AKTUALIZOVÁNO: Atlas V dnes nic nevynese

Od startu poslední rakety Atlas V s misí OSIRIS-REx uběhl pouze týden a na startovní rampě už je připraven další exemplář tohoto nosiče. Důvod takovéto startovní kadence je jednoduchý, tento Atlas V totiž nebude startovat z Floridy, ale z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, která je na opačné straně Spojených států. Technici tak mohli obě rakety připravit nezávisle na sobě. Tento start bude prvním startem z Vandenbergovy základny po půlroční pauze způsobené prací na infrastruktuře. Další zajímavostí dnešního startu je fakt, že tato raketa Atlas V měla podle původních plánů vynést marsovskou misi InSight, ta byla ale posunuta až do dalšího startovního okna v roce 2018.

Namísto landeru InSight bude na špičce rakety snímkovací satelit WorldView 4. Ten zamíří na heliosynchronní kruhovou dráhu s výškou 617 kilometrů, odkud bude poskytovat snímky naší planety pro komerční využití s rozlišením až 31 centimetrů. Jelikož má satelit hmotnost jen 2087 kilogramů, bude použita nejslabší varianta rakety Atlas V – verze 401, prvnímu stupni tedy nebudou asistovat žádné bloky na tuhá paliva. Po vypuštění satelitu WorldView 4  použije horní stupeň Centaur přebytečné palivo pro přelet na jinou oběžnou dráhu, kde vypustí celkem 7 cubesatů (Prometheus A, Prometheus B, Aerocube 8C, Aerocube D, U2U, CELTEE a RAVEN). Zbytek paliva pak Centaur využije pro poslední zážeh, kterým opustí gravitační pole Země a vstoupí na oběžnou dráhu kolem Slunce. Start je naplánován na 20:30 našeho času a pravděpodobnost dobrého počasí je zatím 90%.

AKUTALIZACE: Dnešní start byl bohužel zrušen, kvůli drobnému úniku kapalného vodíku při tankování. Další pokus o start by měl proběhnout zítra, tedy 17. září, ve stejnou hodinu.

2. AKTUALIZACE: Další pokus o start neproběhne 17. záři, ale až 18. září. Technici potřebují více času na vyměnění problémového ventilu. Start je v neděli naplánovaný na stejný čas, tedy 20:30.

3. AKTUALIZACE: Start byl nakonec pro lesní požáry v nedalekém okolí odložen až na 26. září.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/…/28271855296_68eb071a1e_k-684×1024.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Atlas V dnes nic nevynese”

 1. antipod napsal:

  Štart je odložený pre lesné požiare na 26.sep.

 2. Zdeněk Veselý napsal:

  Podle ULA byl start odložen na neděli.

 3. Jaroslav Alois napsal:

  Málem bych zapomněl na nejslavnější poslední nosiče – byl jím poslední stupeň Saturnu 5 adaptovaný na Skylab.

 4. Jaroslav Alois napsal:

  Osudy posledních stupňů jsou stejně zajímavé. Již při letu Sputniku 1 byl centrální stupeň nosiče R-7, který se dostal na LEO a byl o několik hvězdných velikostí jasnější než sama družice, zhusta považován za první UDZ.
  U Sputniku 2 zase neoddělení od posledního stupně mohlo zapříčinit selhání tepelné regulace a úhyn pokusného psa na přehřátí.
  Při projektu Gemini byl poslední stupeň Titanu cílem prvního pokusu o setkání na orbitě.
  Poslední stupně nosičů sond opouštějící Sluneční soustavu jsou též na únikových drahách odlišných od drah vlastních sond a mohou jako vlastní sondy případným nálezců z řad E.T. avizovat naši civilizaci.

 5. Jaroslav Alois napsal:

  Na dráze kolem Slunce je i Centaur, který vynesl sondu N.H. – a létá skoro až k Jupiteru.
  Smyslem navádění Centaurů na meziplanetární dráhy mohou být testy řídícího systému stupně.

  • Spytihněv napsal:

   Určitě. Centaur New Horizons se pohybuje někde v Pásu asteroidů (velká poloosa dráhy 300 mil. km). A to ani nebyl jako poslední stupeň. Ale řešíme tu ty Centaury, které nevynášely objekty pryč od Země a jejich heliocentrická dráha je tedy jen jakýsi bonus navíc a ne jen důsledek potřeby urychlit sondu 🙂

 6. Armer10 napsal:

  scrub… takze neni co resit 🙂

 7. Václav Kořínek napsal:

  dnes byl start zrušen? chápu to správně?

 8. kopapaka napsal:

  Hmm, cože?
  Scrub. Very small ground side LH2 leak. Forming an ice ball on the umbilical. Outside our history. Standing down attempt today to resolve.

 9. Samo napsal:

  Zaujimalo by ma prečo centaur nezabrzdí a nezostúpi späť do atmosféry ale opúšťa gravitačné pole zeme? Kvôli neriadenemu zostupu?

  • Daniel Heřt Redakce napsal:

   Sám jsem o tom přemýšlel, místa na to poslat Centaur do atmosféry a zbytky do oceánu je dostatek, ale ne heliocentrické dráze také nebude nikomu překážet. Možná jde o to vyzkoušet něco co by se podobalo letovému profilu ACES, ale to jenom spekuluji.

   EDIT: Tak jsem se zeptal Tory Bruna, na podobné tweety docela často reaguje 😀

  • Spytihněv napsal:

   Je to krajně neobvyklé. Pokud se příliš nepletu, tak v posledních dvaceti letech se horní stupeň, když neurychloval sondy mimo zemské gravitační pole, jen asi ve třech případech odesílal na HD. Vždy šlo o vojenské záležitosti. USA 210, USA 249 a pak ještě bezpilotní raketoplán X-37B v dubnu 2010. Pokaždé to byl stupeň Centaur, jako v tomto případě.

  • Daniel Heřt Redakce napsal:

   Tak centaur se údajně uklízí na heliocentrickou dráhu pokaždé, když je to možné. Prý z důvodu, že je to jednodušší než řešit aby někomu nespadl na loď. (z NSF)

   • Spytihněv napsal:

    Ten by asi měl vědět, o čem mluví…. ale rád bych viděl výčet těch centaurů odeslaných na HD, pokud neurychlovaly něco dál od Země. Nezdá se mi, že by šlo o obvyklou věc.

   • Daniel Heřt Redakce napsal:

    Podle NSF fóra tyto starty:
    DMSP-5D3 F18
    Landsat 8
    DMSP-5D3 F19
    Worldview-3

    a nyní Worldview-4

    Jinak Tory mi odpověděl, ale myslel že mluvím o startu OSIRIS-REx Tak jsem mu napsal znovu a zatím nic.

   • Spytihněv napsal:

    To by šlo. Do jisté míry to odpovídá tomu výčtu, co jsem uvedl výše (jen ten X-37B tam není). DMSP-5D3 F18 je USA 210, DMSP-5D3 F19 je USA 249. Worldview-3 souhlas (o tom jsem nevěděl). Ale Centaur Landsatu-8 podle mého názoru zanikl po jednom dni. Ale kdo ví…. Každopádně ovšem pokud je ten výčet takto krátký, tak bych snad i trval na tom, že se jedná o neobvyklou operaci 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.