sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Webbův teleskop poprvé oslovil vědce

Včera jsme Vás informovali o tom, že vibrační testy dalekohledu Jamese Webba mohou pokračovat a nyní Vám můžeme přinést další pozitivní informaci. Jde o sdělení vpravdě historické, byť se to na první pohled nemusí zdát. NASA ve čtvrtek 5. ledna oficiálně oslovila vědeckou obec a nabídla jim, aby začali posílat návrhy na pozorování, kterým by se měl Webbův teleskop věnovat. Jak jsem už říkal – ta zpráva má neuvěřitelný symbolický význam. Po mnoha letech plánování, klinické smrti celého projektu i postupného vývoje se JWST konečně dostává do reality.

NASA své prohlášení přednesla v rámci druhého dne každoročního sjezdu Americké astronomické společnosti AAS (Americal Astronomical Society) v Texasu, takže návrh dopadl na velmi úrodnou půdu. Webbův teleskop má na raketě Ariane 5 startovat v říjnu 2018, následovat bude téměř měsíc trvající přelet do libračního centra L2 soustavy Slunce – Země. Během této cesty se bude dalekohled postupně rozkládat ze složené konfigurace, která je nutná pro vměstnání tohoto teleskopu pod aerodynamický kryt rakety – v tomto videu je vizualizace celého robotického baletu, který nás čeká. Po dosažení pracovní pozice začne teleskop kontrolovat své systémy a kalibrovat měřící přístroje. Na první vědecká pozorování se můžeme těšit v dubnu roku 2019.

U JWST bude s velkou pravděpodobností více vědeckých žádostí, než co může teleskop stihnout. Zřejmě tedy bude fungovat princip využívaný u Hubbleova teleskopu, kde také množství návrhů přesahuje možnosti dalekohledu. O pozorováních tedy rozhoduje speciální komise, která zvažuje přínosnost jednotlivých návrhů a vybírá ty nejzajímavější. Jedním ze základních předpoklad je, že návrh není možné realizovat žádným jiným pozemním teleskopem. Podobný proces se dá očekávat i u JWST – zvláště pak s přihlédnutím k jeho infračervenému spektru.

Zdroje informací:
https://jwst.stsci.edu/
https://twitter.com/
https://jwst-docs.stsci.edu/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.abudhabiastronomy.com/uploads/4/7/5/9/47595299/james-webb-telescope_orig.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

To video je parádní. Klobouk dolů před tvůrci 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Máme se na co těšit.

Kenny007
Kenny007
7 let před

To bude několik dnů nervů, jestli se povede vše správně rozložit.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kenny007

Už teď cítím mrazení v zádech.

ROBO
ROBO
7 let před
Odpověď  Kenny007

Strašne veľa mechanických častí..

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  ROBO

To je pravda, bude to podzim plný nervů.

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Kenny007

Myslím si, ze NASA všeobecně hodně riskuje. Má obrovské sondy, na kterých pracuje roky, a všemožně je testuje, aby se nerozbily, ale jsou tudíž hodně komplikované a je zde spoustu míst, kde se mohou podělat. Třeba pokud by jim bouchla SLS, nebo nefungoval JWST, myslím ze by to NASE zlomilo vaz :/ a to by byla hodně velká rána pro celý kosmický program (hlavně kvůli názoru lidí). Takže na těchto projektech hodně záleží, nesmí se pokazit…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Neúspěch jakékoliv sondy kosmickou agenturu nepoloží, jen by to bylo nepříjemné. Nepovažoval bych to za velké riskování – bez takto velkých a komplexních sond se vývoj a poznání neposunou.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Štěpán

Právě ty testy, které NASA dělá, jsou na tom vývoji tím nejdražším článkem. Na každý řádek programu sondy připadá cca 30 řádek testů všech možných a nemožných vstupních podmínek. Do ložisek se sype písek, v elektromotorcích se zkratovává vinutí a řeší se, jak tyto závady opravit nebo obejít na dálku. Počítá se s tím, že cokoli může selhat. Když pak něco skutečně selže, mnohem snáze ten problém vyřeší.

Samotný hardware v sondách moc složitý nebývá. Všechno se dělá tak, aby závada na jedné komponentě měla co nejmenší vliv na ostatní komponenty. Každé kolečko na vozítcích se ovládá zvlášť a spřažena jsou pouze softwarově. Totéž s čidly, gyroskopy, kamerami…

Samotné vědecké přístroje bývají na hranici možností současné techniky. Zároveň musí vydržet poměrně náročné podmínky při startu. Mnoho z nich se kalibruje až ve vesmíru.

ventYl
ventYl
7 let před
Odpověď  Štěpán

myslim, ze to maju vymyslene celkom dobre. maju male a lacne projekty, ktore vedia realizovat raz za 3-5 rokov, patria tam napr. marsovske vozitka. aj nasa sa presvedcila, ze nema zmysel k marsu posielat jeden velky pristroj za dekadu, ked je vyhodnejsie vyuzit kazde / kazde druhe startovacie okno a poslat tam nieco mensie. potom existuju stredne projekty (tam az sa nemylim patri new horizons?), kde to uz nie je uplna hracka, ale projekt je stale este relativne lacny no a potom existuju drahe veci, ktore sa realizuju fakt raz za cas a tam patri jwst. aj keby sa jwst nepodarilo vypustit, nasa ma stale plne ruky prace s datami z new horizons a ovladanim flotily robotov okolo marsu.

vedator
vedator
7 let před
Odpověď  Štěpán

Vzhladom na to, ze NASA je svojho druhu jedina institucia, a teda ma monopol, isto by ju neuspech JWST nepolozil. Najviac by utrpela veda a poznanie. JWST bude spolocne s ‚gigantickymi‘ pozemnymi dalekohladmi tahunmi astronomie vo vizualnej a blizkej oblasti spektra najblizsich 25 rokov.

slappy
slappy
7 let před
Odpověď  Kenny007

Teda to je vážně transformer!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  slappy

Velmi trefné přirovnání. 🙂

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Kenny007

Žiadne dni !
Cesta spolu s rozložením potrvá mesiac. Potom kontrola, kalibrácie, testy, testy a testy a nakoniec prvé svetlo a vyhodnocovanie…
A až potom asi za 1/2 roka si budeme môcť, dúfam, vydýchnuť.
🙁 => 🙂

ptpc
ptpc
7 let před

Naozaj fantastické video!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  ptpc

Člověku se z té představy až tají dech.

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

No presne! To bude riadny hardcore!

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Dva týdny velmi pomalého rozkládání. NASA určitě bude informovat o každém dílčím kroku. Pokud vše klapne, budeme mít jeden z technických divů světa 🙂

Rostislav Hučka
Rostislav Hučka
7 let před

A z jakého důvodu startuje JWST na Ariane 5? Opravdu je to ten nejspolehlivější nosič?

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Rostislav Hučka

To už bylo diskutováno u nedávného článku. Ve zkratce: JWST není žádný drobeček, takže jen pár raket ho unese a ne všem z nich se vejde pod aerodynamický kryt. Ariane 5 má za sebou 76 po sobě jdoucích startů bez nehody. Z raket, které ho s rezervou unesou, je to nejvíc (Sojuz ho neunese, Atlas by s tím měl problémy, Delta VI Heavy má málo startů, Proton není spolehlivý a Falcon 9 by měl problémy s nosností i spolehlivostí). Navíc se jedná o příspěvek ESA k projektu, takže evropští astronomové budou mít větší šanci získat nějaké pozorovací hodiny.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Vojta

Delta IV samozřejmě, ach ty římské číslice.

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  Vojta

Je třeba si také uvědomit, že nosič se vybíral v letech 1996-1997.

Adhara
Adhara
7 let před

Chcem sa opýtať, prečo sa o JWST neustále (aj keď práve v tomto článku nie) píše ako o náhradníkovi HST? Je to predsa infračervený teleskop, technologicky aj výsledkami by mal byť bližšie k SIRTF-u – alebo sa mýlim?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Adhara

Jde spíš o následníka co se významu týče. Bude to vlajková loď astronomie dalšího desetiletí.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Adhara

Ona je to spíše propagační nálepka pro lidi, co výzkum vesmíru příliš do hloubky neřeší a stačí jim jen povšechná informace. A těch je většina. Povědomí o HST je ale rozšířené více a tak při termínu „nástupce Hubbla“ je každému hned jasné, že jde o mimořádnou událost. Jiné dalekohledy (jako třeba zmiňovaný SIRTF) jsou ale mezi širší veřejností téměř neznámé.

Adhara
Adhara
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Rozumiem. Nestojí však za všeobecným povedomím verejnosti okolo Hubbla aj fakt, že pozoruje vo viditeľnom spektre? Myslím, že srdce laika skôr zaplesá nad snímkami, ktoré sú také, ako by to „videl on“ (ja viem, aj od toho to má častokrát ďaleko) než nad samými falošnými, počítačom priradenými farbami…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Adhara

To je samozřejmě pravda.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Adhara

Pravda, ale nie celá. IR snímkam budeme počítačom priradzovať falošné farby, ale môžeme to robiť na základe už existujúcich reálnych farebných fotiek a pri citlivom nastavení konverzie budú IR fotky pre drvivú väčšinu divákov na nerozoznanie od pravých farieb.
Ostatne aj tie tzv. pravé farby sú pre verejnosť prezentované so zvýraznenými , nezriedka až divokými farbami, zvýrazneným kontrastom…
pb

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.