sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pohled do útrob spirální galaxie

Hubbleův teleskop nám opět přichystal krásnou podívanou. Jeden z jeho nejnovějších snímků pochází z relativně malé spirální galaxie, kterou označujeme jako NGC 247. Pokud bychom chtěli tento útvar najít, museli bychom hledat v souhvězdí Velryby, přičemž hledaná galaxie leží 11 milionů světelných let od naší planety, přičemž je součástí skupiny galaxií v Sochaři, což je volně vázané uskupení galaxií, ve kterém se nachází i známější NGC 253. Ale zpátky k aktuálnímu snímku. Vidíme na něm jasné jádro galaxie, které je obklopeno směsicí hvězd, plynů a prachu. Prach vytváří tmavé struktury, které vytváří vůči jasnému pozadí hvězd zajímavé siluety. Naopak plyn zde tvoří jasné lokality označované jako HII oblasti, které jsou hlavně ve vnějších oblastech poměrně roztrhané.

Snímek galaxie NGC 247 z pozemní observatoře ESO. Rozdíl ve výsledku je způsoben odlišnou vlnovou délkou snímkování.
Snímek galaxie NGC 247 z pozemní observatoře ESO. Rozdíl ve výsledku je způsoben odlišnou vlnovou délkou snímkování.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Tato galaxie ukazuje jednu zajímavou vlastnost, která není ze snímku poznat. Na jiných fotkách můžeme tuto galaxii pozorovat mnohem mohutnější a hlavně širší. Severní část disku NGC 247 je zdánlivě prázdná a ukrajuje tak z výhledu téměř třetinu celkové délky galaxie.

V této oblasti se také nachází hvězdy, ale jsou jiné než ty, které je obklopují. Jsou mnohem starší a díky tomu mají slabší svit, který se zbarvuje do ruda. To znamená, že ke zrození nových hvězd docházelo všude okolo, ale v „prázdné “oblasti byl tento proces po minimálně miliardu let přerušen.  Astronomové  zatím nevědí, jak přesně k tomu mohlo dojít, nicméně nejnovější studie předpokládají, že se na tom mohl podílet gravitační vliv jiných galaxií.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/potw1640a.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/NGC_247_ESO.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Fantasta
Fantasta
8 let před

Fantazie, jakou práci odvádí tento 26 let „starý“ stroj. Překrásné fotky.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Fantasta

Je to opravdu nádherná podívaná.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.