Slavíme čtvrté narozeniny

Vážení a milí čtenáři, vzpomenete si, co jste dělali 1. září 2012? Byla to pro Vás dost možná úplně obyčejná sobota. Věřte, že i pro nás by se jednalo o den, který svým významem nijak nepřekoná ostatní, kdybychom se o několik týdnů dříve nerozhodli, že právě v tento den spustíme blog o kosmonautice. Na jedné straně nás hnalo nadšení, na druhé jsme měli strach, jak naše články lidé přijmou a zda se k nám budou rádi vracet. Nyní, po čtyřech letech návštěvnost našeho blogu stále roste, nadšení vyprchalo, ale bylo nahrazeno něčím mnohem silnějším. Radostí z toho, že provozujeme blog, který baví čtenáře, se kterými tvoříme jeden nerozlučný celek.

Jelikož se naše čtenářská základna stále rozrůstá, dovolím si připomenout další důležité momenty v historii našeho blogu. Od prvního září 2012 vycházely na našem blogu články poměrně zřídka – jeden za dva dny. Devátého února 2013 jsme se rozhodli, že zkusíme psát články každý den a od té doby nám to vydrželo. Na současný systém dvou článků denně jsme postupně naběhli v průběhu září 2014.  Jak se zvyšoval počet článků, rostl i počet čtenářů, přibývalo komentářů a postupně začalo vznikat něco, co jsem na začátku nečekal.

Podařilo se nám vypěstovat úžasný vztah s našimi čtenáři, kteří svými komentáři dokáží problematiku popisovanou v článku skvěle rozebrat, případně doplnit mnoho zajímavých detailů. Vám všem, kteří pomáháte vytvářet tuhle unikátní symbiózu patří velký dík. Naše redakce by mohla psát sebelepší články, ale pokud by je nikdo nečetl, nemělo by smysl v této práci pokračovat. Pro publikum se píše mnohem lépe, pokud je čtenářská obec taková, jako naše, pak to platí dvojnásob.

Uplynulý rok byl pro nás ve znamení růstu, což jasně dokumentují čísla, která najdete pod následujícím odstavcem. Pokud bych měl vypíchnout nejdůležitější novinku, kterou náš blog přinesl v uplynulém roce, zmínil bych česky komentované přenosy startů raket. Když jsme tento program rozjížděli, nečekali jsme žádný velký úspěch. Ovšem skutečnost, že naše přenosy sledují stovky diváků, nás velmi mile překvapil. Navíc, se v této oblasti možná podaří dojednat i jednu velmi zajímavou možnost, která by nám umožnila oslovit ještě širší publikum, ale zatím ještě nechci nic zakřiknout. Věřte ale, že se na něčem pracuje.

Velkou událostí bylo i knižní vydání našeho seriálu Kritické momenty kosmonautiky. Náš portál se dočkal také ocenění od Akademie věd v rámci soutěže SCIAP. Obsadili jsme třetí místo v kategorii Internet, kniha Kritické momenty kosmonautiky se usadila na druhém místě v kategorii Časopis/Publikace a stejnojmenný videoseriál byl v rubrice Audio/Video/Film třetí. A teď už ty slibované statistiky za období od 1. září 2015 do 31. srpna 2016 – V závorce najdete srovnání s rokem minulým.

Počet návštěv: 1 139 164 (+ 51,63%)
Nejúspěšnější den: 27.5.2016 (7 160 návštěv)
Počet stránek, odkud k nám přišly návštěvy: 607 (+24,55%)
Průměrná doba strávená na stránce: 4 minuty 7 sekund (+ 1,16%)
Průměrný počet navštívených stránek/návštěvu: 2,61 (- 0,99%)
Počet klíčových slov, přes která sem někdo přišel z vyhledávačů: 16 381 (+22,51%)
Počet území, odkud jsme zaznamenali návštěvy: 148 (- 1,33%)
Pár exotických území, odkud přišly návštěvy: Keňa, Guatemala, Mongolsko, Nepál, Sýrie, Tanzánie, Uganda, Surinam, Burundi, Benin, Kapverdy, Kambodža, Libanon, Bangladéš, Laos, nebo Martinik

V uplynulém roce jsme do redakce přijali hned několik nových členů, kteří svou aktivitou výrazně rozšířili naše možnosti. Nechci na nikoho zapomenout, ale rád bych jmenoval tři nejaktivnější – jsou to Daniel Heřt, Martin Gembec a Vladimír Wagner. Z pozice šéfredaktora musím zopakovat slova, která jsem již nejednou prohlásil. Jsem hrdý na redakci, kterou kolem sebe mám a tímto bych chtěl všem autorům, kteří více či méně aktivně píší pro náš blog, upřímně poděkovat.

Kdo čte náš blog dlouhodobě, ten už ví, že od prvních narozeniny vyhlašujeme výsledky soutěže o redaktora roku. Také letos jsme porovnali počty vydaných článků, jejich čtenost, ale i hvězdičkové hodnocení. Výsledek nám ukázal pořadí redaktorů, přičemž první trojice se může těšit na věcné ceny – malé plaketky, které jim za pár let připomenou, jak byli na našem webu aktivní.

1. místo Dušan Majer – 3605 bodů
2. místo Daniel Heřt – 1228 bodů
3. místo Martin Gembec – 1193 bodů

Plakety pro tři nejlepší redaktory našeho portálu mezi roky 2015 a 2016

Plakety pro tři nejlepší redaktory našeho portálu mezi roky 2015 a 2016
Zdroj: Autor

Zdroje obrázků:
http://thesoundofhope.org/wp-content/uploads/2014/05/4candles.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

68 komentářů ke článku “Slavíme čtvrté narozeniny”

 1. Dan napsal:

  Také gratuluji k narozeninám a moc děkuji za veškerou práci, kterou pro nás děláte.

 2. Nemo napsal:

  Pánové,
  i já se přidávám k velkému počtu gratulantů a přeji hodně dobrého do let příštích…ať jich je co nejvíc a zároveň děkuji za vše, co pro nás děláte.
  Nemo

 3. Jirka napsal:

  Pánové děkujeme!!!!!!! Přeji mnoho zdaru!! díky…

 4. Pedro napsal:

  Pánové,

  gratulací je tu už více než dost, ale nedá mi to a i já se musím respektive chci přidat k těm dlouhým zástupům.

  Chci Vám všem poděkovat za dosavadní práci a popřát Vám sílu, energii a nové nápady do dalších let.

  Pedro

 5. Brič Jan napsal:

  Dík za vaše články,ať se daří ještě lépe.Ještě jednou dík!!!!!!!

 6. hansnasa napsal:

  Co ještě dodat,jste prostě nejlepší a doufám,že vám to dlouho vydrží.Děkuji za obrovský kus práce kterou odvádíte pro nás,fandy kosmonautiky.

 7. cubecoop napsal:

  Děkuji za to, jak obohacujete můj život…

 8. Fuji napsal:

  Připojím se s gratulací. Děláte to pěkně pánové. Když vidím kadenci Dušanových článků, tak si umím představit množství práce a času nad tím vším. Asi pěkná „rasovina“. Jako spoustu ostatních i mě přitáhly brilantní seriály Ondřeje Šamárka, ale jak se dostaneš do prostředí kosmonautixu, nastane taková závislost, že se nesnadno opouští. A není proč opouštět. Děkuji celému osazenstvu kosmonautixu i odbornému přispěvatelstvu na blogu

 9. Petr Kasan napsal:

  Ve stínu dnešní havárie Falconu se mi špatně hledají správná slova. Dovolím si zopakovat přání, které jsem napsal před víc jak rokem – nadšený při čtení Osudů:
  Všem autorům Kosmonautixu přeju hodně zdaru a neutuchající entuziasmus. Prosím pište, přinášejte novinky, tvořte dál – v oboru, kde nepanuje „všeobecná společenská nasranost“, kde úspěch je přijímán s radostí a neúspěch s pokorou a nadějí.

 10. endemit napsal:

  Nebýt vás, tak toho o kosmonautice nevím ani desetinu. Jste nejlepší.

 11. Tomáš S. napsal:

  Kluci paráda, jen tak dál. A mimochodem, napište na Vaše stránky číslo konta redakce. Jsem si jistý, že Vám za tu snahu hodně lidí rádo pošle stovku měsíčně…

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Děkujeme, tohle nám už psalo více lidí, ale nechceme to dávat takhle okatě najevo. Pokud má někdo zájem podpořit konkrétního autora, může využít naší stránky Redakce, kde jsou uvedeny maily na jednotlivé autory. Čtenář se tak může s autorem spojit a domluvit se na předání čísla účtu. Ale nechtěl bych dávat tohle číslo veřejně – nejde o nějaký strach, ale pouze o to, že jakmile bych to zveřejnil už je to určitá forma „nátlaku“ na čtenáře. Osobně nemám rád reklamy ani nic podobného. Největší odměnou jsou pro nás pozitivní ohlasy čtenářů. Ale i přesto, že nikde nic uvedené nemáme, tak už se za historii blogu objevilo několik čtenářů, kteří autory kontaktovali a něco jim přispěli.

   • ucetni napsal:

    Doufám, že ty dary daní!

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Krásná ukázka české povahy :-). Ale abych nebyl jedovatý tak vám odpovím, že nemohu mluvit za ostatní, ale já v tomto případě postupuji zodpovědně. 🙂

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Díky za starost o cizí privátní záležitosti.
    Vzhledem k tomu, že daň z peněžních darů jako součást daně z příjmu je příjemce povinen hradit pouze přesáhne-li hodnota či částka daru 15 000 Kč, předpokládám, že nikdo z redaktorů nemusí tyto dary ani přiznávat, ani danit. To ovšem pan účetní jistě ví.
    Vzhledem k mailové adrese tohoto diskutéra se však domnívám, že jde o roztomilý pokus o spam…

 12. Samo napsal:

  Všetko najlepšie a nech sa darí stále viac a viac 🙂

 13. Lukáš Král napsal:

  Děkuji za všechny skvělé články, máte můj obdiv! Zvláště proto, že jste to vydrželi dělat na této úrovni víc než rok 🙂

 14. Amper napsal:

  Vsechno nejlepsi, bez vas by se prokrastinovalo mnohem hur 😀

 15. maro napsal:

  Všechno nejlepší. Za vaším webem je spousta autorské práce a výsledek je opravdu skvělý.
  Mimochodem to září roku 2012 je prostě jasné. Začátkem srpna roku 2012 přístála úžasným způsobem Curiosity na Marsu a celý svět se začal po dlouhé době zase trochu víc zajímat jak ten mimozemský prostor vypadá. Najednou se i vlasáči z JPL stali na chvíli mediálními hvězdami. Věřím, že část vašeho nadšení pocházela i z této velké události. Lepší dobu na start úspěšného webu o kosmonautice snad ani nešlo vybrat.
  Proto přeji vám i Curiosity úspěšnou dlouhověkost. Vám samozřejmě i dál za horizont toho marsovského průzkumníka, abyste mohli i dál skvěle komentovat všechny jeho následníky.

 16. skeble napsal:

  Přeji čtyřletému kosmonautix, aby vydržel dlouho. A doufám, že až bude dospívat, v pubertě, že nám bude přinášet pravidelné čerstvé zprávy ze života na Marsu.

 17. Martin napsal:

  Také bych Vám rád popřál vše nejlepší,stále více čtenářů a jen samé úspěchy v práci,které věnujete takovou spoustu času. Jsem rád,že mohu být jedním z těch,kteří denně alespoň jednou kliknou na záložku v prohlížeči,aby zde nalezli nějaký zajímavý článek.

  Ještě jednou,vše nejlepší Kosmonautix

 18. bill napsal:

  Milý Kosmonautixi!

  přeji Ti vše nejlepší k narozeninám… hlavně hodně zdraví, štěstí, lásky a pracovních úspěchů. Děkuji Ti za všechno co pro mě děláš.

  Bill

 19. Exa napsal:

  Velká gratulace. Díky za skvělou práci. A mnoho elánu do budoucna.

 20. zuzi napsal:

  Vše nejlepší k narozeninám! A fascinuje mne, ze v dnešní divne dobe, jste web co si drží kvalitu, která jeste stoupá, ziskavate další kvalitní autory a kupodivu vecne diskuze pod clanky, které nejsou plne politických nesmyslu. A Mimo to, nejste zapleveleny reklamou.
  Jen tak dal kosmonautix!

 21. Všeťa napsal:

  Také přeji vše nejlepší k výročí. a k exotickým destinacím odkud probihají navštevy portalu si dovolím připojit Afghánistán odkud vás navštěvuji při své půlroční misi.

 22. Martin Frána napsal:

  Blahopřeji ke čtvrtým narozeninám. Díky za všechny úžasné články na Kosmonautixu. A přání? Přeji ať ty „svíčky“ Kosmonautixu nikdo nezhasne a ať nevyhoří ta radost a chuť psát dál a dál. Je to stejně úžasné a trošku neuvěřitelné, jak velkých věcí jsou lidé schopni ve svém volném čase v dnešní době, kdy se tak moc lidí jako první zeptá „a co za to?“ Ještě jednou dík.

 23. Štěpán napsal:

  Bude někdy na 1.místě někdo jiný než Dušan? ber to jako gratulaci Dušane. Těším se na další roky.

 24. tonda napsal:

  Blahopřeji k narozeninám a přeji celé redakci hodně zdraví,skvělých nápadů,a aby jim byla jejich práce stále koníčkem,což je vidět na kvalitě tohoto portálu.A samozřejmě veliké poděkování za dosavadní práci pro nás kosmofanouše!Díky moc všem!
  P:S:A červíček už začal hlodat,copak nám ten Dušan přichystal za překvapení??

 25. Jindra napsal:

  Kvůli kosmonautiku se těším na cestu do školy:)

 26. Spytihněv napsal:

  Tak samozřejmě v první řadě mohutná gratulace. Díky za trvalý přísun aktuálních informací ať už na blogu nebo na fóru, díky čemuž nic podstatného ani méně podstatného neunikne pozornosti. A o tom to je. Nikoliv primárně zdroj zábavy, ale především zdroj informací, což je rozhodně mnohem záslužnější. Jen tak dál do dalších let. Pořád se v kosmonautice něco bude dít, takže Kosmonautix bude potřeba! 🙂

 27. zvejkal napsal:

  Kedze som hlavne pasivny prijimatel skveleho obsahu na kosmonautix.cz, tak sa patri len pekne podakovat za vas web a za vasu pracu.
  Takze DAKUJEM.

 28. Sierra Redakce napsal:

  HappyB-day kosmonautix 😀 Nezbývá, než popřát mnoho úspěchů do budoucna 🙂

 29. Víťa napsal:

  Bez Vašeho webu by byl můj den o hodně chudší. Díky moc!

 30. Rudolf Šíma napsal:

  Happy Birthday milý Kosmonautix, happy Birthday to you. 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.