sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-6)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

BlackSky

Společnost BlackSky oznámila, že získala 50% podíl ve společnosti LeoStella od Thales Alenia Space. Finanční podmínky transakce společnost nezveřejnila.

Ariane 6

Společnost Arianespace oznámila, že druhý let evropské rakety Ariane 6 a její první komerční mise sklouzne z prosince 2024 nejdříve na polovinu února roku 2025.

Maxar Intelligence

Provozovatel družic pro pozorování Země, společnost Maxar Intelligence, odprodala malou část svého portfolia zaměřeného na podporu tajných programů americké vlády. Tento podnik koupila společnost ARKA Group, vládní dodavatel se sídlem v Danbury, Connecticut.

Logos Space

Společnost Logos Space má dostatečné finanční prostředky potřebné k zahájení provozu své globální širokopásmové sítě družic. Podnik požádal FCC o povolení provozovat 3 960 družic v pásmech spektra K,V a E. Finance získala společnost z US Innovative Technology.

Zásobování ISS

Při zadávání veřejných zakázek 8. listopadu NASA uvedla, že plánuje prodloužit stávající smlouvy o komerčních zásobovacích službách (CRS) 2 se společnostmi Northrop Grumman, Sierra Space a SpaceX, jejichž platnost měla vypršet na konci roku 2026. Smlouvy se prodlouží do konce roku 2030.

PIESAT-2

Čínská raketa Dlouhý pochod 2C vynesla na oběžnou dráhu čtyři družice PIESAT-2 pro komerční radarové zobrazovací služby v pásmu X.

Vast Space

Společnost Vast 8. listopadu oznámila, že podepsala memorandum o porozumění (MoU) s českým ministerstvem dopravy za účelem prozkoumání potenciálních partnerství na budoucích letech společnosti a také podpory českého kosmického průmyslu.

Dream Chaser

Inaugurační let zásobovací lodi Dream Chaser společnosti Sierra Space byl odložen nejdříve na květen 2025.

Reaction Engines Ltd.

Britská společnost Reaction Engines Ltd., která po desetiletí pracovala na raketovém motoru pro kosmické letouny a další hypersonické stroje, vyhlásila bankrot.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Patálie s prachem na ISS

Všichni máme doma prach, který se usazuje na poličkách, skříních a různých dalších místech. Stačí vzít vysavač a prach je pryč. Ale na ISS je to složitější – i tady je samozřejmě všudypřítomný prach, ale tyhle drobné částice se kvůli stavu mikrogravitace nikdy neusadí – pořád poletují vzduchem. To je samozřejmě problém pro astronauty, kteří zde mají žít a pracovat. Prach se jim může dostat do očí a nosu, kde způsobí podráždění nebo alergickou reakci. I když se na stanici používají účinné filtry a astronauti pravidelně provádí činnost podobnou vysávání, zatím nikdy zde neproběhl výzkum zaměřený na drobné vzdušné částice.

Odborníci z Glenn Research Center proto vymysleli experiment, který má zajistit odběr vzdušných částic na ISS, což by mělo pomoci zlepšit zdraví i pohodu astronautů. Součástí přenosného experimentu jsou dva typy odběrných mechanismů. Ten první sází na elektrický sběrač, který se umístí na stěnu v místech, kde astronauti pracují. Pumpa nasaje vzduch skrz kazetu se zahřátými kanálky kolem velmi malých disků. Prachové částice jsou nasáty i se vzduchem dovnitř a zachytí se na povrchu disku.

Pasivní lapače prachu s lepivými povrchy.
Pasivní lapače prachu s lepivými povrchy.
Zdroj: https://www.nasa.gov

„Za šest hodin provozu dokáže sběrač zachytit i částice o velikosti v řádu nanometrů,“ vysvětluje  Dr. Marit Meyer, která stojí za tímto projektem. Podle jejích slov by bylo obzvlášť zajímavé, kdyby se podařilo nasbírat data o prachových částicích blízko míst, která na ISS fungují jako skladiště. „Když astronauti otevřou zásobovací lodě, aby vyjmuli zásoby, může část prachu z těchto lodí uniknout do atmosféry stanice,“ popisuje Meyer.

Kromě výše popsaného aktivního sběrače, jsou na sedmi místech blízko výduchů klimatizace umístěny pasivní sběrače. Na těchto zařízeních je několik destiček s lepivým povrchem. Fungují tak, že se tyto destičky najednou odklopí a pak se postupně zavírají v různých časech. „Očekáváme, že až se vzorky vrátí na Zemi, objevíme v nich malé chuchvalce, šupinky lidské kůže i kovové částice.“ Jakmile se kazety vrátí na Zemi, bude jejich obsah analyzován v různých vlnových délkách světla, laserem, ale i elektronovým mikroskopem.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.simplycleanhome.com/wp-content/uploads/2014/06/blog-post-13-image.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/passive_air.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka
Jirka
7 let před

Drobná nepřesnost. Gravitace na ISS se příliš neliší od gravitace na povrchu Země. Jenom je sečtena s odstředivou „silou“ a tak ten sajrajt může poletovat…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka

Díky za upozornění, použil jsem raději přesnější výraz kvůli stavu beztíže.
Drobnou omluvou mi budiž to, že jsem článek psal během krátké přestávky při pokládce nové podlahy v kuchyni. 🙂

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Stav beztíže v reálném světě neexistuje 🙂 Máme naši mikrogravitaci.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Ha, pravda, opravuji podruhé 😀

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před

Co blázníte s mikrogravitací. Stav beztíže je mnohem výstižnější pojmenování. Na ISS je intenzita gravitačního pole cca 0,9 g, tedy skoro jako na Zemi.

Tíha tam sice není přesně nulová, ale pro většinu aplikací lze těch cca. 10e-8 g opravdu zanedbat. Navíc se to používá od nepaměti.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Mikrogravitace je opravdu odborně přesnější termín.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před

Opravdu odborně přesnější? To máte od nějakého politika? Z pohledu mě jako fyzika je mikrogravitace matoucí, protože u čtenáře navozuje představu, že na ISS působí jen malinká gravitační síla. Třeba jako u komety nebo asteroidu.

Ale nic ve zlém, je to nakonec jen slovní spojení, které má za úkol přiblížit nějakou skutečnost. Pokud díky němu všichni čtenáři pochopí, proč na ISS prach nepadá na „podlahu“ tak OK.

Napsal jsem to proto, že se desítky let v tomto kontextu používal jiný výraz, kterému pořád rozumí „každé malé dítě“. A váš článek by tak byl pro mnohé čtenáře o malý fous srozumitelnější.

A díky za článek.

Fantasta
Fantasta
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Blahopřeji k rozumnému rozhodnutí. My šťastně ženatí víme, že nápad “ uděláme novou podlahu v kuchyni “ nemůže vzniknout v mužském mozku. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Fantasta

Objektivně ale musím uznat, že stará plovoucí podlaha už měla značné mezery. 😀

Stingray
Stingray
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dobrá zpráva pro alergiky na prach. Doufám, že se podaří technologii přenést do běžného života. Aktuální přístroje a filtry na zachytávání prachových a pylových částic jsou mírně řečeno nepraktické. Jen by mě dost zajímalo, jakým způsobem se pak čistí ty zachytávací disky, nebo jak se mění. Protože to je zásadní průšvih u všech filtrací – výměna nebo vyjímání filtru vždycky znamená, že část zachyceného obsahu se dostane znovu ven.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
7 let před
Odpověď  Stingray

Tá technológia odoberie iba vzorky pre výskum, na čistenie ovzdušia stanice sa používajú iné filtre.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Přesně tak, jde jen o odběrné zařízení.

Stingray
Stingray
7 let před
Odpověď  Stingray

To mi sice došlo, ale měla jsem za to, že jde aspoň o nový způsob zachytávání, který by se dal pak přenést do běžné praxe… Tak nic, no, škoda… 🙁

Jiří Brunner
Jiří Brunner
7 let před

Gravitace přestane existovat pro objekt bez pohonu a bez brzdění v kosmickém prostoru. Pohybuje se po Einsteinově světočáře.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiří Brunner

Gravitace nepřestane existovat, pořád tam bude, pořád bude působit, jen bude její efekt eliminován rychlostí padání objektu za obzor.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Oba dva vaše výroky lze klasifikovat jako „lži dětem“. Dají se oba použít k výuce, ale do navigačního počítače kosmické lodi bych to takhle fakt neprogramoval 🙂

Momentálně k osvětlení nebeské mechaniky kosmických stanic bohatě stačí rovnice podle sira Newtona. Kdyby náhodou doba pokročila a Newton nestačil, vezmeme na milost Einsteina… Počítačům to bude stačit, lži dětem si necháme pro popularizační weby. 🙂

Jiří Brunner
Jiří Brunner
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

My to ale nestrkáme do navigace a OTR snad nejsou lži dětem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.