sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

BlackSky

BlackSky Technology oznámila kontrakt s australským startupem HEO. V rámci kontraktu dojde k poskytování snímků vesmírných objektů pro obranu, zpravodajství a komerční využití. Prostřednictvím dohody se společnost BlackSky připojí k síti zobrazovacích senzorů HEO mimo Zemi.

Astranis Space

Startup Astranis, zabývající se družicovou komunikací, získal kontrakt v hodnotě 13,2 milionu dolarů na zajištění kompatibility svých komunikačních družic s vojenskými terminály. Společnost získala zakázku prostřednictvím dohody o zvýšení strategického financování (STRATFI).

SpaceX a FAA

SpaceX zveřejnila 19. září dopis, který zaslala vedení sněmovního vědeckého výboru a senátního obchodního výboru, dvou výborů, které dohlížejí na Úřad pro komerční vesmírnou přepravu FAA neboli AST.Čtyřstránkový dopis nabídl podrobnou odpověď na navrhovanou pokutu ve výši 633 000 USD za porušení licence od FAA.

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Změny v ruském Federálním kosmickém programu

V březnovém článku jsme pro vás přeložili z ruštiny komplexní tabulku kosmických těles, které mají být podle tehdy schváleného Federálního kosmického programu vyneseny v období let 2016 – 2025. V tabulce jsou obsaženy jen kosmické mise, které jsou financovány ze státního rozpočtu v rámci FKP. Nejsou tu tedy vojenské satelity, navigační družice Glonass ani komerční kosmické starty zahraničních družic. Ze čtyř ročně plánovaných startů pilotovaných lodí Sojuz MS do roku 2018 jsou zde uvedeny dva, neboť polovina křesel je vyhrazena pro NASA.

Raketa Sojuz 2.1b startovala 29. května z kosmodromu Pleseck s navigační družicí Glonass (označovanou též Kosmos 2516)
Raketa Sojuz 2.1b startovala 29. května z kosmodromu Pleseck s navigační družicí Glonass (označovanou též Kosmos 2516)
Zdroj: http://spacenews.com/

Protože se rok chýlí ke konci, rozhodli jsme se bilancovat a tabulku zaktualizovat. Zatímco ještě v loňském roce uskutečnilo Rusko tradičně nejvíce úspěšných kosmických startů ze všech zemí, v letošním roce je již jasné, že se poprvé v historii propadlo na třetí místo. Rusko dosud provedlo šestnáct úspěšných kosmických startů a do konce roku chystá jen jeden komerční let. Z těchto šestnácti startů byly dva starty komerční, při dvou startech byly vyneseny družice systému Glonass, dva starty byly ryze vojenské, při jednom startu byla vynesena družice pro ESA.

Družice Resurs-P 3 během pozemních příprav v montážní hale
Družice Resurs-P 3 během pozemních příprav v montážní hale
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Zbylých devět startů lze rozdělit na dva pro NASA (polovina ze  čtyř lodí Sojuz MS) a sedm v rámci Federálního kosmického programu. Z FKP byly vyneseny: Resurs-P 3 (3. března), ExoMars-2016 (14. března), Lomonosov se dvěma malými sekundárními družicemi (28. dubna, šlo o první start z nového kosmodromu Vostočnyj), pilotované lodě Sojuz TMA a Sojuz MS a dvě nákladní lodě Progress MS. V rámci objektivity je nutno zmínit ještě osmý, neúspěšný start z 1. prosince s nákladní lodí Progress MS-04.

Na příští rok byly odloženy tři mise z FKP – raketa Sojuz-2.1a z Bajkonuru s družicí Kanopus-V- IK 1 a přibližně třinácti malými družicemi (nově leden 2017), Rokot z Plesecku se třemi družicemi Gonec-M (leden-únor 2017) a Sojuz-2.1b s meteorologickou družicí Meteor-M 2-1 a asi deseti malými družicemi, který má nově letět z Vostočného ve 4. čtvrtletí jako třetí v pořadí. Před ním má z tohoto dálněvýchodního kosmodromu vzlétnout jako druhý v pořadí Sojuz-2.1a s dvojicí družic Kanopus-V s číselným označením 3 a 4, který byl podle červnového rozhodnutí též přeložen z Bajkonuru.

Vizualizace družice Elektro-L 3
Vizualizace družice Elektro-L 3
Zdroj: http://space.skyrocket.de/

Z kosmodromu Bajkonur by měla raketa Proton-M v polovině roku vynést družici Elektro-L 3. Zbývající lety v rámci FKP v roce 2017 mají mířit ke stanici ISS – pilotované lodě Sojuz MS pomocí nosičů Sojuz-FG a tři nákladní lodě Progress MS – jeden Progress má být vynesen posledním exemplářem rakety Sojuz-U a dva Progressy raketami Sojuz-2.1a.

Z dalších změn ve Federálním kosmickém programu do roku 2025 stojí za zmínku přesun astrofyzikální observatoře Spektr-RG z posledního exempláře rakety Zenit na Proton-M a odklad vynesení na rok 2018, přesun vynesení družice Luč-5M 1 v roce 2019 z Vostočného (Angara-A5P) na Bajkonur (Proton-M) v souvislosti s dokončením startovní rampy pro Angaru ve Vostočném až v roce 2021, či přesun místa vynesení družic Kondor-FKA pomocí nosičů Sojuz-2.1a z Plesecku na Vostočnyj.

Rozpočet FKP na rok 2017 je poznamenán dalšími škrty. Zatímco v prosinci 2015 se předpokládal rozpočet na rok 2017 ve výši 104,5 miliardy rublů, konečný návrh rozpočtu v listopadu 2016 byl 92,46 miliardy rublů.

Jízdní řád ruských kosmických misí podle situace na začátku prosince 2016.
Jízdní řád ruských kosmických misí podle situace na začátku prosince 2016.
Zdroj: Autor

Zdroje informací:
http://novosti-kosmonavtiki.ru/
http://tass.ru/kosmos/3356889
http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/30033/
http://izvestia.ru/news/642539

Zdroje obrázků:
http://2.bp.blogspot.com/…/AAAAAAAAEQs/gi0l9pTJHRg/s1600/rus1.jpg
http://spacenews.com/…/Soyuz-Glonass-Launch-2016-05-29-879×485.jpg
http://www.russianspaceweb.com/…/remote_sensing/resurs_p/P3/crane_1.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/elektro-l__1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Milanek
Milanek
7 let před

Na tom protonu mně vždycky fascinuje ten aerodynamický kryt – vypadá jako by ho vyklepaly na smeťáku ze zbytků vlnitého plechu 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Milanek

To je jen návlek, který se před startem sundá 🙂

maro
maro
7 let před
Odpovědět  Milanek

To není aerodynamický kryt. Jen ochranný tepelný kryt pro náklad, který se těsně před startem sundá a složí. Proto je to taková technicistní plechová skládačka.

gg
gg
7 let před
Odpovědět  maro

Takže je to termodynamický kryt. 😀

ptpc
ptpc
7 let před

Ďakujem za článok plný relevantných informácii.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpovědět  ptpc

Děkuji za kladné hodnocení článku. Chtěl bych se k tématu vrátit zase za rok a podívat se, jak se to vyvíjí. Třeba teď byl trochu šum ohledně údajného zrušení sondy Luna-Grunt, ale tisková služba Roskosmosu to popřela.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Autor (Jiří Hošek) umí rusky? Nebo kdo to překládá? A francouzsky umí z redakce kdo, když prekládáte Tomasovy fotky? 😀

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Mám maturitu z ruštiny.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Thomasův fotokoutek překládám já. Na Flickru jsou i popisky v angličtině, případně jde francouzské texty přeložit pomocí Google translate. Když nepřekládá do češtiny, ale do angličtiny, dává to smysl. A z angličtiny už to přeložím bez problémů.

vh
vh
7 let před

Nauka MLM)v 2017 nebude ?

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpovědět  vh

Oficiální datum vynesení Nauky je prosinec 2017, ale fakticky je start reálný nejdříve v polovině roku 2018.

Asdf
Asdf
7 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Tak aby to vůbec stihli do konce životnosti ISS…

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před

Díky za článek. Vyvíjí se nějak nápad s těmi „osekanými Protony“? Pokud někdo ví, díky za info.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpovědět  Rudolf Šíma

Mluvilo se o dvou nových verzích: Proton-Medium a Proton-Light.
12. října oznámila společnost ILS uzavření dohody s prvním zákazníkem – konsorciem Intelsat na vynesení blíže neupřesněného nákladu nosičem Proton-Medium v období 2019 – 2020.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Děkuji za odpověď.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před

Dnes vyšla zajímavá zpráva. V tabulce v mém článku jsou v rámci Federálního kosmického programu využívány Protony od roku 2022 už jen v položkách č. 6 až 10, tedy pouze pro vynesení spojových družic Express. Podle dnešní zprávy
http://www.comnews.ru/content/105774/2017-02-01/gpks-nashlo-alternativu
provozovatel Expressů GPKS poukazuje na to, že startuje stále méně Protonů a není přesvědčen, že se jejich výrobu podaří udržet.
Starty Protonů v posledních letech:
2010 – 11 (včetně 1 neúspěšného)
2011 – 9 (včetně 1 neúspěšného)
2012 – 11 (včetně 1 neúspěšného)
2013 – 10
2014 – 8 (včetně 1 neúspěšného)
2015 – 7 (včetně 1 neúspěšného)
2016 – 3
Spolu s tím padá i zisk výrobce Protonu GKNPC im. M.V.Chruničeva (2013 – 44,9 mld RUB, 2014 – 36,5 mld RUB, 2015 – 32,8 mld RUB, navíc se nyní prohlubuje pauza ve startech Protonů kvůli rozhodnutí z minulého týdne o prověrkách všech motorů pro druhý a třetí stupeň).
Pro prvních pět Expressů z tabulky (Express-80, 103, AMU3, AMU4, AMU7) jsou již Protony zarezervovány, ale pro další Expressy počínaje rokem 2022 se nyní posuzuje možnost vynesení pomocí Sojuzů. Pokud k tomu dojde, pak by využívání Protonů pro vládní účely skončilo už v roce 2021.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Super, díky za info, ale nejsem si jistý, zda si to někdo přečte u skoro tři měsíce starého článku. Pokud bys měl zájem a čas, možná by to mohl být námět pro článek nový.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2016/12/06/zmeny-v-ruskem-federalnim-kosmickem-programu/