sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Dva muži v Sojuzu a čínská loď

Ne, nadpis není názvem nového filmu, to si jen osudu a plánovačům kosmických letů podařila zajímavá shoda. Zítra by totiž mělo dojít hned ke dvěma zajímavým kosmonautickým událostem. Už v 9:13 našeho času by měla z Bajkonuru odstartovat raketa Sojuz FG s kosmickou lodí Sojuz MS-04. V jejích útrobách budou netradičně sedět jen dva lidé – Fjodor Jurčichin a Jack Fischer. A okolo 13:40 nás čeká druhý zajímavý start – čínská raketa Dlouhý pochod 7 má vynést první exemplář automatické zásobovací lodi Tiančou. Obě události bychom Vám rádi přinesli v přímém přenosu s českým komentářem.

Naše přenosy spustíme vždy zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 9:00 a 13:25 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Soyuz-MS-04-Mission-Patch.png
https://forum.nasaspaceflight.com/…;topic=35611.0;attach=1419926;image

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před

Díky za přenos. Koukám, že Vám Seznam konkuruje. https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/primy-prenos-z-bajkonuru-do-vesmiru-startuji-rusky-veteran-a-americky-novacek-30231?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp
No, myslím, že to časem povede k větší návštěvnosti zdejších komentovaných přenosů. Dobrá osvěta i od redakce Seznamu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Rozhodně to neberu jako konkurenci. Právě naopak! Čím více se o tom mluví, tím lépe!

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Souhlasím a také to tak bylo myšleno. Blahopřeji k brilantnímu vystoupení ve vysílání ČT24.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Díky moc 🙂

Andrej
Andrej
7 let před

pekné zábery štartujúcej rakety Sojuz-FG a animáciu vysielal popri NASA TV aj Roskosmos… 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=3iPuB-Ruzi4

…vďaka opäť za kvalitný česky komentovaný prenos, ako vždy, nabitý informáciami 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Andrej

Díky za pochvalu, jsme rádi, že jste nás sledoval.

MaG
MaG
7 let před
Odpověď  Andrej

Díky za odkaz, nemohl jsem ho ráno najít ani na webu Rossmkosmos TV ani na jejich YT kanálu. Nicméně překvapivě tentokrát neukazovali ty jejich pěkné simulace letu až do konce. To je docela nečekané.

ptpc
ptpc
7 let před

Živý prenos už beží na:
https://youtu.be/Y8Wy9LXCapw

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  ptpc

Upss!

Nie je zo priamy prenos zo štartu.
To je stream vysielania a ja som náhodou zachytil úsek o štarte CZ-7…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  ptpc

Díky, sledujeme souběžně CCTV i CGTN na YouTube. Někdo snad vysílat bude.

ptpc
ptpc
7 let před
maro
maro
7 let před

Hezký přenos. A docela koukám na věk kapitána a „šoféra“. 58 let to už je řekl bych docela dost.
Jen bych opravil tu informaci o maximálním přetížení. To na kosmonauty nepůsobí těsně před oddělením centrálního stupně někdy kolem 260 sekundy letu, ale už těsně před oddělením postranních urychlovacích bloků kolem 114 sekundy letu. Je to vidět na pravém grafu infografiky. Hodnota tam dosahuje čísla 4, tedy 4g. Pěkně tomu odpovídá i tempo nárustu rychlosti, kterou zobrazuje prostřední panel infografiky. V čase 260 sekund už je to přetížení jen 2g.
A to cuknutí na konci. To je situace, kdy spadne „gravitace“ z 2g na nulu. Kosmonautama to ani tak moc necukne, protože nemají pod sebou nic moc pružného stlačeného. Mrskne to s těma plyšákama, protože je vymrští ty pružné šňůrky natažené tím tahem 2g na hmotnosti plyšáků a najednou uvolněné při nulové gravitaci.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  maro

Co se věku týče, tak tam problém není. Astronauti mívají skvělou fyzickou kondici, kterou by jim mohly závidět i o generaci mladší civilisté. 😉
Díky za info o přetížení!
A co se cuknutí týče – bylo vidět, že nejen plyšáci, ale i kosmonauti sebou pěkně trhli. 😉

MaG
MaG
7 let před
Odpověď  maro

Jo, to největší přetížení bylo na grafu hezky vidět, taky mi došlo, že se Dušan zčásti sekl. Nicméně ono při onlinu si člověk leccos poplete a i když má připraveno, řekne něco jinak, než chtěl. Ale jestli o tom Dušan nevěděl, tak teď při zpětném přehrání to tam krásně vidí. Každopádně z toho se nestřílí.

Racek
Racek
7 let před

Start rakety vždy nadchne. No a když je dobrý a zajímavý komentář, není co dodat.
Čínané mají být na co hrdí. Daří se jim, jejich program má rysy dlouhodobosti s dosažením stanovených milníků.
A teď se těším na tu měsíční misi. A doufám v mnoho dalších.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Racek

Těší nás, že jste náš přenos sledoval.

Racek
Racek
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pro mě to je snadné, já mám už napořád času dost. Což na druhé straně nese průvodní jevy, které nejsou tak příjemné. A taky už při četbě budoucích plánů si říkám, zdali … Takže pánové, děláte mi radost a nepřestanu Vám děkovat.

Víťa
Víťa
7 let před
Odpověď  Racek

Nápodobně

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  Racek

Čo sa týka Číny, presne tak to vidím aj ja.
A samozrejme gratulujem k úspešnému štartu ako Číne tak aj Rusku.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Čína jede. To se nedá oddiskutovat. Podle mého názoru už se zařadila hned za USA na druhé místo v kosmických aktivitách. Občas nám předvedou pyro efekt v podobě startu, ale to je nepodstatné. Jde především o to, co vynáší. Jejich družice jsou velmi inovativní a navíc na konci roku přivezou něco z Měsíce a v roce 2018 dokonce premiérově přistanou na odvrácené straně. Zatím opravdu velmi dobré a ať jim to vydrží.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Jejich pokrok je nezpochybnitelný. Jen doufám, že to povede k probuzení Evropy a Západu vůbec. Je to ale spíš přání, než že bych o tom byl přesvědčen.

Racek
Racek
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Probouzet nemusí, stačí když budou pokračovat jako dosud. Spíš od Číny čekám významné rozšíření celkového záběru výzkumu vesmíru. Jak se od druhé ekonomiky světa čeká.
Mimochodem, schéma odběru vzorků z Měsíce je velmi inspirující pro odběr vzorků z Marsu či jinde. No, uvidíme čím nás překvapí.

janis maniscu
janis maniscu
7 let před

U Sujuzu nejsou urychlovaci bloky ale prvni stupen. Pametnici historie kostrukce raket Sojuz (a vostok) to jiste vi. Na videu v cca 116 sec. letu je to navic ve vlozenem textu jasne napsane.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  janis maniscu

Tahle debata se periodicky opakuje a nikdy k ničemu nevede. Někdo ty čtyři jednotky chápe jako urychlovací bloky, jiný jako první stupeň, jindy vznikají paskvily jako že Sojuz je 2,5 stupňová raketa a podobně. Takže zastávám názor, ať tomu každý říká jak chce, stejně si rozumíme. Já jim říkám urychlovací bloky, protože se zapalují současně s centrálním stupněm. Ale znovu opakuju, že je zbytečné to řešit, protože stejně všichni víme o čem je řeč.

maro
maro
7 let před
Odpověď  janis maniscu

Jenže i ten centrální blok je prvním stupněm, protože prostě hoří hned od začátku. Je to úplně stejné jako start raketoplánu. Tam taky hořely kapalinové motory raketoplánu už od začátku a nikdo jim neříkal „druhý stupeň“. A SRB nikdo neříkal „první stupeň“.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.