OBRAZEM: Detailní fotky z opakovaného přistání Falconu

31. března se SpaceX zapsala do historie, když poprvé dokázala opakovaně použít první stupeň orbitální rakety. Aby toho nebylo málo, tak první stupeň dokázal podruhé přistát na mořské plošině. Oslavy plně úspěšné mise hatila jen drobná vada na kráse – během přistání vypadl obrazový přenos z kamery a diváci tak přišli o očekávanou podívanou. Ale plošina je osazena několika kamerami a tak se dalo očekávat, že se záznamu dočkáme až připluje plošina do přístavu. Tento okamžik nastal včera a v dalších hodinách se na Flickru SpaceX začaly objevovat toužebně očekávané fotky z přistání a navíc přišlo i video.

První stupeň s číslem 21 podruhé přistává na mořské plošině OCISLY.

První stupeň s číslem 21 podruhé přistává na mořské plošině OCISLY.
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

Jen pár momentů zbývá do přistání.

Jen pár momentů zbývá do přistání.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Dosednutí bylo provázeno množstvím ohně, ale plameny nezpůsobily žádné škody. Historická mise byla korunována totálním úspěchem.

Dosednutí bylo provázeno množstvím ohně, ale plameny nezpůsobily žádné škody. Historická mise byla korunována totálním úspěchem.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zdroje informací:
https://www.flickr.com/

Zdroje obrázků:
https://c2.staticflickr.com/4/3831/32996435084_e785565f47_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/4/3956/32996437434_59edb5ac42_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2850/32996438264_3178c69d24_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/601/33026465643_09110a2b34_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

47 komentářů ke článku “OBRAZEM: Detailní fotky z opakovaného přistání Falconu”

 1. Charlie napsal:

  Pane Majere, co je zesměšňujícího na slově ostuda? Pokud bych byl SpaceX, za ostudu bych to považoval. Netrpíte tady napadání členů. Koho jsem napadl? Já sám jsem byl napaden, a to považujete za správné? Dokonce mi vysvětlíte, že je to adekvátní, protože jsem byl označen za trolla, který rýpe a pobuřuje a vyvyšuje se nad ostatní. To vše jsem způsobil jedním nesprávným slovem ostuda a pošpinil tak místní svatostánek. Je to vaše diskuze, kterou ovšem usměrňujete zaujatým směrem a postojem. Máte na to právo, ale do takové diskuze už psát nebudu. Přeji vám jen kvalitní diskutující.

 2. Petr Kasan napsal:

  Pokud bych si měl vybrat mezi neostrým, přerušovaným, nekvalitním, ale živým(!) přenosem od SpaceX, nebo 3 dny zpracovávaném, stříhaném, zkrátka „highly processed“ super HQ vyžehleným videem od Blue Origin… bez váhání volím to první.
  Hergot chlapi, Tady se píšou dějiny a Elonovi hoši se o ně dělí s námi v přímém přenosu, za což jim patří poděkování (a nic jiného).
  Stejně tak Kosmonautixu – díky 🙂

 3. Kamil napsal:

  I já jsem rozmlsaný fanoušek a tak bych si v příštích přenosech přál telemetrii i z přistávajícího stupně, výšku, rychlost. To by mě fakt zajímalo.

 4. Charlie napsal:

  Já přece nic nezveličuji, žádný detail, ani nedělám z komára velblouda, jak píšete. Já jsem si jen dovolil pozastavit se nad tím, že taková firma jako Space X, která chce letět co nevidět k Marsu, nemá zvládnutý přímý přenos. To je celé. Nic víc, nic míň. Emoce k tomuto přišly až z Vaší strany. Také Space X fandím. Není to tak, že bych neuznával jejich práci, jen se tomu prostě divím, že to nemají vyřešené. To je celé.

  • Dušan Majer napsal:

   Jak jsem psal, je to detail, který nesouvisí s misí a tudíž na jeho řešení nikdo nemusí spěchat. Třeba to časem vyřeší, ale zatím je potřeba řešit důležitější věci, než to, že lidé nevidí živě přistání. To je totiž opravdu pouze detail.

  • Vojta napsal:

   Vyřešené to nemají, protože to není až tak jednoduché. Uplink na družici je rušený pracujícím motorem a na alternativní spojení je potřeba mít v oblasti ještě jednu loď nebo letoun, které by musely být z bezpečnostních důvodů také autonomní. Není možné tam nechat jen nějakou bójku přivázanou k plošině optickým kabelem, protože plošina manévruje a neřízená bójka by se tak mohla dostat moc blízko nebo se do kabelu zamotat. Rovněž by bylo potřeba vyřešit stabilizaci antény na bójce, protože se pohybuje po neklidném moři a satelitní přenos je na správné směřování kritický citlivý.
   SpaceX létající dron má, pořizoval už záběry Grasshopperu, ale není to model, který by byl řiditelný přes satelit a ještě přes něj zvládl posílat HD video stream.

  • Vlada napsal:

   Proste pochop to, ze SpaceX neni televizni stanice, a prime prenosy jsou jen okrajova zalezitost. Umeji delat to na co se zameruji, poslat satelit do vesmiru. Kdyby se zamerovali na to, aby udelali bezchybny primy prenos startu rakety, tak verim, ze to take perfektne zvladnou. Takze nechapu o co ti jde?

  • Filip Váňa napsal:

   Jde vidět že buď nemáte žádné informace jak přímý přenos funguje, nebo jste jen další internetový troll, jinak by z vás takové kraviny co jste psal nevypadly…

   • Charlie napsal:

    Každý holt nemůže být tak chytrý jako vy. Proč mě urážíte? Že je zdejší forum veskrze nepřátelské, jsem si už všiml dříve. Jednoho člena Nick si nepamatuji, jste z fóra vyštípali a on sem radši nechodí, nebo se nezúčastňuje komentování a já sem chodit taky nebudu. Aby mě tady někdo nazýval Trollem, kvůli jinému názoru. To nemám zapotřebí. Užívejte si tedy tady tu svoji formu podivné trollí demokracie. Předpokládal jsem, že jsem mezi inteligentními lidmi se kterými je možno diskutovat, ale zmýlil jsem se.

    • Dušan Majer napsal:

     Jsem proti tomu, aby se uživatelé napadali. Pokud k nám nechcete chodit, nemusíte. Nikoho k tomu nenutíme. Možná bych vám ale rád vysvětlil, proč se u Vašeho názoru strhla taková mela a proč tu nechceme ani komentáře od pana Jaroslava Aloise. Snažíme se, aby diskuse pod našimi články měly jistou úroveň a nespadly na úroveň hospodských keců o politice, což známe z diskusí pod články webů jako jsou třeba novinky.cz.
     Vy píšete „Každý holt nemůže být tak chytrý jako vy“ – to nikomu nevyčítáme. Nikdo nemůže znát všechno a každý z nás má obory,kde je totálním laikem. Pokud něčemu nerozumím, zeptám se a očekávám odpověď. Pokud ale něčemu nerozumím a začnu do toho kousavě rýpat, psát, že je něco ostuda atd. pak předvádím „hospodskou politiku“ ve stylu nerozumím tomu, ale i přesto do toho rýpu. A to je to, co tady nechceme. Proto se na vás ostatní uživatelé tak sesypali. Kdybyste napsal jen čistě otázku, odpověděli bychom Vám tak, jako každému jinému (a že se na tohle ptá víc lidí – nejen tady pod články). Jelikož jste ale sáhl k pichlavým poznámkám o ostudě, tak i ostatní diskutující zvolili ostřejší tón – na hrubý pytel hrubá záplata.Označení troll jste nedostal za jiné názory, ale za to, že rýpete a zesměšňujete (poznámka o ostudě), což je běžný rys trollů.
     Jak už jsem psal, pokud chcete odejít, odejděte, pokud chcete zůstat, zůstaňte. Je to čistě na Vašem rozhodnutí. Pokud se budete ptát normálně, pak nebudete mít s ostatními diskutujícími sebemenší problém a dozvíte se od nich odpovědi na svoje otázky. Pokud budete rýpat, provokovat a povyšovat se nad ostatní, musíte počítat s tím, že reakce bude odpovídající.
     Není to o tom, že je zdejší diskuse nepřátelská, jen si chceme udržet určitou úroveň. Možná se Vám zdá, že jedna poznámka o ostudě nic neznamená, ale znáte to, drobnostmi to začíná a když nad tím mávneme rukou, za pár let to tu může vypadat jinak a to nechceme. Znovu opakuji, že pokud diskutující dodržuje základy slušné komunikace, dostane se mu odpovědí na jeho otázky.

 5. Charlie napsal:

  Nikdo neofrflává, kromě chvály na Space X se tu nic jiného nesmí napsat… Jejich úspěchy přece nikdo nezpochybňuje.

  • Dušan Majer napsal:

   Zase to nepřekrucujte. Není to tak, že se tu nesmí psát kritika. Ale nesouhlasím se zveličováním detailů a děláním velblouda z komára. Stejně jako jsem hájil ESA, když havaroval Schiaparelli, který ale sbíral a odesílal data. Lidé psali, že je to selhání celé mise, ale já se je snažil přesvědčit, že výhra to není zcela jistě, ale ani prohra, spíše remíza. Jde mi o to, aby se všem měřilo stejně a aby se lidé nenechali snadno zaslepit nějakým neúspěchem.

 6. Charlie napsal:

  Pane Majere, myslím, že jste trochu zbytečně přecitlivělý k Space X. Jasně, že podstatné je to přistání, ale pokud něco pouštím do éteru a zveřejňuji přímý přenos, lze předpokládat, že by na tom přenosu mělo být i něco vidět. Nemyslím si, že by chtěli fanouškům pouštět tmu. Telemetrie nosné rakety, to není přenos informací a dat?

  • Samo napsal:

   Je sakra rozdiel telemetria a video, jednak telemetria má na 200% prednosť a druhak video je podstatne náročnejšie na prenos a to i len v pitomej HD 720p kvalite. SpaceX ako to tu asi milión krát padlo robí to čo môže a je dôležitejšie riešiť vývoj Block 5, FH a znovupoužitelnosti ako pár živých prenosov videa, môžeme byť radi aspoň za to čo máme lepšie ako nič, ja viem je lepšie ofrflať že je to zlé ako uznať snahu.

  • Dušan Majer napsal:

   Nejde jen o SpaceX, stejně bych reagoval, pokud by někdo rýpal do NASA, ESA, nebo ruské kosmonautiky. Snažím se měřit všem stejně. Přijde mi to hodně nefér zaměřit se na takový detail, který nemá na průběh mise žádný vliv.
   Ohledně toho, že pouští tmu – chtějí to prostě zkusit. nebo by snad bylo lepší dokud to nevyřeší záběry z lodi vůbec nenabízet? Znovu opakuji – radujme se z toho, co máme a buďme za to rádi. Je to o desítky procent víc, než co dostaneme při libovolném jiném startu.
   A ohledně telemetrie to už vysvětlil uživatel Samo. Navíc stupeň si přistání řídí sám, není ovládaný zvenčí, takže by ani nic vysílat nemusel.

 7. Filip napsal:

  úžas!
  z těch záběrů z lodi mě celkem překvapilo jak se raketa po dosednutí na loď nadzvedla o cca 0,5 metru a pak po vypnutí motoru toto nadzvednutí absorbovaly přistávací nohy. Se divím, že se trup rakety nezbortil.

  • Dušan Majer napsal:

   Je to tím, že trup je na to od začátku stavěný. SpaceX nabrala hodně zkušeností díky Grasshopperu, se kterým všechno ozkoušela a pak mohla nabyté znalosti uplatnit na skutečné raketě.

   • pbpitko napsal:

    Mňa prekvapuje že to vôbec vyšlo, počasie nebolo zďaleka ideálne, bol vietor vraj podľa SPACEX trochu silnejší, 80 km/hod, čo sa mi nezdá len trochu silnú, ale povedal by som že výchor. Nechápem ako to ukormidlovali na loď len o trochu širšiu ako pristávacie nohy. Nakoniec, všimnete si ako sa tá loď nakláňala a podskakovala. Ako to preboha ustáli a neprevrhlo sa im to.
    V takýchto podmienkách ani netuším ako by to zvládol obďaleč poletujúci dron s kamerou.zvládol.

 8. Marek Sládek napsal:

  Geniální. Tohle je budoucnost. Jen tak dál.

 9. Charlie napsal:

  Je zvláštní, že firma která zvládne přistát s prvním stupněm rakety, nezvládne obrazový přenos. To je trochu ostuda. Zvlášť když těch kamer bylo více a šlo přepnout na jinou. Pokud to bylo výpadkem přenosu, tak je to ještě větší ostuda. Firmě která se zabývá přenosem informací by se to stát nemělo. Tím ovšem nijak nesnižuji fantasticky zvládnuté přistání, které jsme ovšem neviděli v přímém přenosu a tak zůstane tento okamžik v paměti jako velkej černej flek na obrazovce.

  • Adam napsal:

   Já nejsem teda odborník, ale řekl bych, že při těch obrovských teplotách, co asi panují při přistání z motorů se asi tvoří nějaké pole, které interaguje s vlnami přenosu… Navíc jedná se v podstatě o přímý přenos z místa uprostřed oceánu a to pokrytá na 4K live přenos asi nebude…

   • pbpitko napsal:

    Teplota spalím je cez 1500 C , to sú hodnú pary už rozložené na atómy a tie su navyše aj ionizované. A ionizované prostredie neprepúšta elektromagnetické vlnz, teda aj signál v kamier je silne znehodnocovaný. Ten dron čo to teraz bude snímať v budúcnosti by už mal byť v pohode.

  • Dušan Majer napsal:

   SpaceX se nevěnuje přenosu informací. SpaceX se věnuje stavbě raket a kosmických lodí, což je trochu rozdíl. Přenos vypadl kvůli tradičním problémům s přenosem signálu, kterému se moc přes horké spaliny procházet nechce. A proč by to měla být ostuda? S prominutím tohle je názor zmlsaného uživatele internetu. Je potřeba si uvědomit, že SpaceX má nejpropracovanější přímé přenosy ze všech kosmických agentur. Berme to tak, že video z plošiny je pro nás bonus – vůbec bychom ho nemuseli v přímém přenosu mít. SpaceX se snaží o co nejlepší přenos i přesto, že je to technicky náročné. A výsledkem je podle některých lidí, že je to ostuda. Takže pokud by se zařadila po bok jiných kosmických agentur a vysílala jen horní stupeň, načež by moderátor zahlásil – přistání bylo úspěšné – tak by to asi ostuda nebyla.
   Je potřeba si uvědomit, že záznamy se neztratí a pro SpaceX není vylepšování systému pro aktuální přenos záběrů klíčové. Mají mnoho jiných úkolů, kterým se mají věnovat. Úkolů, které jsou mnohem důležitější. Neřeknu, kdyby kamery nedělaly záznam, který se pak zveřejní. Zkrátka a dobře používat v souvislosti s výpadkem signálu při přímém přenosu výraz ostuda je trochu podle hesla: „Za dobrotu na žebrotu“. Měli bychom být právě naopak vděční za to, že se nám snaží přinést maximum možných informací a ne jim vyčítat drobné chybičky.

   • B.boruvka napsal:

    Souhlas! Jen moje osobni domenka- Podle me s tim prenosem nemaji spaliny co delat,myslim ze to zpusobuji proste vybrace 🙂

   • Adam napsal:

    Tak samozřejmě to je „za dobrotu na žebrotu“, to je přece jasné 🙂
    Ale namlsal nás Musk, potažmo SpaceX. Takže asi bych to nenazval ostudou, ale fail to prostě je.

    Je pravda, že bysme mohli mít kulový, ale taková firma jako SpaceX už by, myslím, mohla mít např. dron. Ještě jednou, nemusí mít, ale mohla by.

    Už jsme myslím přišli o záběry přistání na moři při startech CRS, kde má dron NASA, protože už budou asi přistávat při CRS jen na pevnině. A to je pro oko fanouška trochu nižší level, než přistání na moři. Alespoň za mě.

    Ale třeba to jednou vyřeší, uvidíme.

    Dušane, ruku na srdce, kdyby člověk nechtěl pořád nějaký pokrok, kde by lidstvo dnes bylo? 🙂 Člověk jiný nebude, a myslím, že to je tak správně.

    • Dušan Majer napsal:

     Jasně, já beru pokrok, ale přijde mi nefér obviňovat SpaceX z toho, že nějak podceňuje přímé přenosy, když je má nejpropracovanější. Ono je to asi o prioritách. SpaceX se snaží dělat věci efektivně. Chtěli yb toho dělat hodně, ale vše má svůj žebříček důležitosti. Třeba se jednou i toho dronu dočkáme, ale předtím asi chtějí vyřešit důležitější věci.

   • Ričrd napsal:

    „SpaceX se nevěnuje přenosu informací. SpaceX se věnuje stavbě raket a kosmických lodí, což je trochu rozdíl.“

    To je Vaše omluva, či obhajoba SpaceX? Že jako po společnosti, která se úspěšně věnuje vyvoji raket a doručování nákladů na orbitu, přeci nemůžeme chtít něco tak „složitého a náročného“ jako je kvalitní TV přenos? Charlie údiv je na místě.

    „Přenos vypadl kvůli tradičním problémům s přenosem signálu, kterému se moc přes horké spaliny procházet nechce.“

    A to mě stalé udivuje, že si SpaceX neumí/nechce ošetřit. Pokud jsou problémy s rádiovým přenosem kvuli spalinám, tak to provedu drátem/optikou a vysílač umístím do dostatečné vzdálenosti od plošiny. Náklady na lidský um a finance takového řešení jsou zanedbatelné v porovnání s tím, co SpaceX umí a dělá.

    „S prominutím tohle je názor zmlsaného uživatele internetu.“

    To není zmlsanost, ale řekl bych standart pro 21. století.

    „Je potřeba si uvědomit, že SpaceX má nejpropracovanější přímé přenosy ze všech kosmických agentur.“

    Ano, máte pravdu. Ale zároveň to neznamená, že už není co zlepšovat.

    „SpaceX se snaží o co nejlepší přenos i přesto, že je to technicky náročné. A výsledkem je podle některých lidí, že je to ostuda.“

    Ostuda je asi silné slovo. Nicméně motorické přístaní prvního stupně, je to co lidi nejvíce zajímá. A tak si myslím, že by to měla mít SpaceX z hlediska PR, co nejlépe zvládnuté.

    • Dušan Majer napsal:

     1) Je to o prioritách. SpaceX jde o to, aby zákazník dostal náklad na oběžnou dráhu a aby se podařilo udělat revoluci v kosmonautice znovupoužíváním prvních stupňů. Do toho investuje čas a peníze. Lepší systém přenosu obrazu z paluby v reálném čase by vyžadoval nějaký čas a nějaké peníze (nespekuluju teď o tom, v jakém množství). Důležité je, že to není věc, která je klíčová pro celou misi. Považuji za lepší, když SpaceX investuje ten čas a peníze do něčeho, co je pro firmu, nebo zákazníky užitečnější. Ostatně mezi námi – nemůžeme říct, že by SpaceX na přenosech nezáleželo. Vždyť jsme se dočkali přímého přenosu z klesajícího stupně, což je naprostá bomba. Výpadky přenosu jsou jen detail a navíc, jak už jsem psal, záznam se neztratí a bude zveřjeněn, takže se nic neděje.

     2) Není to o tom, že neumí, spíše nechce – viz první bod.

     3) Standard 21. století? No to bych tak docela jistě netvrdil. Nevím o žádné kosmické agentuře, která by dokázala zajistit bezvýpadkový přenos ze startující rakety – schválně jsem nenapsal z přistávající, protože to by bylo nefér. Schválně se podívejte na přenosy libovolné rakety – video z palubních kamer se velmi často sekne, nebo trpí rozpady. Proto se v té době přepíná na telemetrickou vizualizaci. SpaceX má v tomhle směru nevýhodu v tom, že není kam přestřihnout. Podle této logiky by bylo lepší, kdyby SpaceX od začátku nezkoušela zajišťovat přenosy z plošiny. Lidé by to ani nečekali. Brali by jako samozřejmost, že se záznamu dočkají až po příjezdu. SpaceX se ale snaží poskytnout maximální servis a trochu na to doplácí podobnými reakcemi – navíc viz bod 2.

     4) Jasně, vždycky je co zlepšovat, ve SpaceX to vědí sami, jen jsem se chtěl ohradit proti tomu, že SpaceX předvádí ostudné výkony v oblasti přenosu videosignálu. Když to hodně přeženu tak je to jako: „Jo fajn, vy jste přistáli s prvním stupněm, ale vypadl vám signál, amatéři.“ Vím, že je to přehnané, ale asi si rozumíme, o co mi jde. Ten přímý přenos z dosednutí je detail, který nemá cenu rozebírat. Buďme rádi za to, co máme a radujme se z toho, než abychom hledali blechy na obdivuhodné snaze a úspěchu.

     5) SpaceX má tak propracované PR, že jí výpadky přenosu během přímého přenosu přistávání určitě neublíží. Z hlediska PR má SpaceX velkou a podtrženou jedničku s hvězdičkou – leckteré agentury by se od ní mohly učit. Firma je maximálně otevřená, informuje téměř o všem, ale nemůže zcela logicky upřednostňovat diváky před vlastním provozem. Jak už jsem napsal v diskusi jinde – SpaceX toho chce dělat hodně, ale všechno má svou důležitost. Věřím, že se dočkáme stabilního přenosu, nebo třeba záběrů z dronu. Ale přijde to tehdy, až na to bude mít SpaceX čas, pracovníky a peníze. Do té doby budu rád, když tyto cenné komodity investuje do vlastního provozu, na kterém záleží a klidně ten sekavý přenos obětuju.

    • JakubV napsal:

     Ričrd: nevím, jaké máte zkušenosti s přenosy přes satelit a s ulinkem a podobnou technikou, ale opravdu to není jednoduchá úloha.
     V originálním přenosu zaznělo, že plošina je tak daleko, že pro přenos pozemní cestou na KSC enní možný z pohledu plošiny je KSC hluboko pod horizontem, proto se nejspíš ztratil i signál z přistávajícího stupně, plošina byla ještě níže.
     Na plošině mají sat uplink, a zjevně použité řešení se neprostřelilo nahoru.

     Osobně si myslím, že příště to zkusí pojítkem na doprovodnou loď a z ní na satelit.

     Nicméně je zásadní, že kamery dělaly záznam a ten záznam je k dispozici. Tipnu si, že do konce týdne bude i záznam z rakety z přistání, jen co se k němu technici po sklopení stupně dostanou.

     Co rozhodně SpaceX umí, to je marketing, a to, že se najde i někdo nespokojený jen toto ještě více potvrzuje.

 10. Majkl napsal:

  Já doufám, že bude Falcon v muzeu takto špinavý.

 11. rhronza napsal:

  Už je někde uvedeno, co vše na tomto kusu měnili po prvním použití ?
  Jinak pěkné záběry 🙂

 12. Tovy napsal:

  Už by si mohli konečně nechat říct a změnit firemní barvu nosičů na černošedou (s bílým nápisem). Ušetří si fůru čištění a natírání 🙂

 13. Fry napsal:

  Myslel som, že pri landing burn-e pri takto ťažkom náklade pristavajú na 3 motory.

  • Petr Melechin napsal:

   Údajně je to spíše sekvence 1-3-1, tedy že se před přistáním nejdříve zažehne centrální motor, po chvíli dva boční k tomu a ke konci se tyhle dva vypnou a zůstane jen ten centrální. Dělá se to proto, aby docházelo k plynulejším změnám přetížení a hlavně pak samotné přistání může být díky jednomu motoru přesnější, protože dosáhnout měkkého přistání se třemi motory je nesrovnatelně težší.

 14. Rudolf Šíma napsal:

  Paráda, ale na příjemné se snadno zvyká. Před pár dny by mi stačil úspěšný start, teď jsem naštvanej, že nejedou tankovat. 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.