Tiangong-2 na finální dráze, Tiangong-1 neřízeně padá

Tiangong-1

Stanice Tiangong-2, která byla vypuštěna minulý týden, už dosáhla své určené oběžné dráhy. Ta je kruhová a nachází se ve výšce 393 kilometrů nad zemským povrchem. Po startu se stanice nacházela na nižší oběžné dráze s parametry 200×347 kilometrů (nejnižší a nejvyšší body dráhy), ze které musela vystoupat pomocí vlastních motorů. Čína také odhalila zajímavé informace o vybavení stanice, na palubě Tiangongu-2 se totiž nacházejí velice přesné atomové hodiny, které používají pokročilou technologii studených atomů. Tyto hodiny by se měly v časovém horizontu 30-300 milionů let zpozdit o méně než jedinou sekundu. Hlavním účelem takto přesných hodin by kromě výzkumu měla být synchronizace ostatních atomových hodin ve vesmíru. Ty se používají převážně na navigačních satelitech, které si musí pro správnou funkci udržovat velmi přesný čas. Lepší synchronizace mezi jednotlivými satelity by tak přinesla vyšší navigační přesnost.

Z Číny také přišly zprávy o jejich první vesmírné stanici, Tiangong-1. Ta krouží na nízké oběžné dráze už téměř pět let. Do konce roku 2013 k ní startovaly hned tři mise, první byla pouze nepilotovaná, ale během dalších dvou misí se na stanici nakrátko zabydlely tříčlenné posádky. Tiangong-1 měl být po těchto misích, tedy ke konci roku 2013, naveden zpět do atmosféry. Jeho pobyt ve vesmíru byl ale prodloužen o dva roky. Čína oznámila 21. března tohoto roku, že stanice Tiangong-1 úspěšně ukončila svojí prodlouženou službu. Na poslední tiskové konferenci však bylo nepřímo potvrzeno to, co si nezávislí pozorovatelé mysleli už dříve. Čína totiž největší pravděpodobností ztratila nad stanicí kontrolu. To znamená, že zbytky stanice mohou dopadnout do obydlených oblastí, namísto bezpečného navedení do oceánu. Ve finále se ale nic zas tak strašného neděje, velká většina stanice pravděpodobně během průletu atmosférou shoří a šance, že by zbylé trosky někoho ohrozily je velice malá. Podle Číny by mělo dojít ke vstupu Tiangongu-1 do atmosféry někdy v druhé polovině roku 2017. Přesnější údaje se určitě objeví s tím, jak se bude zánik stanice blížit.

Interiér stanice Tiangong-2, vyfocený na oběžné dráze.

Interiér stanice Tiangong-2, vyfocený na oběžné dráze.
Zdroj: http://www.chinaspaceflight.com/

Interiér stanice Tiangong-2, vyfocený na oběžné dráze.

Interiér stanice Tiangong-2, vyfocený na oběžné dráze.
Zdroj: http://www.chinaspaceflight.com/

Zdroje informací:
http://news.xinhuanet.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.popularmechanics.com/

Zdroje obrázků:
http://www.asianscientist.com/…2rhhpsuvfdk8i4ru5omeps.jpg
http://www.chinaspaceflight.com/usr/uploads/2016/09/15/1473952755181203.jpg
http://www.chinaspaceflight.com/usr/uploads/2016/09/15/1473952756102656.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Tiangong-2 na finální dráze, Tiangong-1 neřízeně padá”

 1. marian Redakce napsal:

  Článok je fajn, ale tá ľahko bulvarizačná časť nadpisu („…Tiangong-1 neřízeně padá“) mi trochu pokazila dojem. Presne takto to poňali aj bežní, kozmonauticky negramotní novinári v našom mediálom priestore. Napr. slovenský denník SME predtým vôbec (!) neinformoval o štarte Tiangongu 2 (o mnohých dalších podstatnejších veciach ani nehovorím), ale z nenápadnej zmienky o Tiangonu 1, ktorý odznel na čínskej tlačovke, urobili článok „Čínska vesmírna stanica padne na zem, nemajú ju pod kontrolou“. Podobne zbytočne bulvárne to zobrali aj mnohé iné miestne media. Je smutné, ked oveľa podstatnejšie zmienky o dalšom smerovaní čínskeho kozmického program zaniknú v balaste takejto nie až tak relevantnej informácie – jednak bola objavená teplá voda (to že Tiangong 1 neriadene vstúpi do atmosféry sa vie už viac ako pol roka) a jednak do atmosféry pravidelne vstupujú väčšie objekty a ani pes po nich neštekne :).

 2. Jaroslav Alois napsal:

  Stanice je maličká, moc z ní nezbude.

 3. Spytihněv napsal:

  Čína tedy jede. Po satelitu QSS teď další technologická vychytávka, superpřesné atomové hodiny.

 4. ahoj napsal:

  Mohl by Tiangong-1 dopadnout do česka?

 5. Michael napsal:

  Mám jen takový dotaz, když padal skylab, tak se také tvrdilo, že to nezasáhne obydlenou oblast a skoro vše shoří v atmosféře (viz letní seriál). Ale skutečnost byla trochu jiná, je pravděpodobné, že se dají opět očekávat další úlomky na Zemi, nebo se od té doby něco upravilo a už takové nebezpečí nehrozí??

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.