Falcon Heavy vyráží na cestu – možná

Jedním z nejočekávanějších okamžiků letošního kosmonautického roku je premiérový start rakety Falcon Heavy od společnosti SpaceX. Dnes v noci projížděl uživatel Instagramu s nickem dinogeorgopoulos kolem hlavního sídla firmy SpaceX v kalifornském Hawthorne. U kraje silnice stála kolona, která převážela dlouhý černý válec. Nevíme sice, kam měla kolona namířeno, ale náklady byl na první a zběžný pohled jasný. Klasický převoz prvního stupně Falconu 9, řeknete si, ale řidič se rozhodl,že si jej stejně natočí. Jak kolem stupně projížděl, všiml si, že na zadní části není ostré ukončení, kde obvykle bývá umístěný mezistupeň.

S velkou pravděpodobností zde vidíme aerodynamickou špičku postranního urychlovacího bloku.

S velkou pravděpodobností zde vidíme aerodynamickou špičku postranního urychlovacího bloku.
Zdroj: https://i.redditmedia.com

Místo toho zde byla pozvolná špička. Právě tento drobný rozdíl, který se dá rozeznat jen podle tvaru a neschová jej tedy ani černá krycí fólie, nám prozradil, že tady s největší pravděpodobností nejde o klasický první stupeň, ale o boční stupeň Falconu Heavy. Jeho horní část je totiž opatřena aerodynamickou špičkou, která byla před několika měsíci vyfocena u sídla SpaceX. Při premiérovém letu Falconu Heavy má být jeden postranní stupeň tvořit již zachráněný stupeň z mise Thaicom-8. Z videa ale pochopitelně nejde poznat, zda je na něm zachycený právě tento stupeň.

Sluší se připomenout, že Falcon Heavy by měl podle aktuálních plánů vyrazit na svou první cestu do vesmíru v první polovině tohoto roku. Události, jako je aktuální vývoz bočního stupně, nám ukazují, že SpaceX se už opravdu výrazně posouvá k tomuto toužebně očekávanému startu. Už to není jen powerpointová prezentace, ale skutečný hardware. Ostatně podívejte se sami na níže přiložené video.

Zdroje informací:
https://www.instagram.com/

Zdroje obrázků:
https://www.instagram.com/p/BQM5Po2Dvz4/
https://i.redditmedia.com/…=320&s=e96865821b6f1ca2b748c96038d5e748

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

32 komentářů ke článku “Falcon Heavy vyráží na cestu – možná”

 1. modelar napsal:

  Zaujimalo by ma či tá aerodynamická špička je taktiež z kompozitov, podobne ako aerodynamický kryt nákladu a prípadne ak áno či sa budú pokúšať aj o jeho záchranu. Pretože do toho priestoru by sa kľudne padáky vošli 🙂

 2. Štěpán napsal:

  Na začátku videa je tahač, který má na sobě dlouhé „tyče“. Nevíte k čemu to slouží / o co jde?

 3. David napsal:

  Jsem velice zvědavý na start (jestli všechno vydrží) a na přistání centrálního stupně.
  FH má stejný 2. stupeň jako F9, ale 2,5x těžší náklad. To znamená, že 2. stupeň zvládá udělit nákladu podstatně menší zrychlení, a o to více musí zrychlit centrální stupeň. Bude tedy potom muset hodně brzdit. Také bude přistávat o dost dál v moři a může být i větší odchylka trajektorie.
  Nicmémě věřím, že k pokusu dojde hned při prvním letu, jelikož nosnost rakety není ani plně využitá – v soupisu vynášených družic je dokonce balast, tedy neužitečná zátěž. To znamená že nejde o let, kdy by se centrální stupeň musel „obětovat“.
  Každopádně bude hodně zajímavé to celé sledovat. Pokud se to povede, smeknu čepici a jen doufám, že to bude kšiltovka, a ne zimní kulich.

 4. Fantasta napsal:

  Je prostor ve špičce nějak využitý? Je to veliký objem, nádrže tam jistě nejsou, elektronika taky ne . Vešlo by se tam ale pár křesílek a v novém skafandru by to byla ale extra divoká jízda… 🙂

 5. Ketivab napsal:

  Super!
  V Texasu podstoupí každý stupeň statický zážeh zvlášť nebo FH otestují vcelku?

 6. Zdeněk napsal:

  Doufám že se už dočkáme. Už čekáme strašně moc dlouho.

 7. Majkl napsal:

  Vím že to sem úplně nepatří, ale bylo by fajn aktualizovat anketu… Líbilo by se mi tam navíc třeba První let již leťeného stupně.

  PS zajímalo by mě, když se jim povede s ním opět přistát jestli si ho zase někde vystaví. Že by třeba měli před halou dva první stupně 😀

 8. RiMr napsal:

  Tak že bychom se tedy opravdu konečně dočkali? 27 Merlinů v akci, to bude nářez!!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.