Soutěž s Johnem Glennem zná vítěze!

Ve středu 21. prosince 2016 jsme vyhlásili soutěž o obálku razítkovanou na mysu Canaveral v den startu prvního Američana na oběžnou dráhu, 20. února 1962. Jaké byly správné odpovědi a hlavně – jak dopadla? Do uzávěrky dorazilo celkem 63 odpovědí. Včetně dvaceti z jednoho zdroje (byť z různých adres). Nevíme, jestli někdo tak moc toužil po vítězství, nebo dle hesla „kam až sahají Hujerovi“ aktivoval celé příbuzenstvo, nebo prostě jen opakovaně zapomínal, že už vlastně soutěžil a nadšeně hledal správné odpovědi znovu a znovu… Drtivá většina odpovědí byla správně, takže jen jako formalitu přinášíme jejich přehled.

Otázka první
Na jakém letounu přeletěl John Glenn jako první nadzvukovou rychlostí z jednoho pobřeží USA na druhé?
A) F8U Crusader

Otázka druhá
Kdo byl náhradníkem Johna Glenna při letu Mercury Friendship 7?
C) Scott Carpenter

Otázka třetí
Na kolik poštovních úřadů byly distribuované zapečetěné balíčky s příležitostnou známkou k prvnímu americkému orbitálnímu letu?
D) 305

Otázka čtvrtá
Jak se jmenoval subsatelit, který byl z raketoplánu Discovery vypuštěn (a následně opět zachycen) během mise STS-95?
C) Spartan 201-5

Otázka pátá
Kdy bude otevřena časová schránka programu Mercury na mysu Canaveral?
D) 10. listopadu 2464

Otázka šestá
Kolik vážil dort představující přesnou repliku lodi Mercury, který nechal upéct Henri Landwirth?
D) přes 400 kg (Tady děkujeme pozornému řešiteli za upozornění: čistě technicky byly správně všechny čtyři odpovědi „přes 100 kg“, „přes 200 kg“, „přes 300 kg“ i „přes 400 kg“, ale smysl otázky byl pochopitelně jiný. Budeme muset pořádat soutěže častěji, abychom se je naučili…)

Otázka sedmá
John Glenn byl nesmírně velkorysý a za své podpisy nikdy nechtěl ani cent. Jiní astronauti ovšem mají své ceníky a poměrně „divoké“ sazby. Za kolik dolarů dnes prodává svůj podpis třeba takový Buzz Aldrin?
D) 600 USD

Otázka osmá
John Glenn měl se svým dobrým přítelem Thomasem Millerem jachtu, která se jmenovala Seniram II. Od čeho je toto prapodivné jméno odvozeno?
Název čtený odzadu je „II Marines“ – dva mariňáci. Odkazuje k původnímu vojenskému zařazení Johna Glenna a Thomase Millera. (Samozřejmě, že nám stačilo, když jste poznali, že stačí název číst odzadu.)

A teď odpověď na hlavní (byť nepoloženou) otázku: kdo je oním šťastlivcem, ke komu hned po svátcích zamíří dopis s cenou? Na 36. místě nám dorazil prázdný e-mail, který jsme pochopitelně ani při nejlepší vůli nemohli uznat. A tak jsme sáhli na místo 37., které trefil pan Jan Medek z Vraného nad Vltavou. GRATULUJEME! Jinak se kolem pravidel soutěže (jejich absence, nespravedlnosti apod.) rozpoutala diskuse pod článkem. Nebudeme tady jakkoliv moralizovat, každý si sám musí srovnat to, jestli se chce radovat z vítězství za každou cenu nebo se realizovat hledáním chyb v práci jiných. Napíšeme to jinak a snad srozumitelně: když se syn jednoho z autorů seriálu (chodící na první stupeň základní školy) o soutěži dozvěděl, sedl k počítači a s vyplazeným jazykem správné odpovědi soustředěně hledal, hledal, hledal… Pointa? Kašpárci se možná začnou ptát, jestli je možné zařadit do soutěže rodinné příslušníky. Tak hlavně pro ty ostatní: správné odpovědi hledal a soutěžil, přestože (na rozdíl od návštěvníků Kosmonautix.cz) věděl, že vítěze už máme a že je tudíž bez šance. A právě o to zahrát si, něco se dozvědět a třeba se i trochu pobavit nám jako organizátorům šlo nejvíce. Radostné svátky!

Veselé Vánoce a šťastný rok 2017 Vám přeje redakce portálu kosmonautix.cz

Veselé Vánoce a šťastný rok 2017 Vám přeje redakce portálu kosmonautix.cz
Zdroj: https://elizabethhowell.files.wordpress.com

Zdroje obrázků:
https://elizabethhowell.files.wordpress.com/2013/01/forsale.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Soutěž s Johnem Glennem zná vítěze!”

 1. Jana napsal:

  Také gratuluji :), jenom bych měla dotaz: kdy ten mail přišel? V určité fázi soutěže jsem též chtěla zaslat mail, ale říkala jsem si, že už to vzhledem k době od vyhlášení do okamžiku, kdy mě popadla soutěžní chuť, asi nemá smysl. Jen by mě zajímalo, jakou rychlostí přišla správná odpověď.

  Hodně zdraví všem, na to ostatní se vykašlete.

 2. maro napsal:

  Gratuluji vítězi k výhře a kosmonautixu ke skvělému zapojení veřejnosti a přitáhnutí nových nadšenců.
  Sám jsem se soutěže nezúčastnil. Dějepis či hledání číselných kuriozit mě vždycky odpuzovaly. Ale věřím, že se tu třeba jednou objeví soutěž i pro nás, technické nadšence, ohledně zajímavých technických řešení a ne jen pro ty přehrabovače v kronikách. Ale tuhle větu neberte jako rouhání. Na tomhle serveru je tu i tak obrovské množství materiálu i pro ty, které zajímá spíš ta technika a technologie.

 3. Radim napsal:

  Klobouk dolů pánové, tohle se vám opravdu povedlo. Kosmonautix se posunul na další level!
  Ať vám to dál pálí i v roce 2017!

  Což je dost sobecké 😉 přání do nového roku, tak ještě osobní pohodu po celý rok navrch.

 4. Štěpán napsal:

  Gratuluji Panu Medkovi k výhře a dárku k vánocům navíc 🙂
  A děkuji za soutěž, myslím že určitě můžou být častěji (ikdyž bez hodnotných cen, myslím že ty symbolické taky potěší)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.