sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomasův fotokoutek (11)

Pondělí je tu a to je v posledních týdnech neklamnou známkou toho, že je čas podívat se na nové pohledy z ISS. Thomas Pesquet se tento týden doopravdy snažil a na svůj Flickr nahrál opravdu velké množství fotek. Dnešní Thomasův fotokoutek tedy bude trochu delší, než obvykle, ale myslím, že to nikomu nebude vadit. Kromě působivých snímků nejrůznějších koutů naší planety se můžete těšit třeba na fotky pořízené při odletu japonské zásobovací lodi HTV-6, nebo na to, jak se liší oficiální fotka dlouhodobé expedice od té neoficiální.

Trochu vážnější společná fotka 50. expedice.
Trochu vážnější společná fotka 50. expedice.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
V těchto dnech nás oběžná dráhy ISS přivádí nad Evropu v noci. Vždycky jsem po pracovním dni rád fotil městská světla zářící do noci. Budu se snažit postovat snímky každý večer. Tohle je Nantes, shodou náhod si parta mých přátel udělala víkendový výlet do tohohle města, takže jsou na téhle fotce!
V těchto dnech nás oběžná dráhy ISS přivádí nad Evropu v noci. Vždycky jsem po pracovním dni rád fotil městská světla zářící do noci. Budu se snažit postovat snímky každý večer. Tohle je Nantes, shodou náhod si parta mých přátel udělala víkendový výlet do tohohle města, takže jsou na téhle fotce!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Montpellier a kousíček středomořského pobřeží v pravém horním rohu.
Montpellier a kousíček středomořského pobřeží v pravém horním rohu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Každá dlouhodobá expedice pořizuje na ISS společnou fotku. My jsme tomu dali novou šťávu!
Každá dlouhodobá expedice pořizuje na ISS společnou fotku. My jsme tomu dali novou šťávu!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Ve vesmíru neexistuje nahoře a dole. Posádka 50. dlouhodobé expedice, k Vašim vesmírným službám Vás zdraví!
Ve vesmíru neexistuje nahoře a dole. Posádka 50. dlouhodobé expedice, k Vašim vesmírným službám Vás zdraví!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Krásné pohyby mraků na východním pobřeží Kanady. Jako pilot jsem viděl shora hodně mraků, ale jejich typů a formací je více, než si dokážete představit. Můj kolega Alexander Gerst je jimi přímo posedlý a věnoval jim celé album! https://www.flickr.com/photos/astro_alex/albums/72157645247314183 EDIT: Ve skutečnosti je na téhle fotce led vířící v oceánu.
Krásné pohyby mraků na východním pobřeží Kanady. Jako pilot jsem viděl shora hodně mraků, ale jejich typů a formací je více, než si dokážete představit. Můj kolega Alexander Gerst je jimi přímo posedlý a věnoval jim celé album! https://www.flickr.com/photos/astro_alex/albums/72157645247314183 EDIT: Ve skutečnosti je na téhle fotce led vířící v oceánu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Ve stavu mikrogravitace můžete naklonit 200 kilový rack jedním prstem.
Ve stavu mikrogravitace můžete naklonit 200 kilový rack jedním prstem.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Minulý pátek jsme řekli sbohem japonské lodi HTV-6. Já se s ní loučil od ovládací konzole a Shane na všechno dohlížel. Po 46 dnech od připojení k ISS nám bude chybět modul navíc i jeho prostor. Je zábavné představit si, že tahle loď teď letí prostorem úplně sama, předtím než se dočká svého horkého konce, kdy shoří v atmosféře. I při posledních dnech své služby přinese důležité informace. JACA testuje lano, kterému říkají Kounotori Integrated Tether Experiment (KITE). Jde o 700 metrů dlouhé elektrodynamické lano, které má loď stáhnout k Zemi. Potřebujeme testovat tuto technologii, abychom zajistili, že příští satelity nezůstanou kroužit kolem Země navždy, ale že zaniknou poté, co skončí jejich služba.
Minulý pátek jsme řekli sbohem japonské lodi HTV-6. Já se s ní loučil od ovládací konzole a Shane na všechno dohlížel. Po 46 dnech od připojení k ISS nám bude chybět modul navíc i jeho prostor. Je zábavné představit si, že tahle loď teď letí prostorem úplně sama, předtím než se dočká svého horkého konce, kdy shoří v atmosféře. I při posledních dnech své služby přinese důležité informace. JACA testuje lano, kterému říkají Kounotori Integrated Tether Experiment (KITE). Jde o 700 metrů dlouhé elektrodynamické lano, které má loď stáhnout k Zemi. Potřebujeme testovat tuto technologii, abychom zajistili, že příští satelity nezůstanou kroužit kolem Země navždy, ale že zaniknou poté, co skončí jejich služba.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
HTV na konci robotické paže má zelenou k odletu a její pozadí je hodně modré. Příroda a technologie se spolu někdy krásně doplňují.
HTV na konci robotické paže má zelenou k odletu a její pozadí je hodně modré. Příroda a technologie se spolu někdy krásně doplňují.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Okamžik před oddělením HTV-6
Okamžik před oddělením HTV-6
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Poslední pohled na HTV-6 před oddělením. Sloužila nám opravdu skvěle.
Poslední pohled na HTV-6 před oddělením. Sloužila nám opravdu skvěle.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
HTV-6 po oddělení. No není nádherná? Zbývá pár manévrů a pak zmizí. Bude nám chybět.
HTV-6 po oddělení. No není nádherná? Zbývá pár manévrů a pak zmizí. Bude nám chybět.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
S pozdravem od ovládacího stanoviště robotické paže, odkud se ovládalo uvolnění HTV-6. V pozadí naše milovaná „zlatá truhla s poklady“ odlétá pryč.
S pozdravem od ovládacího stanoviště robotické paže, odkud se ovládalo uvolnění HTV-6. V pozadí naše milovaná „zlatá truhla s poklady“ odlétá pryč.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Pilotovaná kosmonautika má opravdu mnoho tradic. Tady, po úspěšném odletu HTV-6, jsme přilepili její připomínkovou samolepku a podepsali se, stejně jako to dělaly minulé posádky u jiných lodí, které nás navštívily, po připojení nových modulů, nebo po výstupech do volného prostoru.
Pilotovaná kosmonautika má opravdu mnoho tradic. Tady, po úspěšném odletu HTV-6, jsme přilepili její připomínkovou samolepku a podepsali se, stejně jako to dělaly minulé posádky u jiných lodí, které nás navštívily, po připojení nových modulů, nebo po výstupech do volného prostoru.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Pastelové barvy kolem Port Navalo a příjezd do zálivu Morbihan.
Pastelové barvy kolem Port Navalo a příjezd do zálivu Morbihan.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Znovu Tě zdravím, Bordeaux. V noci jsi stejně krásné jako během dne.
Znovu Tě zdravím, Bordeaux. V noci jsi stejně krásné jako během dne.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Myslím, že jsem našel to nejizolovanější letiště světa – ztracené kdesi v pouštích Arabského poloostrova. Připomíná mi příběh Malého prince.
Myslím, že jsem našel to nejizolovanější letiště světa – ztracené kdesi v pouštích Arabského poloostrova. Připomíná mi příběh Malého prince.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Stěny na ISS jsou ve skutečnosti racky, které mohou být využity k ventilaci, chlazení, navigaci, mohou v nich být počítače, vědecké experimenty a mnoho dalších věcí. Jsou vždycky plné nejrůznějšího vybavení. Občas se musíme dostat za ně, abychom provedli údržbu, nebo nějaké vylepšení. Je to jediná příležitost, kdy se můžeme dotknout tenké kovové vnitřní stěny, které nás izoluje od kosmického vakua.
Stěny na ISS jsou ve skutečnosti racky, které mohou být využity k ventilaci, chlazení, navigaci, mohou v nich být počítače, vědecké experimenty a mnoho dalších věcí. Jsou vždycky plné nejrůznějšího vybavení. Občas se musíme dostat za ně, abychom provedli údržbu, nebo nějaké vylepšení. Je to jediná příležitost, kdy se můžeme dotknout tenké kovové vnitřní stěny, které nás izoluje od kosmického vakua.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Ukrajinský Kyjev jsem vyfotil trochu ze strany, protože jsme nad ním přelétali trochu víc na sever.
Ukrajinský Kyjev jsem vyfotil trochu ze strany, protože jsme nad ním přelétali trochu víc na sever.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/2 Právě nyní (v úterý) provádím experiment Haptics-2 a cítím se skoro jako kdybych měl říct „Dámy a pánové, hovoří k Vám pilot“. Ale nebyl jsem v kabině dopravního letadla. Testoval jsem telerobotické vybavení, které bylo propojené se Zemí. Při rychlosti 28 000 km/h jsem během dvou oběhů kolem Země ovládal joystick-dvojče v nizozemském středisku ESA. Mohl jsem cítit, věci na Zemi přes můj joystick. Tenhle experiment ověřoval, jak by budoucí astronauti mohli dálkově ovládat rovery na povrchu jiné planety, zatímco lidé by obíhali kolem ní. Chytré! Tým mi poslal nějaké fotky pozemního nastavení. Mohl jsem potřást rukou některým lidem z jejich týmu. Bylo to pro mne úsměvný moment, protože za poslední dva měsíce jsem nebyl Zemi takhle blízko.
1/2 Právě nyní (v úterý) provádím experiment Haptics-2 a cítím se skoro jako kdybych měl říct „Dámy a pánové, hovoří k Vám pilot“. Ale nebyl jsem v kabině dopravního letadla. Testoval jsem telerobotické vybavení, které bylo propojené se Zemí. Při rychlosti 28 000 km/h jsem během dvou oběhů kolem Země ovládal joystick-dvojče v nizozemském středisku ESA. Mohl jsem cítit, věci na Zemi přes můj joystick. Tenhle experiment ověřoval, jak by budoucí astronauti mohli dálkově ovládat rovery na povrchu jiné planety, zatímco lidé by obíhali kolem ní. Chytré! Tým mi poslal nějaké fotky pozemního nastavení. Mohl jsem potřást rukou některým lidem z jejich týmu. Bylo to pro mne úsměvný moment, protože za poslední dva měsíce jsem nebyl Zemi takhle blízko.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/2 Právě nyní (v úterý) provádím experiment Haptics-2 a cítím se skoro jako kdybych měl říct „Dámy a pánové, hovoří k Vám pilot“. Ale nebyl jsem v kabině dopravního letadla. Testoval jsem telerobotické vybavení, které bylo propojené se Zemí. Při rychlosti 28 000 km/h jsem během dvou oběhů kolem Země ovládal joystick-dvojče v nizozemském středisku ESA. Mohl jsem cítit, věci na Zemi přes můj joystick. Tenhle experiment ověřoval, jak by budoucí astronauti mohli dálkově ovládat rovery na povrchu jiné planety, zatímco lidé by obíhali kolem ní. Chytré! Tým mi poslal nějaké fotky pozemního nastavení. Mohl jsem potřást rukou některým lidem z jejich týmu. Bylo to pro mne úsměvný moment, protože za poslední dva měsíce jsem nebyl Zemi takhle blízko.
2/2 Právě nyní (v úterý) provádím experiment Haptics-2 a cítím se skoro jako kdybych měl říct „Dámy a pánové, hovoří k Vám pilot“. Ale nebyl jsem v kabině dopravního letadla. Testoval jsem telerobotické vybavení, které bylo propojené se Zemí. Při rychlosti 28 000 km/h jsem během dvou oběhů kolem Země ovládal joystick-dvojče v nizozemském středisku ESA. Mohl jsem cítit, věci na Zemi přes můj joystick. Tenhle experiment ověřoval, jak by budoucí astronauti mohli dálkově ovládat rovery na povrchu jiné planety, zatímco lidé by obíhali kolem ní. Chytré! Tým mi poslal nějaké fotky pozemního nastavení. Mohl jsem potřást rukou některým lidem z jejich týmu. Bylo to pro mne úsměvný moment, protože za poslední dva měsíce jsem nebyl Zemi takhle blízko.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/2 Další zásobovací loď opouští mateřskou základnu! Celá ISS se svými rozměry a hmotností se v úterý otočila tak, aby mohla loď Progress odlétnout. Při téhle orientaci se odlétající Progress dostal na vyšší a tím pádem pomalejší dráhu, takže loď nebude narušovat naši oběžnou dráhu a riziko kolize je tak vyloučeno. Bylo skvělé sledovat, jak se od nás pomalu vzdalovala, zatímco světla měst jsme nechávali za sebou a ne pod námi, jako obvykle. Progress je opravdový tažný kůň a jen k ISS jich vyrazilo víc než 50! Tohle byl Progress MS-03, který je stejně jako náš Sojuz MS-03 součástí modernizované řady. Stejně jako japonská HTV-6 shoří v atmosféře i s našimi odpadky. Na rozdíl od HTV se ale Progress připojuje a odpojuje samostatně, když poslouchá sérii pokynů ze Země – obejde se tedy bez pomoci robotického ramene. I přesto pro jistotu vždycky monitorujeme jeho přílet a odlet.
1/2 Další zásobovací loď opouští mateřskou základnu! Celá ISS se svými rozměry a hmotností se v úterý otočila tak, aby mohla loď Progress odlétnout. Při téhle orientaci se odlétající Progress dostal na vyšší a tím pádem pomalejší dráhu, takže loď nebude narušovat naši oběžnou dráhu a riziko kolize je tak vyloučeno. Bylo skvělé sledovat, jak se od nás pomalu vzdalovala, zatímco světla měst jsme nechávali za sebou a ne pod námi, jako obvykle. Progress je opravdový tažný kůň a jen k ISS jich vyrazilo víc než 50! Tohle byl Progress MS-03, který je stejně jako náš Sojuz MS-03 součástí modernizované řady. Stejně jako japonská HTV-6 shoří v atmosféře i s našimi odpadky. Na rozdíl od HTV se ale Progress připojuje a odpojuje samostatně, když poslouchá sérii pokynů ze Země – obejde se tedy bez pomoci robotického ramene. I přesto pro jistotu vždycky monitorujeme jeho přílet a odlet.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/2 Další zásobovací loď opouští mateřskou základnu! Celá ISS se svými rozměry a hmotností se v úterý otočila tak, aby mohla loď Progress odlétnout. Při téhle orientaci se odlétající Progress dostal na vyšší a tím pádem pomalejší dráhu, takže loď nebude narušovat naši oběžnou dráhu a riziko kolize je tak vyloučeno. Bylo skvělé sledovat, jak se od nás pomalu vzdalovala, zatímco světla měst jsme nechávali za sebou a ne pod námi, jako obvykle. Progress je opravdový tažný kůň a jen k ISS jich vyrazilo víc než 50! Tohle byl Progress MS-03, který je stejně jako náš Sojuz MS-03 součástí modernizované řady. Stejně jako japonská HTV-6 shoří v atmosféře i s našimi odpadky. Na rozdíl od HTV se ale Progress připojuje a odpojuje samostatně, když poslouchá sérii pokynů ze Země – obejde se tedy bez pomoci robotického ramene. I přesto pro jistotu vždycky monitorujeme jeho přílet a odlet.
2/2 Další zásobovací loď opouští mateřskou základnu! Celá ISS se svými rozměry a hmotností se v úterý otočila tak, aby mohla loď Progress odlétnout. Při téhle orientaci se odlétající Progress dostal na vyšší a tím pádem pomalejší dráhu, takže loď nebude narušovat naši oběžnou dráhu a riziko kolize je tak vyloučeno. Bylo skvělé sledovat, jak se od nás pomalu vzdalovala, zatímco světla měst jsme nechávali za sebou a ne pod námi, jako obvykle. Progress je opravdový tažný kůň a jen k ISS jich vyrazilo víc než 50! Tohle byl Progress MS-03, který je stejně jako náš Sojuz MS-03 součástí modernizované řady. Stejně jako japonská HTV-6 shoří v atmosféře i s našimi odpadky. Na rozdíl od HTV se ale Progress připojuje a odpojuje samostatně, když poslouchá sérii pokynů ze Země – obejde se tedy bez pomoci robotického ramene. I přesto pro jistotu vždycky monitorujeme jeho přílet a odlet.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Bangkok – mé cesty mne sem ještě nezavedly … zatím.
Bangkok – mé cesty mne sem ještě nezavedly … zatím.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/2 Oleg je skutečný kosmický muž! Pracoval s opravdu mezinárodním experimentem, který využíval ruský hardware, evropské, americké a ruské astronauty, přičemž studoval pohyb kapalin v tělech astronautů. Tyhle kalhoty, které má na sobě, se jmenují Čibis a jejich úkolem je redukovat tlak ve spodní polovině těla. Tím se krev nasaje zpět do nohou a tedy pryč z hlavy a celkově horní poloviny. Ve vesmíru máme mikrogravitaci a v ní má krev tendenci hromadit se v okolí hlavy. Srdce se totiž pořád snaží bojovat s gravitací, která stahuje tekutiny v našich tělech dolů k Zemi. Tenhle přírodní systém ale nebere v úvahu, že se člověk dostane do vesmíru a tak musíme prozkoumat nové způsoby, jak našim tělům pomoci. Oleg sbírá data do systému Fluid Shifts, který zkoumá, jak mikrogravitace ovlivňuje množství tekutiny v jeho hlavě a očích. Kalhoty Čibis se používají i předtím, než se kosmonauti mají vrátit na Zemi, takže se jejich tělo může začít znovu připravovat na gravitaci.
1/2 Oleg je skutečný kosmický muž! Pracoval s opravdu mezinárodním experimentem, který využíval ruský hardware, evropské, americké a ruské astronauty, přičemž studoval pohyb kapalin v tělech astronautů. Tyhle kalhoty, které má na sobě, se jmenují Čibis a jejich úkolem je redukovat tlak ve spodní polovině těla. Tím se krev nasaje zpět do nohou a tedy pryč z hlavy a celkově horní poloviny. Ve vesmíru máme mikrogravitaci a v ní má krev tendenci hromadit se v okolí hlavy. Srdce se totiž pořád snaží bojovat s gravitací, která stahuje tekutiny v našich tělech dolů k Zemi. Tenhle přírodní systém ale nebere v úvahu, že se člověk dostane do vesmíru a tak musíme prozkoumat nové způsoby, jak našim tělům pomoci. Oleg sbírá data do systému Fluid Shifts, který zkoumá, jak mikrogravitace ovlivňuje množství tekutiny v jeho hlavě a očích. Kalhoty Čibis se používají i předtím, než se kosmonauti mají vrátit na Zemi, takže se jejich tělo může začít znovu připravovat na gravitaci.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/2 Oleg je skutečný kosmický muž! Pracoval s opravdu mezinárodním experimentem, který využíval ruský hardware, evropské, americké a ruské astronauty, přičemž studoval pohyb kapalin v tělech astronautů. Tyhle kalhoty, které má na sobě, se jmenují Čibis a jejich úkolem je redukovat tlak ve spodní polovině těla. Tím se krev nasaje zpět do nohou a tedy pryč z hlavy a celkově horní poloviny. Ve vesmíru máme mikrogravitaci a v ní má krev tendenci hromadit se v okolí hlavy. Srdce se totiž pořád snaží bojovat s gravitací, která stahuje tekutiny v našich tělech dolů k Zemi. Tenhle přírodní systém ale nebere v úvahu, že se člověk dostane do vesmíru a tak musíme prozkoumat nové způsoby, jak našim tělům pomoci. Oleg sbírá data do systému Fluid Shifts, který zkoumá, jak mikrogravitace ovlivňuje množství tekutiny v jeho hlavě a očích. Kalhoty Čibis se používají i předtím, než se kosmonauti mají vrátit na Zemi, takže se jejich tělo může začít znovu připravovat na gravitaci.
2/2 Oleg je skutečný kosmický muž! Pracoval s opravdu mezinárodním experimentem, který využíval ruský hardware, evropské, americké a ruské astronauty, přičemž studoval pohyb kapalin v tělech astronautů. Tyhle kalhoty, které má na sobě, se jmenují Čibis a jejich úkolem je redukovat tlak ve spodní polovině těla. Tím se krev nasaje zpět do nohou a tedy pryč z hlavy a celkově horní poloviny. Ve vesmíru máme mikrogravitaci a v ní má krev tendenci hromadit se v okolí hlavy. Srdce se totiž pořád snaží bojovat s gravitací, která stahuje tekutiny v našich tělech dolů k Zemi. Tenhle přírodní systém ale nebere v úvahu, že se člověk dostane do vesmíru a tak musíme prozkoumat nové způsoby, jak našim tělům pomoci. Oleg sbírá data do systému Fluid Shifts, který zkoumá, jak mikrogravitace ovlivňuje množství tekutiny v jeho hlavě a očích. Kalhoty Čibis se používají i předtím, než se kosmonauti mají vrátit na Zemi, takže se jejich tělo může začít znovu připravovat na gravitaci.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Francouzsky je to Le Piton de la Fournaise, anglicky zase Peak of the Furnace (česky tedy vrchol pece – pozn překl.) na ostrově Réunion. Když jsem jej naposledy navštívil, měla krátce před svou zatím poslední erupcí, ale slyšel jsem, že od té doby prý zase vybouchla!
Francouzsky je to Le Piton de la Fournaise, anglicky zase Peak of the Furnace (česky tedy vrchol pece – pozn překl.) na ostrově Réunion. Když jsem jej naposledy navštívil, měla krátce před svou zatím poslední erupcí, ale slyšel jsem, že od té doby prý zase vybouchla!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Další pohled na Réunion – mezi mraky můžete vidět sopku.
Další pohled na Réunion – mezi mraky můžete vidět sopku.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Nice se krčí mezi Středozemním mořem a úpatím přímořských Alp. Dokonce i v noci můžete číst jeho geografii.
Nice se krčí mezi Středozemním mořem a úpatím přímořských Alp. Dokonce i v noci můžete číst jeho geografii.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
1/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
1/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
2/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
2/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
3/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
3/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
4/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
4/4 Po dvou měsících ve vesmíru jsem viděl svou první polární záři!! To magické zelené světlo v dálce. Těžko se fotí, ale určitě udělám lepší. Vždycky je něco, na co se člověk může na ISS těšit. Záře nastává, když silná radiace ze Slunce zasáhne naši atmosféru a doslova ji rozsvítí. Je to vlastně vizualizace zemského magnetického pole, které chrání pozemský život před kosmickým zářením.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Keňa vypadá z vesmíru překrásně.
Keňa vypadá z vesmíru překrásně.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Souboj mezi pískem a skálou je každodenní scénou v poušti a vytváří fantastické abstraktní tvary, které můžeme sledovat z vesmíru.
Souboj mezi pískem a skálou je každodenní scénou v poušti a vytváří fantastické abstraktní tvary, které můžeme sledovat z vesmíru.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Pouštní umění písku a skal nemusí zblízka vypadat zajímavě, ale z ISS je pohled na tuhle scenérii doslova hypnotizující.
Pouštní umění písku a skal nemusí zblízka vypadat zajímavě, ale z ISS je pohled na tuhle scenérii doslova hypnotizující.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Ten písek vypadá, že teče jako kapalina.
Ten písek vypadá, že teče jako kapalina.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com
Sleduju ragby z vesmíru.
Sleduju ragby z vesmíru.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
Tohle je fotka, kterou jsem chtěl udělat už dlouho. Ayer’s rock v Austrálii (v jazyce Aboridžinců je to Uluru). Tohle je posvátné místo a markantní krajinný prvek. Z ISS se nehledá snadno, ale měl jsem štěstí, protože slunce zrovna klesalo k obzoru.
Tohle je fotka, kterou jsem chtěl udělat už dlouho. Ayer’s rock v Austrálii (v jazyce Aboridžinců je to Uluru). Tohle je posvátné místo a markantní krajinný prvek. Z ISS se nehledá snadno, ale měl jsem štěstí, protože slunce zrovna klesalo k obzoru.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
První americké letiště v mé sbírce: Honolulu! Tak co, mám navštívit všechna vyfocená letiště, až se vrátím na Zemi? Výzva přijata!
První americké letiště v mé sbírce: Honolulu! Tak co, mám navštívit všechna vyfocená letiště, až se vrátím na Zemi? Výzva přijata!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
To jediné, v čem nás naši sousedé přes kanál včera porazili, je to, že vynalezli tuhle hru :). Americký fotbal pochází také z Anglie (a v neděli je super bowl!). Asi je to proto, že chtěli využít všech těch zelených ploch! Vypadá to jako kdyby tahle vesnička byla uvnitř labyrintu. S tímhle dokáže soupeřit jen Normandie a její kopcovitá krajina.
To jediné, v čem nás naši sousedé přes kanál včera porazili, je to, že vynalezli tuhle hru :). Americký fotbal pochází také z Anglie (a v neděli je super bowl!). Asi je to proto, že chtěli využít všech těch zelených ploch! Vypadá to jako kdyby tahle vesnička byla uvnitř labyrintu. S tímhle dokáže soupeřit jen Normandie a její kopcovitá krajina.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
Varšava – Polsko. Teď už dokážu rozeznat města i v noci. Půl roku na ISS je opravdu skvělá škola v zeměpise.
Varšava – Polsko. Teď už dokážu rozeznat města i v noci. Půl roku na ISS je opravdu skvělá škola v zeměpise.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
1/3 Dneska je super bowl! Ať vyhraje ten lepší tým, ale Peggy a Shane si už svoje strany vybrali. ;)
1/3 Dneska je super bowl! Ať vyhraje ten lepší tým, ale Peggy a Shane si už svoje strany vybrali. 😉
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
2/3 Dneska je super bowl! Ať vyhraje ten lepší tým, ale Peggy a Shane si už svoje strany vybrali. ;)
2/3 Dneska je super bowl! Ať vyhraje ten lepší tým, ale Peggy a Shane si už svoje strany vybrali. 😉
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
3/3 Dneska je super bowl! Ať vyhraje ten lepší tým, ale Peggy a Shane si už svoje strany vybrali. ;)
3/3 Dneska je super bowl! Ať vyhraje ten lepší tým, ale Peggy a Shane si už svoje strany vybrali. 😉
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Zdroje informací:
https://www.flickr.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/413/32484838411_69006914fa_o.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/294/32218922520_d5f8717a7e_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/438/32598434375_44d1ece0cb_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/689/32176290105_afa7e40154_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/717/32451594132_1da001f85d_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/513/31792716553_fdb3551186_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/397/31850066530_2609ab1893_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/413/32484838411_d744d73b0f_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/661/32598972025_7d885dd540_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/700/32565092046_b52765e9d5_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/460/32564095676_f3c15fc101_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/666/32219744720_00faac567d_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/532/32225558220_09bb8b8677_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/608/32481844811_c5d28d5c4b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/728/32565605506_05919acd07_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/682/31445463280_ce8ad2538e_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/527/32598453625_99b5437d3f_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/752/31334655994_0203ac12b4_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/302/32227002750_172db46061_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/395/32484797941_f2744ae16b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/703/32521071211_382cc2f35d_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/318/32490413962_4e61d8406a_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/632/31800583184_e7b75850a2_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/433/32525338331_a56b170852_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/540/32454137872_e03c8e1b78_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/457/31793047823_24b7c6b3ed_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/287/32680254945_4f8a0b4c57_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/489/32557149586_c68fd029ad_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/262/32597613535_85ac132ef1_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/507/32493707041_66aaf3084f_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/773/32598190015_f2db96a2f2_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/272/31792684143_fe9e774173_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/294/32474835851_642bde3b01_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/416/31754452714_fe06104434_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/737/32106081871_382e2f6e94_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/257/31840934394_75a2ab29f1_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/633/32531087482_0c90d9ff41_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/660/32531102602_f159a7a439_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/277/32340836580_9b20b10ebd_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/379/31793121233_c408e310b3_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/281/32475162501_a133ace2bc_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/597/31965069311_e915fc0a8a_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/781/32598618795_42c32de858_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/403/31792732023_4cf34a66eb_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/443/31793007083_0cade5d218_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/672/32605081425_ece47e3c82_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pospíšil
Pospíšil
7 let před

Ty noční fotky polární záře z cupoly vypadají, jako by na okně z venku byly stěrače … chvilku mi trvalo, než jsem v tom rozpoznal velké FV panely. Dost dobré! 🙂

Jana
Jana
7 let před

Společné fotky způsobily, že jsem se málem utopila v čaji. Aranžovat to musela být sranda. Ještě pár takových a mají kalendář :). Ostatní také nemají chybu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jana

Ano, je to opravdu povedené. .-)

Wrunx
Wrunx
7 let před

Čím to, že ta paní (Peggy?) má tak krásně upravené vlasy? Čekal bych, že jí to spíš bude trčet na vše strany…?

maro
maro
7 let před
Odpovědět  Wrunx

Má je krátké a vybité (statická elektřina) třeba že jsou trochu vlhčí. Někteří ti chlapíci je nemají o moc kratší a taky v pohodě.

https://kosmonautix.cz/2017/02/06/thomasuv-fotokoutek-11/