AKTUALIZOVÁNO: Atlas V dnes nic nevynese

Od startu poslední rakety Atlas V s misí OSIRIS-REx uběhl pouze týden a na startovní rampě už je připraven další exemplář tohoto nosiče. Důvod takovéto startovní kadence je jednoduchý, tento Atlas V totiž nebude startovat z Floridy, ale z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, která je na opačné straně Spojených států. Technici tak mohli obě rakety připravit nezávisle na sobě. Tento start bude prvním startem z Vandenbergovy základny po půlroční pauze způsobené prací na infrastruktuře. Další zajímavostí dnešního startu je fakt, že tato raketa Atlas V měla podle původních plánů vynést marsovskou misi InSight, ta byla ale posunuta až do dalšího startovního okna v roce 2018.

Namísto landeru InSight bude na špičce rakety snímkovací satelit WorldView 4. Ten zamíří na heliosynchronní kruhovou dráhu s výškou 617 kilometrů, odkud bude poskytovat snímky naší planety pro komerční využití s rozlišením až 31 centimetrů. Jelikož má satelit hmotnost jen 2087 kilogramů, bude použita nejslabší varianta rakety Atlas V – verze 401, prvnímu stupni tedy nebudou asistovat žádné bloky na tuhá paliva. Po vypuštění satelitu WorldView 4  použije horní stupeň Centaur přebytečné palivo pro přelet na jinou oběžnou dráhu, kde vypustí celkem 7 cubesatů (Prometheus A, Prometheus B, Aerocube 8C, Aerocube D, U2U, CELTEE a RAVEN). Zbytek paliva pak Centaur využije pro poslední zážeh, kterým opustí gravitační pole Země a vstoupí na oběžnou dráhu kolem Slunce. Start je naplánován na 20:30 našeho času a pravděpodobnost dobrého počasí je zatím 90%.

AKUTALIZACE: Dnešní start byl bohužel zrušen, kvůli drobnému úniku kapalného vodíku při tankování. Další pokus o start by měl proběhnout zítra, tedy 17. září, ve stejnou hodinu.

2. AKTUALIZACE: Další pokus o start neproběhne 17. záři, ale až 18. září. Technici potřebují více času na vyměnění problémového ventilu. Start je v neděli naplánovaný na stejný čas, tedy 20:30.

3. AKTUALIZACE: Start byl nakonec pro lesní požáry v nedalekém okolí odložen až na 26. září.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/…/28271855296_68eb071a1e_k-684×1024.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Atlas V dnes nic nevynese”

 1. antipod napsal:

  Štart je odložený pre lesné požiare na 26.sep.

 2. Zdeněk Veselý napsal:

  Podle ULA byl start odložen na neděli.

 3. Jaroslav Alois napsal:

  Málem bych zapomněl na nejslavnější poslední nosiče – byl jím poslední stupeň Saturnu 5 adaptovaný na Skylab.

 4. Jaroslav Alois napsal:

  Osudy posledních stupňů jsou stejně zajímavé. Již při letu Sputniku 1 byl centrální stupeň nosiče R-7, který se dostal na LEO a byl o několik hvězdných velikostí jasnější než sama družice, zhusta považován za první UDZ.
  U Sputniku 2 zase neoddělení od posledního stupně mohlo zapříčinit selhání tepelné regulace a úhyn pokusného psa na přehřátí.
  Při projektu Gemini byl poslední stupeň Titanu cílem prvního pokusu o setkání na orbitě.
  Poslední stupně nosičů sond opouštějící Sluneční soustavu jsou též na únikových drahách odlišných od drah vlastních sond a mohou jako vlastní sondy případným nálezců z řad E.T. avizovat naši civilizaci.

 5. Jaroslav Alois napsal:

  Na dráze kolem Slunce je i Centaur, který vynesl sondu N.H. – a létá skoro až k Jupiteru.
  Smyslem navádění Centaurů na meziplanetární dráhy mohou být testy řídícího systému stupně.

  • Spytihněv napsal:

   Určitě. Centaur New Horizons se pohybuje někde v Pásu asteroidů (velká poloosa dráhy 300 mil. km). A to ani nebyl jako poslední stupeň. Ale řešíme tu ty Centaury, které nevynášely objekty pryč od Země a jejich heliocentrická dráha je tedy jen jakýsi bonus navíc a ne jen důsledek potřeby urychlit sondu 🙂

 6. Armer10 napsal:

  scrub… takze neni co resit 🙂

 7. Václav Kořínek napsal:

  dnes byl start zrušen? chápu to správně?

 8. kopapaka napsal:

  Hmm, cože?
  Scrub. Very small ground side LH2 leak. Forming an ice ball on the umbilical. Outside our history. Standing down attempt today to resolve.

 9. Samo napsal:

  Zaujimalo by ma prečo centaur nezabrzdí a nezostúpi späť do atmosféry ale opúšťa gravitačné pole zeme? Kvôli neriadenemu zostupu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.