sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rok 2016 z pohledu lodi Orion

Letošní rok se pomalu chýlí ke konci a proto si můžeme připomenut, co všechno nám přinesl. Velký pokrok zaznamenala výroba lodi Orion – jak NASA trefně poznamenala, v průběhu letošního roku se kov změnil v mistrovské dílo. V dnešním článku Vám přinášíme video (překvapí ještě někoho, že je ve FullHD?), které ukazuje všechny důležité milníky, kterými Orion letos prošel. Asi mi dáte za pravdu, když řeknu, že NASA umí dělat videa, která dokáží zaujmout. I na tomto díle si dali kameramani, střihači a animátoři záležet a výsledkem je „hutný vývar“, který ukazuje, co všechno Orion v letošním roce absolvoval. Do jeho premiérového letu už chybí méně než dva roky, takže na pracovníky čeká ještě mnoho práce.

Právě tento stroj odstartuje na konci roku 2018 v rámci mise EM-1 na prvním exempláři rakety SLS vstříc k Měsíci, aby ověřil spolehlivost palubních systémů a otevřel dveře pilotované výpravě, která se zatím plánuje na rok 2021 – viz náš článek. V příštím roce se můžeme těšit třeba na první zapnutí počítačů v lodi Orion, Evropa pošle do USA svůj servisní modul a vše bude samozřejmě provázet předlouhá šňůra zkoušek a příprav. V roce 2017 se navíc začne vyrábět první Orion pro posádku. Máme se tedy na co těšit a o všech těchto momentech Vás budeme rádi informovat v dalších článcích na našem webu.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ksc-20161116-ph-jbs01_0127.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před

Já jen doplním, že záběry ze svařování Orionu jsou z roku 2015 (v první polovině ledna 2016 byl dokončen poslední svar), některé záběry servisního modulu (například záběry s nádržemi) neukazují letový, ale testovací exemplář.
V prvních lednových dnech bychom měli vydat další souhrnný čtvrtletní článek popisující aktuální stav vyrobených dílů rakety SLS i Orionu pro misi EM-1, ve kterém se čtenáři dozví spoustu informací dosud nezveřejněných ani na našem fóru.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
8 let před

Proč ten návratový modul nemá oka pro zachycení, ale musí se před vyzvednutím z oceánu zabalit do sítě?

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před

Prosím o upřesnění otázky.

https://www.youtube.com/watch?v=PbRgTRSdBLg

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
8 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Měl jsem na mysli právě tu síť, kterou je návratový modul obkroužen potápěči před vyzvednutím. K čemu tam je? To se ten modul nedá karabinou zachytit za nějaké oko?

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před

Řekl bych, že ten límec souvisí s námořními vyprošťovacími metodami a že je součástí systému sloužícího k udržení Orionu ve stabilní poloze uvnitř námořní lodi.comment image

Vojtěch
8 let před

já si myslím, že Orion je krásný a bude nesmírně užitečný, ale SLS je zbytečné, protože stejné muziky lze dosáhnout podstatně laciněji a spolehlivěji kombinací F9-H, Vulcanu a výhledově Glenna. Jak to tak sleduji, tak politika mi dává zapravdu 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vojtěch

Ono je to celé složitější. Dvě rakety s nosností 50 tun nedokáží nahradit jednu s nosností 100 tun. Pro spojování objektů na oběžné dráze je potřeba dodatečný hardware, který něco váží a jehož vývoj také není levný. Některé mise se navíc tímto skládačkovým způsobem realizovat ani nedají.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Výsadkový modul a cestovní habitat stejně ty spojovací uzly potřebují. Mohly by se vynášet zvlášť s jednodušími bezpečnostními prvky.

Adam
Adam
8 let před

Viz video JH – tohle bylo takové v podstatě poklidné odpoledne, zajímavé to bude v případě čtyř, pěti nebo více metrových vln…

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před
Odpověď  Adam

Adame, ještě je tato možnost (fotografie ze září 2016)
http://blogs.nasa.gov/groundsystems/wp-content/uploads/sites/254/2016/09/URT-5-Diver-Training.jpg

Jde o známé řešení z Apollacomment image

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.