sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vzpomínky na sondu Rosseta

Obal alba Rosetta

Nestává se často, aby vesmírná mise pronikla hluboko do kultury a inspirovala doslova miliony lidí po celém světě. Evropské sondě Rosetta se to povedlo doslova na výbornou. Její veleúspěšné počínání u komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko je však téměř u konce. Pokud půjde vše podle plánu, měla by sonda 30. září tohoto roku dosednout na povrch komety a tím uzavřít další kapitolu kometárního průzkumu naší Sluneční soustavy. Než se tak stane, na pultech prodejen s  hudebními nosiči se objeví album inspirované „dobrodružstvím“ sondy výstižně nazvané Rosetta. Stojí za ním třiasedmdesátiletý skladatel elektronické hudby Vangelis a světlo světa by mělo spatřit již 23. září 2016. Jelikož nejde jen o hudební událost, myslím, že stojí za to albu věnovat alespoň krátký článek.

Řecký hudebník Vangelis byl misí sondy Rosetta uchvácen již od úplného počátku a bedlivě sledoval její průběh. Rozhodnutí spolupracovat s ESA (Evropskou kosmickou agenturou) na hudbě k misi však učinil až poté, co se s ním prostřednictvím video hovoru spojil astronaut André Kuipers z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). André je totiž jeho velkým fanouškem. Rozhovor ovlivnil Vangelise natolik, že se rozhodl napsat hudbu k přistání pouzdra Philae na kometě v roce 2014. Od té doby rozšiřoval tyto skladby až do plnohodnotného alba, které bude vyprávět příběh sondy Rosetta od začátku do konce. Tomu také zhruba odpovídá datum vydání celého alba. Není to však poprvé, kdy hudba tohoto slavného skladatele doprovází vesmírnou misi. Fantastická chorální symfonie Mythodea, kterou věnoval kdysi NASA podpořila americkou kosmickou sondu Mars Odyssey na cestě ke čtvrté planetě Sluneční soustavy. Sám Vangelis přiznává, že mytologie, věda a výzkum vesmíru jsou aspekty, které ho fascinují už od útlého věku a nějakým způsobem byly vždy spojeny s hudbou, kterou dělal. Jeho kompozice bychom dokonce našli v úspěšném dokumentárním seriálu Carla Sagana – Kosmos.

Vangelis při práci na albu Rosetta
Vangelis při práci na albu Rosetta Zdroj: http://i2.wp.com/

V průběhu natáčení novinky dokonce skladatele u něho doma navštívil Jean-François Clervoy astronaut Evropské kosmické agentury a neubránil se nadšení. To co spatřil, totiž předčilo jeho očekávání. Vstoupil do místnosti, která byla zcela zaplněna instrumenty. Podobu těchto nástrojů poté popsal jako kokpit vesmírného raketoplánu. Poslechl si některé kompozice a prý dobře vystihují „ducha“ celé mise Rosetta. Prostřednictvím hudby tak máme jedinečnou možnost sdílet trvalou vzpomínku na průzkumnou cestu sondy Rosetta s malým „pasažérem“ Philae na palubě.

Legendární řecký skladatel a hudebník Vangelis má stále co nabídnout a rozhodně ještě nepatří do „starého železa“, jak dokazují již uveřejněné nové písně. Nepochybně půjde o nevšední hudební zážitek.

Na novém koncepčním albu Rosetta najdeme celkem 13 skladeb v tomto pořadí: Origins (Arrival), Starstuff, Infinitude, Exo Genesis, Celestial Whispers, Albedo 0.06, Sunlight, Rosetta, Philae’s Descent, Mission Accomplie (Rosetta’s Waltz), Perihelion, Elegy, Return To The Void. Album vyjde u lebelu Decca a bude k mání na CD, LP, ale i v digitální podobě. Sám autor k tomu dodává: „Rosetta je věnována všem, kteří se podíleli na tom, aby byla tato mise realizována.“  Nám nezbývá než se těšit.

Obal alba Rosetta
Obal alba Rosetta
Zdroj: http://elsew.com/

A sonda Rosetta? Ta nám má stále ještě co nabídnout. Zatímco loni touto dobou byla kometa krátce po průletu přísluním, nyní už směřuje k bodu Slunci nejvzdálenějšímu u dráhy Jupiteru. Pro Rosettu to znamená konec mise, který nastane za 14 dní, ale díky snížené aktivitě jádra si právě nyní můžeme vychutnávat ty nejdetailnější záběry povrchu komety. Budeme tak moci nejen porovnávat, jak se povrch komety změnil od srpna 2014, kdy se Rosetta dostala ke kometě, ale taky máme k dispozici detailní 3D model. Sonda nám při svém sestupu na povrch komety ještě přinese poslední várku úžasných fotografií, ale my už nyní víme, že až se tak stane, budou moci vědci ještě mnoho let přinášet nové poznatky o této kometě. A my budeme mít ještě mnoho let možnost relaxovat při čtení těchto výsledků u hudby nesmrtelného Vangelise.

Zdroje informací:
http://elsew.com/
http://blogs.esa.int/
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
http://elsew.com/data/rosetta1280.jpg
http://i2.wp.com/www.synthtopia.com/…/vangelis-studio.png?resize=640%2C339

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ahoj
ahoj
8 let před

můžu se zeptat kolik vodíku je potřeba abychom za 1s urychlili těleso o hmotnosti 1kg na 1km/h (pomocí motoru scramjetu )?Děkuju za odpověď.

Daniel Heřt
8 let před
Odpověď  ahoj

Nevím jak to souvisí s Rosettou a k čemu je tahle kalkulace užitečná 😀 ale pokud beru v úvahu ISP 2000s tak je to 14,2 miligramů paliva, tedy včetně kyslíku, který bere scramjet z atmosféry.

kastelán
kastelán
8 let před

Ano rosetta měla opravdu povedené PR, i lidé co je vůbec NIC z vesmíru nezajímá, vědí, že támhle někde daleko na kometě spinká malé philae… Jen tak dál ESA…

maro
maro
8 let před
Odpověď  kastelán

Bude tam spinkat i samotná Roseta. A možná je na ní koutový odražeč kvůli laserovému zaměření. I když možná je nemožné ho zaměřit. Ta vzdálenost bude úplně jinde, než jak je to třeba u Měsíce.

Martin Gembec
Martin Gembec
8 let před
Odpověď  maro

Odražeč nemá, ale myslím, že na aktivním tělese v tak velké dálce by to bylo i nereálné.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  maro

Koutový odražeč asi ne. Před startem se ještě pořádně nevědělo, jaký bude konečný osud Rosetty, navíc se nebude jednat o klasické přistání, kdy by byl pěkně umístěn, ale o řízený dopad a v jaké poloze sonda zůstane na povrchu, to se dá těžko přesně určit… Navíc přesnou dráhu 67P nepotřebujeme znát nijak akutně. Pokud bych viděl něco v tomto smyslu užitečného, tak by to byl radiomaják na nějaké planetce ze skupiny Aten. Napájení ideálně jaderným článkem.

Karel Zvoník
8 let před
Odpověď  kastelán

Myslím, že nejenom PR bylo povedené, ale i výsledky sondy stojí za to.Tu pozornost si jistě zaslouží 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.