Střídání na postu amerických rekordmanů

Ještě před pár měsíci jsme Vás informovali o tom, že americký astronaut Scott Kelly získal rekord v kategorii kumulativní délky pobytu ve stavu beztíže mezi americkými astronauty. Nyní se ale tabulky opět mění. není to ale žádné překvapení – změna rekordmana se prakticky očekávala už mnoho měsíců. Po Scottu Kellym, který po své roční misi opustil oddíl amerických astronautů přebírá titul ve výše zmíněné kategorii Jeffrey Williams, který včera překonal dosavadní rekord 520 dní. Sám Kelly pak ve středu svému bývalému kolegovi osobně gratuloval k získání prvenství.

Jeffrey Williams během výstupu do volného prostoru 19. srpna 2016

Jeffrey Williams během výstupu do volného prostoru 19. srpna 2016
Zdroj: spaceflight101.com/

Jeffrey Williams patří mezi americkými astronauty k těm nezkušenějším. V oddílu působí již dvě desetiletí – v roce 1996 se tento testovací pilot U.S. Air Force přidal k NASA a o 4 roky později letěl na raketoplánu Atlantis poprvé do vesmíru. Jeho cílem byla ISS, kterou tehdy tvořily jen moduly Zarja a Unity spojené přechodovým tunelem PMA. Následovaly dva dlouhodobé pobyty na stanici v rámci expedice 13 v roce 2006 a 21/22 v roce 2009. Když se po šesti letech letos v březnu na ISS vrátil, byla již stanice téměř dokončena. Williams ale věděl, že jelikož měl před startem na svém kontě 362 dní ve vesmíru, tak pokud nenastane nic mimořádného, překoná Kellyho rekord.

Před Williamsem jsou již pouze ruští/sovětští kosmonauti. V globálních statistikách mu tak patří 17. místo – na čele se vyhřívá Gennadij Padalka s 878 dny ve stavu beztíže. Americký rekordman by se měl se svými ruskými kolegy Olegem Skripočkou a Alexejem Ovčininem vrátit na zemi 6. září, tedy 172 dní po startu jejich lodi Sojuz TMA-20M. Jeffrey bude mít v době návratu 534 dní na oběžné dráze, což jej zařadí na 14. místo globálních statistik.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/sites/96/2016/08/iss048e057391.jpg
http://spaceflight101.com/…/sites/96/2016/08/29057303652_16b5df2700_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Střídání na postu amerických rekordmanů”

 1. Kamil napsal:

  připravuje se stále ten 18ti měsíční let? Nebo ho zatím odsunuli na neurčito? (v plánech letů do roku 2019 myslím není) Taky se mi líbil plán, že posádka po standardní 6ti měsíční směně přistane a po třech týdnech pobytu na Zemi poletí ještě jednou. To by hezky simulovalo let na Mars.

 2. Rudolf Šíma napsal:

  362 dní ve vesmíru? Bavíme se o výzkumu nebo o trestu odnětí svobody? No a Padalku nekomentuju vůbec. Štěstí, že mají alespoň ty vycházky do volného prostoru. 🙂
  Jsou to úžasné výkony.

 3. Kamil napsal:

  a příští rok by ho mohla překonat Peggy Whitsonová, která má startovat letos na podzim

  • maro napsal:

   Paggy fakt poletí ještě jednou v Sojuzu? Tak snad jí to přistání tentokrát vyjde líp. Minule si jako jedni z mála vyzkoušeli, po komplikacích s rozpojením všech tří částí Sojuzu, balistický sestup, což je fakt drsné přistání s přetížením až 8g. Druhá kosmonautka v kabině – Korejka – si tam při tom drsném dopadu pochroumala záda. A Rusové si jen potvrdili svou pověrčivost, že v kabině nikdy nesmí být víc žen než chlapů. To se stalo v této posádce a taky při letu Těreškovové, která zvrtala co mohla a let byl jeden velký horor.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To je pravda, kabina byla po přistání tak horká, že zapálila okolní suchou trávu.

   • Vojta napsal:

    Nahoru v Sojuzu a s návratem prý počká na Dragona 🙂 I když to by mohlo při termínech (nejen) SpaceX vést k pěkné řádce dalších rekordů.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.