Co si pustit na astro-párty?

Je Silvestr – poslední den roku – a to je čas, kdy se starosti hází za hlavu a lidé se chtějí bavit. I na našem portálu jsme si řekli, že pro Vás připravíme odlehčený článek s neobvyklým tématem, jehož úkolem bude pobavit čtenáře. Ostatně  napadlo Vás někdy, kolik hudebních skladeb má svůj tématický přesah do kosmonautiky? Nemám teď na mysli skladby, které vznikly přímo pro kosmonautiku – těm jsme se věnovali v seriálu TOP5. Dnes se budeme věnovat běžným písničkám, které se ale svými názvy hodí k letům do vesmíru. Projdeme přitom všechny možné hudební styly. Naše kosmická párty právě začíná a DJ pouští první kousky!

Ještě než lidé začali létat do vesmíru, toužili po létání. Začneme tedy skladbou I believe I can fly (Věřím, že dokážu létat) od R. Kellyho. Když se pak poprvé zažehly motory kosmických raket, lidstvo poprvé zažilo nespoutanou sílu raketového motoru, který kolem startovní rampy udělal pořádný ohnivý kruh – přichází tedy Johnny Cash a jeho Ring of fire.

Posádky kosmických raket zažívají největší přetížení krátce před vypnutím prvního stupně, kdy je raketa již poměrně lehká. Astronauti cítí, že jsou pod velkým tlakem, který je tlačí do sedadel. Ke slovu se tedy dostává Under Pressure od Queen. První stupeň jsme odhodili a ještě před pár lety by nás už nezajímal. Dnes ale žijeme v době, kdy se sci-fi prolíná s realitou a první stupně přistávají nejen na pevnině, ale i na plošinách. Stupeň si tak může na oslavu přistání pustit I’m on a boat (jsem na lodi) od Lonely Island – nebo rovnou využijte tohohle vyloženě kosmonautického klipu, kde hraje hlavní roli Falcon 9.

Když jsme přečkali nástrahy startu a dosáhli oběžné dráhy, můžeme si odepnout popruhy a vyplout do stavu beztíže. Leckdo si možná zanotuje Já si létám, já se vznáším, jako to zpívala Hana Zagorová. Dnes sice létáme jen na nízkou oběžnou dráhu, ale před několika desítkami let jsme mířili dál – historie zná muže, kteří se procházeli po Měsíci – bylo by tedy stylové si pustit Man on the Moon od R.E.M.

Ale ať už letíme na Měsíc, nebo na nízkou oběžnou dráhu, jisté je, že naše rychlost mnohonásobně překoná rychlost zvuku – zahrajme si proto Speed of sound od Coldplay. Ovšem na rychlost světla můžeme zapomenout – Madonnin Ray of light (sluneční paprsek) nám vždy uteče. Když přijde čas na návrat, zemská atmosféra začne houstnout a stlačování plynů před lodí kolem nás vytvoří obal plasmatu – loď se tedy promění v ohnivou kouli, tedy Fireball od Pitbulla. Málo platné zemská gravitace nás opět bere do svého náručí – pusťme si tedy Gravity od Johna Mayera. A nakonec přijde přistání, tedy Touchdown od Busta Rhymes a naše kosmická mise je u konce.

Doufám, že Vás tento odlehčený článek nijak výrazně nenudil a že jste se naladili na silvestrovskou náladu. Přejeme Vám, ať do nového roku 2017 vstoupíte šťastnou nohou.

P.S. Děkuji tímto kamarádům, kteří mi pomohli s hledáním vhodných písniček pro tento článek – především v oblasti nejnovějších skladeb mám značné mezery. A pokud Vás napadla nějaká jiná písnička, jejíž název by pasoval na kosmický let, mžete nám napsat do komentářů.

Zdroje obrázků:

http://www.rockitboy.com/framework/uploads/2016/07/universal-music-in-space.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

45 komentářů ke článku “Co si pustit na astro-párty?”

 1. Štěpán napsal:

  Mě tam chybí dvě: Ellie Goulding-Burn (zážeh) a Europa-Final countdown-myslím že v originále mají i odpočet Houstonu 🙂

 2. maro napsal:

  A co takhle skvělou skupinu One Direction? Ten klip je hodně dobrej.

 3. Pepa Zdepa napsal:

  Šmarjá, a kde je Pink Floyd – Dark side of the Moon?

 4. PepaSFI napsal:

  a co třeba něco z českého bigbítu?
  třeba Katapult, Věstonická Venuše
  http://www.youtube.com/watch?v=2Hc8vM5NFxs
  a pak někdy k ránu, když už toho mají všichni dost, jen zavřít oči a vydat se s 
  brněnským Progresem kamsi do hlubokého vesmíru
  http://www.youtube.com/watch?v=5_MEaYsy8-0

 5. Branislav Pecho napsal:

  Aj ja by so sa chcel aspoň takto poďakovať redakcii Kosmonautixu za Vašu prácu v minulom, ale aj v predchádzajúcich rokoch, že nám sprostredkúvate informácie o našom spoločnom koníčku. PF 2017
  A hudba? Pre mňa tohto roku vedie Public Service Broadcasting a ich album „The Race for Space“. Celý album je fantastický, ale u mňa vedie „Go!“

 6. Radim napsal:

  V tenhle okamžik 4 hvězdy z 5… To by mě zajímalo, který suchar tenhle opravdu povedený článek takhle srazil.
  Ať takováto překvápka sypete z rukávu a držíte laťku po celý 2017! 🙂

  • Spytihněv napsal:

   Co je špatného na 80%? Zvlášť u článku, který je jen tak pro zábavu?

   „Kdo je proti – nikdo. Zdržel se někdo hlasování? Není tomu tak. Děkuji vám.“ Tak tohle už máme za sebou 🙂

   • Radim napsal:

    I článek „jen tak pro zábavu“ může mít 100. Je to naprosto originální nápad, je čtivě napsaný, gramatika bez přípomínek 😉 ,podle diskuze má ohlas… mě velmi příjemně převapil a pobavil.
    A že není odborný? Hm, je prvního ledna. Mi se líbí, že Dušan není žádný suchar a dokáže vykouzlit nejen údiv, ale i úsměv.

    Jasně, to hodnocení není pro nic zásadní (tedy s výjimkou autora 😉 ), každý máme svůj vkus. Já například když tady něco napíšu, tak sleduju především jestli to vyvolá diskusi a otázky.
    Jen mě prostě zaujalo, že zrovna tenhle článek (právě kvůli obsahu) někoho motivoval k nízkému hodnocení.

  • Dušan Majer napsal:

   To nižší hodnocení nebylo jedno, ale jak píše Spytihněv, význam jako takový to nemá, jen to trochu zamrzelo. Budeme se snažit i v novém proce produkovat zajímavé články, které se budou lidem líbit.

 7. Michal napsal:

  Přeji mnoho úspěšných startů ŽIVĚ A ČESKY, za které moc děkuji. Přidávám song NASA Johnson Style

 8. Jiří Kos napsal:

  Kromě přání hodně elánu do Nového roku pro celou redakci Kosmonautixu si dovolím připomenout píseň inženýra Vodňanského o Kosmické spolužačce z divadelního představení pánů Vodňanského a Skoumala S úsměvem donkichota. Zrovna dneska jsem si přehrával dvojdesku z tohoto představení, která byla nahrána 6. a 7. května 1972 v Činoherním klubu. A to už je pěkně dávno, tehdy se ještě létalo na Měsíc a snad se tam bude zase někdy létat.

 9. Amper napsal:

  A co Space Oddity ? At už v originále nebo ISS/Hadfield verze.

 10. Spytihněv napsal:

  Nezapomeňme na „Brý do den, jore marine Gaga“ od Honzy Vyčítala! 🙂 Šťastný Nový rok!

 11. Racek napsal:

  Pro mě a navždy Gustav Brom a Jaromír
  Hnilička Dobrý den majore Gagarine. Ta písnička vznikla přes noc a z nadšení a orchestr. Gustava Brooma byl tehdy hodnocen mezi 10 nejlepšími orchestry Evropy. Orchestr i aranžmá je zde naprosto dokonalé. Jo, Gagarin byl fakt první.

 12. Jaro Pudelka napsal:

  Prajem celej redakcii Kosmonautix v roku 2017 zdravie, šťastie a rodinnú pohodu. Tiež ostré pero a pevné nervy. To isté prajem aj nám, konzumentom a ďakujem za plodné a vysoko kultúrne diskusie.
  Z hudobného súdku by som pridal dve skladby od Pink Floyd – Keep Talking a Talkin‘ Hawkin‘. V oboch je použitý hlas Stephena Hawkinga fascinujúcim spôsobom. A nemala by chýbať skladba od Mike Oldfielda s hlasmi posádky Apollo 8 z obežnej dráhy Mesiaca – Let There Be Light.
  Môj osobný favorit pre dnešok je kapela Pinneaple Thief s ich najnovšou vecou – Your Wilderness. A dám si ešte Parzivals Eye – Defragments.

 13. Jana napsal:

  Také přeji vše nej. Hodně šťastných startů a minimálně stejné množství bezpečných návratů (ať už to zaobalíte do čehokoli, čemu v životě dáváte přednost).

  Napadají mě dvě další písničky – trochu z opačných konců spektra.
  1). Pokud se něco podělá:
  https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw
  2). Pokud se cokoli, co se týče výzkumu vesmíru nepodělá hodně dlouho:

 14. Petr Kasan napsal:

  Když spočítám dny roku 2016, které byly bez Kosmonautixu, stačí mi k tomu prsty na rukou. Stejný nebo ještě lepší nadcházející rok přeji celé redakci. Díky za vše.

 15. Luděk napsal:

  Všem autorům a přispěvatelům tohoto webu přeji mnoho štěstí v roce 2017. A v tom výčtu určitě na prvním místě chybí „Across the Universe“ od Beatles.

 16. Zbyněk napsal:

  Celé redakci Kosmonautix přeji hodně štěstí do nového roku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.