Přístupové rameno do lodi Starliner

Aby mohla kosmická loď Starliner vozit na ISS astronauty, je potřeba zajistit řadu důležitých detailů – třeba to, aby se posádka měla do lodi vůbec jak dostat. Za tímto účelem vyrostla v minulých měsících u rampy číslo 41 na Mysu Canaveral přístupová věž. Nyní už chybí jediná část – odklopné rameno, které spojí horní patro věže s průlezem do útrob Starlineru. Tento klíčový prvek dorazil ke staveništi minulý čtvrtek, tedy 11. srpna. Neměl za sebou dlouhou cestu, protože vznikl v Oak Hill, nedaleko na sever od kosmodromu.

Nejde ale jen o průchozí tunel. Rameno totiž obsahuje i takzvanou bílou místnost. Kdo sledoval starty raketoplánů, ten ví, o čem je řeč. Bílá místnost, bylo poslední místo před vstupem do letounu, kde technici oblečení do bílých rób prováděli poslední nezbytné kontroly a úpravy na vybavení astronautů předtím, než nastoupili do lodi.

Rameno měří na délku téměř 13 metrů a snad už během tohoto týdnem bude umístěno na vrcholu věže vysoké 61 metrů. Práce na přístupové věži už probíhají více než rok, protože stavba stojí přímo vedle startovní rampy raket Atlas a dělníci zde mohou pracovat pouze v době, kdy se nepřipravuje žádný start. Rampa se totiž během stavby normálně používá. První posádka na palubě Starlineru by odsud měla odstartovat na začátku roku 2018.

Na tomto místě měl být přehrávač videa z příjezdu přístupového ramene. Majitel videa však neumožňuje vkládat video jinam a proto Vás můžeme pouze nabídnout odkaz na článek na webu spaceflightnow.com, kde si můžete video pustit. Chápeme, že to není uživatelsky tolik příjemné, sami z toho nemáme radost, ale bohužel chyba není na naší straně.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/08/28816191642_fc9c647d46_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “Přístupové rameno do lodi Starliner”

 1. Spytihněv napsal:

  Tak poprvé jsem se pokusil použít formulář „Nahlásit chybu“ (u staršího článku), pěkně vypsal, dokonce i na aktuální rok kvůli spamu si vzpomněl, ale nějak to nejde odeslat. Ani enter nepomohl.

 2. Milos napsal:

  Uplne od veci, ale pred chvilou sa objavila na sme.sk nasledovna sprava http://tech.sme.sk/c/20243202/cina-vypustila-druzicu-komunikuje-pomocou-kvantovej-kryptografie.html?ref=trz
  Na kosmonautix sa zatial nic neobjavilo, tak neviem, co si mam o tom mysliet.
  Navyse je tam spominana kvantova kryptografia, na bezpecny prenos dat, co sa mi zda byt v tejto dobe blud.
  Mozete sa prosim k tej sprave vyjadrit? Dakujem.
  Pekny den.

 3. Jiří Hošek napsal:

  K větě „Rameno měří na délku téměř 13 metrů a snad už během tohoto týdnem bude umístěno na vrcholu věže vysoké 61 metrů.“
  https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/28388656003/sizes/l
  https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/29005820145/sizes/l

 4. Samo napsal:

  Vie niekto ako bude do Dragonu nakladať astronautov SpaceX? Budú upravovať obslužnú vežu po raketoplánoch?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.