ŽIVĚ: Dva hlídači geostacionární dráhy čekají na start

Na geostacionární dráze obíhá velké množství družic – od meteorologických až po armádní průzkumné. Jelikož se v poslední době začínají rozvíjet projekty, které umožňují přiblížení k družici na oběžné dráze, může to znamenat, že by protivník mohl takto zničit americké tajné družice. Projekt GSSAP (Geosynchronous Space Situational Awareness Program) sází na malé družice, které hlídají oběžnou dráhu a sledují, aby nedošlo k ohrožení jiných satelitů. Na start v těchto hodinách čekají dva noví zástupci této hlídkovací rodiny.

Logo mise

Logo mise
Zdroj: spaceflight101.com

Raketa Delta IV M+ (4,2) by měla odstartovat zítra, tedy v pátek v 6:47 našeho času. Dva vynášené satelity GSSAP postavila společnost Orbital ATK a každý z nich váží jen okolo 600 – 700 kg. Nosič by je měl dopravit přímo na geostacionární dráhu, přičemž k oddělení od horního stupně by mohlo dojít zhruba šest hodin po startu. Dva vynášené satelity se na oběžné dráze připojí k první dvojici, která byla vynesena v roce 2014.

Družice GSSAP jsou malé a pozemním pozorovatelům se hledají jen obtížně, jejich charakteristickým znakem je, že disponují velkými nádržemi, které jim umožňují široké manévrování nad a pod geostacionární drahou. Celý projekt začal jako tajný, ale v roce 2014 byl odtajněn. V případě dnešního startu známe úkoly nákladu, ale na druhou stranu chybí bližší informace o palubním vybavení. Přímý přenos navíc skončí ve chvíli, kdy raketa odhodí svůj aerodynamický kryt.

AKTUALIZOVÁNO: Okno s přehrávačem jsme nahradili kompletním záznamem přímého přenosu v podání United Launch Alliance.

 

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/afspc-6/wp-content/uploads/2016/08/afspc6-artwork.jpg
http://spaceflight101.com/afspc-6/wp-content/uploads/2016/08/afspc6-emblem.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Dva hlídači geostacionární dráhy čekají na start”

 1. ptpc Redakce napsal:

  Ďakujem za záznam štartu.

 2. marian Redakce napsal:

  Nemali by sme byt až tak naivný, že sa jedná len o bezpečnostný monitoring chrániaci americké vojenské družice pred napadnutím. Podľa mňa je oveľa pravdepodobnejšie, že sa budú používať na aktívnu špionáž s cieľom blízkeho „okuknutia“ cudzích armádnych družíc – hlavne čínskych a ruských. Nebolo by to poprvýkrát – družice GSSAP sú len pokračovaním programu Prowler.

 3. maro napsal:

  Mno, ono to zní jakoby byla geostacionární dráha nějak přecpaná. Jenže její délka je opravdu obrovská, 245 tisíc kilometrů, takže asi těžko budou tito „hlídači“ pendlovat od satelitu k satelitu. Spíš budou každý viset blízko nějakého toho tajného armádního satelitního obra a hlídat jeho dlouhý život.

 4. ptpc Redakce napsal:

  Aké veľké je štartovacie okno?

 5. Spytihněv napsal:

  Máme alespoň představu, jestli se jedná jen o pasivní pozorovatele nebo disponují nějakou aktivní, nejlépe obrannou technikou? Jasně, zbraně jakéhokoliv druhu do vesmíru nepatří, ale na druhou stranu vzhledem k jejich poslání bych neočekával jen pozorování, jestli se neblíží diverzant.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.