ŽIVĚ: SpaceX chystá zážeh znovupoužitého stupně

Fanoušci kosmonautiky mají ve svých kalendářích zakroužkované datum 29. března. Právě tehdy by mělo dojít ke startu rakety Falcon 9 s družicí SES-10. Myslím, že už asi všichni vědí, že při této misi bude poprvé v historii použitý již jednou letěný první stupeň. Dlouhé měsíce jsme se těšili na tuto výjimečnou událost, která se právem zapíše do dějin kosmonautiky a nyní nás od ní dělí pouhé desítky hodin. Čekání si můžeme ukrátit přímým přenosem, který zajišťuje portál spaceflightnow.com. Jeho kamera míří na floridskou rampu 39A, kde by v noci z dneška na zítřek mělo dojít ke statickému zážehu, který je nezbytným krokem k finálním předstartovním přípravám. Nejdůležitější momenty Vám zároveň přineseme formou psaného přenosu.

Statický zážeh provádí SpaceX před každým startem. Raketa bez aerodynamického krytu se vyveze na startovní rampu, kde se natankují nádrže a vše probíhá, jako kdyby mělo dojít ke startu včetně nejrůznějších kontrol. Vše je korunováno zhruba tři sekundy dlouhým zážehem všech devíti motorů na prvním stupni. Po úspěšném zážehu se nádrže vyčerpají, raketa se sklopí do horizontální polohy a převeze zpět do montážní haly. Tady se k ní připojí aerodynamický kryt s nákladem a pak už nás bude čekat už jen ostrý vývoz na rampu a start (doufejme, že úspěšný).

Okno pro statický zážeh je hodně dlouhé – otevírá se dnes ve 21:00, zavírá se zítra v 5:00 středoevropského letního času. Video můžete živě sledovat zde.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/images/content/694662main_logo425.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “ŽIVĚ: SpaceX chystá zážeh znovupoužitého stupně”

 1. GameHaus napsal:

  Proč se start pořád odkládá.

  • Dušan Majer napsal:

   Odklady patří ke kosmonautice. Vše je podřízeno maximální bezpečnosti a úspěšnosti startu. Důvody odkladů jsou různé – někdy je problém na startovní rampě, jindy na raketě, jindy zase na vynášeném nákladu, někdy dělá problémy počasí, jindy zase časová kolize s jinými starty. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o mimořádně složitou a komplexní techniku a nikdo nechce riskovat její selhání. Kupříkladu tato aktuální mise se posunula kvůli odložení statického zážehu o jeden den (přesný důvod neznáme), předtím zase byla v kolizi se startem rakety Atlas V, který se ale odsunul kvůli problémům s hydraulikou.

 2. Racek napsal:

  No, myslím že start bude v pořádku. Záleží ovšem na tom, zdali výnosy budou přesahovat náklady. Zatím bych brzdil optimismus, náklady spojené s přistáním, dopravou a generálkou stupně malé jistě nebudou. To uvidíme teprve časem. Koncept je dobrý a Mosk odvážný. Přeji mu samozřejmě plný úspěch.

 3. Rudolf Šíma napsal:

  Nebudu „pouštět moudra“ a do čtvrtka se zatajeným dechem mlčím. 🙂 Díky za informace.

 4. Grejty napsal:

  Zaujimala by ma informacia o tom, preco ma staticky zazeh okno. Ved nikam neleti, nemozu ho zapalit kedy chcu? Alebo je to sucastou nejakej formy civilnej ochrany, bezecnostnych predpisov a pod.?

 5. Jirka napsal:

  U Vás máme aspoň jistotu, že to nedopadne jako když Česká televize (ne)vysílala přistání raketoplánu v přímém přenosu 😉

 6. Tomáš napsal:

  Dušane fakt si to tak neberte. Súhlasím s poznámkou vyššie. Radšej Muskova konštanta ako výbuch.

 7. Adam napsal:

  Chlapi, neomlouvejte se, jako kdyby jste za to mohli… 😀 To se stane, lepší odklad než aby jim to vybuchlo ne?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.