Nečekaně vypuštěná družice má problémy

Včera, tedy v úterý 13. září v 16:38 SELČ došlo na izraelském kosmodromu Palmachim ke startu nosné rakety Šavit-2. Šlo o nečekanou událost, jelikož termín startu nebyl nikde avizován, ale start rakety se utajit nedá a tak se informace o události rychle roznesla do celého světa. Nákladem byla družice Ofeq 11, což je zástupce rodiny armádních satelitů, které s velkou pravděpodobností provádí optický průzkum terénu. Několik hodin po startu se ale začaly objevovat kusé informace o problémech, které družici potkaly.

Jisté je, že náklad úspěšně dosáhl oběžné dráhy a pozemní týmy s ním navázaly spojení. Informace o jeho stavu ale nejsou příliš jasné. Podle všeho satelit vykazuje jisté anomálie, takže specialisté začali pracovat na obnovení všech jeho funkcí. Ofeq 11 by mohl být zástupcem nové generace snímkovacích družic, přičemž by měl používat modernější systémy, než jeho předchůdci. Snímky z výšky 600 kilometrů by měly dosahovat rozlišení 50 centimetrů.

Stejně jako předchozí satelity tohoto systému by i Ofeq 11 měl kroužit kolem Země po dráze, která je vůči rovníku skloněna o 142°. Díky tomu zajistí každý den šest snímků oblasti Blízkého Východu za denního světla po dobu rok a půl od startu. Díky tomu budou mít Izraelci k dispozici prostředek zajišťující rychlou kadenci snímkování jejich důležitých oblastí. Vlivem orbitální mechaniky bude postupem času počet vhodných přeletů za den klesat, přesto díky své dráze bude nabízet více snímkovacích možností než tradiční družice na polárních oběžných drahách, které nabízí pouze dvě možnosti snímkování s příhodnými pozorovacími úhly a osvětlením.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2016/09/ofeq11-launch1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “Nečekaně vypuštěná družice má problémy”

 1. holubin napsal:

  Tak dnešní diskuse mě fakt pobavila, hlavně představa zakrslého Izraelce s divadelním kukátkem a pastelkama 😀
  Ale teď vážně:
  Chápu správně, že 142° je severo-západní směr, tedy „proti“ rotaci planety? Pokud by byl satelit na polární dráze bude perioda stejná (asi 94 minut), ale frekvence přeletu nad cílovou oblastí bude nižší, protože Země se „pod satelitem“ posouvá rychleji? Nebo je to náhoda a stejné frekvence přeletu by šlo dosáhnout i severo-východním směrem (tedy sklon 0°-90°)?
  Jsou na takové dráze satelity běžné? Popř. jaké jsou další důvody pro umístění na „západní orbitu“?
  A ještě mě napadlo: Je nárůst DeltaV při letu proti rotaci Země stejný pro cestu na LEO i na GEO?
  Snad jsem to napsal srozumitelně 🙂
  díky za případné odpověďi

 2. Marek Klusák napsal:

  Tak u komentářů jsem se opravdu nasmál! 😀

 3. RiMr napsal:

  „Snímky z výšky 600 metrů“

  …kurňa, to je družice s plochou dráhou letu! 🙂

 4. Jarda napsal:

  Mas tam preklep, Dusane:
  „Snímky z výšky 600 metrů…“

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.