Příští Sojuz se musí vyměnit

Ruská kosmická agentura Roskosmos v pondělí 16. ledna potvrdila dřívější spekulace o tom, že příští kosmická loď Sojuz, která měla zamířit na Mezinárodní vesmírnou stanici s dvoučlennou posádkou, bude nahrazena následujícím exemplářem, který byl ve shodném stádiu příprav. Tisková agentura Interfax minulý pátek citovala zdroje z kosmodromu Bajkonur, které potvrdily, že zkoušky lodi Sojuz MS-04 provedené na kosmodromu „odhalily množství chyb“. Zdroje navíc už minulý týden hovořily o tom, že dojde k výměně za následující kus, aby bylo možné dodržet harmonogram předstartovních příprav, které souvisí s březnovým plánovaným startem. Dodatečné práce navíc potkají i samotnou nosnou raketu.

Státní korporace Roskosmos vydala o celé události krátké vyjádření, ve kterém potvrdila, že misi Sojuz MS-04 provede kosmická loď s pořadovým číslem 735 místo původně plánovaného kusu 734. Agentura však zdůraznila, že k výměně nedochází kvůli technickým problémům. Neuvedla však důvody, které k náhradě vedly.

Logo mise Sojuz MS-04

Logo mise Sojuz MS-04
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Jelikož kosmické lodě Sojuz létají v pravidelném a poměrně rychlém tempu, které musí být zachováno v rámci udržení obydlené ISS, probíhá výroba lodi tak, že dva exempláře Sojuzů jsou vždy v pokročilé fázi přípravy. Díky tomu je záložní loď připravená nahradit původní letový exemplář, pokud se na něm objeví problémy. Tento postup zajistí, že náhrada nezpůsobí žádné výrazné zdržení startu.

Naposledy muselo k výměně Sojuzů dojít v roce 2012, kdy se na přetlakové kabině lodi exempláře 704 objevila prasklina, což znehodnotilo celý návratový modul. Mise Sojuz TMA-04M byla odložena o měsíc a půl, zatímco loď s označením 705, která měla původně letět na misi Sojuz TMA-05M, byla připravována na let s posádkou.

Ale zpět k aktuální misi. Sojuz značený číslem 735 měl v květnu letět na misi Sojuz MS-05, ale nyní poletí jako Sojuz MS-04. Start je zatím naplánován na 27. března a posádka bude dvoučlenná – do křesel usedne Fjodor Jurčichin a Jack Fischer. Třetí sedadlo bude obsazené nákladem, což souvisí s s dočasným snížením počtu ruských kosmonautů na ISS – viz náš starší článek.

Posádka Sojuzu MS-04

Posádka Sojuzu MS-04
Zdroj: http://spaceflight101.com/

Rusko přistoupilo k redukci počtu kosmonautů proto, že tři Rusové, kteří momentálně na ISS pobývají, nemají dostatek práce – chybí jim totiž laboratorní modul Nauka. Ten měl startovat již v roce 2007, ale kvůli sérii odkladů se o něm již dlouho říká, že mu chybí rok a půl do startu. Momentálně probíhají především úpravy palivového systému a modul by měl být ke startu připraven nejdříve v prosinci 2017, přičemž je pravděpodobný skluz do první poloviny roku 2018.

Ach, ta nešťastná Nauka.

Ach, ta nešťastná Nauka.
Zdroj: spaceflight101.com/

Sojuz MS-04 a MS-06 pokryjí období, kdy Nauka u ISS nebude a místo dvou Rusů a jednoho Američana zůstane jedno ruské místo volné. Sojuzy MS-05 a MS-07 byly od začátku plánované pro jednoho Rusa a dva „západní astronauty“ – Američany, Evropany či Japonce. Po tomto přechodném období by se Rusové měli vrátit ke stávajícímu počtu tří svých zástupců, protože v té době už bude u ISS přítomný laboratorní modul Nauka.

Ale to už jsme od původního tématu, tedy výměny Sojuzu docela odbočili. Aktuální případ ukázal, že pilotovaným misím se přikládá nadstandardní pozornost a je určitě dobře, že k této situaci došlo. Je to krásná ukázka toho, že kontrolní mechanismy fungují a kosmonauti se v Sojuzech nemusí bát, což je po nedávné ztrátě Progressu MS-04 velmi důležité zjištění. Díky tomu, že jsou k dispozici dvě lodě se srovnatelnou úrovní rozpracovanosti zase zabrání zpožděním, která jsou v současném napjatém harmonogramu nepřijatelná.

Na začátku článku jsme ale nakousli, že se úpravě nevyhne ani nosná raketa. To je ale již jiný příběh, který s objevenou závadou na Sojuzu nesouvisí. Jde o důsledek vyšetřování ztráty Progressu MS-04. Operátoři rozhodli, že dojde k výměně motorů na dvou raketách Sojuz, které měly dovézt na ISS zásoby i posádku. Jak jsme již psali v tomto článku, vyšetřovací komise zjistila, že nehoda vznikla v motorové sekci horního stupně. Mohlo jít o vniknutí cizího tělesa, nebo o chybu při výrobě.

Archivní snímek motoru RD-0110 na horním stupni rakety Sojuz

Archivní snímek motoru RD-0110 na horním stupni rakety Sojuz
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

S velkou pravděpodobností pak došlo k rozpadu kyslíkové nádrže a hovoří se i o požáru uvnitř motoru RD-0110. Celkově tak šlo o čtvrtou ztrátu zásobovací lodi pro ISS za posledních 25 měsíců. Sám systém Sojuz/Progress selhal od dubna 2015 již podruhé – zbylé dvě havárie byla loď Cygnus v říjnu 2014 a loď Dragon v červenci 2015.

Poslední nehoda již odsunula start další lodi Progress, se kterou se původně počítalo 2. února. Nyní je jasné, že to nebude dříve, než 21. února. Podle vyjádření agentury Roskosmos dojde na raketách, které mají vynést Progress MS-05 a Sojuz MS-04 k výměně motorů RD-0110 na horních stupních. Technici na místo současných pohonných jednotek umístí exempláře z jiných výrobních šarží.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/01/photo_11-09-09.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/01/Soyuz-MS-04-Mission-Patch.png
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/01/29910584653_de95d5cb55_k.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2016/08/photo_06-20-000.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/01/photo_10-14-04.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

44 komentářů ke článku “Příští Sojuz se musí vyměnit”

 1. ventYl napsal:

  „näkousli“ to je nejaky druh Finskej cerealnej tycinky? 🙂

 2. Petr napsal:

  Rozumí někdo obsahu loga mise ? Díky, Petr

 3. Červ napsal:

  http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/
  „RKK Energija vyhlásila rok 2017, rok 60. výročí vypuštění první umělé družice Země, za rok kvality. Projevit by se to mělo ve zvýšení efektivity práce a kvalitní výrobě raketové a kosmické techniky, uvedl generální ředitel RKK Vladimir Solncev.“

  Nějak si nemůžu pomoci, ale připadá mi to, že se v Rusku za posledních 50 let nic podstatného nezměnilo.

 4. Radoslav Packa napsal:

  Ďakujem za článok aj komentáre, dobre som sa pobavil.

 5. Tomach napsal:

  Nemuzu si pomoci je mi lito toho volneho mista. Mam dojem ze vyneseni 1kg cloveka je podstatne drazsi nez vyneseni 1kg nakladu (coz muze delat Progress-M, SpaceX a dalsi)
  Je jasne ze do tohoto startu by se nikdo pripravit nestihl, ale od pristich… kdyby se s tim zacalo hned jak to Rusove oznamili…
  Uz je jedno jestli by slo o turistu nebo o NASA ci ESA astronauta ktery by prebyval v ruske sekci stanice. Verim ze zajem by byl – uz jen sehnat ty penize, ale pokud je na stanici i v lodi volne misto – prijde mi to jako hrich to nevyuzit!

 6. ROBO napsal:

  Trošku som sklamaný z týchto komentárov, ľudia. Čakal som tu trošku „vyššiu“ inteligenciu a nie že si tu bude robiť niekto posmešky z iných krajín a zabávať sa na tom. Mňa tiež mrzí, že momentálny ruský program nemá také a toľko úspechov ako malo SSSR, ale tak nebudem sa predsa z toho vysmievať, je to ich vec, či ? Na ich škodu. Používajte, prosím, rovnaký meter. Napríklad taká ESA ako zbabrala pristávanie na Marse a smial sa im niekto ? Pritom ide o európske krajiny, ktorých ekonomika je „niekde inde“ oproti Rusku, aj tak to vynášala ruská raketa.
  A buďme len radi, že v tomto prípade sa rozhodli vymeniť celý Sojuz, mali haváriu tak si musia teraz napraviť meno a dopravujú ľudí predsa, tragédia s posádkou je v dnešnej dobe neprípustná. A navyše sú jediní, kt. to dokážu..

  • Radoslav Packa napsal:

   Nikto sa neteší z neúspechu ale… To sklamanie môžeš pokojne hodiť za hlavu, sme fanúškovia kozmonautiky a tá irónia alebo smiech cez slzy (napr. NAUKA), vzhľadom na ne-smerovanie je tak trošku namieste.
   Ja osobne som sklamaný, že posledné roky znižujú percentá úspešnosti, roky overených strojov.

  • Jiří Kos napsal:

   Myslím, že se tady nikdo neraduje z neúspěchů ruské kosmonautiky. Ta ironie míří spíš na namyšlenost, s jakou jsou neustále vyhlašovány velké cíle ze strany „vedoucích orgánů“ a skutečnými výsledky. Jako jeden z příkladů může sloužit pan Rogozin, který je za ruskou kosmonautiku zodpovědný, avšak maléry vždycky „odnese“ někdo jiný. Ruští vědci a technici si zaslouží obdiv za to, co dokážou i v takových podmínkách.

 7. pmd1980x napsal:

  „Moskva 1.16.2017 Roskosmos nahradil pilotovanú kozmickú loď Sojuz MS-04 loďou MS-05 ktorá sa pripravovala súčasne a má len iné sériové číslo.Tlačové oddelenie informovalo že dovodom nie sú technické problémy.
  Neoficiálny zdroj z Roscosmosu nás informoval že loď MS-04 sa stavala z penazí Ruského rozpočtu a loď MS-05 z kontraktu s Nasa.Povedal „Výmena lodí zodpovedá kontraktu na doručenie posádky na MVS“
  Predtým niektoré média nepravdivo informovali že výmena nastala z dovodu technických problémov súvisiacich s testovaním MS-04 na Bajkonure.MS-05 by mala štartovať z Bajkonuru 27.3.2017 a mala by dopravit 2 člennú posádku na MVS.
  http://tass.com/science/925316
  http://www.aktualnikonflikty.eu/viewtopic.php?pid=85832#p85832

  • Dušan Majer napsal:

   To je zajímavé, ale přijde mi divné, že se tahle výměna dělá až poměrně v pozdní fázi přípravy. Kaldu si otázku proč k ní nedošlo dříve. Stejně tak i zpráva samotná – proč nevyšla dříve, proč Rusové celou věc neoznámili s větším předstihem a informují o tom až nyní, kdy se objevily výše zmíněné spekulace. Tím nechci říct, že tahle zpráva nemá pravdu, jen mi to celé přijde trochu komplikované.

   • Vojta napsal:

    Je opravdu podivné, když se „pravda“ o takto snadno pochopitelné události musí tlačit od neoficiálního zdroje v Roskosmosu přes Tass místo aby to Roskosmos oznámil jasně a se všemi podrobnostmi.
    Přijde mi, že výměna může mít souvislost s tím, že další let bude mít jen dvoučlennou posádku a kvůli optimalizaci bylo třeba udělat na lodi nějaké úpravy. Přičemž MS-05 byl nejspíš v ranější fázi přípravy a úpravy na něm proto byly snazší. To by vysvětlovalo urputnou snahu Rusů tvrdit, že nejde o poruchu (protože opravdu nejde) a zároveň tajnůstkaření – Kvůli rozhodnutí šetřit na posádce se musejí dělat úpravy na lodi a to není politicky korektní vypustit veřejně.

   • pmd1980x napsal:

    ja si myslim ze netreba za tym hladat nic divne ani komplikovane jednoducho media trochu prehnali informovanie ked oficialne sa dalo vediet ze nepoleti ms04 ale ms05 a media zacali spekulovat uplne zbytocne nasledne na to ofic roskosmos reagoval ze nejde o technicky problem ale proste poleti ms05 plus neoficialne sa pustilo ze kontrakt z nasa ms05 a rozpocet ruska ms04
    ale v skutocnosti si dovolim tvrdit ze ide len o obycajnu povercivost co aj vy spominate pocas prenosov ako su rusi povercivi a kedze im spadol progress ms04 tak nechceli teraz pustat sojuz ms04 ale pustia ms05 ale pochopitelne nemozu oficialne vydat tlacovu spravu v style „lebo povercivost“ 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.