sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rozhlédněte se po misi lodi Starliner

Moderní technika nám přináší stále propracovanější audiovizuální zážitky. Ještě před pár lety bylo HD video považováno za zázrak, časem se přidal i vyšší počet snímků za sekundu a nyní se na světlo derou i tzv. 360° videa, na kterých se můžete s pomocí myši rozhlížet po celé scéně. Kosmické firmy a agentury nástup tohoto trendu zachytily a proto se tato panoramatická videa začínají množit. Jedno z nejpovedenějších představili animátoři společnosti United Launch Alliance. Motivem je ukázka průběhu letu lodi Starliner – od předstartovních příprav, přes start až po přílet k ISS. Rozhodli jsme se tedy, že Vám tohle povedené video ukážeme, abyste mohli i Vy získat pocit, že jste v lodi Starliner – stačí držet levé tlačítko myši a pohybovat s ní.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cst_atlas_launch_night_.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MichaelM
MichaelM
7 let před

To s tím červeným hasícím přístrojem z roku 1948 zavěšeným na zdi to myslí američtí kapitalisté z Boeingu vážně? Copak není nějaké lepší řešení mít něco mnohem modernějšího a více po ruce? V tři a půl G?

Jakpak to řeší v jejich letadlech? Slovy klasika „je to ostuda“.

maro
maro
7 let před
Odpověď  MichaelM

Klídek. Tenhle hasičák je beztak jen v té meketě na zemi pro případ požáru té makety. V reálně letící lodi bude na tuty něco jiného.

Android
7 let před
Odpověď  MichaelM

V klidu, myslím že takový Grissom,White a Chaffe by ho taky rádi měli po ruce i kdyby byl z roku kdy Braun tahal kačera

Android
7 let před
Odpověď  MichaelM

Jinak jsem našel hasičáky z Apolla 17: http://www.collectspace.com/ubb/Forum14/HTML/000975.html
A článek o hasičákách na ISS s mizernou fotkou toho hasičáku. https://www.nasa.gov/missions/shuttle/f_fireprevention.html Design příšerný, ale kulový tvar má asi celkem smysl.
A článek o vývoji lepších hasičáků pro ISS:
http://www.minesnewsroom.com/news/mines-fire-extinguishers-destined-space-station-dec-3

MichaelM
MichaelM
7 let před

Ovšem další a možná ještě větší ostudou amerických kapitalistů z Boeingu je jejich skafandr, který stále používá plénky. Jako by byl rok 1964. Možná jsou menší, nebo méně viditelné, než v tom ruském skafandru. Nebo je tam modelové a modelky ještě nemají, nicméně při opravdových letech tam budou. A na ISS je to nejméně 5 hodin a ne 6 minut jak řikají v tom videu.

Proč se Boeing nemohl poučit z nedávné NASA Poop Challenge? Patnáct tisíc vynálezců dalo hlavy dohromady a přišlo s 5 tisíci inovativních řešení tohoto problému.

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2017/02/16/nasas-space-poop-challenge-is-over-and-it-went-boldly-beyond-the-diaper/

Michael Voplatka
7 let před
Odpověď  MichaelM

Trochu vás poopravím. Na ISS to Soujuzem v současnosti trvá nejméně 6 hodin, ne 5. A ve videu nic o šesti minutách neříkají.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Říkají tam něco o „pár“ minutách:
Někdy v čase 3:53 je věta o oddělení lodi od horního stupně:
„And we have spacecraft separation.“
A hned po ní je věta:
„In just a few minutes you will be docking with the ISS.“ (Jen za pár minut se budete připojovat k ISS).
Takže ty výroky těm Prášilovským 6 minutám fakt odpovídají
Buď dělají z lidí úplné idioty, nebo mají technologii, o které ani netušíme.

Michael Voplatka
7 let před
Odpověď  maro

Nezlobte se, ale připadá mi docela odvážné a slušně řečeno nerozumné prohlašovat, že z nás dělají idioty, když se vaše domněnky očividně zakládají na nedostatku porozumnění anglickému jazyku. Už jen vaše věta „Říkají tam NĚCO o pár minutách“, svědčí o tom, že jste tomu nerozumněl. Je tam přesně řečeno „Starliner capsule will separate from the Atlas V and be on its way to the Space Station in about 16 minutes“, tedy doslova přeloženo: Starliner se oddělí od Atlasu V a bude na své cestě k vesmírné stanici zhruba po 16 minutách. Sixteen není to samé co six. A být na cestě k ISS neznamená připojovat se k ní. Jedná se tedy o čas od startu po oddělení od rakety.

maro
maro
7 let před
Odpověď  maro

Michael Voplatka: Tak to tedy rozhodně nemluvíte o těch dvou větách v čase 3:53. Protože těm dvěma větám přesně odpovídá můj přepis:
„And we have spacecraft separation. In just a few minutes you will be docking with the International Space Station“

Ve kterém čase slyšíte tu informaci o 16 minutách?

maro
maro
7 let před
Odpověď  maro

Michael Voplatka: Mimochodem, pokud se opravdu chcete dohadovat, že jsem ty dvě věty slyšel špatně, mám pro vás jednoduchou radu. Zapněte si na tom youtube titulky. Přečtete si tam přesně to samé co píšu já. Fakt by mě zajímalo, kde vy slyšíte něco o 16 minutách.

Michael Voplatka
7 let před
Odpověď  maro

Aha. V tom případě každý mluvíme o jiném okamžiku 🙂 Beru tedy zpět. Já jsem měl na mysli čas 1:20. Úplně stejný problém se řešil na fóru. Nečekal jsem, že se nečo takového může v tak krátkém videu vyskytnout dvakrát. Takže tedy k tomu „in about few minutes“. Ano, to už je divné. Za vinu bych to asi dával lidem z PR, kteří se o tato propagační videa starají. Lze si to vyložit všelijak. Často se v takových videích vyskytují faktické chyby nebo nepřesnosti (viz můj komentář níže o špatné konfiguraci ISS). Přecijen animátoři nebo komentátoři nejsou lidmi na vrcholu vývoje rakety. Oni nám jen zprostředkovávají kontakt. Neobviňoval bych je z úmyslného dělání idiotů z nás.

Michael Voplatka
7 let před
Odpověď  maro

PS: na automaticky generované titulky není spoleh 😉

maro
maro
7 let před
Odpověď  maro

Ano, je to prostě PR. Takovým elegantním střihem (něco se oddělilo a pak se zase „něco“ oddělilo) vynechali několik hodin a schválně, pro efekt věci, nechali diváka v nadšení, že vynechali jen pár „nepodstatných minut“. Bohužel výsledkem takového filmu je do mozku prostého člověka naimplementovaná představa, že do půl hoďky od startu už budou plácat po ramenou kolegy na ISS.

ptpc
ptpc
7 let před

Ďakujem za článok!

Kamil
Kamil
7 let před

Tu větu „Amerika je zpátky ve vesmíru“ stejně řekne někdo v Dragonu. Ale u Boeingů jsou zjevně optimisté.

Michael Voplatka
7 let před
Odpověď  Kamil

Ano, ta věta je úsměvná. Ale kdo ví, stát se může cokoliv.

pbpitko
pbpitko
7 let před

Je to akési dosť rozmazané a vizerá to skôr ako animácia než real.
Alebo mám pomalý počítač ? Ide mi to plynulo, netrhá, zvuk je O.K.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  pbpitko

Samozřejmě, že je to animace. 🙂
Na reálné záběry si budeme muset minimálně rok počkat. 🙂

Android
7 let před
Odpověď  pbpitko

Teda dost nechápu takovéto otázky. Značí pokaždé totálně povrchní vnímání informací. To, že to je z 90% animace je snad jasné na první pohled, a komu to není jasné tak text v článku je také dost jasný: „Jedno z nejpovedenějších představili animátoři společnosti United Launch Alliance.“

Nechápu jak je možné se takto ptát.

Michael Voplatka
7 let před

Je zajímavé pozorovat, jak se v různých animacích od různých agentur a firem liší konfigurace ISS a snad nikde to není úplně správně. Zde je například špatně umístěn logistický modul Leonardo (Unity namísto Tranqulity) a PMA-3 (Tranqulity namísto Harmony). Naopak zde přebývá Nauka (kdo ví, jestli tam při příletu Starlineru už bude). A nevypadá to, že by tam byl Beam.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.