Přístupové rameno do lodi Starliner

Aby mohla kosmická loď Starliner vozit na ISS astronauty, je potřeba zajistit řadu důležitých detailů – třeba to, aby se posádka měla do lodi vůbec jak dostat. Za tímto účelem vyrostla v minulých měsících u rampy číslo 41 na Mysu Canaveral přístupová věž. Nyní už chybí jediná část – odklopné rameno, které spojí horní patro věže s průlezem do útrob Starlineru. Tento klíčový prvek dorazil ke staveništi minulý čtvrtek, tedy 11. srpna. Neměl za sebou dlouhou cestu, protože vznikl v Oak Hill, nedaleko na sever od kosmodromu.

Nejde ale jen o průchozí tunel. Rameno totiž obsahuje i takzvanou bílou místnost. Kdo sledoval starty raketoplánů, ten ví, o čem je řeč. Bílá místnost, bylo poslední místo před vstupem do letounu, kde technici oblečení do bílých rób prováděli poslední nezbytné kontroly a úpravy na vybavení astronautů předtím, než nastoupili do lodi.

Rameno měří na délku téměř 13 metrů a snad už během tohoto týdnem bude umístěno na vrcholu věže vysoké 61 metrů. Práce na přístupové věži už probíhají více než rok, protože stavba stojí přímo vedle startovní rampy raket Atlas a dělníci zde mohou pracovat pouze v době, kdy se nepřipravuje žádný start. Rampa se totiž během stavby normálně používá. První posádka na palubě Starlineru by odsud měla odstartovat na začátku roku 2018.

Na tomto místě měl být přehrávač videa z příjezdu přístupového ramene. Majitel videa však neumožňuje vkládat video jinam a proto Vás můžeme pouze nabídnout odkaz na článek na webu spaceflightnow.com, kde si můžete video pustit. Chápeme, že to není uživatelsky tolik příjemné, sami z toho nemáme radost, ale bohužel chyba není na naší straně.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/08/28816191642_fc9c647d46_k.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “Přístupové rameno do lodi Starliner”

 1. Samo napsal:

  Vie niekto ako bude do Dragonu nakladať astronautov SpaceX? Budú upravovať obslužnú vežu po raketoplánoch?

 2. Jiří Hošek napsal:

  K větě „Rameno měří na délku téměř 13 metrů a snad už během tohoto týdnem bude umístěno na vrcholu věže vysoké 61 metrů.“
  https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/28388656003/sizes/l
  https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/29005820145/sizes/l

 3. Milos napsal:

  Uplne od veci, ale pred chvilou sa objavila na sme.sk nasledovna sprava http://tech.sme.sk/c/20243202/cina-vypustila-druzicu-komunikuje-pomocou-kvantovej-kryptografie.html?ref=trz
  Na kosmonautix sa zatial nic neobjavilo, tak neviem, co si mam o tom mysliet.
  Navyse je tam spominana kvantova kryptografia, na bezpecny prenos dat, co sa mi zda byt v tejto dobe blud.
  Mozete sa prosim k tej sprave vyjadrit? Dakujem.
  Pekny den.

  • vedator napsal:

   Hoci zvacsa nehodnotim clanky, dnesnemu clanku som dal hodnotenie 1*. Keby sa dala dat nula, dal by som ju. Nemam nic proti bleskovym alebo obrazkovym clankom, no ak sa deje nieco velmi zaujimave, zaujimavejsie nez rameno pre Starliner (napriklad ‚kvantova‘ druzica), rad by som sa o tom docital aj na tomto webe.

   K otazke, SME nie je velmi vhodny portal na hodnotenie technicky zameranych oblasti. Ako prehlad, co sa deje v technologickom svete, moze byt. No detaily treba vyhladat na specializovatnych strankach, pokial mozno, co najblizsie k zdroju.

   Cinska kvantova druzica je realitou. Jej primarnym cielom je vyskum kvantovej previazanosti. Detaily napriklad v tomto https://www.nasaspaceflight.com/2016/08/long-march-2d-quantum-communications-satellite/ clanku v anglictine.

   • Dušan Majer napsal:

    Děkujeme, že jste odměnil naši snahu o informování tak, že se vám aktuální článek nelíbil. Možná by bylo dobré si uvědomit, že to, že se článek o startu družice – notabene takhle specifické – neobjeví hned. Ta problematika tohoto satelitu je hodně složitá a sami v tom nechceme udělat chybu. Quantum bychom rádi zpracovali, ale rozhodně ne hned ve chvíli, kdy odstartuje. Článek o ramenu pro Starliner jsem sepsal včera dopoledne, po celý den jsem nebyl u PC, dorazil jsem až kolem deváté. Tak tedy děkujeme za jednu hvězdičku, stejně tak nás těší i to, že ačkoliv, jak píšete, většinou nehodnotíte vůbec, dnes jste se rozhodl udělat výjimku.

    • vedator napsal:

     Clanok som ohodnotil, lebo tu moznost mam. K tomu som pripisal aj dovod preco. Kvantovu druzicu som uviedol preto, ze sa tu objavila otazka na nu a tiez ako jeden z mnohych prikladov, ktore povazujem za zaujimavejsie ako rameno pre Starliner.

     Kosmonautix je moje kazdodenne citanie a den bez neho nie je kompletnym dnom. Linky na zaujimave clanky z kosmonautix-u rozposielam znamym a neznamym vzdy. Vasu pracu obdivujem a hlavne si ju vazim, no ak je moznost spatnej vazby, kludne ju vyuzijem. Pekny den.

     • Dušan Majer napsal:

      Jasně, my jsme taky za zpětnou vazbu rádi, bohužel ne vždy je možné pokrýt všechna témata hned. Některá prostě potřebují více času na přípravu. Článek o QSS by teoreticky mohl vyjít zítra, mám jej tu rozpracovaný. Jsme rádi, že se Vám tu líbí a že se k nám rád vracíte. Jen mne trochu zamrzelo, že jste napsal, že většinou články neznámkujete, ale teď jste dal jednu hvězdičku.

  • Spytihněv napsal:

   Možná by bylo rozumné nechat Kosmonautixu nějakou reakční dobu. Družice QSS startovala včera v 19:40 našeho času. Nevím, jestli se něco chystá, ale každopádně na projevy nespokojenosti je ještě brzy 🙂

  • Dušan Majer napsal:

   O Quantum zkusíme něco napsat, ale je to poměrně specifická problematika, která není úplně jednoduchá. Musíme sami promyslet, jak hluboko se do ní pustíme, protože bychom se neradi dopustili chyby.

 4. Spytihněv napsal:

  Tak poprvé jsem se pokusil použít formulář „Nahlásit chybu“ (u staršího článku), pěkně vypsal, dokonce i na aktuální rok kvůli spamu si vzpomněl, ale nějak to nejde odeslat. Ani enter nepomohl.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.