží dolů na naši planetu!

Nezvyklý pohled! Změna je vždy dobrá. Tato fotka byla pořízena z ruského segmentu v zadní části ISS (neboli záď, jak říkáme tady nahoře). Dává vám to představu o tom, jak Cupola shlíží dolů na naši planetu!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32894720583/

Potřebuju více času v Cupole! Tady mávám Olegovi během robotických operací. Všichni zbožňujeme čas od času tady pobýt (a je vyrobena v Evropě!)

Potřebuju více času v Cupole! Tady mávám Olegovi během robotických operací. Všichni zbožňujeme čas od času tady pobýt (a je vyrobena v Evropě!)
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32894754463/

Džidda v Saudské Arábii. Kouř pochází z odsolovací stanice, modré budovy vpravo dole jsou obchodní centra.

Džidda v Saudské Arábii. Kouř pochází z odsolovací stanice, modré budovy vpravo dole jsou obchodní centra.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32095674815/

Letiště Džidda (JED/OEJN), neboli Mezinárodní letiště krále Abdulazize, je téměř tak velké jako město samotné!

Letiště Džidda (JED/OEJN), neboli Mezinárodní letiště krále Abdulazize, je téměř tak velké jako město samotné!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31947089692/

Nedávné velké množství polárních září. Tato tančila nad severní částí USA a Kanadou.

Nedávné velké množství polárních září. Tato tančila nad severní částí USA a Kanadou.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33667467736/

Fotky Barcelony už jsem ukazoval, ale opravdu se mi líbí barevné tóny a reliéfní efekty téhle fotky. Mozaika křížících se ulic je velice vyzývající.

Fotky Barcelony už jsem ukazoval, ale opravdu se mi líbí barevné tóny a reliéfní efekty téhle fotky. Mozaika křížících se ulic je velice vyzývající.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32511983494/

Trochu více na jih můžete vidět olympijskou vesnici a stadion Camp Nou.

Trochu více na jih můžete vidět olympijskou vesnici a stadion Camp Nou.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227348361/

Ještě více na jih: průmyslový přístav je málem více fotogenický než město! Kontejnery jsou na sebe vyskládány na molech, lodě jsou zakotveny a geometrické hangáry vytvářejí mozaiku, která je bezesporu krásnější odsud než odtamtud.

Ještě více na jih: průmyslový přístav je málem více fotogenický než město! Kontejnery jsou na sebe vyskládány na molech, lodě jsou zakotveny a geometrické hangáry vytvářejí mozaiku, která je bezesporu krásnější odsud než odtamtud.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227374391/

Fotka z lednového vesmírného výstupu s Shanem a jeho červenými pruhy. Ne, nestojí na hlavě... ve vesmíru není žádné nahoře nebo dole.

Fotka z lednového vesmírného výstupu s Shanem a jeho červenými pruhy. Ne, nestojí na hlavě… ve vesmíru není žádné nahoře nebo dole.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32967462444/

Shane v lednu během své šesté EVA nesl dva srolované štíty. Nechali jsme je venku pro následující výstup, který se uskutečnil v minulém měsíci.

Shane v lednu během své šesté EVA nesl dva srolované štíty. Nechali jsme je venku pro následující výstup, který se uskutečnil v minulém měsíci.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32967480624/

Další fotka s dlouhou expozicí s měkkým ostřením. Zábavný fakt: můžete rozeznat tvary Paříže a Francie, Londýnu a Anglie pokud víte, kde je hledat.

Další fotka s dlouhou expozicí s měkkým ostřením. Zábavný fakt: můžete rozeznat tvary Paříže a Francie, Londýnu a Anglie pokud víte, kde je hledat.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33425770400/

Letiště z vesmíru jako speciální narozeninové překvapení pro mého přítele Tima Peaka: letiště Heathrow v Londýně. Mají tam pořád tvůj obří portrét na zdi? Dej si za mě šálek čaje, kámo ;)

Letiště z vesmíru jako speciální narozeninové překvapení pro mého přítele Tima Peaka: letiště Heathrow v Londýně. Mají tam pořád tvůj obří portrét na zdi? Dej si za mě šálek čaje, kámo 😉
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33408945701/

Peggy opět pracuje v inkubátoru Microgravity Science Glovebox. Je jí umožněno tady zůstat další tři měsíce! Nedávno pracovala na experimentech Expanded Stem Cells, o kterém už dřív byla řeč, a Heart Cells, který zkoumá lidské srdeční buňky a jejich změny ve vesmíru, abychom lépe pochopili srdeční choroby a vyhnuli se onemocněním při budoucích misích po Sluneční soustavě.

Peggy opět pracuje v inkubátoru Microgravity Science Glovebox. Je jí umožněno tady zůstat další tři měsíce! Nedávno pracovala na experimentech Expanded Stem Cells, o kterém už dřív byla řeč, a Heart Cells, který zkoumá lidské srdeční buňky a jejich změny ve vesmíru, abychom lépe pochopili srdeční choroby a vyhnuli se onemocněním při budoucích misích po Sluneční soustavě.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512053214/

Fascinující šachovnice obřích rozměrů: kdo vyhraje tuto nekonečnou hru, která se nejspíš odehrává někde mezi Kansasem a Coloradem? Diagonála této krajiny má kolem 120 km...

Fascinující šachovnice obřích rozměrů: kdo vyhraje tuto nekonečnou hru, která se nejspíš odehrává někde mezi Kansasem a Coloradem? Diagonála této krajiny má kolem 120 km…
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31110019324/

Noční Evropa je jedním z nejpůsobivějších pohledů. Tady jsme putovali podél Jaderského moře směrem ke Střednímu východu.

Noční Evropa je jedním z nejpůsobivějších pohledů. Tady jsme putovali podél Jaderského moře směrem ke Střednímu východu.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33425557630/

Jsem nerozhodný v otázce zařazení těchto prostorových útvarů, spadají-li spíše pod #desertart (pouštní umění, pozn. redakce) nebo #winterart (zimní umění, pozn. redakce). Tak jako tak se těším na #springart ;) (jarní umění, pozn. redakce).

Jsem nerozhodný v otázce zařazení těchto prostorových útvarů, spadají-li spíše pod #desertart (pouštní umění, pozn. redakce) nebo #winterart (zimní umění, pozn. redakce). Tak jako tak se těším na #springart 😉 (jarní umění, pozn. redakce).
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33149540350/

Ústí Seiny se strašidelnou pokrývkou mraků.

Ústí Seiny se strašidelnou pokrývkou mraků.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32056106996/

Při tom správném osvětlení mraky dokážou předvést svou trojrozměrnost. Raději letět nad než pod!

Při tom správném osvětlení mraky dokážou předvést svou trojrozměrnost. Raději letět nad než pod!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33425576600/

Paříž! To město mi chybí. Je zabáva vracet se nejen do oněch ulic, ale také do významných míst v okolí: Rungis, letiště Orly... Zítra zde poběží maraton tisíce lidí!

Paříž! To město mi chybí. Je zabáva vracet se nejen do oněch ulic, ale také do významných míst v okolí: Rungis, letiště Orly… Zítra zde poběží maraton tisíce lidí!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33324180870/

Oleg

Oleg
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33771141022/

Peggy

Peggy
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32046591663/

zdroj informací:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/with/32444560532/

zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512172444/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32718528133/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33329969750/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33536458855/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32694405144/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32689493894/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33376183082/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33654052722/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32027514712/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32813061556/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33685821541/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33579203201/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32389361204/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32894720583/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32894754463/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32095674815/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31947089692/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33667467736/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32511983494/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227348361/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227374391/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32967462444/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32967480624/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33425770400/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33408945701/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512053214/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31110019324/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33425557630/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33149540350/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32056106996/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33425576600/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33324180870/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33771141022/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32046591663/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Thomasův fotokoutek (20)”

  1. Čajka napsal:

    poslední foto – Peggy vlezla do CTB

  2. Honza napsal:

    Jenom pár maličkých poznámek na okraj. Velodrome v Marseille je obyčejný stadion, nikoliv skutečný velodrom, jen se tak jmenuje. Aby si někdo nemyslel, že jedna z nejvýraznějších staveb Marseille je cyklistická. Ne, jde o fotbal. Jinak je to to velké bílé O. A fun fact bych nepřekládal jako vtipný fakt, když už jako zábavný fakt, a nejlíp jako zajímavost.
    Každopádně díky!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.