sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Únorová kosmoschůzka

Zvažovaná podoba lodi PTK-NP - její realizace se po aktuálních škrtech odsouvá do fáze ještě větší nejistoty.

Únorová Kosmoschůzka nás svými tématy přenese na obě strany oceánu. Jiří Myška se podívá řádně na zoubek nové ruské kosmické lodi FEDERACE, zasadí ji do historického kontextu a chybět nebudou ani plány do budoucna, spojené s využitím tohoto potenciálního dopravního prostředku pro další generaci ruských kosmonautů.

V druhé části kosmoschůzky Petr Desort rozebere současnou situaci okolo raket Falcon, americké společnosti SpaceX a zhodnotí nakolik reálné jsou plány projektu ITS, který by měl lidstvu otevřít dveře prakticky k celé sluneční soustavě.

 

Únorová Kosmoschůzka: středa 22. února 2017 od 18:00 hodin, Restaurace Zorto, Nekázanka 6, 110 00 Praha

 

zobrazit mapu

Jiří Myška: Federatsija – nová naděje ruské kosmonautiky

Sovětská a ruská kosmonautika dosud používala dva (tři) typy kosmických lodí pro dopravu lidských posádek do vesmíru a to lodě Vostok, Voschod a Sojuz. Poslední jmenovaná je v používání téměř padesát let. I když procházela v průběhu let postupnou modernizací, základní rozměry zůstaly stejné a tím pádem pohodlí a bezpečnost práce kosmonautů klesaly. Nehledě na to, že nastoupil požadavek dopravy materiálu z oběžné dráhy zpět na Zemi.

Zejména v devadesátých letech minulého století se začaly zvyšovat tlaky na vytvoření modernější kosmické lodě. A tak přes Kliper, ACST dospěli projektanti kosmických lodí v Rusku k nové koncepci, která je v současné době nazývána FEDERATSIJA. Nyní je dokončena kompletně „papírová“ fáze projektu a tak je možné zhodnotit historii vývoje koncepce i dosud postavené makety a uspořádání. Pro FEDERATSIJU byl v koncepci stanoven úkol jak dopravy lidí na oběžnou dráhu Země, tak cestování na oběžnou dráhu Měsíce.

Vizualizace ITS na Europě.
Vizualizace ITS na Europě.
Zdroj: youtube

Petr Desort: Pád a návrat Falcona

Falcon a jeho pokračování. Je ITS realita či pouze sny a přání vizionáře? Technické řešení versus společenské překážky.

Změna programu vyhrazena

Zdroje obrázků:
http://i42.tinypic.com/6hotwx.png
https://www.youtube.com/watch?v=A1YxNYiyALg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Franta
Franta
7 let před

Ahoj
Jaký je „kodex“ pro ty, kteří by se chtěli účastnit poprvé? … Třeba přinést přednášejícímu nějaký prezent? Ptám se ze zdvořilosti potenciálního nováčka, protože vážně nevím co se schází za pravidelnou společnost? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Franta

Hezký den,
dárek donést můžete, ale rozhodně to není žádný zvyk, povinnost, či nutnost. Tuto akci pořádá spolek lidí, které sdružuje podobný zájem. Lidé jsou různého věku, ale spojuje je láska ke kosmonautice. Nováčci mají dveře otevřené a ani k tomu nepotřebují žádné dárky. 😉 Určitě přijďte a nebudete litovat.

Michal Václavík
7 let před
Odpovědět  Franta

Vůbec si z toho nedělejte těžkou hlavu. Prostě přijďte a mi budeme jenom rádi a budete vítán.

MartinH
MartinH
7 let před

Má to cenu přijít až na cca 20 hodinu?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  MartinH

Myslím, že to nebude vadit.

Michal Václavík
7 let před
Odpovědět  MartinH

Přijít můžete i kolem 20:00, ale už bude asi jenom diskuze a příspěvky již budou odpřednášené.

MartinH
MartinH
7 let před
Odpovědět  MartinH

Děkuji za příjemný večer a za krásné popovídání nejen o kosmonautice které se protáhlo až lehce po půlnoci. A ti co nevěřili že ten poslední vlak doběhnu tak těm vzkazuji, že jsem ho doběhl jel až v 0:18. 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  MartinH

Tak to máme radost. 🙂

Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
7 let před

Dobry den,

bohuzel mimo Prahu,budete porizovat nejaky videozaznam? Ze by se to pak hodilo na youtube? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Myslím, že organizátoři některé přednášky nahrávají.

Asdf
Asdf
7 let před

Jakožto lingvista amatér musím vznést připomínku k přepisu názvu lodi Federace. Čeština disponuje písmenem C, které foneticky odpovídá ruskému Ц, proto není žádný důvod používat spřežku TS, která se musí naopak používat v anglickém přepisu, jelikož angličtina fonetickou obdobu nemá. Navíc přepis FEDERATSIJA je vyloženě kočkopes, jelikož správný anglický přepis je FEDERATSIYA. Tedy správný český přepis je FEDERACIJA a chceme-li tedy používat název lodi v originální ruské výslovnosti, měli bychom ji přepisovat takto.

Tomas Kohout
Tomas Kohout
7 let před
Odpovědět  Asdf

Je to tak, přepis z azbuky by měl být v češtině tak, jak píšete. Popis přednášky nechávám takový, jaký jej napsal sám autor přednášky. Zřejmě hodně informací čerpá z anglicky psaných materiálů, kde se používá přepis, který do textu uvedl.

pmd1980
pmd1980
7 let před

ehm ehm sojuz lebo sovietsky sojuz federácia (federace) lebo ruska federácia 😀

https://kosmonautix.cz/2017/02/16/unorova-kosmoschuzka/