Rodí se stupeň, který pošle Orion k Měsíci

Před měsícem jsme Vám přinesli fotky z Marshallova střediska, na kterých jste si mohli prohlédnout testovací exemplář horního stupně ICPS. Tento kus byl určen jen pro mechanické zkoušky a proto neobsahoval všechny díly, které najdeme na letovém hardwaru. Fotka, kterou Vám přinášíme v dnešním článku je ale jiná. Vidíme na ní výrobu skutečného letového exempláře horního stupně ICPS, který bude součástí premiérového letu rakety SLS na podzim roku 2018 a který pošle nepilotovanou kosmickou loď Orion k Měsíci.

Nejdůležitější fáze výroby tohoto letového exempláře před pár dny skončila. O výrobu se starali specialisté společnosti United Launch Alliance v alabamském městě Decatur. Samotný návrh horního stupně ICPS pochází od firmy Boeing a spaluje kapalný kyslík a vodík. Tento exemplář ale ještě čekají drobné dodělávací práce – jde třeba o instalaci avioniky. Následovat bude převoz po vodě a po silnicích až do Delta Operating Center na floridském Mysu Canaveral. Sem by měl stupeň ICPS dorazit v polovině roku 2017 a začne důkladné kolo zkoušek, které se zaměří především na správnou funkci avioniky.

Letový exemplář horního stupně ICPS pro misi EM-1

Letový exemplář horního stupně ICPS pro misi EM-1
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/01/Z87.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/icps_p2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Rodí se stupeň, který pošle Orion k Měsíci”

 1. qa napsal:

  To zelené na boku větší nádrže vypadá jako hladinoměr 🙂
  qa.

 2. Spytihněv napsal:

  Jak je na tom servisní modul? Předpokládám, že se ho finanční záležitosti ESA netýkají a rozhoduje tedy především um odborníků. Termín dodání (pokud nedošlo k dalšímu odkladu z března někam dál) se mohutně blíží.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Tohle by mohl vědět Jiří Hošek, který má přehled o všech termínech v tomto programu. Třeba si Vašeho komentáře všimne.

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   Letový exemplář evropského servisního modulu je nejkritičtějším rizikovým prvkem dodržení termínu startu systému SLS/Orion na misi EM-1. Modul je od července umístěn a vybavován v čisté místnosti montážní haly společnosti Airbus Defence and Space v německých Brémách. Modulu však stále nebyly dodány čtyři velké palivové nádrže, jejichž montáž byla odložena na únor, ani boxy s avionikou, které budou dodány s 3-4 měsíčním zpožděním na přelomu února a března. Funkční testy modulu sklouzly na duben a termín dodání modulu na Kennedyho vesmírné středisko se posunul z ledna na 30. duben. Dominovým efektem sklouzlo vytvoření kompletní lodi CSM spojením SM a CM z léta na říjen.

   V příštích dnech by NASA měla odeslat do Evropy motor Orbital Maneuvering System (OMS-E), který bude zabudován do servisního modulu jako jeho hlavní motor.
   Dnes byly zveřejněny aktuální fotografie motoru OMS-E:
   https://c1.staticflickr.com/1/221/31453564182_fe3d0e57f6_b_d.jpg
   https://c1.staticflickr.com/1/515/30759004544_0d8aee075d_b_d.jpg

   • maro napsal:

    Super. Díky za skvělé fotky.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky, těší mne, že se líbí 🙂

   • Spytihněv napsal:

    Díky za aktuální info o postupu prací na servisním modulu. Je to sice nemilé, ale v tomto případě naštěstí nehrozí promeškání startovního okna, jako se to podařilo u InSight s vakuovým kontejnerem.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    OMS-E dorazil do Brém.

 3. Pikibi napsal:

  Dobrý den, můžu se zeptat, jak dlouho bude přibližně trvat (a kolik bude stát) stavba dalších raket SLS na další plánované mise?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   zatím je vše ve fázi příprav (navíc stupeň ICPS se pro další mise používat nebude, má být nahrazen výkonnější jednotkou), ale NASA by ráda v ostrém provozu – po roce 2025 vystřelovala jednu, možná i dvě SLS ročně. Náklady na jeden start zcela jistě přesáhnou miliardu dolarů, ale přesná čísla zatím nemáme.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.