sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rekordní nálož vědy na ISS

Jestli se má ve vesmíru něco lámat, ať jsou to rekordy. Pozemní středisko pravidelně zaznamenává a vyhodnocuje nejrůznější údaje a může se stát, že se ukáže, že některé z nich jsou rekordní. V tomto článku se proto vrátíme na začátek letošního března – v týdnu od 6. do 12. března, kdy probíhala 50. dlouhodobá expedice zlomili astronauti jeden z rekordů. Thomas Pesquet z Francie, Peggy Whitson a Robert Kimbrough z USA společně se Sergejem Ryžikovem, Andrejem Borisenkem a Olegem Novickým v tomto týdnu dohromady věnovali vědě celých 99 hodin.

Ano, když si to rozpočítáme na jednotlivé dny, nemusí se to zdát jako mnoho, ale je potřeba si uvědomit jednu zásadní věc. Astronauti mají na stanici 40 hodinový pracovní týden, přičemž jeho součástí jsou kromě vědeckých úkolů i údržba stanice a hlavně dvě a půl hodiny cvičení denně. Do výše zmíněného rekordu pochopitelně nejsou nevědecké úkoly započítány.

Tento rekord nám ukazuje, že stanice konečně začíná naplno plnit svou úlohu špičkové vědecké laboratoře, která má podmínky, jakými se nemůže chlubit nikdo na zemském povrchu. V minulých letech astronauti trávili hodně času stavbou stanice a jejími úpravami, takže vědecké úkoly musely občas stranou. I přesto na stanici stihlo proběhnout přes 2000 vědeckých experimentů. Nyní se ale karta obrací a ISS plně otevírá svou náruč vědě. Rekord by navíc neměl moc dlouho vydržet. Očekává se totiž, že po navýšení počtu obyvatel západního segmentu o jednoho astronauta bude možné zvýšit čas věnovaný tamní vědě o celých 50%!

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/16908447-1-eng-GB/In_the_name_of_science.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka
Jirka
7 let před

Ten 40-hodinový pracovní týden je zajímavý. To znamená, že mají poměrně hodně volného času. Vzhledem k tomu, že se ve zbytku času nestarají o děti, zahrádku, dům apod. Tak jak s takovým množstvím volného času naloží?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jirka

Focení, komunikace s rodinou a tak dále.

Michael Voplatka
7 let před
Odpovědět  Jirka

Jak psal Dušan + dále dvě a půl hodiny tělocviku denně, hygiena zabere více času než na zemi, a hlavně, astronauti často pracují „přesčas“, ať už z vlastní iniciativy nebo nařízením shora (v tomto případě zdola 😀 ).

Pospíšil
Pospíšil
7 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

Plus jidlo a spánek a máte narvaný den, že se nezastavíte. Na druhou stranu je pravda, že jim odpadá každodenní cesta do a z práce – postel či spíš spacák v telefonní budce mají jen 5 metrů od pracoviště. 🙂

Pospíšil
Pospíšil
7 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

Pro informaci, takto vypadá denní plán členů posádkycomment image

ptpc
ptpc
7 let před
Odpovědět  Pospíšil

Díky za info!

Kamil
Kamil
7 let před
Odpovědět  Pospíšil

Je tam vidět i ten mnohem méně nabitý program Rusů

tyčka
tyčka
7 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

Takže doba toho tělocviku se tedy nezapočítává do těch 40 hodin – což jsem původně pochopil z toho článku. A co dělají o víkendu – myslel jsem si, že sobota je tam běžný pracovní den. V neděli je odpočinek – samozřejmě kromě cvičení.
Třeba co vím, tak třeba na vědecké výzkumné lodi je pracovní den 12 hodin – spánek je tam 8 hodin. Odpočinek je maximálně tak jeden den za těch 7 dní.

Michael Voplatka
7 let před
Odpovědět  tyčka

V sobotu se normálně pracuje, i když myslím, že o něco méně. Neděle bývá zpravidla volná, až na nejdůležitější experimenty, které vyžadují každodenní práci nebo např. odběr vzorků. Ale jsou i výjimky. Pokud je potřeba naložit/vyložit nákladní loď nebo se třeba chystá EVA. Má-li posádka více dní vyšší pracovní tenpo, dostává zpravidla volno v týdnu, když se vše uklidní.

https://kosmonautix.cz/2017/04/28/rekordni-naloz-vedy-na-iss/