Expedice s pořadovým číslem 51 bude mít jen pět členů a včera v našich odpoledních hodinách se dočkala zkompletování. Kosmická loď Sojuz MS-04, která startovala ráno z Bajkonuru letěla jako první Sojuz z nejnovější řady po rychlé dráze, takže se už šest hodin po startu připojila ke stanici. Trojice Oleg Novickij, Peggy Whitson a Thomas Pesquet, kteří už na stanici pobývají, tak přivítali své nové kolegy – Fjodora Jurčichina a Jacka Fischera.
Video, které Vám v dnešním článku přinášíme bylo natočeno několik hodin po připojení Sojuzu ke stanici. Po připojení bylo jako vždy potřeba zkontrolovat, zda je vše v pořádku – především co se hermetického spojení týče. Pak se mohly obě posádky potkat a 51. expedice byla kompletní. Video má i svou symbolickou hodnotu. Zatímco na Zemi se postupně zvyšuje politické napětí mezi USA a Ruskem, na ISS se všichni vítají společně. Je příjemné vidět, že na ISS je svět ještě v pořádku.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/240/2017/04/exp51_crew_greeting.jpg
Už se těším, až bude na ISS létat soukromé lodě. Ty budou mít větší posádku a budou moci být na ISS zase ve větším počtu, třeba i v dvojnásobné co teď
Aktuálne má ISS 6 lôžok/kajút ďalšie by mali byť na Nauke ale tá boh vie kedy poletí, provizórne by sa krátkobo bodalo žiť aj v Soyuze ale bez Nauky viac ako 6 astronautov na ISS dlhodobo byť nemôže.
Při nasazení soukromých lodí se měl počet astronautů v jedné expedici zvýšit na sedm, ale těžko říct, jak s tím zahýbá současná redukce ruské strany.
Při pohledu na Jurčichinův knírek mě napadlo – jakým způsobem se chlapi na orbitu vlastně holí?
Úplně normálně na morko. A k zastřižení knírku je k nůžkám a zrcadlu potřeba ještě vysavač. Tady to to vysvětluje jiný kníratý astronaut:
https://www.youtube.com/watch?v=94-puZit3DA
Mají tam elektrický holící strojek s odsáváním a mokrý způsob(více používaný) s žiletkou taky funguje. Na stříhání vlasů se musí s vysavačem 🙂
Taky je zajímavé, že Jurčichin a Wilsonová strávili v kosmu skoro stejnou dobu. V okamžiku startu Sojuzu MS4 to bylo u pána 537 dní a u Peggy 530. A Peggy má o 2 hodiny víc kosmických procházek. PS počítá se, že Jurčichin půjde ven?
V rámci 51. dlouhodobé expedice je plánován jen jeden výstup (Whitson – Pesquet), informace o Expedici 52 jsem nedohledal.
Řekl bych, že až za situace, kdy nahoře budou dva Rusové, dva Američani a dva z ESA (nebo jeden z ESA a jeden z Japonska), bude ten poměr lidí tak akorát v poměru těch tří velkých agentur a tím i jejich potřeb na vývoj. Vlastně bylo zvláštní, že tam za Rosskosmos bývalo stejně lidí jako za NASA a ESA dohromady. I když je fakt, že ti ruští kapitáni Sojuzů musí zabít hromady hodin výcviku nácvikem kritických situací ovládání Sojuzu a o to míň času mají na trénink experimentů.