sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Astronauti na ISS v roli sklenářů

Kdo by neznal modul Cupola, který díky svým velkým oknům umožňuje pořizovat působivé fotky zemského povrchu? Modul postavený v Evropě se na stanici dostal už v roce 2010 a od té doby byl mnohokrát použit. Inženýři si při návrhu dali záležet, aby vytvořili sedm velkých oken, jejichž údržba a případná oprava by nebyla tolik složitá, nebo dokonce nebezpečná. Počítalo se s tím, že se sklo může poškrábat a časem jej bude potřeba vyměnit. K takové operaci došlo na palubě stanice před pár dny. Vyměnit sklo v okně Vašeho domu není moc složité, ale na ISS všechno komplikuje značný rozdíl tlaků mezi obytným prostorem a vnějším vakuem.

Průřez oknem v modulu Cupola.
Průřez oknem v modulu Cupola.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Okna v Cupole jsou proto hned čtyřvrstvá. Uvnitř je tzv. Scratch pane, což můžeme přeložit jako tabule pro škrábance – druhou vrstvou je 25 mm silná Primary Pressure Pane, tedy primární tlaková tabule. Třetí vrstvou ve směru zevnitř ven je Redundant Pressure Pane, která má stejné parametry jako její primární kolegyně. Vně stanice bychom našli Debris pane, tedy tabuli pro úlomky kosmického smetí. Ani sklo není obyčejné – jedná se o směs roztaveného oxidu křemičitého a tzv. borosilikátového skla.

Mezi všemi vrstvami je vakuum, výjimkou je pouze prostor mezi Stratch pane a Primary Pressure Pane, ve kterém se udržuje tlak stejný jako uvnitř stanice. Celá konstrukce okna je následně hermeticky připojena ke kostře samotného modulu. Jak informoval portál nasaspaceflight, v minulých dnech posádka vyměnila Scratch pane na centrálním kruhovém okně číslo 7.

Číslování oken v modulu Cupola
Číslování oken v modulu Cupola
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Posádka si v poslední době stěžovala, že tato vrstva je za poslední roky už poměrně poškrábaná a řídící středisko proto rozhodlo o výměně. Na palubě ISS je hned několik rezervních tabulí pro škrábance, aby bylo možné je průběžně nahrazovat. Výměna této tabule by měla ještě zvýšit kvalitu fotek pořizovaných z Cupoly.

Astronauti se v těchto dnech opravdu nenudí. V úterý startuje raketa Atlas V se zásobovací lodí Cygnus, která se ale s orbitálním komplexem spojí až během příštího víkendu. 20. dubna totiž startuje Sojuz MS-04 s dvoučlennou posádkou, která se v rychlém letovém profilu vydá ke stanici. Z bezpečnostních důvodů se proto přílet lodi Cygnus odloží o několik dní.  Její zachycení staniční paží se přitom bude řídit právě z modulu Cupola.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/06/Z35.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/…Status-Report-Notes-August-2014-350×291.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/06/Z74.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před

A co výměna vnější desky, je reálná? Skoro se nechce věřit, že by za ty roky poškrábali tu vnitřní astronauti sami jak malé děti, když pořád koukaj do akvárií 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Martin Gembec

Určitě by to šlo. A co se toho poškrábání týče, nedivil bych se. Je tam docela provoz a navíc ve stavu beztíže člověk mnohem snáze zavadí o stěny.

Tovy
Tovy
7 let před

Četl jsem, že jedno sklo už dostalo zásah mikrometeoritem. Takže by ta oprava vnějšího skla mohla připadat v úvahu (nechystá se něco?)
.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Tovy

Výměna by možná byla, ale zatím to není priorita.

MartinH
MartinH
7 let před
Odpověď  Tovy

Jedno ze 7 a navíc jen malá ťupka, rozhodně kvůli tomu nebudou zařazovat do EVA výměnu okna, když už se dělá EVA tak jsou na programu důležitější úkoly.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před

Koukám, že je konstrukce uzpůsobena pro jednoduchou výměnu Scratch pane a Debris pane. Horší by to bylo s tlakovými skly, ale i to by mělo jít po zavření vnějších poklopů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.