Rodí se stupeň, který pošle Orion k Měsíci

Před měsícem jsme Vám přinesli fotky z Marshallova střediska, na kterých jste si mohli prohlédnout testovací exemplář horního stupně ICPS. Tento kus byl určen jen pro mechanické zkoušky a proto neobsahoval všechny díly, které najdeme na letovém hardwaru. Fotka, kterou Vám přinášíme v dnešním článku je ale jiná. Vidíme na ní výrobu skutečného letového exempláře horního stupně ICPS, který bude součástí premiérového letu rakety SLS na podzim roku 2018 a který pošle nepilotovanou kosmickou loď Orion k Měsíci.

Nejdůležitější fáze výroby tohoto letového exempláře před pár dny skončila. O výrobu se starali specialisté společnosti United Launch Alliance v alabamském městě Decatur. Samotný návrh horního stupně ICPS pochází od firmy Boeing a spaluje kapalný kyslík a vodík. Tento exemplář ale ještě čekají drobné dodělávací práce – jde třeba o instalaci avioniky. Následovat bude převoz po vodě a po silnicích až do Delta Operating Center na floridském Mysu Canaveral. Sem by měl stupeň ICPS dorazit v polovině roku 2017 a začne důkladné kolo zkoušek, které se zaměří především na správnou funkci avioniky.

Letový exemplář horního stupně ICPS pro misi EM-1

Letový exemplář horního stupně ICPS pro misi EM-1
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/01/Z87.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/icps_p2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Rodí se stupeň, který pošle Orion k Měsíci”

 1. qa napsal:

  To zelené na boku větší nádrže vypadá jako hladinoměr 🙂
  qa.

 2. Spytihněv napsal:

  Jak je na tom servisní modul? Předpokládám, že se ho finanční záležitosti ESA netýkají a rozhoduje tedy především um odborníků. Termín dodání (pokud nedošlo k dalšímu odkladu z března někam dál) se mohutně blíží.

 3. Pikibi napsal:

  Dobrý den, můžu se zeptat, jak dlouho bude přibližně trvat (a kolik bude stát) stavba dalších raket SLS na další plánované mise?

  • Dušan Majer napsal:

   Hezký den,
   zatím je vše ve fázi příprav (navíc stupeň ICPS se pro další mise používat nebude, má být nahrazen výkonnější jednotkou), ale NASA by ráda v ostrém provozu – po roce 2025 vystřelovala jednu, možná i dvě SLS ročně. Náklady na jeden start zcela jistě přesáhnou miliardu dolarů, ale přesná čísla zatím nemáme.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.