sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Velký milník pro silný horní stupeň SLS dokončen

Včera uvolnila NASA zprávu, že pouhý den před odstoupením Charlese Boldena z funkce administrátora NASA, souvisejícího s koncem funkčního období prezidenta Baracka Obamy, tedy dne 19. ledna 2017 úspěšně dokončila předběžný přezkum návrhu (preliminary design review – PDR) horního stupně Exploration Upper Stage (EUS) pro raketu SLS. Osobně se domnívám, že nešlo o časovou náhodu, nýbrž o to, že vzhledem k mezistřediskovému charakteru vyžadovalo formální schválení dokumentu PDR podpis administrátora NASA.

PDR stupně EUS bylo započato 30. listopadu 2016, přičemž v průběhu přezkumu posuzovalo přibližně 500 odborníků z celé NASA a průmyslu více než 320 položek včetně dokumentů a dat. V procesu byly poprvé využity virtuální brýle, které poskytly týmům vylepšenou vizualizaci sestavování EUS a širší pohled na velikost hardwaru. PDR byl dokončen 19. ledna s jednomyslným kladným hlasováním.

Pod touto zprávou se skrývá velký krok vpřed na cestě k pilotované misi Orionu k Měsíci v roce 2021 (EM-2), která vyžaduje horní stupeň certifikovaný pro pilotované lety. Design horního stupně EUS počítá se čtyřmi motory RL10C-3, nádrží na kapalný vodík o průměru 8,4 metru a nádrží na kapalný kyslík o průměru 5,5 metru.

Konstrukce rakety SLS v konfiguraci Block 1B
Konstrukce rakety SLS v konfiguraci Block 1B
Zdroj: https://www.nasa.gov/

EUS je tedy nyní připraven ke vstupu do podrobné vývojové fáze, nazvané critical design phase, jejíž náplní bude vývoj komponentů a materiálů pro EUS, ale také stavba nástrojů. Po critical design phase bude dalším programovým milníkem critical design review (CDR), který poskytne finální pohled na design a vývoj před začátkem výroby horního stupně. S výrobou stupně EUS se počítá v Michoud Assembly Facility v New Orleans. Vodíková nádrž stupně má být svařována ve Vertical Assembly Center, pro výrobu menší kyslíkové nádrže se počítá s novými nástroji. Stavbě letového stupně pro EM-2 má předcházet stavba testovacího exempláře pro kvalifikační testy v Marshallově středisku. Letový exemplář pro EM-2 má ve Stennisově středisku podstoupit zkušební zážeh, nazvaný „Green run“. Poté bude odeslán na Kennedyho vesmírné středisko. Současný harmonogram je zpracován pro start v roce 2021.

Se stupněm EUS se nosnost rakety SLS na parkovací oběžnou dráhu Země zvýší ze 70 na 105 tun. Nový adaptér Universal Stage Adapter (USA), připojený k EUS, poskytne prostor pro náklad o rozměrech přibližně 8 x 4,5 metru. Díky tomu bude mít raketa SLS v případě schválení pokračování programu dostatečnou kapacitu pro dopravu kosmické lodi Orion společně s dalším nákladem, například obytným modulem, do blízkosti Měsíce.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/OevodZJZrOI/sddefault.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/sls_block_1b_poster-expanded_0.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
7 let před

Díky za info a článek!
A kdyby byla aspoň jednou v článku vysvětlena zkratka EUS (jako u jiných zkratek), bylo by to ještě lepší 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  RiMr

Exploration Upper Stage 😉

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Super, děkuji! 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  RiMr

Rádo se stalo. 😉

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  RiMr

Jsem rád za kladné přijetí této aktuality. Celý název zkratky EUS je součástí nadpisu zdrojové zprávy, nicméně máte pravdu a doplním to do článku.

dolph1888
dolph1888
7 let před

Rozumně probíhající projekt. Těším se nejen na zážehové testy, ale snad na první úspěšný start celé sestavy. Rok 2021 je sice maličko optimistický, ale i menší zpoždění řekněme mezi lety 2022 – 24 by nebylo hrozné.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  dolph1888

U mise EM-2 je rok 2023 uváděn jako nejpozdější termín, tak snad na ten rok 2024 nedojde. 🙂

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

„Nejpozdější termín“ duben 2023 byl vypočten v září 2015 na ředitelství NASA pomocí statistické metody pravděpodobnosti jevu. Konkrétně byl použit konzervativní odhad spolehlivosti 70% JCL. Tento ukazatel říká, že s pravděpodobností 70% se přes různá dílčí zpoždění, která v budoucnu nastanou, stihne start do určitého termínu, a s 30% pravděpodobností se nestihne. NASA se na základě tohoto odhadu v září 2015 zavázala uskutečnit misi EM-2 nejpozději k dubnu 2023. Je jasné, že například ukazatel agresivní úrovně spolehlivosti 50% JCL by vyšel dřív, ovšem ten NASA nepoužívá. Vypočtený ukazatel 70% JCL nebyl od té doby opětovně počítán, nicméně v současné době je kritizován především pro skutečnost, do výpočtu bylo zahrnuto i riziko, že nebude podepsána dohoda s ESA o dodávce evropského servisního modulu pro EM-2, který by pak musel vyvinout a postavit Lockheed Martin. Jak víme, dohoda s ESA byla podepsána minulý měsíc.
Bill Hill, Deputy Associate Administrator Exploration Systems se tímto pravděpodobnostním modelem zohledňujícím všechna rizika nikdy neřídil s odůvodněním, že nebere v úvahu management, který koná proti těmto rizikům, případně se snaží o jejich zmírnění. V časových harmonogramech ve svých prezentacích stále počítá s dřívějším datem připravenosti ke startu – cílem zůstává srpen 2021. Rozhodně tím vytváří tlak na zaměstnance a dodavatele NASA.

Pája
Pája
7 let před

U Měsíce by měla být časem základna pro dlouhodobý pobyt. Dneska jsem četl článek o tom, jak astronauti ve vesmíru ztrácejí zrak vlivem dlouhodobého stavu beztíže. Takže další zdravotní nepříjemnost a komplikace.
http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/_zprava/astronauti-ve-vesmiru-ztraceji-zrak–1693041

Racek
Racek
7 let před

No, kdyby tohle viděl Kennedy, vyhlásil by let na měsíc někdy k roku 2000. A to tehdy vůbec netušili, jak to vlastně udělat, aby to stihli a vše vyvinuli. Jo jo, tenkrát… 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Racek

Všechno závisí na politické situaci. Současná se s tou před programem Apollo nedá srovnat. Tehdy byla kosmonautika prostředkem souboje mezi západech a východem.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpověď  Racek

ne všechno je o penězích, ale o penězích je toho opravdu hodně (obrázek za tisíc slov):

comment image

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  3,14ranha

To je opravdu za tisíc slov. Docela by mne zajímal podobný graf u všech „kosmických zemí“ (vyrábějících nosiče). Ale mělo by to být vztaženo k HDP. V SSSR zahrnoval „federální rozpočet“ i nákup bičů pro pastevce v Jakutsku.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Toto je graf, který hledátecomment image

Vít Výmola
Vít Výmola
7 let před
Odpověď  3,14ranha

Obrázek možná spíš za tisíc slz. Ale je velmi názorný, díky za něj. Myslím, že by se na něj měli podívat ti, kterým se zdají výdaje za kosmický výzkum vysoké a zbytečné.

Ramsescz
Ramsescz
7 let před
Odpověď  3,14ranha

Obrazek krásny, ale bez podrobnějších údajů je vcelku k ničemu. Vztahují se procenta k aktuálnímu rozpočtu v daném roce? nebo byly rozpočty přepočítány na dnešní ceny aby graf měl vypovídající hodnotu… upřímně 6% v šedesátých let se klidně může rovna 1% v posledním roce, jelikož je ekonomická síla někde jinde něž před padesáti lety… Graf je tedy silně zkreslující 🙁

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  Ramsescz

…ale šak tam jde o procento z kompletních federálních budgetů… a vyjadřuje (aspoň podle mého názoru) váhu přikládanou kosmonautice ve srovnání s jinými „budgetovanými“ obory.

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  Ramsescz

…tedy nejde o procenta z rozpoctu ale z ibjemu budgetuu..

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Ramsescz

Přepočet na dnešní ceny není nutný, protože graf je v procentech, nikoli v nominální výši. Nicméně já používám tento graf, i s podklady. V letech 1965 a 1966 vykazuje poměr 4,5% oproti 5,5% z předchozího grafu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_NASA

josr
josr
7 let před

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.