sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vangelis a Rosetta

Řeckého skladatele instrumentální hudby, který vystupuje pod uměleckým jménem Vangelis, znají asi všichni. Dokonce i ti, kterým jeho jméno nic neříká ale docela jistě poznají třeba jeho skladby Dobytí ráje, nebo Chariots of fire. Jak ale tento světoznámý skladatel souvisí s kosmonautikou? Výrazně! Vangelis totiž speciálně pro Evropskou kosmickou agenturu složil tři instrumentální skladby, kterými chtěl vzdát hold historické misi sondy Rosetta. Je potěšující vidět, že přistání na kometě neoslovuje pouze technicky zaměřenou veřejnost, ale i uměleckou obec.

Vangelis není v kosmonautické tématice neznámý. Už před několika lety se jeho skladba Mythodea stala „hymnou“ americké sody Mars Odyssey.

Zdroje obrázků:
http://www.reviewsnewage.com/…ESA-inspirados-en-la-misi%C3%B3n-Rosetta.jpg
http://www.greeksongs-greekmusic.com/…/vangelis-papathanassiou-01.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
10 let před

V sobotu na párty v Praze zakomponoval video DJ do doprovodné psychedelické projekce animace přistání Philae, orbitu Rosetty a záběrů z řídícího střediska. Hodně potěšilo 🙂 …

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  slappy

Velký palec nahoru pro toho DJ! Jen je otázka, zda tanečníci tušili, o co jde. 😀

Steve
Steve
10 let před

Snažím se někde dopátrat výsledku, jetli se stihly odeslat výsledky na Zem z těch 90% vědeckých úkolů a testů Philae ? 80% bylo jistých, čekalo se na těch 10%. Kolik je teda konečný stav získaných dat z Philae přes Rosettu ? Modul nyní hybernuje na kometě a dál letí ke Slunci, jaký je očekávaný další osud sondy Philae a Rosetty – shoří u Slunce a kdy ? Děkuji pěkně za odpověď.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Steve

Pokud vím, tak konečné „skóre“ je 90%. Poslalo se všechno, kromě dat z přístroje APXS, kterému se neodklopila krytka (pravděpodobně vinou velkého náklonu Philae).
Rosetta ani Philae rozhodně neshoří :-). Na to letí kometa moc daleko od Slunce. Nejblíže ke Slunci bude kometa příští rok v létě. Základní mise sondy Rosetta má trvat do konce roku 2015.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.