Rozhlédněte se po misi lodi Starliner

Moderní technika nám přináší stále propracovanější audiovizuální zážitky. Ještě před pár lety bylo HD video považováno za zázrak, časem se přidal i vyšší počet snímků za sekundu a nyní se na světlo derou i tzv. 360° videa, na kterých se můžete s pomocí myši rozhlížet po celé scéně. Kosmické firmy a agentury nástup tohoto trendu zachytily a proto se tato panoramatická videa začínají množit. Jedno z nejpovedenějších představili animátoři společnosti United Launch Alliance. Motivem je ukázka průběhu letu lodi Starliner – od předstartovních příprav, přes start až po přílet k ISS. Rozhodli jsme se tedy, že Vám tohle povedené video ukážeme, abyste mohli i Vy získat pocit, že jste v lodi Starliner – stačí držet levé tlačítko myši a pohybovat s ní.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cst_atlas_launch_night_.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

20 komentářů ke článku “Rozhlédněte se po misi lodi Starliner”

 1. MichaelM napsal:

  To s tím červeným hasícím přístrojem z roku 1948 zavěšeným na zdi to myslí američtí kapitalisté z Boeingu vážně? Copak není nějaké lepší řešení mít něco mnohem modernějšího a více po ruce? V tři a půl G?

  Jakpak to řeší v jejich letadlech? Slovy klasika „je to ostuda“.

 2. MichaelM napsal:

  Ovšem další a možná ještě větší ostudou amerických kapitalistů z Boeingu je jejich skafandr, který stále používá plénky. Jako by byl rok 1964. Možná jsou menší, nebo méně viditelné, než v tom ruském skafandru. Nebo je tam modelové a modelky ještě nemají, nicméně při opravdových letech tam budou. A na ISS je to nejméně 5 hodin a ne 6 minut jak řikají v tom videu.

  Proč se Boeing nemohl poučit z nedávné NASA Poop Challenge? Patnáct tisíc vynálezců dalo hlavy dohromady a přišlo s 5 tisíci inovativních řešení tohoto problému.

  https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2017/02/16/nasas-space-poop-challenge-is-over-and-it-went-boldly-beyond-the-diaper/

  • Michael Voplatka napsal:

   Trochu vás poopravím. Na ISS to Soujuzem v současnosti trvá nejméně 6 hodin, ne 5. A ve videu nic o šesti minutách neříkají.

   • maro napsal:

    Říkají tam něco o „pár“ minutách:
    Někdy v čase 3:53 je věta o oddělení lodi od horního stupně:
    „And we have spacecraft separation.“
    A hned po ní je věta:
    „In just a few minutes you will be docking with the ISS.“ (Jen za pár minut se budete připojovat k ISS).
    Takže ty výroky těm Prášilovským 6 minutám fakt odpovídají
    Buď dělají z lidí úplné idioty, nebo mají technologii, o které ani netušíme.

    • Michael Voplatka napsal:

     Nezlobte se, ale připadá mi docela odvážné a slušně řečeno nerozumné prohlašovat, že z nás dělají idioty, když se vaše domněnky očividně zakládají na nedostatku porozumnění anglickému jazyku. Už jen vaše věta „Říkají tam NĚCO o pár minutách“, svědčí o tom, že jste tomu nerozumněl. Je tam přesně řečeno „Starliner capsule will separate from the Atlas V and be on its way to the Space Station in about 16 minutes“, tedy doslova přeloženo: Starliner se oddělí od Atlasu V a bude na své cestě k vesmírné stanici zhruba po 16 minutách. Sixteen není to samé co six. A být na cestě k ISS neznamená připojovat se k ní. Jedná se tedy o čas od startu po oddělení od rakety.

    • maro napsal:

     Michael Voplatka: Tak to tedy rozhodně nemluvíte o těch dvou větách v čase 3:53. Protože těm dvěma větám přesně odpovídá můj přepis:
     „And we have spacecraft separation. In just a few minutes you will be docking with the International Space Station“

     Ve kterém čase slyšíte tu informaci o 16 minutách?

    • maro napsal:

     Michael Voplatka: Mimochodem, pokud se opravdu chcete dohadovat, že jsem ty dvě věty slyšel špatně, mám pro vás jednoduchou radu. Zapněte si na tom youtube titulky. Přečtete si tam přesně to samé co píšu já. Fakt by mě zajímalo, kde vy slyšíte něco o 16 minutách.

    • Michael Voplatka napsal:

     Aha. V tom případě každý mluvíme o jiném okamžiku 🙂 Beru tedy zpět. Já jsem měl na mysli čas 1:20. Úplně stejný problém se řešil na fóru. Nečekal jsem, že se nečo takového může v tak krátkém videu vyskytnout dvakrát. Takže tedy k tomu „in about few minutes“. Ano, to už je divné. Za vinu bych to asi dával lidem z PR, kteří se o tato propagační videa starají. Lze si to vyložit všelijak. Často se v takových videích vyskytují faktické chyby nebo nepřesnosti (viz můj komentář níže o špatné konfiguraci ISS). Přecijen animátoři nebo komentátoři nejsou lidmi na vrcholu vývoje rakety. Oni nám jen zprostředkovávají kontakt. Neobviňoval bych je z úmyslného dělání idiotů z nás.

    • Michael Voplatka napsal:

     PS: na automaticky generované titulky není spoleh 😉

    • maro napsal:

     Ano, je to prostě PR. Takovým elegantním střihem (něco se oddělilo a pak se zase „něco“ oddělilo) vynechali několik hodin a schválně, pro efekt věci, nechali diváka v nadšení, že vynechali jen pár „nepodstatných minut“. Bohužel výsledkem takového filmu je do mozku prostého člověka naimplementovaná představa, že do půl hoďky od startu už budou plácat po ramenou kolegy na ISS.

 3. Kamil napsal:

  Tu větu „Amerika je zpátky ve vesmíru“ stejně řekne někdo v Dragonu. Ale u Boeingů jsou zjevně optimisté.

 4. pbpitko napsal:

  Je to akési dosť rozmazané a vizerá to skôr ako animácia než real.
  Alebo mám pomalý počítač ? Ide mi to plynulo, netrhá, zvuk je O.K.

 5. Michael Voplatka napsal:

  Je zajímavé pozorovat, jak se v různých animacích od různých agentur a firem liší konfigurace ISS a snad nikde to není úplně správně. Zde je například špatně umístěn logistický modul Leonardo (Unity namísto Tranqulity) a PMA-3 (Tranqulity namísto Harmony). Naopak zde přebývá Nauka (kdo ví, jestli tam při příletu Starlineru už bude). A nevypadá to, že by tam byl Beam.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.